דלג לתוכן
בייבילינק - בדיקת Nipt

בייבילינק - בדיקת Nipt

בדיקת ניפט של בייבי לינק היא בדיקת דם לא פולשנית שמספקת מידע בדיוק של 99.9% על הפרעות כרומוזומליות בעובר. איך מבצעים את הבדיקה, מתי ניתן לבצע אותה, היכן ניתן להיבדק, עד כמה הבדיקה אמינה, איזו מעבדה מפענחת את הבדיקות, וכמה זה עולה?

מהי בדיקת NIPT?

NIPT אלו ראשי תיבות של Non Invasive Prenatal Test, בדיקת דם לא פולשנית שמתבצעת לפני הלידה. בדיקת ניפט היא בדיקת סקר שנותנת הערכה סטטיסטית של הסיכוי לתסמונת דאון בעובר. ניתן לקבל הערכה גם בנוגע לתסמונות גנטיות אחרות כמו תסמונת אדוארדס (עודף בכרומוזום 18), תסמונת פטאו (עודף בכרומוזום 13), והפרעות שנגרמות משיבוש במספר כרומוזומי המין. 
בדיקת QNatal Advanced שאותה מציעה בייבי לינק מתאימה להריון עם עובר יחיד, הריון מתרומת ביציות, והריון מרובה עוברים. שימי לב כי בהריון מרובה עוברים הבדיקה לא מזהה איזה מהעוברים לוקה בתסמונת. 

מסלולי בדיקת ניפט של בייבי לינק

בייבי לינק מציעה שני מסלולים של בדיקת QNatal Advanced, בדיקה מצומצמת ובדיקה מורחבת. 
בדיקת NIPT בסיסית: הבדיקה הבסיסית כוללת שבע תסמונות שבהן תסמונת דאון (טריזומיה 21), ותסמונות אדוארדס (טריזומיה 18), פטאו (טריזומיה 13), טרנר, קליינפלטר, טריפל X, ותסמונת XXY.

בדיקת NIPT מורחבת: הבדיקה המורחבת של בייבי לינק כוללת בנוסף לבדיקות שכלולות במסלול הבסיסי גם בדיקות חסרים זעירים ובסך הכול 15 תסמונות, ובהן די-ג'ורג', שנקראת גם תסמונת חך-לב-פנים.

איך בדיקת NIPT של בייבי לינק עובדת?

תהליך בדיקת ניפט של בייבילינק פשוט במיוחד:
1. לאחר שתשאירי פרטים, נציגת בייבי לינק תיצור איתך קשר להזמנת הבדיקה.
2. יועצת גנטית של חברת בייבי לינק תערוך איתך שיחה אישית שבו תקבלי מידע מקצועי ומענה על כל שאלה שיש לך.
3. את הבדיקה עצמה תוכלי לבצע באחד מכ-40 המרפאות והמרכזים הרפואיים בכל רחבי הארץ. ניתן גם להזמין שירות אחות עד הבית לביצוע הבדיקה, ללא תוספת תשלום.
4. את תוצאות הבדיקה תקבלי לאחר 9 עד 12 ימים מיום לקיחת הדם.
5. אם יש בכך צורך, תקבלי שיחה נוספת מהיועצת הגנטית שתסביר לך על התוצאות ואם יש צורך בהמשך טיפול.

מהי רמת הדיוק של בדיקת ניפט?

בדיקת NIPT של בייבילינק הוכחה כבעלת דיוק ברמה גבוהה מאוד, עם רמת רגישות ודיוק של יותר מ-99.9% בכל הטריזומיות שנבדקו. Quest Diagnostics שפיתחה את הבדיקה, היא אחת החברות המובילות בתחום בדיקות הסקר הגנטיות. פענוח הבדיקה מתבצע במעבדות החברה בארצות הברית בטכנולוגיה מתקדמת. הטכנולוגיה המאומתת והביו-אינפורמטיקה במעבדות קווסט דיאגנוסטיקס מציעה שיעורי היעדר זיהוי (no call) בשיעור נמוך מאוד של 0.88%, כך שאתן יכולות לסמוך על רמת הדיוק של הבדיקה. חברת בייבי לינק עומדת בתקני איכות ISO 9001 – מערכת ניהול איכות מאושרת ו-ISO 27799 – מערכת ניהול לאבטחת מידע לתחום הבריאות.

