דלג לתוכן
HOT חשמל

HOT חשמל

חברת הוט מצטרפת לשוק החשמל בישראל ובקרוב תתחיל לספק שירותי חשמל. HOT צפויה להשיק חבילות טריפל וקוואטרו שיכללו שירותי תקשורת וחשמל באותה החבילה.

הוט מצטרפת למהפכה בחשבון החשמל

בתקופה הקרובה תוכלו להחליף את ספק החשמל ולקבל שירות מחברות פרטיות כמו הוט. איך זה יעבוד, מה יקרה לתשלום החשמל, אילו הטבות הוט צפויה להציע ללקוחות שירות החשמל החדש, ומתי גם אתם תוכלו להצטרף למהפכת החשמל 

ביולי 2018 יצאה רפורמת החשמל לדרך, אבל מעבר לכמה כותרות בעיתונות הכלכלית זה לא אמר הרבה לצרכנים. כעת הכל משתנה ובקרוב הכוח יעבור לידיים של הלקוחות, שיוכלו לעבור בין ספקים ממש כמו שמחליפים ספק סלולרי, אינטרנט, וטלוויזיה. חברת החשמל תאבד את המונופול שיש לה על ייצור החשמל ואספקתו לבתים ולעסקים, ותישאר האחראית הבלעדית על הולכת החשמל לצרכנים. במקרים של הפסקת חשמל לקוחות כל הספקים יסבלו ממנה, וחברת החשמל תהיה אחראית על התיקון. 

איך הוט הופכת לחברה לאספקת חשמל

את הוט כולנו מכירים מתחום הטלוויזיה בכבלים, תשתית אינטרנט וספקית אינטרנט, הוט מובייל בטלפון הנייד, ושירותי תקשורת קווית. כעת מתכוונת הוט לתת שירות נוסף ללקוחותיה ולהיכנס לשוק אספקת החשמל החדש. הוט לא תייצר את החשמל בעצמה ולא תקים תשתית חדשה, אלא רק תשווק את השירות ותגבה עבורו תשלום. הוט צפויה לרכוש את החשמל מחברת החשמל. 

איך תעבוד התקשורת בין המונה להוט

על מנת להצטרף לשירות אספקת החשמל של הוט או כל ספק פרטי אחר שיחל לתת שירות, יש להחליף את המונה הביתי למונה חכם. בישראל יש כ-3 מיליון מונים שצריך להחליף ועד כה רק כ-40 אלף מהם הוחלפו למונה חכם. המונה החכם משדר נתונים מדויקים על צריכת החשמל שלכם אחת ל-15 דקות, שזה כ-35 תשדורות מידע בשנה. כשמשווים את זה לבדיקת המודדים של חברת החשמל במונה הישן אחת לחודשיים, כלומר שש פעמים בשנה, מבינים את גודל הנתון.  

הוט תוכל לנתח את דפוסי השימוש של הצרכנים לפי שעות, ובהתאם לנתונים שתקבל היא תוכל להציע הנחות על צריכת חשמל בשעות הפחות עמוסות. לפי ההצעות שתקבלו, תוכלו להבין מתי כדאי לכם להפעיל מכשירים זוללי חשמל כמו מכונת כביסה ומייבש, מדיח כלים, ואפילו באילו שעות הטענת סוללה לרכב חשמלי לא תכאב לכם בכיס. 

מתי זה יקרה

רגע לפני שאתם רצים להחליף ספק, נזכיר שוב שרק 40 אלף מונים קיימים כעת ברחבי הארץ. לפי ההערכות חברת החשמל תחליף למונים חכמים בקצב של 100-200 אלף מונים בשנה, ובשלוש השנים הקרובות יוחלפו 450-600 אלף מונים. הוט עדיין לא פתחה את הרישום לשירות ללקוחות שיכולים לעשות זאת, זה ככל הנראה יקרה בסוף יולי ואת השירות ניתן יהיה לקבל מספטמבר 2021. 

