בדיקת ניפט וריפיי היא בדיקה לגילוי תסמונת דאון ותסמונות נוספות בעובר. איפה עושים, היכן הבדיקה מפוענחת, מה אמינות הבדיקה, מה היא בודקת וכמה היא עולה?

מהי בדיקת וריפיי?

וריפיי היא בדיקת דם לא פולשנית שמתצבעת בשלב מוקדם של ההריון. מדובר בבדיקת סקר NIPT - Non Invasive Prenatal Test, שבה מתקבלת הערכה סטטיסטית בנוגע לסיכוי לתסמונות גנטיות בעובר. הבדיקה שמה דגש על הערכת הסיכוי לתסמונת דאון (טריזומיה 21), לתסמונת אדוארדס (טריזומיה 18), תסמונת פטאו (טריזומיה 13), והפרעות שנובעות משיבוש במספר כרומוזומי המין. אין הבדל בין בדיקת Verifi לבין כל בדיקת דם אחרת עבור האישה שעוברת את הבדיקה. אין בהכנה מוקדמת כלשהי או בצום טרם הבדיקה, שמסתיימת לאחר דקות בודדות.

היכן עושים בדיקת וריפיי?

ניתן לעשות Verifi בדיקת דם באחד המוקדים הרפואיים שפזורים ברחבי הארץ, או להשתמש בשירות "אחות עד הבית" בכפוף לאזורי השירות. בשימוש בשירות זה, שניתן ללא עלות נוספת, אחות תגיע אלייך הביתה ותיקח את דגימת הדם באופן בטוח וללא כל טרחה מצדך. 
בדיקות וריפיי במסלול הבסיסי ובמסלול טופ מפוענחות במעבדת GGA בישראל, מרכז גנטי מוביל שממוקם בקצרין ועוסק בביצוע בדיקות גנטיות מתקדמות, רפואיות וקליניות באישור משרד הבריאות, וכן בייעוץ ובמחקר גנטי משנת 2009.  
בדיקת וריפיי במסלול פלוס נשלחת למעבדת Illumina בארצות הברית. המעבדה נחשבת לאחת המובילות בעולם בתחום האבחון הגנטי לצורכי מחקר ורפואה. Illumina מייצרת את המכשירים ואת הערכות שעליהן מבוססת בדיקת וריפיי.

אילו תסמונות Verifi בודקת?

Verifi בדיקת דם בסיסית: במסלול זה נבדקות שבע תסמונות כרומוזומליות ובהן תסמונת דאון, תסמונת אדוארדס, ותסמונת פטאו, וכן זיהוי של הפרעות בכרומוזומי המין (X ו-Y) ובהן תסמונת טרנר, טריפל איקס, תסמונת קליינפלטר, ותסמונת ג’ייקובס. 
בדיקת וריפיי טופ: בנוסף לשבע התסמונות של הבדיקה הבסיסית, מסלול טופ כולל גם עודף או חסר בכל 23 זוגות הכרומוזומים ברזולוציה של 7Mb. המידע שמתגלה בבדיקת וריפיי טופ יכול לסייע גם בניהול הריונות עתידיים.
בדיקת וריפיי פלוס: בנוסף לשבע התסמונות שנבדקות בבדיקה הבסיסית, הבדיקה מזהה גם טריזומיות בכל זוגות הכרומוזומים הקשורות לסיכון גבוה להפלה וסיבוכי היריון. המידע שמתגלה בבדיקת וריפיי פלוס יכול לסייע גם בניהול הריונות עתידיים. נוסף על כך ישנן שש בדיקות תת-מיקרוסקופיות לתסמונות שמתגלות לרוב רק באמצעות הצ’יפ הגנטי. בדיקה זו מתאימה רק לעובר יחיד. 

מה אחוז הדיוק של בדיקת וריפיי?

בדיקות הדם של וריפיי מתגאות ברמת דיוק גבוהה מאוד של יותר מ-99.9% בשלוש התסמונות הקשורות לכרומוזומים 21 (תסמונת דאון), כרומוזום מספר 18 (תסמונת אדוארדס) וכרומוזום מספר 13 (תסמונת פטאו).


בדיקת ניפט

האם בדיקת דם וריפיי מחליפה מי שפיר?

בדיקת Verifi, כמו בדיקות NIPT אחרות, אינה בודקת את כל הפגמים הנדירים שנבדקים בדיקור מי שפיר וניתנים לזיהוי בצ'יפ הגנטי. אולם הבדיקה מאפשרת גילוי של תסמונות נפוצות ותסמונת דאון ברמת דיוק גבוהה מאוד ומהווה פתרון לנשים שאינן מעוניינות בבדיקת מי שפיר. 

