מהפכת החשמל יצאה לדרך: הכירו את החברות החדשות

מהיום אפשר להתנתק מחברת החשמל ולהצטרף למבצעים ולחבילות שמציעות מתחרות כמו פזגז, סופר גז, סונול, ובסך הכול כ-20 מתחרות חדשות שינסו להוריד את חשבון החשמל. מה כדאי לדעת על רפורמת החשמל, מי יכול להצטרף, ואילו חבילות מציעות החברות

ספטמבר 21

בחודש ספטמבר 2021 נרשמה היסטוריה בישראל: חברת החשמל איבדה את הבלעדיות על מכירת החשמל ללקוחות. כבר שנים ארוכות שחברת החשמל אינה מונופול בתחום ייצור החשמל והחברה תמשיך להיות האחראית הבלעדית על הולכת החשמל לצרכנים ועל תחזוקת רשת ההולכה, אך לראשונה צרכנים פרטיים ועסקים יכולים לעזוב את חברת החשמל כמשווקת ומוכרת שירותים ולעבור לחברות מתחרות, כמעט כמו שנהוג בתחומים אחרים כמו אינטרנט, טלוויזיה, וטלפון. 

ההצעות של חברת פזגז

אחת החברות הראשונות מבין החברות שרובנו מכירים שכבר החלה לפרסם הצעות הצטרפות היא פזגז. החברה מקבוצת פז מוכרת לנו משירות אספקת גז. פזגז מציעה ארבעה מסלולים שמעניקים הנחות משתלמות לעומת תעריפי חברת החשמל לצרכנים פרטיים:

הנחה כוללת: המסלול מעניק הנחה של 5% על כל חשבון החשמל בכל שעות היממה והשבוע.

מסלול סופ״ש: מסלול שמעניק 15% הנחה מיום חמישי בחצות ועד השבת העוקבת בחצות, ובסך הכול 48 שעות רצופות של הנחה. 

מסלול שעות היום: במסלול הזה ניתנת הנחה של 20% בימים ראשון עד חמישי מהשעה 08:00 בבוקר עד לשעה 16:00.

מסלול שעות הלילה: במסלול הזה תקבלו הנחה של 25% בימים ראשון עד חמישי מחצות עד 07:00 בבוקר שלמחרת. 

פזגז מציעה הנחות גם ללקוחות עסקיים בהתאמה אישית בשיחה עם נציג, בהתאם לסוג העסק, שעות הפעילות, ואופן צריכת החשמל. 

סופר גז מתקשרת לצרכנים

סופר גז מתחרה בפזגז בתחום אספקת הגז לבישול וכעת החברות יתחרו גם בתחום אספקת החשמל לצרכנים. בשבועות האחרונים החלה סופר גז להתקשר ללקוחותיה בתחום הגז ולהציע להם להצטרף לשירות אספקת החשמל. מחירי החברה עדיין לא פורסמו באתר, אך היא מציעה מסלול של 5% הנחה על צריכת חשמל בשעות היום ו-10% על הצריכה בשעות הערב, לעומת התעריף של חברת החשמל שהוא קבוע בכל שעות היממה. ניתן לבחור גם מסלול של הנחה קבועה שניתנת כזיכוי שנתי בגובה 400 שקלים על החשבון. 

סונול: מרשת תחנות דלק למשווקת חשמל

סונול מוכרת לנו מתחום תחנות הדלק והיא משווקת גז ביתי באמצעות חברת הבת סונול גז פלוס. בקרוב החברה תתחיל למכור גם חשמל לצרכנים. עדיין לא פורסמו מחירים ומה יהיו ההצעות, אך אפשר רק לדמיין את האפשרויות של מכירת חשמל שתכלול הטבות בתחנות דלק או בחנויות הנוחות של החברה. 

אילו עוד חברות יתחרו על הכיס שלנו

כבר יותר מ-20 חברות קיבלו רישיון לספק חשמל לצרכנים פרטיים ועסקיים. בין החברות שמוכרות כמעט לכל אחד ואחת יתחרו חברות התקשורת כמו סלקום והוט, חברות מוכרות אחרות כמו שיכון ובינוי אספקת חשמל, וחברות פחות מוכרות לציבור הרחב ובהן OPC אנרגיה, תיקום תקשורת, דוראד אנרגיה, רפ"ק אנרגיה, אנרג'יקס - אנרגיות מתחדשות, חד-אסף מתכות, אפקון תחבורה חשמלית בע"מ, ואחרות. 

