דלג לתוכן

איך אפשר לחסוך בחשמל? 7 המכשירים הכי בזבזניים

מכשירי חשמל הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. חלקם, כמו מזגן בקיץ, הכרחיים ממש, ואחרים, כמו מדיח כלים או מייבש כביסה מציעים נוחות שקשה לוותר עליה. אולם יחד עם הנוחות הזו, מגיעים חשבונות החשמל שיכולים להיות אימתניים. אספנו עבורכם טיפים חשובים שהתוצאה שלהם היא חיסכון בחשמל, ואיך מונה חשמל חכם קשור לכל זה?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל הצעה לחשמל במחיר מוזל?

זה קורה בכל פעם שאתם מקבלים את חשבון החשמל. המעטפה או הקובץ נפתחים, המספרים מופיעים, ואתם שואלים בלחש רועם: "מה? זה מחיר החשמל? אבל ניסיתי ממש לצמצם את הצריכה, איך עוד אפשר לחסוך בחשמל?". זה בוודאי לא מנחם אתכם, אבל אתם ממש לא לבד, במיוחד בעונת קיץ החמה והבלתי נגמרת, אבל גם בחורף הקצר, אך בכל זאת קר. כדי שחשבון החשמל הבא שלכם יהיה ידידותי יותר, ריכזנו את 7 המכשירים שזוללים הכי הרבה חשמל בבית, ובסוף גם נמליץ לכם מה לעשות כדי שהמספר הזה שמופיע בסעיף "לתשלום" לא יהיה כל כך גבוה. 

1. תנור בישול ואפייה

תנור המטבח הוא מכשיר חשמלי המשמש לבישול, צלייה ואפייה של מזון. התנור צורך כמות חשמל משמעותית, במיוחד אם משתמשים בו לבישול ארוחות גדולות לכל המשפחה ולאורחים. צריכת החשמל של מכשירי חשמל כמו תנורי בישול משתנה בהתאם לגודל התנור, סוג התנור, ותוכנית הבישול או האפייה שבה משתמשים. באופן כללי, תנורים גדולים יותר צורכים יותר חשמל מתנורים קטנים יותר. תכניות בישול או אפייה המצריכות חום גבוה, כמו צלייה או טורבו, צורכות יותר חשמל מתוכניות כמו למשל אפייה של עוגות. 

איך לחסוך בחשמל בתנור המטבח: עברו לתנור חדיש בדירוג אנרגטי A, נקו אותו בקביעות כדי להגביר את היעילות, והימנעו מלפתוח אותו מספר פעמים לאורך האפייה. השתדלו לדחות את השימוש בתנור לשעות הערב הקרירות יותר בעונה החמה, כדי להפחית את עומס החום בבית. 

2. כיריים חשמליות

על פי אתר חברת החשמל, כיריים חשמליות מבזבזות בממוצע 6 קילו-וואט לשעה, והן שייכות לקבוצת מכשירי חשמל הבזבזניים ביותר. העלות יכולה להגיע ל-3 שקלים ל-50 דקות הפעלה בממוצע ביום. צריכת החשמל של כיריים חשמליות משתנה בהתאם לסוג הכיריים, להספק של כל אחת מהכירות וגודלן, וזמן הבישול. כיריים חשמליות אינדוקציה צורכות פחות חשמל בהשוואה להלוגן או סוגים אחרים, משום שהן מחממות את הסירים והמחבתות ישירות. 

איך לחסוך בחשמל בכיריים חשמליות: השתמשו בסירים ובמחבתות בעלי תחתית שטוחה לפיזור חום מיטבי, השתמשו בהספק המינימלי החום המינימלי הנדרש לבישול המזון, כבו את הכיריים מיד בתום השימוש. אם אין באפשרותכם לעבור לכיריים גז, הקפידו על כיריים מתקדמות ביעילות אנרגטית גבוהה. 

