דלג לתוכן

בדיקת מהירות גלישה סלולרית

בניגוד לאינטרנט הביתי, חבילות גלישה סלולרית נמכרות לפי נפח ולא מהירות גלישה. למה חשוב לבדוק גם את המהירות, איך עושים בדיקת מהירות פלאפון, האם יש הבדלים בין דור 3 לדור 4 ו-5, וגם כמה טיפים לשיפור מהירות הגלישה שלכם

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

30.5.2021

בדיקת מהירות גלישה סלולרית

האינטרנט הביתי נמכר ללא הגבלת גלישה והמחיר נקבע לפי המהירות. כשאנחנו מחפשים ספק אינטרנט אנחנו משווים בין מהירויות כמו 20 מגה, 50 מגה, 100 מגה, וגם נפחים גדולים בתשתית הסיבים שמגיעה גם ל-1,000 מגה. באינטרנט הסלולרי מדובר בסיפור אחר לגמרי והחבילות נמכרות לפי נפח ואנחנו מכירים מספרים כמו 10 ג׳יגה, 20 ג׳יגה, וגם 50 ו-100 ג׳יגה ואף יותר. לא משנה כמה גדולה החבילה שרכשתם, אם מהירות הגלישה איטית והדפים ייטענו לאט, תתחילו לגלות סימני עצבנות וחוסר סבלנות, וזה כנראה כבר קרה לכם יותר מפעם אחת. בכתבה שלפניכם נפרק את נושא המהירות לגורמים ונבין מה צריך לעשות כדי לשפר את מהירות הגלישה.

מהי בדיקת מהירות גלישה סלולרית?

אם פעם, לפני כניסת הטלפונים החכמים לחיינו, המכשיר העיקרי שבו גלשנו ברחבי הרשת היה המחשב או הלפטופ, היום אנחנו מבלים את רוב הזמן בטלפון הסלולרי. בבית או בעבודה אנחנו נסמכים על ה-WiFi, אבל בחוץ, בנסיעה, באוטובוס, או על חוף הים אנחנו גולשים באינטרנט הסלולרי על פי חבילת הגלישה שרכשנו. וכך יכול להיות מצב שנהיה שני אנשים עם אותו הטלפון מאותו הדגם באותו המקום, אך לכל אחד הדפים ייטענו במהירות שונה, כי כל אחד מאיתנו בחברה סלולרית שונה. בדיקת מהירות גלישה בנייד משפיעה על היכולת שלנו ליהנות מתכנים. איך עוזרת לנו חבילת גלישה גדולה אם הסרטון שאנחנו צופים בו נתקע כל הזמן? גם ביצוע פעולות כמו שליחת סרטונים למשפחה או חברים עלולה להיתקע או להתעכב. לכן גלישה מהירה היא חשובה וכדאי לכל אחד ואחת לבדוק מה מציע ספק הסלולר שלכם. 

איך לערוך בדיקת מהירות גלישה בסלולר?

אם בדקתם פעם מהירות גלישה באינטרנט הביתי, אתם בוודאי מכירים אתרים כמו Speet Test או Fast.com של נטפליקס. אם אתם מיטיבי לכת ובא לכם לנסות אפליקציות למדידת מהירות, תוכלו להוריד מהחנויות של אפל ושל גוגל את שתי האפליקציות האלה, שיתנו לכם גם דיווח באיזה דור אתם גולשים ומהירות גלישה לאפליקציות נבחרות. 

