דלג לתוכן

תעריף חשמל ביתי בישראל: כמה אנחנו משלמים?

איך נקבעים תעריפי החשמל בישראל, ממה מורכב מחיר החשמל שאנחנו משלמים, איך משתנה התעריף לפי עונות השנה וזמני הצריכה ביום, ואיך אנחנו יכולים להפחית את חשבון החשמל? בדקנו וענינו על כל השאלות

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל הצעה לחשמל במחיר מוזל?

בשנה האחרונה אנחנו שומעים שוב ושוב את הביטוי ״עליית מחירים״, ומחירי החשמל ממש לא יוצאי דופן, כאשר בפברואר 2024 נכנסו לתוקף התעריפים החדשים של חברת החשמל. בנוסף, תעריף חשמל גבוה מוביל להתייקרויות נוספות, החל במוצרים שאנחנו קונים בסופרמרקט ועד חשבונות נוספים כמו חשבון המים.

כמה משלמים בישראל על חשמל

נכון ל- 1 בפברואר 2024, חלה עלייה בתעריף החשמל בגובה של 2.6%. עליית המחירים שתתבטא בטופס תשלום חשבון חשמל בכל משק בית, תהיה של כ- 10 שקלים לחשבון בממוצע. תעריף החשמל לצריכה ביתית עודכן כך שמחיר קילוואט חשמל עומד על 52.52 אגורות לכל קוט״ש לפני מע״מ, ו-61.45 אגורות לקוט״ש אחרי מע״מ.

צרכנים רבים שיושבים בבית וצופים במהדורות החדשות כועסים מיד על חברת החשמל כשמגישת המהדורה מכריזה על העלאת תעריף חשמל, אך כדאי לדעת שלא החברה עצמה קובעת מחירי חשמל. תעריף החשמל בישראל ומועדי עדכון המחירים נקבעים על ידי רשות החשמל, הגוף שמסדיר ומפקד על שירותים ציבוריים בתחום החשמל. רשות החשמל מונתה מתוקף חוק החשמל בשנת 1996. במסגרת החוק, הרשות צריכה לקבוע מחיר חשמל שמשקף את עלויות הייצור והולכתו, באופן פשוט ובהיר שכל צרכן וצרכנית חשמל יוכלו להבין את התעריפים. בלי התחכמויות, בלי אותיות קטנות. חברת החשמל מצידה צריכה להיות מסוגלת לענות על ביקושי החשמל ולהוליך אותו ממנה או מיצרניות החשמל האחרות אל בתי הלקוחות באופן אמין וזמין. 

בנוסף להשקעה הגבוהה בתשתיות ושיפורן, מחירי הדלקים משפיעים גם הם על עלויות ייצור החשמל. אם במהלך השנה האחרונה הצצתם בחדשות, בוודאי ראיתם שמדובר בבעיה גלובלית שמזניקה את המחירים כלפי מעלה, וישראל ממש לא היחידה. רשות החשמל קובעת תעריף חשמל לצרכנים על פי סך כל העלויות של השקעות במערכת החשמל, תפעול המערכת, רכישת חשמל מיצרנים פרטיים, פיתוח תשתיות ותחזוקתן, מחירי הדלקים, והוצאות מימון. משקלול כל הפרמטרים שציינו, הרשות קובעת תעריף חשמל אחיד לקוט״ש, לצד תעריפי תעו״ז - תעריפי עומס וזמן שימוש, שנרחיב עליהם מעט בהמשך. מחיר חשמל אחיד לקוט״ש מיועדים למגזר הביתי, המגזר הכללית, והארת רחובות ציבוריים. 

ממה עוד מורכב תעריף החשמל

תשלום קבוע: תעריף חשמל כולל גם תשלום קבוע בהתאם למה לארון החשמל שלכם - חד פאזי, תלת-פאזי, או מנוי חודשי. כדי שתבינו את מחיר החשמל, סידרנו את זה עבורכם בטבלה פשוטה (כל המחירים בשקלים):

 

 חלוקה לפני מע"מחלוקה כולל מע"מאספקה לפני מע"מאספקה כולל מע"מ
לקוחות דו- חודשיים (חד פאזי)8.8510.3512.3314.43
לקוחות דו- חודשיים (תלת פאזי)10.2511.9912.2814.37
לקוחות חד- חודשיים139.56163.2995.54111.78

 