3. מדיח כלים

מדיחי כלים הם מכשירי חשמל שחוסכים לנו בכאבי גב ולעמוד על הרגליים מעל הכיור, אולם הם שייכים לקבוצת המכשירים זוללי החשמל. צריכת החשמל של מדיחי כלים משתנה בהתאם לגודל המדיח, סוג המדיח, ותוכנית ההדחה שבה משתמשים. 

איך לחסוך בחשמל במדיח כלים: השתמשו במדיח כלים רק כשבאמת יש צורך בכך, והדיחו את הכלים בעצמכם אם אין הרבה כלים לשטיפה. במדיחי הכלים החדשים יש תכניות חסכוניות בחשמל, השתמשו בהם. הקפידו על ניקיון הפילטרים והמדיח עצמו ליעילות מרבית של המדיח, וכמובן, בחרו במדיח עם היעילות האנרגטית הגבוהה ביותר. 

איך אפשר לחסוך בחשמל?

4. דוד חשמל

הדוד החשמלי מככב בצמרת רשימת מכשירי חשמל הבזבזניים ביותר. הוא צורך כמות חשמל משמעותית ולא מאפשר חיסכון בחשמל, במיוחד אם משתמשים בו באופן קבוע לאספקת מים חמים למשפחות גדולות או מספר שותפים בדירה. צריכת החשמל של הדוד החשמלי משתנה בהתאם לנפח הדוד וסוג הדוד. 

איך לחסוך בחשמל בדוד מים חמים: אנחנו חיים במדינת ישראל ולא חסרה לנו שמש. כדאי להתקין דוד שמש שיכול להחזיר את ההשקעה תוך זמן קצר. ודאו שהדוד מבודד כדי לא לבזבז חשמל, והזמינו טכנאי לניקוי אבנית כדי לשפר את יעילות החימום. אל תפעילו את הדוד זמן ארוך יותר ממה שלוקח למים להתחמם, כדי שלא תופתעו בחשבון החשמל. 

5. מזגן

טוב, זאת כנראה הנקודה הכואבת ביותר, במיוחד כשמדברים על הקיץ הישראלי. מכשירי חשמל כמו מזגן טוב הוא מוצר הכרחי בכל מקום בארץ, וקשה לדמיין חיסכון בחשמל בחודשים יולי-אוגוסט, וגם יוני וספטמבר, ולא שאוקטובר מקפיא אותנו. צריכת החשמל של מזגנים משתנה בהתאם לסוג המזגן, האם מדובר במזגן יחיד או מיזוג מרכזי, גודל החלל שיש למזג, והטמפרטורה שבחוץ. 

איך לחסוך בחשמל במיזוג האוויר: מזגנים בדירוג אנרגטי גבוה יותר (A) יהיו יקרים יותר, אך ההבדל יבוא לידי ביטוי בחשבון החשמל החודשי, כך שלאורך זמן מדובר בחיסכון. סגרו את החלונות והדלתות כשהמזגן פועל, כך שהוא יקרר רק את האזור שבו אתם נמצאים בדירה. נקו את הפילטרים של המזגן באופן קבוע כדי לשפר את יעילות הקירור (או החימום בחורף). אל תקפיאו את החלל, על פי חברת החשמל מספיק לכוון ל-25 מעלות, זה עדיין קר באופן משמעותי מהטמפרטורה שבחוץ. בקיץ כדאי לכוון את הטמפרטורה ל-18 עד 20 מעלות, ולזכור שכל תוספת מעלה בחורף או הפחתת מעלה בקיץ, משמעותה תוספת של 5% בצריכת החשמל. 

6. תנורי חימום

עוד מכשירי חשמל בזבזניים במיוחד הם תנורי החימום לחורף. התנורים בזבזניים במיוחד כשמשתמשים בהם במשך שעות ארוכות לחימום חדרים גדולים. תנורי ספירלה מבזבזים אנרגיה רבה בתהליך החימום ולכן הם לא מומלצים כשאנחנו מדברים על חיסכון בחשמל. רדיאטורים אמנם צורכים בערך פי 2.5 יותר חשמל בהשוואה למזגן, אך הם עדיפים על תנורי ספירלה. אנשים רבים אוהבים את החום הנעים של מפזרי חום, אך אלו הם מכשירי חשמל בזבזניים במיוחד. 

