דלג לתוכן

סטארלינק: כל מה שצריך לדעת על החברה שרוצה לשנות את פני האינטרנט בעולם

חברת החלל של אילון מאסק מציעה שירותי אינטרנט לווייניים מהירים ברחבי העולם. השירות משתמש בלוויינים במסלול נמוך סביב כדור הארץ ותחנות קרקע ייעודיות, באופן שמאפשר חיבור יציב ומהיר גם באזורים מרוחקים. מהי מהירות השירות, מה דרוש להתקנה, כמה השירות עולה ומתי נראה אותו בישראל? כל התשובות ממש כאן

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

סטארלינק (Starlink) היא קבוצת אינטרנט לוויינית, חטיבה של חברת החלל של אילון מאסק SpaceX. בשנת 2019 החלה SpaceX לשגר לווייני סטארלינק לחלל בקצב כמעט שבועי, ונכון לנובמבר 2019 שוגרו כבר כ-5,500 לוויינים קטנים במסלול נמוך המתקשרים עם מקלטי משדר קרקע ייעודיים. בשלב הזה מתוכננת פריסה של כ-12,000 לוויינים, כשבעתיד הרחוק יותר מתוכננת הרחבה לעד 42,000. לוויינים. 

תשומת לב בין-לאומית רבה ניתנה לסטארלינק כשצבא אוקראינה החל להשתמש בה לאחר הפלישה הרוסית למדינה, כשבתחילתה מאסק העניק לאוקראינה שימוש ללא תשלום במערכת. למערכת כזו יש יתרונות משמעותיים במדינות גדולות כמו אוקראינה, שבהן שטחים מרוחקים ומבודדים, שבהם קשה לספק תשתית אינטרנט מהיר ויציב. 

איך תקשורת סטארלינק עובדת?

רוב שירותי האינטרנט הלווייניים מגיעים מלוויינים בודדים המקיפים את כדור הארץ בגובה עצום של 35,786 ק"מ. המשמעות של המרחק הזה, היא העברת נתונים בין המשתמש ללוויין וחזרה בקצב שלא מאפשר תמיכה בשירותי סטרימינג, משחקים אונליין, שיחות וידאו, וכל פעילות אחרת שדורשת קצב נתונים גבוה. לוויני סטארלינק הם רשת של אלפי לוויינים המקיפים את כדור הארץ במרחק ממוצע של כ-550 ק"מ בלבד, ומשום שהם במסלול נמוך, קצב העברת הנתונים עומד על כ-25 אלפיות השנייה, בהשוואה ל-600 אלפיות השנייה ומעלה. 

איך שירות האינטרנט של סטארלינק עובד?

כאמור, אלפי הלוויינים של סטארלינק מקיפים את כדור הארץ בגבהים שנעים בין כ-340 ק"מ ל-1,200 ק"מ. הלוויינים הללו מתקשרים תחנות קרקע וצלחות לוויין המותקנות אצל המשתמשים, וכך מספקות גישה לאינטרנט ולמנויים. אלו התכונות העיקריות של שירות סטארלינק:

אינטרנט מהיר: סטארלינק מספקת אינטרנט מהיר עם זמן תקשורת קצרצר בין הצלחת ללוויין, מה שהופך את השירות למתאים עבור יישומים כמו סטרימינג, משחקי אונליין, ועבודה מרחוק הדורשת פגישות וידאו וחיבור ליישומים כבדים. 

חיבור כלל-עולמי: החזון של סטארלינק הוא לספק גישה לאינטרנט גם לאזורים המרוחקים והנחשלים ביותר ברחבי העולם, ובכך לסייע בגישור על הפער הדיגיטלי.

התקנה קלה: מסופי משתמש של סטארלינק, או כפי שאנחנו מכנים אותם - צלחות הלוויין, קלים יחסית להתקנה, ובדרך כלל הם מורכבים מצלחת לוויין וממודם. המשתמשים יכולים לחבר ולהגדיר את הציוד בעצמם, מה שמפחית את הצורך בהתקנה מקצועית.

שירות מנוי חודשי: משתמשים נרשמים לשירות האינטרנט של סטארלינק במנוי חודשי, והעלות משתנה לפי אזור.

