דלג לתוכן

האינטרנט לא זז? כך תבדקו את מהירות הגלישה

איך תדעו אם מהירות הגלישה באינטרנט עליה אתם משלמים היא אכן זו שאתם נהנים ממנה? בדיקת מהירות גלישה באינטרנט - המדריך המלא

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

 

יולי 17, מערכת כמהזה

איך תדעו אם מהירות הגלישה באינטרנט עליה אתם משלמים היא אכן זו שאתם נהנים ממנה? בניגוד לתחומים רבים בהם אנו נעזרים באנשי המקצוע, את מהירות האינטרנט, יכול כל אחד מאיתנו לבדוק בקלות באמצעות speed test.
מהירות גלישה באינטרנט הפכה בשנים האחרונות למשמעותית עבורנו יותר מפעם. אנו רגילים לעבוד במהירות ובקצב מסוים, ובעיות כמו גלישה איטית או ניתוקים יכולות להיות מרגיזות ביותר. 

כשזה קורה, לרוב, תשלח היד אוטומטית לטלפון במטרה לפצוח בנזיפה קשה על נציג התמיכה הטכנית. אולם, במקרים רבים, הוא כלל לא יוכל לסייע לכם כיוון שהבעיה אינה קשורה לספק או לתשתית האינטרנט.
מהירות האינטרנט מושפעת מלא מעט גורמים, ולכן, לפני שאתם ממהרים לנזוף בספק האינטרנט שלכם, מומלץ לבצע כמה בדיקות בעצמכם.

גם הגלישה באמצעות הנייד תופסת יותר נוכחות בחיינו ופעולות שבעבר היינו עושים מהמחשב הביתי, מתבצעות היום דרך הנייד ולכן למהירות הגלישה חשיבות רבה מאי פעם. אבל על זה נדבר בהרחבה בסקירה אודות בדיקת מהירות גלישה סלולרית.

כיצד לבצע בדיקת מהירות גלישה באינטרנט?

1. עומס על המחשב משפיע על מהירות האינטרנט. לכן, על מנת לבצע בדיקת מהירות גלישה לאינטרנט שלכם, סגרו תחילה את כל התוכנות הפעילות והפעילו את המחשב מחדש.  

2. בדיקת מהירות האינטרנט: ספקיות האינטרנט מציעות באתריהן speed test - בדיקת מהירות של הורדה והעלאה. תוכלו לבצע בדיקת מהירות בזק או בדיקות מהירות הוט באתרי החברות. למי שאינו סומך עליהן, ישנם אתרים ניטראליים אשר מבצעים את הבדיקה כגון www.speedtest.net
יש לציין כי חברות האינטרנט מתחייבות לטווח של עד מהירות מסוימת ולא למהירות עצמה (לדוגמה, עד אינטרנט 100 מגה).

3. אם אתם צופים בטלוויזיה באמצעות אפליקציית תוכן ע"ג רשת האינטרנט ומעוניינים לברר את מהירות הגלישה, אפליקציות תוכן מסוימות מציעות ממשק בדיקת מהירות, למשל כמו זה של נטפליקס אשר עבר לאחרונה מתיחת פנים ומציג יותר נתונים סטטיסטים על איכות החיבור והגלישה FAST.com

 

המהירות תקינה, אז למה בכל זאת הגלישה איטית?

אם ביצעתם את הבדיקה והמהירות תקינה, דעו שגלישה איטית יכולה לנבוע מגורמים שלאו דווקא קשורים לספקי האינטרנט שלכם:

בעיה באתר - לעיתים הבעיה דווקא נובעת מהאתר בו אתם גולשים. ישנם אתרים שמאוכסנים בשרתים לא מוצלחים או שיש עומס ספציפי על אותו שרת.

בעיה בדפדפן האינטרנט - בדקו שדפדפן האינטרנט בו אתם גולשים מעודכן. גלישה בדפדפן אינטרנט ישן יותר יכולה להשפיע על מהירות הגלישה.

המהירות אינה תקינה - מה עושים?

מהירות הגלישה באינטרנט תלויה בגורמים שונים כגון: המחשב והתוכנות שעליו, המודם, הנתב (ראוטר) בו אתם משתמשים, תשתית האינטרנט והגדרות הספק. יש לבדוק כל אחד מהם, בנפרד:

המחשב - לעיתים הבעיה בגלישה נעוצה דווקא במחשב בו אתם משתמשים. על מנת לבדוק זאת, חברו מחשב אחר למודם, ובצעו שוב את בדיקת המהירות. אם הבדיקה יוצאת תקינה, כנראה שהתקלה היא במחשב. פתרון התקלה יימצא לרוב בהגדלת הזיכרון של המחשב או החלפת האנטי-וירוס. במידה והבדיקה לא תקינה, כנראה שהבעיה טמונה במודם ואז עליכם לפנות לתמיכה הטכנית.

הנתב - במידה ואתם משתמשים בנתב אלחוטי (ראוטר) על מנת לספק אינטרנט לכל המכשירים בבית, ראשית יש לבדוק האם יש האטה בגלישה בכל המכשירים, או רק במכשיר מסוים. במידה והבעיה מופיעה בכל המכשירים, כנראה שיש לכם בעיה בנתב. הבעיה יכולה להיות קשורה להתקנה לא נכונה של הנתב. במידה ורכשתם את הנתב דרך חברת הספק/תשתית, פנו אליה לקבלת תמיכה. אם רכשתם את הנתב באופן עצמאי, התייעצו בחנות בה רכשתם אותו. 

תשתית האינטרנט והגדרות הספק - אם ביצעתם את כל הבדיקות הקודמות ועדיין קיימת בעיה במהירות, כנראה שהיא קשורה לאחד מספקי האינטרנט שלכם. חייגו תחילה לספק התשתית, ספרו לו על כל הבדיקות הקודמות שעשיתם ותנו לו לטפל בבעיה. במידה וגם שם לא נמצא הפתרון ייתכן והבעיה נעוצה בהגדרות של ספק האינטרנט. לעיתים, יוכל הנציג של התשתית לקשר אתכם ישירות לנציג הספקית כך שתחסכו זמן המתנה ואת הצורך לעדכן שוב בכל הפרטים. במידה ואתם מנויים על חבילת אינטרנט משולבת של ספק ותשתית (שוק סיטונאי), התמזל מזלכם והתקצרה לכם הדרך למציאת נציג התמיכה המתאים מכיוון שחברה אחת בלבד נותנת את המענה לתמיכה הטכנית בכל הנושאים.

לפעמים כדאי לעבור לחברה המתחרה

דיברתם עם התמיכה הטכנית ואפילו הזמנתם טכנאי, אך בעיות הגלישה מפרות את שלוותכם ועדיין ומפריעות לכם לעבוד? תחליפו חברה. יש מקומות בארץ בהם התשתית של אחת החברות פשוט לא טובה ולכן אין ברירה אלא לעבור למתחרים. אם הבעיה היא בספקית - החליפו אותה ובאותה הזדמנות נסו גם לקבל מהמתחרה הצעת מחיר טובה יותר ללקוח חדש. 

רוצים להשוות מחירי חבילות אינטרנט (ספק+תשתית)? לחצו כאן

תגובות