מאיזה שבוע ניתן לעשות בדיקת ניפט של בייבילינק?

מכיוון שהמידע הגנטי של העובר נמצא בדמה של האם, בייבי לינק מאפשרת לבצע בדיקת NIPT כבר מהשבוע העשירי להיריון. מומלץ לבצע את הבדיקה עד השבוע ה-24, אך אין מניעה בריאותית לבצע אותה גם לאחר מכן, כמובן לאחר התייעצות עם הרופא או הרופאה המטפלים. הסיבה לכך היא מכיוון שלאחר השבוע ה-24 התוצאות פחות מועילות ליולדת. כדאי לא לחכות לרגע האחרון ולעשות את הבדיקה מוקדם ככל הניתן. באופן הזה יישאר מספיק זמן לבדיקות נוספות אם מתגלות תוצאות לא תקינות. התשובה מתקבלת תוך פחות משבועיים, כך שכבר מהשבוע ה-12 תוכלי לדעת את מין היילוד. 

האם בדיקת NIPT מחליפה בדיקת מי שפיר?

דיקור מי שפיר הוא בדיקה פולשנית, וכמו בכל הליך פולשני קיים סיכון מסוים (גם אם קטן מאוד) לאם ולעובר. בדיקת מי שפיר ניתן לבצע בין השבועות ה-16 ל-20 להריון. בטופס ההסכמה לביצוע הבדיקה שעליו יש לחתום מצוין ששיעור ההפלות עקב דיקור מי שפיר עומד על 0.5%. בדיקור מי שפיר בודקים מספר רב של פגמים ושינויים שמקורם במספר לא תקין של כרומוזומים ובהרכבם. בדיקת צ'יפ גנטי מאפשרת לזהות שינויים זעירים בכרומוזומים. 

לעומת דיקור מי שפיר, בדיקת NIPT של בייבי לינק אינה פולשנית והמשמעות היא שאין כלל סכנה לאם או לעובר, אף לא הקטנה ביותר. הבדיקה לא מחליפה בדיקת מי שפיר במלואה, מכיוון שהיא לא בודקת את כל הפגמים הנדירים. מצד שני, בדיקת ניפט מאפשרת לנשים שאינן מעוניינות לעבור בדיקת מי שפיר לבצע בדיקת דם פשוטה וכך לזהות את התסמונות הנפוצות ברמת דיוק ואמינות גבוהה. מכיוון שניתן לבצע בדיקת ניפט של בייבי לינק כבר בשבוע העשירי להריון ואת התוצאות תקבלי כבר בשבוע ה-12, ניתן לבצע לאחר מכן בדיקת מי שפיר בטווח המותר אם התוצאות אינן תקינות. 

יתרונות בדיקה NIPT של בייבילינק

  • מדובר בבדיקת דם לא פולשנית ובטוחה גם לאם וגם לעובר.
  • הבדיקה מדויקת עם רמת רגישות יותר מ-99.9% לכל הטריזומיות שנבדקו.
  • ניתן לבצע את הבדיקה כבר בשבוע העשירי ולדעת את מין היילוד כבר בשבוע ה-12.
  • תוצאות הבדיקה ברורות גם עבור הרופא וגם עבורך - חיובי / שלילי.
  • הבדיקה מתבצעת במקום הנוח לך מתוך יותר מ-40 מוקדים, או על ידי אחות עד הבית.
  • צוות היועצים הגנטיים של בייבי לינק עומדים לשירותך למתן מידע מקצועי ומענה על שאלות.
  • הבדיקה מתבצעת במעבדה אמינה של אחת החברות המובילות בעולם בתחום בדיקות סקר גנטי.

כמה עולה בדיקת ניפט של בייבי לינק?

עלות הבדיקה נעה בטווח של כ- 3500 ש"ח עד 4700 ש"ח תלוי בהיקף הבדיקה (מצומצמת או מורחבת) ובמבצעים המוצעים מעת לעת מעת לעת. 

הביטוחים המשלימים של קופות החולים מציעים סבסוד לעלויות הבדיקה. מבוטחות כללית פלטינום, מכבי שלי, ולאומית זהב זכאיות להחזר של עד 2,000 שקלים מתוך סל ההריון. מבוטחות מאוחדת שיא זכאיות להחזר בגובה 75% עד תקרה של 4,000 שקלים בכל הריון. יש לוודא את גובה ההחזר עם קופת החולים. אין זכאויות להחזרים או השתתפות הקופה ברמות הביטוחים המשלימים הנמוכות יותר (מכבי זהב, כללית זהב, מאוחדת עדיף, לאומית כסף) או למי שאין ברשותה ביטוח משלים כלל. אם יש לך ביטוח פרטי, כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שיש זכאות להשתתפות דרך חברות הביטוח.