איך אפשר לעבור לספקית חשמל חדשה

כדי להתחבר לאחת מספקיות החשמל החדשות צריך שיותקן בבניין או בבית שלכם מונה חכם. המונה החכם מאפשר שליחת נתונים מדויקת על צריכת החשמל כל רבע שעה. זאת בניגוד למונים הישנים שמחייבים קריאה פיזית על ידי אנשי חברת החשמל שמבצעים זאת אחת לחודשיים. המונה הדיגיטלי שמותקן בכ-700 אלף משקי בית בישראל אינו המונה החכם המדובר, המונה החכם מותקן רק בכ-40 אלף משקי בית. המונה הדיגיטלי לא מאפשר ניוד בין חברות החשמל. המונים החדשים פועלים בטכנולוגיה אלחוטית וניתן ללמוד על דפוסי השימוש לפי שעות ולפי מכשירים. כך תוכלו לבחור את מסלול ההנחות שמתאים לכם באופן אישי. 

אם אין לכם מונה חכם לא תוכלו בשלב זה להצטרף לרפורמה ותיאלצו להתאזר בסבלנות. קצב פריסת המונים החדשים עדיין איטי וניתנת עדיפות לבניינים חדשים על פני החלפת מונים קיימים. אין צורך להתקשר למוקדי השירות של החברות החדשות, אין להם שום יכולת לקבוע היכן יותקנו המונים, נושא שבאחריותה הבלעדית של חברת החשמל. גם לחברת החשמל אין סיבה להתקשר, החברה לא תשנה את סדר ההתקנה או תיתן עדיפות כלשהי. סבלנות, כבר אמרנו?

איך הרפורמה מועילה לנו

תחרות היא תמיד דבר טוב. כולנו ראינו מה קרה לשוק הסלולר והטלוויזיה הרב-ערוצית ברגע שנכנסו שחקניות חדשות למגרש. הוזלה צפויה לקרות גם בתחום החשמל כשכל חברה תוכל להציע תעריפים מוזלים וחבילת הטבות. החברות יציעו מסלולים בהתאם למאפייני הצריכה העירוניים, השכונתיים, והפרטיים. המונים החכמים יינתנו לחברות אספקת החשמל כלים לניהול חכם של משק החשמל הביתי באופן שיוכל להוריד את גובה חשבון החשמל של כולנו. רשות החשמל תקבע תעריף גג לשירות, והחברות יציעו מחירים שישתנו בהתאם לתחזיות הצריכה והביקוש. בנוסף כל חברה תוכל להציע מסלולי טריפל בתחומה ולתת חבילת שירותים מלאה. 

איך החברות החדשות מצליחות להציע תעריף טוב יותר מחברת החשמל

ספקיות החשמל ירכשו את החשמל מחברה ממשלתית חדשה שתרכוש את החשמל מיצרני החשמל השונים, חברת החשמל ויצרנים פרטיים שכבר אחראים לכ-40% מייצור החשמל. מנגנון המכירה יהיה תחרותי ויתבסס על ביקוש והיצע. הבדלי המחיר בין שעות היממה יתמרץ את החברות החדשות להקטין צריכה בשעות העומס ולהעמיק הנחות בשעות השקטות יותר באופן שייעל את מערכת ייצור החשמל. 

בשלב הנוכחי של הרפורמה חברת החשמל לא תורשה להציע הנחות, הטבות, או מסלולים ללקוחות שלא יעברו לספקיות החדשות. בתחום ייצור החשמל כבר היום חברת החשמל אחראית רק לכ-60% מהחשמל והמטרה היא לרדת ל-35% עד 2026, כשכל שאר החשמל ייוצר על ידי חברות פרטיות. עם הגברת קצב פריסת המונים החכמים, נתח השוק של חברת החשמל בתחום מכירת החשמל צפוי לרדת, ואז יחל המבחן האמיתי של חברות החשמל החדשות. 


להשוואת חבילות חשמל

חברות אספקת חשמל

HOT חשמל

פרטנר אספקת חשמל

סלקום אנרג'י - חשמל

בזק חשמל

תגובות