מה יוצא לצרכנים מהשירות החדש של הוט

חשבון חשמל נמוך יותר - זה היתרון הראשון והגדול ביותר ברפורמת החשמל. ממש כמו בתחומים האחרים שהוט מתחרה בהם, גם בשוק אספקת החשמל תהיה תחרות בין כמה ספקיות, תחרות שצפויה להוריד את המחיר. 

גם לקוחות עסקיים יהנו מהוזלה בחשבון החשמל שעשויה להגיע לאלפי שקלים בשנה ואף יותר מכך. 

אילו חבילות הוט צפויה להציע לצרכנים

לצד ההוזלה הצפויה בחשבון החשמל, לפי ההערכות הוט תציע גם חבילות טריפל חדשות ואפילו קוואדרופל (חבילות של ארבעה משירותי החברה) שיכללו גם את שירות אספקת החשמל. הוט עדיין לא הודיעה אילו הטבות יינתנו ללקוחות השירות החדש, אך המונים החדשים יכולים לספק לצרכנים מידע על צריכת החשמל ברמה שלא היכרנו. כך למשל, באמצעות אפליקציה, ניתן לקבל מידע על צריכת החשמל של כל מכשיר בנפרד ולדעת מה צפוי להיות חשבון החשמל הבא. היישומון מסוגל לתת מידע על היסטוריית צריכת החשמל של כל לקוח, מעין ״פירוט שיחות״, רק בחשבון החשמל.

איך זה יעבוד?

נתחיל בכך שכבר היום חברת החשמל מייצרת רק כ-60% מהחשמל בישראל והשאר נרכש מיצרנים פרטיים. עד 2026 חלקה של חברת החשמל בייצור החשמל אמור להתכווץ בהדרגה עד ל-35% והנתח של היצרנים הפרטיים יגדל בהתאם. חברה ממשלתית חדשה תרכוש את החשמל מיצרני החשמל השונים, והספקיות החדשות ירכשו אותו דרכה. 

יצרני החשמל יגישו הצעות למחיר חשמל באופן תחרותי ועל בסיס שעתי. התמחור השעתי שמשתנה לאורך היממה מתמרץ את הוט ואת הספקיות האחרות להפחית בצריכה בשעות העומס ולהוזיל את השימוש בחשמל בשעות ה״מתות״. בשלב הראשון של הרפורמה תהליך הניוד בין החברות שמספקות חשמל עדיין לא מהיר כמו בחברות הסלולר, והתקופה שבין הגשת הבקשה למעבר עד לביצועו בפועל עומדת על קצת יותר מחודש. 

איך אפשר לדעת אם אפשר להצטרף כבר עכשיו להוט חשמל?

זוכרים את המונים החכמים שסיפרנו לכם עליהם? אז רק בבניינים ועסקים שכבר הותקנו מונים חכמים ניתן להצטרף לשירות. כדי לדעת אם אתם יכולים להצטרף לשירות החשמל של הוט ברגע שהחברה תודיע על השקתו, עליכם לברר אם כחלק מהפריסה, הותקנו מונים חכמים בכתובת המגורים שלכם. אם לא, תוכלו לברר מול חברת החשמל על התקנת מונה חכם בעלות של כ- 260 שקלים (כולל מע"מ). בשלב זה ניתנת קדימות בהתקנה לבניינים חדשים עם רשת חדשה, ולכאלה שהכניסה אליהם מותנית בקוד. גם הוט או כל ספקית חשמל אחרת לא יכולה להשפיע על אופן פריסת המונים, וזה נתון אך ורק להחלטתה של חברת החשמל. אל תתבלבלו בין המונים הדיגיטליים שייתכן שכבר הותקנו אצלכם בעבר לבין המונה החכם. מונה דיגיטלי אינו מונה חכם והוא לא מאפשר מעבר בין ספקי שירות אספקת חשמל.

חשמל HOT חשמל חוות דעת, ביקורת והמלצות