איך לחסוך בחשמל בתנורי חימום: השתמשו בתנור חימום רק כשהוא באמת נחוץ, בעוצמת חום נמוכה ככל האפשר. סגרו את החלונות והדלתות כשהתנור פועל, ודאו שאין חדירת אוויר קר מהדלת. העדיפו שימוש במזגן, הוא זול יותר ומסייע לחיסכון בחשמל. 

7. מכונת כביסה ומייבש כביסה

גם מכונות כביסה וגם מייבשי כביסה נחשבים מכשירי חשמל בעלי צריכה גבוהה, במיוחד מייבשים שצורכים בערך פי 2 חשמל בהשוואה למכונת כביסה. אם יש לכם משפחה גדולה עם ילדים קטנים, אתם בוודאי מכירים היטב את המשמעויות הכלכליות של כביסה בלתי נגמרת. 

איך לחסוך בחשמל בכביסה: בחרו גם במכונה וגם במייבש בעלי דירוג אנרגטי גבוה, החיסכון בחשמל יבוא לידי ביטוי, ובמכונה מדובר גם בחיסכון בצריכת המים. הימנעו מהפעלת מכונה ריקה למחצה, והפעילו אותה על תוכנית הכביסה הקצרה ביותר האפשרית לבגדים נקיים. בקיץ, הימנעו ככל הניתן מייבוש בגדים במכונה ותלו אותם באוויר הפתוח. אם אין לכם אפשרות להימנע ממייבש, כוונו את מכונת הכביסה למהירות סחיטה גבוהה, כדי שהבגדים יגיעו כמה שיותר יבשים למייבש. בגדים שדורשים גיהוץ יכולים לצאת לחים מהמייבש, גם זה יחסוך לכם בחשמל.

ומה עם המקרר והמקפיא?

לא נתנו להם מספר ברשימה משום שהם דווקא לא נחשבים מכשירי חשמל בזבזניים, אבל הם עובדים 24/7 ולכן עולים לנו כסף. אולם גם כאן אפשר לנקוט בצעדי חיסכון בחשמל, כמו ריחוק ממקור חום, לא בקרבה ישירה לשמש, ולוודא שהמקפיא לא קפוא עם קרח. שמירה על ניקיון ותקינות המקרר והמקפיא, במיוחד בעונה החמה, תעזור לניצול יעיל יותר של החשמל. 

אז איך אפשר לחסוך בחשמל?

בסופו של דבר, הדרך הטובה ביותר לחסוך בחשבון שלנו היא לעבור לצריכת חשמל חכמה ויעילה יותר, על ידי מעבר אל מכשירי חשמל בעלי דירוג אנרגטי גבוה. אולם מעבר לכל הטיפים שכבר נתנו לכם לחיסכון באנרגיה, יש שני כלים מרכזיים נוספים שיכולים לעזור בחיסכון בחשמל, ובכך להכאיב לנו פחות בכיס. הכלים האלה הם מעבר חברת חשמל לאחת מחברות החשמל החדשות במסגרת רפורמת החשמל, והשני הוא התקנת מונה חשמל חכם. שני הכלים הללו שלובים זה בזה, משום שלא ניתן לבצע מעבר חברת חשמל ללא מונה חשמל חכם. 

מונה חשמל חכם הוא מונה מתקדם שמעביר את הנתונים באופן אוטומטי לחברת החשמל. אין עוד צורך בקורא מונים או בשידור צריכה חודשית, אלא העברת מידע אחת לרבע שעה על הצריכה האמתית בפועל שלכם. מונה חשמל חכם יאפשר לחברות החשמל בעתיד לתת לכם הצעות מותאמות אישית, לספק לכם תובנות על צריכת החשמל שלכם ולהבין אילו מכשירים מבזבזים הכי הרבה חשמל ומתי, ובכך לסייע בחיסכון בחשמל ובהפחתת ההוצאות.