בדיקת ניפט של בייבילינק - שאלות ותשובות

מהי בדיקת NIPT של בייבילינק?

בייבי לינק מבצעת בדיקות QNatal Advanced, שהן בדיקות NIPT של ענק הדיאגנוסטיקה האמריקאי Quest Diagnostics. זוהי בדיקת דם לא פולשנית שמסוגלת לתת מידע ברמת דיוק גבוהה על הפרעות כרומוזומליות בעובר.


מתי אפשר לבצע בדיקת ניפט של בייבי לינק?

את הבדיקה ניתן לבצע כבר בשבוע העשירי להריון מכיוון שהמידע הגנטי של העובר נמצא בדמה של האם. התשובה מתקבלת תוך פחות משבועיים, כך שכבר מהשבוע ה-12 תוכלי לדעת את מין היילוד.

היכן ניתן לבצע את הבדיקה?

את הבדיקה תוכלי לבצע באחד מכ-40 המרפאות והמרכזים הרפואיים בכל רחבי הארץ. ניתן גם להזמין שירות אחות עד הבית לביצוע הבדיקה, ללא תוספת תשלום.

כמה עולה בדיקת ניפט של בייבי לינק?

העלות משתנה בהתאם לסוג הבדיקה - בסיסית או מורחבת ובהתאם למבצעים שנהוגים מעת לעת. הביטוחים המשלימים של קופות החולים מציעים סבסוד לעלויות הבדיקה. אם יש לך ביטוח פרטי, כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שיש זכאות להשתתפות דרך חברות הביטוח.

בדיקות הריון - מידע נוסף

בדיקת מי שפיר | דיקור מי שפיר

בדיקת מי שפיר מסוגלת לשלול חשד לתסמונת דאון ולאתר מחלות גנטיות ומומים אחרים בעובר. למי כדאי לעשות את הבדיקה, איך עושים דיקור מי שפיר, מתי עושים אותו,...

NIPT - בדיקת דם ניפט במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT - האם ניתן לעשות בדיקת דם ניפט במקום דיקור מי שפיר? למי הבדיקה הזו מתאימה, מתי כדאי להיעזר בה, אילו חברות פועלות בתחום, איך זה עובד, וכמה...

בדיקות הריון לפי שבועות

אילו בדיקות עושים במהלך ההריון, מתי צריך לעשות כל בדיקה, מה בוחנים בכל אחת מהבדיקות, וכמה זה עולה לך? ההריון היא תקופה מרגשת אך גם מבלבלת, אז כדי...

בדיקת NIPT - השוואת מחירים

בישראל קיימות כמה חברות שמבצעות בדיקת דם פשוטה שנקראת NIPT. האם הבדיקה יכולה להחליף דיקור מי שפיר? באילו חברות ניתן לעשות את הבדיקה, כמה היא עולה,...

אולי יעניין אותך גם:

בנק דם טבורי ציבורי

שימור דם טבורי בבנק ציבורי הוא למעשה תרומה לציבור שתאפשר בעתיד אולי לסייע בטיפול במחלות סרטן ודם למי שיזדקק לכך. כל המידע על בנק דם טבורי ציבורי...

השתתפות קופות החולים בשימור דם טבורי

לקוחות באחד מהביטוחים המשלימים של קופות החולים? אתן זכאיות לקבל החזרים על שימור דם טבורי. לכל הפרטים והמידע ללקוחות כללית מושלם, מכבי שלי, מאוחדת שיא...

שימור דם טבורי

כל מה שרציתם לדעת על שימור דם טבורי: מה זה דם טבורי? איך שימור שלו יכול לעזור בעתיד? מה היתרונות והחסרונות של השימוש בו? איפה ואיך ניתן לאסוף ולשמור...

סל היריון: איזו קופה הכי משתלמת?

כשרק חלק מהבדיקות כלולות בסל הבריאות הממלכתי, חודשי ההיריון החודשים שלאחר הלידה עלולים להיות יקרים מאוד. בדקנו אילו שירותים מציעה כל קופת חולים, מה...