* המחירים מעודכנים נכון לפברואר 2024

מטרתו של התשלום הקבוע היא לשקף בתעריף החשמל עלויות שאינן תלויות בצריכת החשמל האישית, ובהן קריאת מונה, עריכת חשבון החשמל, משלוח החשבון, גבייה, תחזוקת המונה, מוקד טלפוני, קבלת קהל, עלויות פרסום, ועוד. התשלום הקבוע מופרד לשני מרכיבים: הראשון, מרכיב חלוקה שבו נושאים כלל צרכני החשמל בישראל, והשני הוא מרכיב האספקה, שאותו מקבלים רק לקוחות חברת החשמל בישראל. לקוחות שמקבלים חשבון חשמל דרך אחת מחברות אספקת החשמל החדשות, לא משלמים את הרכיב הזה לחברת החשמל. 

תשלום קיבולת: תשלום שנועד כדי לחלק בצורה שוויונית את עלויות הקמת תשתיות החשמל בין צרכני החשמל בישראל. התשלום הזה נועד כדי למנוע מצב שבו צרכנים מסוימים מסבסדים צרכנים אחרים, ולכן קבעה רשות החשמל שחלק מהעלויות הקבועות ייגבו בהתאם לגודל החיבור של הצרכן. עושים זאת על ידי המרת ערכי אמפר לערך שנקרא KVA. התשלום עבור כל KVA עומד על 3.58 שקלים לפני מע״מ בשנה, או 4.19 שקלים כולל מע״מ בשנה. 

תעריף חשמל משתנה לפי עונות וזמני צריכה

תעריף לפי עומס המערכת וזמן הצריכה, או בקיצור תעו״ז, מאפשר לצרכנים שמעוניינים בכך לבחור במחיר חשמל שמשתנה בהתאם לעלויות הייצור והאספקה של החשמל על פי שעות שונות ביממה ימים שונים בשבוע, ועונות השנה. כדי להצטרף לתעריפים המשתנים, יש לבקש מחברת החשמל להתקין מונה אלקטרוני מותאם לתעו״ז במקום המונה או המונים הרגילים. 

תעריף חשמל ביתי תעו״ז כולל חלוקה לשני תעריפים ביום - פסגה ושפל, על פי שלוש עונות - קיץ, חורף, ואביב/סתיו. תעריפי הפסגה היקרים יגרמו לכם לחשוב פעמיים לפני הפעלת מכשירים זוללי חשמל בשעות השיא, וככל הנראה תעבירו הפעלת מכונת כביסה וטעינת רכב חשמלי לשעות השפל.

התעריפים הם כאלה, נכון לפברואר 2024:

  • קיץ (יוני- ספטמבר): תעריף הפסגה בימי ראשון עד חמישי מ-17:00 עד 23:00 עומד על 142.11 אגורות לפני מע״מ, 166.27 אגורות כולל מע״מ. שעות השפל הן כל שאר השעות ובמהלך סוף השבוע כולו (שישי, שבת, ערבי חגים וחגים) 41.88 אגורות לפני מע״מ, 49.00 אגורות כולל מע״מ.
  • חורף (דצמבר-פברואר): תעריף הפסגה בימי ראשון עד חמישי מ-17:00 עד 22:00, וכן בשבת וחג מ-17:00 עד 22:00 עומד על 99.61 אגורות לפני מע״מ, 116.54 אגורות כולל מע״מ. שעות השפל הן כל שאר השעות ובמהלך כל שישי וערב חג, 36.12 אגורות לפני מע״מ, 42.26 אגורות כולל מע״מ.
  • אביב (מרץ-מאי) וסתיו (אוקטובר-נובמבר): תעריף הפסגה בימי ראשון עד חמישי מ-17:00 עד 22:00 עומד על 39.61 אגורות לפני מע״מ, 46.34 אגורות כולל מע״מ. שעות השפל הן כל שאר השעות שאינן כלולות ובמהלך סוף השבוע כולו (שישי, שבת, ערבי חגים וחגים) הן מ-00:00 עד 24:00 (כל היום) ומחיריהן 35.26 אגורות לפני מע״מ, 41.25 אגורות כולל מע״מ.

והנה התשלום הקבוע במסלול תעו״ז:

 חלוקה לפני מע"מחלוקה כולל מע"מאספקה לפני מע"מאספקה כולל מע"מ
תעריף חשמל קבוע דו- חודשי28.4833.3212.2614.34
תעריף חשמל קבוע חד- חודשי131.20153.5095.54111.78

תשלום קיבולת עומד על 3.58 ש"ח ל-KVA לשנה לפני מע"מ, 4.19 ש"ח לשנה כולל מע"מ.