לאחר שיותקן אצלכם מונה חשמל חכם, תוכלו לבצע מעבר חברת חשמל במסגרת רפורמת החשמל. שוק החשמל נפתח לתחרות במקטע האספקה, כך שממש כמו באינטרנט או בסלולר, תוכלו להתחבר לאחת החברות החדשות, כמו אלקטרה פאוור (סופרגז לשעבר), פזגזאמישראגזסלקום אנרג׳י, פרטנר פאוור, הוט אנרג'י, בזק אנרג'י וחברות נוספות שצפויות להתווסף. חברת החשמל הוותיקה עדיין אחראית על התשתיות ותיקון תקלות, אך כל חברת חשמל מציעה תעריפים שונים, ולכן חשוב לבדוק היטב את האופציות הקיימות לקראת מעבר חברת חשמל בתעריפים המשתלמים ביותר עבורכם.

מאילו חברות תרצו לקבל הצעה למחיר מוזל בחשמל?

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור באפשרות אחת

עוד בנושא- הנחה בחשמל:

בין רפורמת החשמל למונה חכם: מושגים שחייב להכיר

מה זה קוט"ש, איך פתאום יש מספר חברות חשמל, האם גם אנחנו זכאים להנחה בחשמל, מה זה ניוד ומעבר, ועוד מושגים שאם רק תכירו, תוכלו גם אתם להפחית את מחיר...

רפורמת החשמל

הרפורמה בתחום החשמל כבר התחילה ולאחר פיילוט מוצלח נראה כי ניתן יהיה לעבור בין ספקי החשמל השונים כמו שמחליפים ספק אינטרנט או סלולר. מיהן החברות...

השוואת מחירי חשמל: מי החברות שמציעות הנחה בחשמל

הרפורמה בתחום החשמל הצמיחה חברות חדשות המתחרות על הלקוחות ומציעות מסלולי חשמל שונים עם הנחות משתנות, איך ניתן לבצע השוואת מחירי החשמל? ואיך לדעת מה...

איך לחסוך בחשמל בבית? טיפים לחיסכון בחשבון חשמל

עליית המחירים נוגעת בכל תחומי החיים ותעריף החשמל לא חף מכך. גם הצריכה שמשתנה מעונה לעונה משפיעה רבות על החשבונית בסוף החודש. בסקירה הבאה אספנו כמה...

תעריף חשמל ביתי בישראל: כמה אנחנו משלמים?

איך נקבעים תעריפי החשמל בישראל, ממה מורכב מחיר החשמל שאנחנו משלמים, איך משתנה התעריף לפי עונות השנה וזמני הצריכה ביום, ואיך אנחנו יכולים להפחית את...

הרפורמה במשק החשמל: כך תפחיתו את חשבון החשמל ומה צפוי בשנת 2024?

שוק אספקת החשמל נפתח לתחרות עם חברות חשמל חדשות שמציעות הנחה על מחיר חשמל ביתי. אילו חברות כבר פועלות בישראל, כמה משקי בית כבר חוברו למונה חכם, מדוע...

מהו מונה חשמל חכם ואיך הוא עוזר לנו לחסוך?

אם תעברו לאחת מחברות החשמל החדשות, תוכלו להוזיל את חשבון החשמל שלכם ולהמתיק במעט את הגלולה המרה של עליות המחירים. חברות החשמל החדשות יכולות לספק...

מהפכת החשמל יצאה לדרך: הכירו את החברות החדשות

מהיום אפשר להתנתק מחברת החשמל ולהצטרף למבצעים ולחבילות של חברות כמו פזגז, אלקטרה פאוור (סופר גז),אמישראגז, סלקום ומתחרות חדשות שינסו להוריד את חשבון...