סטארלינק

האם סטארלינק מחברת צרכנים פרטיים לאינטרנט לווייני?

כן, בוודאי, זהו שירות שמתאים במיוחד לאנשים באזורים כפריים ובמקומות שאין להם גישה לפס רחב במהירות גבוהה. סטארלינק, שמתגאה ביותר מ-2 מיליון לקוחות בכ-60 מדינות (נכון לנובמבר 2023), מספקת מספר אפשרויות הרכבה לגגות, לחצרות, או לאזורים חיצוניים אחרים בבתים, וכל מה שצריך לעשות זה לחבר צלחת לוויין קטנה ולהגדיר אותה. קיימת גם אפליקציית Starlink עבור אנדרואיד ו-iOS שמסייעת לבחור את המיקום הטוב ביותר עבור הצבת צלחות הלוויין. 

עד כמה מהיר האינטרנט של סטארלינק?

לפי אתר סטארלינק, לקוחות החברה חווים מהירויות הורדה שנעים בין 25 ל-220Mbps, כשרוב המשתמשים חווים מהירויות של יותר מ-100Mbps. "ככל שאנחנו משגרים יותר לוויינים, מתקינים יותר תחנות קרקע, ומשפרים את תוכנת הרשת שלנו - מהירות הנתונים וזמן הפעילות ישתפרו באופן דרמטי", כך באתר. בפברואר 2021 צייץ מאסק שהוא מצפה שהשירות יכפיל את המהירות המרבית שלו ל-300Mbps עד סוף אותה שנה, אך זה עדיין לא קרה. 

כשאנחנו משווים את המהירות הקיימת, אנחנו רואים שאינטרנט פייבר, כלומר סיבים אופטיים, מגיע למהירויות גבוהות הרבה יותר, אולם פריסת התשתית מגיעה בקצב הרבה יותר נמוך. אולם עבור אותם יישובים וכפרים מרוחקים, מדובר בשיפור בהשוואה לאפשרויות האחרות הקיימות עבורם.

אינטרנט מהיר בטיסות

יצא לכם כבר להשתמש בשירותי Wi-Fi בטיסה? כמה פעמים העיניים שלכם התגלגלו בחוריהן מרוב עצבים על האיטיות או בגלל הניתוקים? סטארלינק מתכוונת להציע שירות אינטרנט מהיר בטיסות שיאפשר שימוש בשירות ממש כפי שאתם עושים בבית. השירות, שנקרא Starlink Aviation, יאפשר שימוש יציב ורצוף מההמראה ועד הנחיתה, מעל גם מעל הים וגם ביבשה. ממש לאחרונה, ב-12 בדצמבר 2023, אייר ניו זילנד הודיעה על תוכניותיה לניסוי פס רחב של סטארלינק בטיסות פנים החל משנת 2024. אם הניסוי יצליח, בשנת 2025 היא תתקין את השירות במטוסים נוספים. חברות נוספות הצהירו על ניסוי ובהן מספר חברות אזוריות בארצות הברית, אייר לטביה האירופאית, וקטר איירווייז. 

מתי שירות סטארלינק יהיה קיים בישראל?

סטארלינק פועלת באופן קבוע להרחבת הכיסוי שלה לאזורים נוספים ולמדינות חדשות. נכון לסוף 2023, סטארלינק הייתה זמינה למשתמשים בארצות הברית ובקנדה, במרבית מדינות מרכז ודרום אמריקה, חלקים נרחבים מאירופה, באוסטרליה, חלק קטן ממדינות אסיה ובהן יפן והפיליפינים, ובמצב דומה גם באפריקה ובמזרח התיכון עם מדינות ספורות שבהן השירות היה זמין.

ומה בישראל? בפברואר 2024 חתם שר התקשורת בישראל על רישיון להפעלת מוצרי סטארלינק. בשלב הראשוני השירותים יהיו מוגבלים ובהמשך יתרחבו. שלוחה מקומית תמכור את המסופים של סטארלינק אך נכון לרגע זה המכירה תהיה מוגבלת לרשימה מצומצמת של לקוחות ותכלול גופים ממשלתיים ורשויות מקומיות.

