אינטרנט סיבים אופטיים בישראל

האינטרנט הביתי הוא כבר מזמן לא מה שהיה פעם. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת כך גם מתרבות האפשרויות. הסיבים האופטיים מביאים איתם בשורה חדשה של אינטרנט מהיר יותר ועם אפשרויות העלאה טובות יותר. כל הפרטים בכתבה הבאה.

נובמבר 19,

בשלושת העשורים שבהם הוא הפך בהדרגה לחלק מרכזי בחיינו, עולם האינטרנט עבר תהפוכות רבות. קשה לדמיין שלפני זמן לא רב כל כך, כולנו עוד היינו מתחברים אליו דרך מודם קווי, שלא אפשר להשתמש במקביל בטלפון הביתי וגם כלל צליל חיוג צורם ומעצבן במיוחד. מאז התפתחו טכנולוגיות מתקדמות יותר לחיבור לרשת והמהירויות המרביות רק הלכו ועלו עם השנים.

אחת המהפכות הגדולות בחיבור לאינטרנט היא הכניסה של טכנולוגיית הסיבים האופטיים לתחום, שרבים מאמינים כי שינתה את כללי המשחק. הנה כל מה שחשוב לדעת על צורת החיבור הזאת ועל היישום שלה בישראל:

מה זה בעצם אינטרנט על גבי סיבים אופטיים?

כיום רוב האנשים בישראל עדיין מחוברים לאינטרנט דרך חיבור DSL. זהו חיבור שעושה שימוש בכבלי נחושת אשר מחוברים לארונות תקשורת שבדרך כלל קיימים בכל רחוב. מהירות החיבור משתנה בין בית לבית ברחוב ותלויה במודם, בתשתית ובמרחק מארון התקשורת. בחיבור כזה, מהירות ההורדה תהיה גבוהה בהרבה ממהירות ההעלאה, מה שאומר שגם אם תשלמו על אינטרנט במהירות של מאה מגה, במקרים רבים תצטרכו להמתין זמן רב כדי להעלות קבצים לרשת.

חיבור לרשת דרך סיבים אופטיים נעשה באמצעות סיבים שקופים ודקים שעשויים מזכוכית ומאפשרים להעביר מידע במהירויות גבוהות גם בהעלאה וגם בהורדה. בנוסף, חיבור כזה בדרך כלל יהיה יציב ורציף יותר מחיבור DSL.

היתרונות והחסרונות של הסיבים האופטיים

היתרון הגדול של השימוש בסיבים אופטיים הוא כמובן המהירות והיציבות שמספקות ביטחון לאורך זמן. בעידן שבו אנשים משתמשים ברשת כדי לצפות בטלוויזיה, לשחק ולהעלות קבצים גדולים באופן קבוע – אין ספק כי מדובר בבשורה משמעותית ביותר. בנוסף, מומחים מעריכים כי השימוש בטכנולוגיה הזאת הוא גם בטוח יותר ומקשה על אנשים לרגל אחר המשתמשים ולעקוב אחר הפעילות שלהם ברשת.

עם זאת, גם לשירות הזה יש חסרונות שכדאי להכיר. מדובר כאמור בסיבים דקיקים ביותר, בעובי של לא יותר משערה, ולכן יכולים להיגרם להם נזקים שישבשו את החיבור למשך זמן רב, בדרך כלל למשך כמה שעות, עד לתיקונם. הסיבים מעבירים כמויות גדולות של מידע למספר גדול של משתמשים ולעיתים קרע בנקודה אחת יכול לנתק את החיבור למשתמשים רבים.

מי יכול להתחבר לרשת הסיבים האופטיים?

החדשות הרעות הן שבישראל תחום הסיבים האופטיים עדיין נמצא בראשית דרכו. כיום פעולות בישראל ארבע חברות שמבצעות פריסה הדרגתית של הסיבים בכל רחבי הארץ, אך החיבור לרשת הסיבים עדיין לא זמין למשתמשים רבים. לעיתים, גם כאשר חברה מסוימת פורסת את רשת הסיבים בעיר מסוימת, השירות עדיין לא זמין לכל תושביה בכל הרחובות. באתרי החברות ניתן לבדוק האם השירות מגיע עד אליכם וחלקן מציעות לעדכן אתכם בטלפון או במייל כשזה יקרה.

אילו חברות מציעות אינטרנט על גבי סיבים אופטיים ומהו טווח המחירים?

כאמור, בשוק הסיבים האופטיים פועלים כיום ארבעה שחקנים מרכזיים: 

פרטנר פייבר – פרטנר סיבים, שירות הסיבים של פרטנר, מספק חבילות גלישה במהירויות הורדה של 200, 500 ו-1,000 מגה ומהירויות העלאה של 20, 50 -100 מגה בהתאמה. מחירי החבילות נעים סביב 100 שקלים וכוללים תשתית וספק. בפרטנר תוכלו גם להצטרף לטריפל הכולל פייבר במהירות של 200, 500 או 1,000 מגה כאשר המחיר משתנה לפי המהירות בה בחרתם.

סלקום פייבר – סלקום סיב אופטי, השירות של סלקום, מציע גלישה במהירות של 500 או 1,000 מגה הורדה ו-50 או 100 מגה בהעלאה בכ-100 שקלים בחודש. בסלקום תוכלו גם להצטרף לטריפל שכולל סלקום TV וקו טלפון ביתי או קוואטרו שכולל גם קווי סלולר.

אנלימיטד (Unlimited) – זוהי החברה הוותיקה ביותר בתחום הסיבים האופטיים בישראל והיא עושה שימוש בתשתית של חברת החשמל כדי לחבר את הסיבים האופטיים לבתי המשתמשים. בניגוד לסלקום ופרטנר שמספקות גם את תשתית הסיבים שלהן וגם את הספק שלהן, אנלימיטד מספקת את התשתית שלה ואת שירותי הספק של הספקית שתבחרו מרשימת החברות אותן היא מציעה. החברה מציעה חיבור במהירות של500 או 1,000 מגה במחירים שנעים בין 99 ל-115 שקלים בחודש. בשלב זה החברה מציעה מהירויות סימטריות של הורדה והעלאה, אך ייתכן והדבר ישתנה בעתיד.

Bfiber – זהו שירות הסיבים מבית חברת בזק. החברה ביצעה ניסוי של החיבור בעיר פתח תקווה וכעת היא מרחיבה את הניסוי לעיר נוספת. החברה טרם החלה בשיווק השירות לקהל הרחב אך ללא ספק הביעה כוונה להתחיל לעשות זאת בהמשך. 


Bfiber | בזק סיבים אופטיים

019: אינטרנט סיבים אופטיים

אינטרנט סיבים אופטיים של UNLIMITED

בזק בינלאומי סיבים אופטיים +FIBER

פרטנר פייבר: תשתית הסיבים האופטיים של פרטנר

סלקום פייבר: תשתית הסיבים האופטיים

HOT Fiber | הוט סיבים אופטיים

HOTnet FIBER | הוטנט סיבים אופטיים

תגובות