*המחירים מעודכנים נכון לפברואר 2024

האם יש איזושהי דרך להוריד את מחיר החשמל שלי?

יכול להיות שזה יפתיע אתכם, אבל כן, בהחלט אפשר. איך עושים את זה? מתנתקים מחברת החשמל ומצטרפים לאחת מחברות החשמל החדשות. כבר היום חברות כמו סלקום, אמישראגז, אלקטרה פאוור (סופרגז לשעבר), פזגז, הוט אנרג'יפרטנר חשמל (פרטנר פאוור) ו- בזק אנרג'י מציעות מסלולי תעריף חשמל מוזלים בהשוואה לחברת החשמל. זה לא בדיוק להתנתק מחברת החשמל, החברה עדיין תהיה זו שתוליך את החשמל אליכם הביתה ותתחזק את רשת החשמל. רק מקטע האספקה והבילינג יעבור לחברה החדשה שלכם. אל דאגה, יש לכם רק טלפון אחד לשירות לקוחות, אך מידע על תקלות עדיין יתקבל מחברת החשמל. 

לחברות החדשות יכולים להצטרף רק צרכנים שהותקנו אצלם בבניין או בבית מוני חשמל חכמים. בניינים ובתים חדשים שנבנו החל מ-2022 מצוידים כמעט בוודאות במונים החכמים, ובבתים ישנים כ-200 אלף מונים הוחלפו, ועד סוף השנה חברת החשמל צפויה להחליף כ-450 אלף מונים נוספים. המונים החכמים מאפשרים לחברות החדשות להציע תעריפים משתנים וכך לתמרץ אתכם להעביר את צריכת החשמל הכבדה שלכם לשעות אחרות, ובאופן הזה לפזר את צריכת החשמל הארצית על פני שעות היממה. 

על פי רשות החשמל, בישראל משלם הצרכן הביתי בממוצע 381 שקלים מדי חודש, כ-4,570 שקלים בשנה. הסכום מתחלק בין התשלומים הקבועים שפירטנו בטבלה שהם כ-15% מגובה החשבון, לבין תשלום על פי צריכה בפועל שמרכיב כ-85% מהחשבון. החלק הזה, כ-324 שקלים בחודש, יוצע בהנחות על ידי ספקיות החשמל החדשות עם הנחה של 5% ומעלה. גם אם נדבר על 5% בלבד, מדובר בחיסכון של כ-195 שקלים בשנה. אם הצריכה שלכם גבוהה החיסכון גדול יותר, ואם תבחרו במסלול שמתאים לכם תוכלו לחסוך אף יותר. אם אין ברשותכם מונה חכם, ניתן לפנות לחברת החשמל בבקשה להתקין את המונה בתשלום. ההתקנה על פי תוכנית חברת החשמל אינה כרוכה בתשלום. לאחר התקנת המונה החדש תוכלו להצטרף לכל אחת מהחברות שכבר מציעות מסלולי הצטרפות, ולהתחיל לחסוך בחשבון החשמל שלכם. 

מאילו חברות תרצו לקבל הצעה לחשמל במחיר מוזל?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור באפשרות אחת

תעריף החשמל - שאלות ותשובות

מהו מחיר החשמל בישראל ומי קובע אותו?

תעריף החשמל האחיד בישראל עומד על 52.52 אגורות לקוט״ש לפני מע״מ, ו-61.45 אגורות לקוט״ש אחרי מע״מ, נכון ל-1 בפברואר 2024. רשות החשמל היא זו שקובעת את מחיר החשמל ולא חברת החשמל. התעריף אמור לשקף את עלות ייצור החשמל והולכתו אל בתי הלקוחות. 

אילו תשלומים נוספים מופיעים בחשבון החשמל?

חשבון החשמל מורכב מתשלום קבוע שמתחלק לשני רכיבים - תשלום קבוע עבור חלוקת החשמל ותשלום קבוע עבור אספקת החשמל. תעריף האספקה של חברת החשמל נגבה מלקוחות חברת החשמל בלבד. חברות החשמל השונות קובעות תעריפי אספקה משלהן. בנוסף יש תשלום שנתי עבור KVA שמשקף עלויות קבועות בהתאם לגודל החיבור של הצרכן. 

