דלג לתוכן

בין רפורמת החשמל למונה חכם: מושגים שחייב להכיר

מה זה קוט"ש, איך פתאום יש מספר חברות חשמל, האם גם אנחנו זכאים להנחה בחשמל, מה זה ניוד ומעבר, ועוד מושגים שאם רק תכירו, תוכלו גם אתם להפחית את מחיר החשמל

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל הצעה לחשמל מוזל?

חשמל הוא מרכיב חיוני בחיי היומיום, ממש כמו אוויר לנשימה. נסו לדמיין את עצמכם עובדים ביום חם של אוגוסט, ופתאום יש הפסקת חשמל. אין מזגן, אין מאוורר, אין אינטרנט למחשב, ומפלס העצבים עולה. בקיצור, הבנתם – בעידן הנוכחי אנחנו לא מסתדרים בלי חשמל. בשנים האחרונות, ובמיוחד בשנה האחרונה, ישראל נמצאת בפתחו של פרק חדש ומשמעותי בתחום החשמל, בשל רפורמת החשמל. בכתבה שלפניכם, נצלול לעומקם של מושגים מרכזיים כמו רפורמת החשמל, מונה חכם, מחיר החשמל, קוט"ש, ועוד, כדי להבין מה עומד מאחוריהם ואיך הם יכולים להתבטא, בסופו של דבר, בכסף שלנו. הכרת המונחים החדשים תעזור לכם לקבל החלטות מושכלות בנוגע למסלולי חשמל או ניוד ומעבר לחברות חשמל חדשות, והנאה מחיסכון במחיר החשמל והטבות נוספות. 

רפורמת החשמל

רפורמת החשמל בישראל היא תהליך של שינוי מבני במשק החשמל הישראלי, שהושקה בשנת 2020. מטרת הרפורמה היא להפוך את השוק לתחרותי יותר, על ידי פתיחת השוק לשחקנים חדשים, כלומר חברות חשמל חדשות, ויצירת תנאים תחרותיים יותר עבור הצרכנים. 

השינויים העיקריים של רפורמת החשמל הם:

  • הפיכת חברת החשמל לחברת תשתיות: חברת החשמל, שהייתה עד כה מונופול בתחום, תהיה אחראית על חלק מייצור החשמל, בנוסף ליצרניות נוספות, והאחראית הבלעדית על התשתיות, כלומר על הובלת החשמל. חברות חשמל החדשות יהיו אלו שיציעו מסלולי חשמל לצרכנים, כדי להוביל לירידה במחיר החשמל. במקרים של תקלות, חברת החשמל היא זו שאחראית על התיקון, ולקוחות כל החברות "יסבלו" מהתקלה, משום שחברת החשמל היא זו שמוליכה את החשמל לבתים. 
  • פתיחת השוק לתחרות: חברות חשמל חדשות כבר נכנסו לשוק והן מציעות מסלולי חשמל שיאפשרו תחרות, ניוד ומעבר של לקוחות אליהן. 
  • יצירת מסלולי חשמל: צרכנים יכולים לבחור בין מספר מסלולי חשמל, חברות החשמל החדשות כבר מציעות מסלולים שונים. בשלב הזה, על חברת החשמל נאסר להציע הנחה בחשמל, כדי לתמרץ מעבר של לקוחות לחברות חשמל חדשות.  

מונה חכם

מונה חכם הוא מכשיר מדידה אלקטרוני, המאפשר מדידה מדויקת של צריכת החשמל בזמן אמת. המונה החכם מחליף את המונים הישנים, חלקם אנלוגיים וחלקם דיגיטליים שאינם חכמים. המונה החכם מודד את צריכת החשמל באופן מדויק, כך שחברות החשמל החדשות מקבלות מידע בזמן אמת. המונה הוא דו כיווני, כלומר הוא חברות חשמל חדשות מסוגלות לקבל ממנו מידע אחת לרבע שעה, ולהתאים מסלולי חשמל באופן אישי, לפי הצרכים שלכם. בכל הבתים והבניינים שנבנו משנת 2020 מותקן מונה חכם, וחברת החשמל פורסת מונים חכמים על פי תכנית סדורה. 

אם עדיין לא הותקן אצלכם מונה חכם, ניתן לברר עם חברת החשמל מתי מתכוננת התקנה שכזו. אם לא מדובר בטווח הקרוב, ניתן לבקש התקנת מונה חכם בתשלום. ההנחה בחשמל שתקבלו שחברות חשמל חדשות מעניקות, "משלמות" את מחיר ההתקנה תוך מספר חודשים, כך שזה יכול להיות משתלם. חברות חשמל חדשות מפעילות מוקדים שיכולים לבקש את ההתקנה בשבילכם, והיא מבוצעת בטווח של בין חודש לחודשיים. 