מתי ניתן לעשות את הבדיקה?

ניתן לבצע בדיקת וריפיי החל מהשבוע ה-10 להיריון ובכל מועד לאחר מכן עד לסיום ההיריון. את התשובה תקבלי עד עשרה ימי עבודה מיום לקיחת הדגימה. כדאי לבצע את הבדיקה מוקדם ככל הניתן כדי שאם מתקבלת תוצאה חריגה, תוכלי לקבל ייעוץ גנטי והסברים בנוגע לבדיקות היריון נוספות כמו דיקור מי שפיר או דגימת סיסי שליה, לאימות התוצאה.

מתי לא מומלץ לעשות בדיקת Verifi?

הבדיקה פחות יעילה במצבים של היריון רב עוברים או בהיריון שהחל כהיריון תאומים ואחד העוברים נספג. במקרה של היריון תאומים תקין ניתן לבדוק את שלוש התסמונות הנפוצות, אך לא תסמונות הקשורות במין העובר. 

יתרונות בדיקת NIPT של וריפיי

● שיעור דיוק מרבי עם שיעור כשל נמוך במיוחד.
● הבדיקה מספקת מידע מדויק ומהימן לעומת בדיקות סקר שגרתיות כמו סקר שליש ראשון או התבחין המשולש. 
● בדיקת דם פשוטה הניתנת לביצוע כבר מהשבוע ה-10 להיריון.
● הבדיקה מתאימה גם להיריון שהושג בתרומת ביצית או פונדקאות.
● הבדיקה מתאימה גם לנשים בקבוצות סיכון שונות.

כמה עולה בדיקת Verifi?

בדיקת וריפיי בסיסית: משמשת לאיתור 7 תסמונות כרומוזומליות הכוללות תסמונת דאון (טריזומיה 21), תסמונת אדוארדס (טריזומיה 18) ותסמונת פטאו (טריזומיה 13). הבדיקה לכרומוזומים אלה מתאימה גם לתאומים. בנוסף, בהריון עם עובר יחיד הבדיקה מזהה גם הפרעות בכרומוזומי המין (X ו- Y) הכוללות תסמונת טרנר (כרומוזום X בודד), טריפל איקס (XXX), תסמונת קליינפלטר (XXY) ותסמונת ג’ייקובס (XYY). עלות הבדיקה: 2990 ₪

בדיקת וריפיי טופ: בדיקה זו מזהה את 7 התסמונות המתגלות בבדיקת Verifi הבסיסית ובנוסף הבדיקה מזהה גם עודף או חסר בכל 23 זוגות הכרומוזומים ברזולוציה של 7Mb. עלות הבדיקה: 3600 ₪

בדיקת וריפיי פלוס:  בדיקה זו מזהה את 7 התסמונות המתגלות בבדיקת Verifi ובנוסף הבדיקה מזהה גם טריזומיות בכל זוגות הכרומוזומים, הקשורות עם סיכון מוגבר להפלה וסיבוכי הריון. כמו כן, ניתן לאתר גם 6 תסמונות גנטיות הנגרמות בשל חסר תת-מיקרוסקופי, המתגלות בדרך כלל רק באמצעות הצ’יפ הגנטי. תסמונות אלה כוללות את: תסמונת חסר 22q11 (תסמונת Velocardiofacial/DiGeorge), תסמונת חסר 1p36, תסמונת אנגלמן (Angelman syndrome), תסמונת פרדר ווילי (Prader-Willi syndrome), תסמונת חסר 5p (תסמונת Cri du chat), תסמונת חסר 4p (תסמונת Wolf-Hirschhorn),

הבדיקה מתאימה רק להריונות עם עובר יחיד. עלות הבדיקה: 4200 ₪
ביטוחים פרטיים: כדאי לבדוק את תנאי הפוליסה אם יש ברשותך ביטוח פרטי. ייתכן שמגיע לך כיסוי מלא של הבדיקה או לכל הפחות החזר משמעותי. 

*המחירים בסקירה זו נכונים לחודש מאי 2021


בדיקת NIPT - השוואה

בדיקת NIPT - עוד חברות

בייבילינק - בדיקת Nipt

בדיקת ניפט Verfi | בדיקת וריפיי

גנומיט - בדיקת NIPT

בדיקת NIFTY

פרגניקר - בדיקת NIFTY

בדיקת NIPT פנורמה

בדיקת NIPT הרמוני / ורסיטי

הריון ולידה - אולי יעניין אותך גם