דלג לתוכן
בזק חשמל

בזק חשמל

הרפורמה בשוק החשמל צוברת תאוצה עם בעלת רישיון חדשה לאספקת חשמל - בזק. מהם השינויים שצפויים בחשבון החשמל, איך הרפורמה תעבוד, אילו שירותים מציעה בזק ללקוחותיה, מה תהיה ההשפעה על הכיס שלנו, ומתי נוכל להצטרף לשירות

טלפון, אינטרנט ועכשיו גם חשמל: בזק מצטרפת למהפכה 

אחת הרפורמות המדוברות ביותר בשנה האחרונה היא הרפורמה בתחום החשמל. מדברים על זה כבר יותר משלוש שנים, אבל עכשיו סוף סוף מגיע השלב שבו צרכניות וצרכנים מצטרפים לשירותים החדשים ולחברות החדשות שקיבלו רישיון ממשרד האנרגיה לפעול בתחום. המצטרפת הגדולה החדשה ביותר לבעלי הרישיונות היא בזק, שאותה אנחנו מכירים מעולם הטלפוניה ושירותי האינטרנט. 

על רגל אחת: מהי הרפורמה בשוק החשמל

בעבר לחברת החשמל היה מונופול על ייצור החשמל ואספקתו לצרכנים. המשמעות הייתה שבניגוד למה שקורה בסלולר או בטלוויזיה, בטלפון או באינטרנט, את שירותי החשמל אנחנו יכולים לצרוך רק מחברת החשמל. השיטה הזו מנוגדת גם למגמה העולמית של ריבוי ספקיות חשמל כנהוג במדינות כמו גרמניה, ארצות הברית, יוון, ואחרות. לפי הרפורמה, חברת הרפורמה תמשיך להיות האחראית היחידה על הולכת החשמל ועל תחזוקת רשת ההולכה, אך תאבד את נתח השוק שלה בייצור החשמל ובשיווקו לצרכנים. המשמעות היא שמצד אחד החברות השונות יוכלו להציע לנו מבצעים שונים ומותאמים ולהפחית את החשבון החודשי שלנו, ומצד שני אם תהיה הפסקת חשמל כל הצרכנים יסבלו ממנה.

איך אפשר לעבור לבזק חשמל?

כמו שבוודאי אפשר להבין, המהלך של בזק מתבשל כבר הרבה מאוד זמן. בשנת 2023 חברת בזק קיימה פיילוט ראשוני לגיוס לקוחות פרטיים בתחום החשמל, שמטרתו העיקרית הייתה הכרת השוק ובחינת אספקת החשמל למשקי הבית. כעת החברה מתכננת להתחיל במכירת החשמל ברבעון השני של 2024, באמצעות מיזם משותף יחד עם PowerGen.

חבילת החשמל של בזק חשמל כוללת הנחה קבועה- בכל ימות השבוע ובכל השעות, בגובה של 7% הנחה על חשבון החשמל.

חבילות חשמל בזק

חבילת חשמל בזק לחיסכון בחשמל בכל שעות היום ובכל ימות השבוע

הנחה קבועה בכל ימות השבוע ולכל שעות היממה
7% הנחה קבועה
%7 הנחה

פרטים נוספים:

  • יש צורך במונה חכם

איך בזק הפכה לספקית חשמל

השלב ההתחלתי של רפורמת החשמל היה מעין פיילוט שמוגבל אך ורק ללקוחות שבבתיהם מותקן מונה חכם שהיה קיים בכ-40 אלף משקי בית בלבד. כ-20 החברות שקיבלו רישיון לאספקת שירותי חשמל התחרו על לב הלקוחות ובזק היא אחת מהן. ממש כמו שספקיות אינטרנט יכולות ״לרכוב״ על התשתית של בזק ולספק שירותים ללקוחותיהן במחירים אטרקטיביים, כך בזק יכולה להשתמש בתשתית של חברת החשמל ולשווק חבילות מותאמות אישית ללקוחותיה. 

אל תבלבלו בין מונה חכם למונה דיגיטלי. המונה הדיגיטלי הוא אמנם חדש, אך אין לו יכולות של מונה חשמל חכם. המונה החכם שולח נתונים מדי רבע שעה על צריכת החשמל, באופן אוטומטי ומדויק. אם תשלפו מחשבון תגלו שמדובר בכ-35 אלף תשדורות של מידע במהלך שנה. בזק תוכל לנתח את דפוסי השימוש בחשמל ולהציע תעריפים שונים בשעות שונות ללקוחות שונים, כך שאנחנו הצרכנים נוכל לדעת באיזו שעה משתלם להפעיל מכונת כביסה או כל מוצר זולל חשמל אחר. למה זה חשוב? כי כל זה יתבטא אחר כך בגובה חשבון החשמל שלנו. 

מה התועלת עבורנו הצרכנים

במילה אחת: כסף. בכמה מילים: הוזלה בחשבון החשמל. חברות אחרות שקיבלו רישיון לפעול בשוק מכירת החשמל, כבר מציעות למצטרפים הוזלות סביב 20%-5% ביחס לחשבון הנוכחי (תלוי חבילת חשמל ומה מוצע בה, האם ההנחה היא קבועה או באיזה שעות/ ימים ההנחה תקפה וכו').

בזק שתפעל באופן דומה ותציע הנחה של 7% יכולה לסייע בהוזלה שנתית של מאוד שקלים עבור צרכנים ביתיים שמשלמים כ-500 שקלים מדי חודש כיום. עבור לקוחות עסקיים שמשלמים סכומים גבוהים משמעותית החיסכון עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה, ואף יותר מזה.

איך נקבל חשבון חשמל שלא דרך חברת החשמל

הזכרנו קודם מושגים כמו ״מונופול״ ו״אובדן המונופול״ וזה מקשר אותנו בדיוק לנושא הזה. כאמור, המונופול על הולכת החשמל והרשת נשארים בידי חברת החשמל. מכירת החשמל מתפצלת בין החברות שקיבלו רישיון. יצרני החשמל מגישים לספקים הצעות מחיר באופן תחרותי ועל בסיס שעתי. מכיוון שהמחיר משתנה לאורך שעות היממה לספקיות החשמל החדשות, ובהן בזק, נוצר תמריץ לצמצם את הצריכה בשעות העומס ולהציע תעריפים אטרקטיביים בשעות ״המתות״. כל זה מתבטא בסופו של דבר בחשבון החשמל שלנו ובכמה נשלם מדי חודש. 

אפשר להצטרף כבר עכשיו?

כדי להחליף ספקית חשמל עליכם לברר אם בכתובת המגורים שלכם הותקנו מונים חכמים חדשים. לחברת החשמל יש תוכנית רב שנתית של פריסת מונים חכמים ברחבי הארץ, אך ניתן לברר מול חברת החשמל על התקנת מונה חכם (ללא קשר לאזורי ותוכנית הפריסה) תמורת תשלום חד פעמי. 

הניוד בין ספקיות החשמל החדשות עוד לא מהיר ועדיין לא נעשה בלחיצת כפתור. נכון להיום המעבר בין חברת החשמל לחברות שמשתתפות לוקח קצת יותר מחודש. אך עם התקדמות קצב החלפת המונים והתקדמות הטכנולוגיה כנראה שגם בשוק החשמל צפויה תחרות מבורכת שתוריד מחירים עבור כולנו.

חשמל בזק חשמל חוות דעת, ביקורת והמלצות