מחיר החשמל

מחיר החשמל הוא הסכום שאנחנו משלמים עבור החשמל שאנחנו צורכים. בישראל, מחיר החשמל נקבע על ידי רשות החשמל, שהיא הגוף המפקח על משק החשמל. מחיר החשמל מורכב מתשלום קבוע ללא תלות בצריכת החשמל, והוא משמש להוצאות קבועות של חברת החשמל כמו תחזוקת תשתיות. החלק העיקרי של חשבון החשמל הוא מחיר החשמל עצמו, כלומר התעריף שאנחנו משלמים עבור כל קוט"ש חשמל שצרכנו בפועל. רשות החשמל קובעת את מחיר החשמל בהתבסס על עלויות הייצור, ההולכה וההפצה של החשמל.

חברות חשמל חדשות מציעות הנחה על מחיר החשמל באמצעות מסלולי חשמל שונים ותחרותיים, המעניקים הנחה בחשמל. מלבד ניוד ומעבר, יש דרכים נוספות לחסוך במחיר החשמל, כמו למשל מעבר למכשירים חסכוניים עם דירוג אנרגטי גבוה, תאורה חסכונית, ושינויים בהרגלי צריכת החשמל כמו כיבוי אורות בחדרים שאינכם נמצאים בהם, ניתוק מכשירים שאינם בשימוש מהחשמל, ועוד.

רפורמת החשמל

קוט"ש

קוט"ש הוא ראשי תיבות של קילוואט שעה, יחידת מידה לאנרגיה. קוט"ש אחד הוא האנרגיה שמועברת כשמכשיר חשמלי בעל הספק של קילוואט אחד פועל במשך שעה אחת. לדוגמה, נורת חשמל של 100 וואט תצרוך 0.1 קוט"ש בשעה. טלוויזיה של 500 וואט תצרוך 0.5 קוט"ש בשעה, ומקרר של 1,000 וואט יצרוך 1 קוט"ש בשעה. צריכת החשמל נמדדת בקוט"שים, וזהו המדד שעליו מתבסס חשבון החשמל שלנו. ככל שנצרוך יותר חשמל, כך חשבון החשמל שלנו יהיה גבוה יותר. המכשירים ש"זוללים" חשמל הם מכונת ומייבש הכביסה, מזגן, תנור המטבח ותנור החימום, ומדיח הכלים. 

חברות חשמל

עד לפני זמן לא רב, אם היינו כותבים "חברות חשמל", זו הייתה טעות הקלדה, משום שהייתה חברת חשמל אחת ויחידה בישראל. אולם בשל רפורמת החשמל, כיום פעילות בישראל מספר חברות חשמל המציעות הנחה בחשמל ותחרות על מחיר החשמל. חברת החשמל לישראל (חח"י), עדיין עוסקת בכל תחומי הפעילות שלה - ייצור, הולכה ואספקת החשמל. במסגרת רפורמת החשמל, השוק נפתח לתחרות בתחום אספקת החשמל, וקמו חברות חשמל פרטיות המתחרות על הצרכן הישראלי, בדומה לענפים אחרים כמו טלפוניה, אינטרנט, טלוויזיה רב-ערוצית, ועוד. חברות חשמל החדשות מציעות מסלולי חשמל עם מגוון אפשרויות, כולל מחירים תחרותיים ושירותים נוספים, כמו הטבות על התקנת מכשירים חסכוניים בחשמל. כבר היום אפשר להצטרף לחברות כמו פזגז חשמלאמישראגז חשמלאלקטרה פאוור (לשעבר סופרגז), סלקום אנרג׳י וחברות נוספות עשויות לקבל רישיונות אספקת חשמל ולהצטרף בהמשך. לא משנה לאיזו חברת חשמל חדשה תעברו - מחיר החשמל שלכם יוזל בהשוואה לחשבונות חברת החשמל. 

מסלולי חשמל

מסלולי חשמל הם תוכניות שמציעות חברות החשמל ללקוחותיהן. כל מסלול חשמל כולל הטבות שונות, כך שכל לקוח יכול לבחור את המסלול שמתאים עבורו. מסלולי חשמל של חברות חשמל חדשות כוללים הנחה בחשמל. לדוגמה, צרכנים שצורכים חשמל רב בשעות הערב, יכולים לבחור מסלולי חשמל שכוללים הנחה בחשמל על שעות הערב. מסלולי חשמל אחרים מציעים הנחה על שעות היום, ויש מסלולי חשמל שמעניקים הנחה בחשמל על החשבון הכולל, ללא תלות בשעה או ביום. עבור אנשים שעובדים מהבית ונמצאים רוב היום בדירה, מסלול הנחה כללית יכול להיות משתלם יותר מהנחה עמוקה על שעות הערב, משום שאתם צורכים חשמל רב בכל שעה. אנשים שעובדים מהמשרד לא זקוקים להנחה עמוקה בשעות היום, משום שאז אינכם נמצאים בבית. לכן, חשוב לערוך השוואת מחיר החשמל בין החברות השונות, ולמצוא מסלולי חשמל שמתאימים בול לצרכים שלכם.