כשאתם רוצים לבדוק מהירות גלישה בנייד חשוב מאוד להתנתק מה-WiFi ולוודא שאתם על גלישה סלולרית. נכנסים לאחד מהאתרים או האפליקציות למדידת מהירות, לוחצים על ״התחל״, והאפליקציה מתחילה להריץ בדיקת מהירות גלישה בסלולר. תוך שניות בודדות תקבלו את המדדים הבאים:

  • מהירות הורדה: כמה מהר יורדים תכנים מהאינטרנט למכשיר שלכם. אתם מנסים לצפות בסרטון ביוטיוב, או אולי להוריד פרק מסדרה? המהירות חשובה. גם אם אתם עושים שיחת וידאו עם חברים או משפחה, מהירות איטית תגרום לשיחה להיקטע או להיתקע. 
  • מהירות העלאה: כמה מהר אנחנו משתפים תוכן עם חברים או קרובים, וברשתות החברתיות. המדד הזה חשוב במיוחד ליצרני תוכן, והיום רובנו מייצרים תוכן. מהירות איטית תעכב העלאת סרטון ותפגע בשידורי לייב בפייסבוק, באינסטגרם, וברשתות האחרות. גם כאן המהירות נמדדת בביט. 

בין אם מדובר בהעלאה ובין אם בהורדה, מהירות גלישה בנייד נמדדת תמיד ב-Mbps - מגהביט לשנייה. אל תתבלבלו בין ביט לבייט, עם ביט מודדים מהירות ועם בייט נפח. כמעט תמיד מהירות ההעלאה תהיה איטית יותר ממהירות ההורדה, ממש כמו באינטרנט הביתי. וסתם בשביל הכיף, אחרי שהרצתם בדיקת מהירות גלישה סלולרית, תוכלו להתחבר שוב ל-WiFi, לעשות את הבדיקה מחדש, ולראות איזה אינטרנט מהיר יותר אצלכם - הביתי או הסלולרי.

כאשר עורכים בדיקת מהירות גלישה בנייד, האם יש השפעה לדור 3, דור 4, או דור 5 על מהירות הגלישה?

במילה אחת: כן. בשתיים: כן, בהחלט. והנה בכמה משפטים:

דור 3: מאפשר העברת נתונים בקצב הורדה של 14.4 מגהביט לשנייה וקצב העלאה של 5.8 מגהביט לשנייה, אבל לרוב נמדדות מהירויות נמוכות מזה. כמה זה איטי? תנסו לדמיין את עצמכם חוזרים לאינטרנט של פעם, עם מהירויות גלישה של 5 ו-10 מגהביט. יכולים? גם אנחנו מתקשים. כשאתם מגיעים למקום ללא פריסה של דור 4, תוכלו לראות על צג המכשיר שלכם את הצירוף 3G וכך אתם יודעים שאתם גולשים ברשת הדור השלישי. 

דור 4: רשת הדור הרביעי מסוגלת להגיע עד מהירות העלאה של 150 מגהביט לשנייה והורדה של 50 מגהביט לשנייה. אבל מדובר במהירות מקסימלית ובישראל לא ממש תצליחו להגיע אליה. יותר הגיוני לצפות למספרים כמו 22-40 בהורדה וקצב העלאה של 10-15 מגהביט לשנייה. רחוק מהיכולות של רשת דור 4 חזקה, אך עדיין הרבה יותר מהיר מהדור השלישי. תזהו גלישה בדור הרביעי כשמופיע לכם צמד האותיות 4G ואם אתם באירופה תוכלו לראות LTE. 

דור 5: אם דור 3 ו-4 היו אבולוציה של התקנים שאותם הם החליפו, דור 5 - 5G - הוא כבר רבולוציה, מהפכה של ממש. דור 5 בפס נמוך יכול להגיע למהירות הורדה של עד 250 מגהביט לשנייה ובפס בינוני עד 900 מגהביט לשנייה, ואלו כבר מהירויות שעוברות את האינטרנט הביתי של כמעט כל מי שלא מחובר לתשתית סיבים אופטיים. ברגע שתהיה פריסה טובה של רשת 5G, ייפתח בפנינו עולם שלם של אפשרויות צפייה בתכנים חיים, סטרימינג, מוזיקה, הופעות חיות, ואירועי ספורט במהירויות שאפילו בבית לא היכרנו. בנוסף הרשת תשחק תפקיד  מרכזי באינטרנט של הדברים, כלומר בבית החכם, רכב חכם, ואפשרויות שעד כה רק היה אפשר לחלום עליהן בתחום הרפואה, הביטחון, התעשייה, והחינוך. 