האם אפשר להצטרף למסלול תעריפים משתנה בהתאם לעונות השנה?

חברת החשמל מציעה מסלול תעו״ז - תעריף לפי עומס המערכת וזמן הצריכה. ניתן להצטרף למסלול תעו״ז באופן וולונטרי ולקבל תעריפים שמשתנים בין עונות השנה, ימים בשבוע, וזמנים שונים ביום. ניתן לעשות זאת רק אחרי שמבקשים מחברת החשמל להתקין מונה אלקטרוני מותאם תעו״ז. 

איך מהפכת החשמל תוריד את מחיר החשמל בישראל?

כבר היום יצרנים פרטיים אחראים על כ-40% מייצור החשמל בישראל והמספר הזה אמור לגדול עוד. מקטע אספקת החשמל יוצא מהידיים של חברת החשמל ועובר ליצרניות פרטיות. אם יש לכם מונה חשמל חכם, ניתן להתנייד לאחת מחברות החשמל החדשות ולקבל תעריפים מוזלים בהשוואה לחברת החשמל. כדי לתמרץ את הצרכנים לעבור לחברה אחרת ולחזק את החברות החדשות, לחברת החשמל אסור להציע הנחות ומבצעים. מעבר לאחת החברות החדשות יוזיל לכם את החשבון השנתי ב-5% לפחות. 

אולי יעניין אותך גם:

בין רפורמת החשמל למונה חכם: מושגים שחייב להכיר

מה זה קוט"ש, איך פתאום יש מספר חברות חשמל, האם גם אנחנו זכאים להנחה בחשמל, מה זה ניוד ומעבר, ועוד מושגים שאם רק תכירו, תוכלו גם אתם להפחית את מחיר...

איך לחסוך בחשמל בבית? טיפים לחיסכון בחשבון חשמל

עליית המחירים נוגעת בכל תחומי החיים ותעריף החשמל לא חף מכך. גם הצריכה שמשתנה מעונה לעונה משפיעה רבות על החשבונית בסוף החודש. בסקירה הבאה אספנו כמה...

הרפורמה במשק החשמל: כך תפחיתו את חשבון החשמל ומה צפוי בשנת 2024?

שוק אספקת החשמל נפתח לתחרות עם חברות חשמל חדשות שמציעות הנחה על מחיר חשמל ביתי. אילו חברות כבר פועלות בישראל, כמה משקי בית כבר חוברו למונה חכם, מדוע...

האם בקרוב נוכל להתנייד בין חברות חשמל גם ללא מונה חכם?

משרד האנרגיה, רשות החשמל, נגה וחברת החשמל החלו בהליך לקידום שימוע שיאפשר לצרכנים לעבור בין חברות חשמל גם אם ברשותם מונה ישן החל מהקיץ.

רפורמת החשמל

הרפורמה בתחום החשמל כבר התחילה ולאחר פיילוט מוצלח נראה כי ניתן יהיה לעבור בין ספקי החשמל השונים כמו שמחליפים ספק אינטרנט או סלולר. מיהן החברות...

מהו מונה חשמל חכם ואיך הוא עוזר לנו לחסוך?

אם תעברו לאחת מחברות החשמל החדשות, תוכלו להוזיל את חשבון החשמל שלכם ולהמתיק במעט את הגלולה המרה של עליות המחירים. חברות החשמל החדשות יכולות לספק...

איך אפשר לחסוך בחשמל? 7 המכשירים הכי בזבזניים

מכשירי חשמל הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. חלקם, כמו מזגן בקיץ, הכרחיים ממש, ואחרים, כמו מדיח כלים או מייבש כביסה מציעים נוחות שקשה לוותר...

השוואת מחירי חשמל: מי החברות שמציעות הנחה בחשמל

הרפורמה בתחום החשמל הצמיחה חברות חדשות המתחרות על הלקוחות ומציעות מסלולי חשמל שונים עם הנחות משתנות, איך ניתן לבצע השוואת מחירי החשמל? ואיך לדעת מה...

מהפכת החשמל יצאה לדרך: הכירו את החברות החדשות

מהיום אפשר להתנתק מחברת החשמל ולהצטרף למבצעים ולחבילות של חברות כמו פזגז, אלקטרה פאוור (סופר גז),אמישראגז, סלקום ומתחרות חדשות שינסו להוריד את חשבון...