כמה עולה האינטרנט של סטארלינק?

עלות האינטרנט של סטארלינק משתנה ממדינה למדינה, אבל לא מדובר בשירות זול. כך למשל, בארצות הברית, עלות הציוד הראשונית עומדת על 599 דולר (כ-2,220 שקלים), עם תוכנית גלישה שמתחילה ב-120 דולר בחודש (כ-445 שקלים). בגרמניה הציוד הראשוני עולה 450 אירו (כ-1,800 שקלים), עם תוכנית בסיס החל מ-50 אירו בחודש (כ-200 שקלים). בבריטניה מחיר הציוד הראשוני מתחיל ב-449 ליש"ט (כ-2,085 שקלים) והעלות החודשית החל מ-75 ליש"ט (כ-350 שקלים). אלו הם רק המחירים לצרכנים ביתיים, עבור לקוחות עסקיים וציוד עסקי, מדובר בטווח מחירים אחר לגמרי.

סטארלינק- שאלות ותשובות

מהו שירות סטארלינק (Starlink) ומי עומד מאחוריו?

סטארלינק היא קבוצת אינטרנט לווייני שבבעלות חברת החלל SpaceX, של אילון מאסק. החברה החלה לשגר לוויינים בסוף 2019, ונכון לנובמבר 2023 יש לה כבר כ-5,500 לוויינים. בשלב הראשון של התוכנית, צפויים לשגר כ-12,000 לוויינים, עם אפשרות הרחבה בהמשך לכ-42,000 לוויינים. 

איך פועל שירות האינטרנט של סטארלינק?

שירות האינטרנט של סטארלינק משתמש באלפי לוויינים שנמצאים במסלול נמוך סביב כדור הארץ ותחנות קרקע ייעודיות. קרבת הלוויינים לכדור הארץ, 550 ק"מ בממוצע, מאפשרת לספק אינטרנט בקצב מהיר עם חיבור יציב גם באזורים מרוחקים.

מתי סטארלינק צפויה להיכנס לישראל?

כיום סטארלינק משרתת יותר מ-2 מיליון לקוחות בכ-60 מדינות, בעיקר בצפון, מרכז ודרום אמריקה, אירופה, אוסטרליה, ומעט מדינות באסיה ובאפריקה. על פי מפת השירות באתר סטארלינק, החברה מתכננת להתחיל לספק שירות בישראל במהלך שנת 2024.

כמה עולה שירות האינטרנט של סטארלינק?

עלות השירות משתנה בין המדינות והיא כוללת עלות חד פעמית של הציוד, בדרך כלל צלחת לווין ומודם, וכן דמי שימוש חודשיים. עלות הציוד הראשוני במדינות כמו ארצות הברית, גרמניה ובריטניה נעה סביב כ-2,000 שקלים, ודמי השימוש החודשיים נעים בין 200 שקלים בגרמניה לכ-450 שקלים בארצות הברית. 

אולי יעניין אותך גם:

ספק אינטרנט מומלץ לשנת 2024

כל מה שצריך לדעת לפני בחירת ספק ותשתית אינטרנט מומלצים לבית. התחברות לאינטרנט ביתי בחבילה אחת, גלישה על גבי סיבים אופטיים, כמה זה עולה ועוד

אינטרנט ביתי הכי זול

חברות האינטרנט מציעות מבחר חבילות במהירויות משתנות שעד לא מזמן נחשבו למדע בדיוני. איך משווים מחירים, מקצצים בהוצאות ומוצאים אינטרנט ביתי הכי זול?...

אינטרנט סיבים אופטיים בישראל

האינטרנט הביתי הוא כבר מזמן לא מה שהיה פעם. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת כך גם מתרבות האפשרויות. הסיבים האופטיים מביאים איתם בשורה חדשה של אינטרנט מהיר...

פריסת סיבים אופטיים בדיקת כתובת- תשתית פייבר

סיבים אופטיים פריסה: הדבר החם כרגע בעולם האינטרנט הוא ללא ספק תשתית אינטרנט פייבר מהירה במיוחד. מגוון רחב של חברות כבר מציעות חיבור ביתי לאינטרנט עם...