האם יש הבדלים במהירויות הגלישה בין חברות הסלולר?

כן, לא כל הרשתות מספקות את אותה מהירות הגלישה, ומהירות הגלישה בנייד עשויה להיות שונה בין מקום למקום עבור אותו הלקוח. ההבדלים במהירויות הגלישה נעוצים בפריסת הרשת והאנטנות, ובעוצמת התדרים. קשה לקבוע איזו חברה מספקת את מהירות הגלישה הטובה ביותר, כי בכל אזור בארץ הפריסה העוצמה שונות. ייתכן שחברה אחת תצטיין במרכז ואחרת תספק שירות ללא תחרות בצפון, וחברה שלישית תנצח בדרום. אם אתם מעוניינים להצטרף לחברה סלולרית מסוימת, או להחליף חברה, בררו עם החברה על פריסת הרשת והאנטנות באזור שבו אתם גרים, ואל תתביישו לשאול על מהירויות הגלישה הסלולרית.

טיפים לשיפור מהירות גלישה בנייד

עד שכולנו נהנה מגלישה בדור החמישי, יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לשפר את מהירות הגלישה, במיוחד אם אתם מרגישים שבעבר העלאת הדפים הייתה מהירה יותר, ולאחרונה חלה האטה:

1. עשו סדר באפליקציות: בכמה אפליקציות שמותקנות על הנייד שלכם אתם באמת משתמשים? תתחילו למחוק את היישומונים שאינם בשימוש. כן כן, גם את זה שהורדתם לפני שנה והשתמשתם בו פעם אחת, כנראה לא תחזרו לשם.

2. פחות אנימציות: שומר מסך עם אנימציה, הזזת כפתורים בהנפשה, כל זה נראה מגניב ומרשים, אבל זה זולל סוללה וגם עלול פגוע במהירות הגלישה. 

3. עדכנו גרסה: גרסאות חדשות מגיעות עם תיקוני באגים, והבאגים האלה מפחיתים את מהירות הגלישה. 

4. כיבוי והדלקה: מכירים את זה שהמתנתם זמן רב לשירות לקוחות על הקו רק כדי שיגידו לכם ״תכבו ותדליקו את המכשיר״? זה עובד גם עם מכשירים סלולריים. זו לא בדיחה, זה באמת עובד. אתחול המכשיר גורם למחיקת כל מיני קבצים זמניים או תהליכים שהמכשיר התחיל ולא סיים, וההפעלה מחדש עשויה להביא לשיפור במהירות הגלישה. 
5. השביתו סנכרון אוטומטי: יש אפליקציות שכל הזמן מסתנכרנות, כמו הדואר האלקטרוני למשל. זה גוזל מהמהירות וגם מחבילת הגלישה. 

6. התקינו אפליקציית ניקיון: כל יישומון שאתם מתקינים על המכשיר שלכם יוצר זיכרון מטמון. ככל שיש לכם יותר אפליקציות עם יותר זיכרון מטמון, נוצרת הכבדה על המכשיר שלכם. אפליקציית ניקיון מנקה את המטמון באופן אוטומטי ומפנה מקום על המכשיר ובכך תורמת למהירותו. אפשר גם לעשות ניקוי ידני לכל אפליקציה בנפרד, וזה אולי ישכנע אתכם לקרוא שוב את טיפ מספר 1. 

7. החליפו ספק שירות: עשיתם הכול והגלישה עדיין איטית עד כדי עצבים? התקשרו לספק הסלולר שלכם ובדקו האם ידועה בעיה באזור המגורים שלכם. אם כן, אולי הגיע הזמן לעשות סקר שוק ולערוך בדיקת מהירות סלולרית שמציעות חברות מתחרות. 

תגובות