ניוד ומעבר

ניוד ומעבר הם מושגים שאנחנו מכירים מחברות הסלולר, אבל ממש בשל רפורמת החשמל, הם נכנסים אלינו גם למשק החשמל. כדי לעבור לספק חשמל אחר, יש להגיש בקשת ניוד לחברה החדשה. חברות חשמל חדשות דואגות לביצוע הניוד וביטול השירות בחברה הישנה. בשלב זה, אין דמי ניוד או מעבר. כל שעליכם לעשות, הוא ליצור קשר עם החברה החדשה, לוודא שיש לכם מונה חכם, והחברה החדשה תיקח את העניינים לידיה מכאן. אם אין לכם מונה חכם, החברה החדשה תוכל להזמין עבורכם תמורת תשלום חד פעמי שילך לחברת החשמל. אם אינכם יודעים אם הותקן לכם מונה חכם, החברה החדשה תוכל לבדוק זאת עבורכם, כך גם חברת החשמל. ניוד ומעבר לחברות חשמל חדשות מאפשרים לכם חיסכון כספי וקבלת הנחה בחשמל. 

הנחה בחשמל

הנחה בחשמל היא הטבה שמוענקת לצרכנים על ידי חברות החשמל, במטרה לסייע להם לחסוך במחיר החשמל. ניתן לחלק הנחה בחשמל לשתי קטגוריות עיקריות. הראשונה, היא הנחות לפי תנאי הזכאות, הנחות אלו ניתנות לצרכנים שעונים על קריטריונים מסוימים, ובהם זכאים לקצבת ביטוח לאומי, נפגעי רדיפות הנאצים, חיילים בודדים, משפחות עם הורים יחידניים, בעלי מוגבלויות שונות. הקטגוריה השנייה כוללת הנחה בחשמל לפי מסלולי חשמל, הנחות הניתנות לצרכנים לאחר ביצוע ניוד ומעבר לחברות חשמל חדשות.

רוצים לקבל הצעה לחשמל מוזל? מלאו פרטיכם ונציג ספקית חשמל יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

סקירות נוספות בנושא חשמל:

האם בקרוב נוכל להתנייד בין חברות חשמל גם ללא מונה חכם?

משרד האנרגיה, רשות החשמל, נגה וחברת החשמל החלו בהליך לקידום שימוע שיאפשר לצרכנים לעבור בין חברות חשמל גם אם ברשותם מונה ישן החל מהקיץ.

השוואת מחירי חשמל: מי החברות שמציעות הנחה בחשמל

הרפורמה בתחום החשמל הצמיחה חברות חדשות המתחרות על הלקוחות ומציעות מסלולי חשמל שונים עם הנחות משתנות, איך ניתן לבצע השוואת מחירי החשמל? ואיך לדעת מה...

מהו מונה חשמל חכם ואיך הוא עוזר לנו לחסוך?

אם תעברו לאחת מחברות החשמל החדשות, תוכלו להוזיל את חשבון החשמל שלכם ולהמתיק במעט את הגלולה המרה של עליות המחירים. חברות החשמל החדשות יכולות לספק...

הרפורמה במשק החשמל: כך תפחיתו את חשבון החשמל ומה צפוי בשנת 2024?

שוק אספקת החשמל נפתח לתחרות עם חברות חשמל חדשות שמציעות הנחה על מחיר חשמל ביתי. אילו חברות כבר פועלות בישראל, כמה משקי בית כבר חוברו למונה חכם, מדוע...

תעריף חשמל ביתי בישראל: כמה אנחנו משלמים?

איך נקבעים תעריפי החשמל בישראל, ממה מורכב מחיר החשמל שאנחנו משלמים, איך משתנה התעריף לפי עונות השנה וזמני הצריכה ביום, ואיך אנחנו יכולים להפחית את...

איך לחסוך בחשמל בבית? טיפים לחיסכון בחשבון חשמל

עליית המחירים נוגעת בכל תחומי החיים ותעריף החשמל לא חף מכך. גם הצריכה שמשתנה מעונה לעונה משפיעה רבות על החשבונית בסוף החודש. בסקירה הבאה אספנו כמה...

איך אפשר לחסוך בחשמל? 7 המכשירים הכי בזבזניים

מכשירי חשמל הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. חלקם, כמו מזגן בקיץ, הכרחיים ממש, ואחרים, כמו מדיח כלים או מייבש כביסה מציעים נוחות שקשה לוותר...

מהפכת החשמל יצאה לדרך: הכירו את החברות החדשות

מהיום אפשר להתנתק מחברת החשמל ולהצטרף למבצעים ולחבילות של חברות כמו פזגז, אלקטרה פאוור (סופר גז),אמישראגז, סלקום ומתחרות חדשות שינסו להוריד את חשבון...