דלג לתוכן

טלוויזיה זולה יותר FREETV: המיזם של קשת ו-RGE

שוק הטלוויזיה בישראל בדרך לעוד מהפך עם מתחרה חדשה. קשת רכשה רבע ממניות RGE ושתיהן מתכוונות להקים פלטפורמת שידורים רב-ערוצית שתתחרה חזק על המחיר. מה השירות צפוי להציע, מה היתרונות עבורכם, כמה השירות יעלה, מתי הוא יושק ואיך יקראו לו? (קשת טיוי או FREETV)

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

עדכון: יוני 2023

פורסמו הפרטים הרשמיים של אפליקציית freetv בקמפיין השקה רשמי. לפי החברה המצטרפים הראשונים יקבלו הנחה מיוחדת של 25% על המחיר. המצטרפים יוכלו לבחור באחד משני המסלולים שהחברה מציעה, מסלול שבו אפשר לצפות בשני מסכים בו זמנית ויעלה לאחר ההנחה 29.9 ש"ח לחודש (במקום 39.9 ש"ח לחודש) או מסלול שבו אפשר לצפות בחמישה מסכים בו זמנית שיעלה לאחר ההנחה 39.9 ש"ח לחודש (במקום 54.9 ש"ח לחודש), כאשר בשניהם חבילת התוכן של המיזם שכוללת 51 ערוצים מגוונים לכל המשפחה, היא ללא שינוי ותוספות. מלבד לכך, כל מצטרף יקבל חודש התנסות בחינם ובחברה מבטיחים שהמחיר ללקוח הוא מחיר קבוע ללא הפתעות בחשבונית בסוף החודש וללא התחייבות (ניתן להתנתק בקלות).

עדכון: אפריל 2023

אפליקציית הסטרימינג של קשת ו- RGE, הלוא היא FREETV, עלתה בגרסת הניסיון שלה לחנות האפליקציות בטלוויזיות החכמות. כרגע היא פועלת למנויים בלבד וזאת כדי לערוך את כל הבדיקות שצריך לפני שהיא תפתח לקהל הרחב. את האפליקציה הניסיונית ניתן להוריד בחינם מחנות האפליקציות שבטלוויזיות החכמות (התומכות), אולם, כדי להפעיל אותה נדרש להזין מספר כרטיס אשראי.

כבר עכשיו ניתן ללמוד על אופי האפליקציה והתכנים בה: היא תכלול ערוצי ברודקאסט ישראליים, חבילה רחבה של ערוצי ספורט, מגוון ערוצי ילדים, ערוצי בידור וספריית VOD גדולה של סדרות וסרטים ישראליים ובינלאומיים ולמרות כל ההכנות, נראה כי בשלב הראשוני לא יעלו לשידור הפקות מקור של החברה עצמה. בנוסף נראה כי החודש הראשון של השימוש באפליקציה יוצע כחודש התנסות ללא עלות ומבחינת השימוש והתפעול של האפליקציה היא תדמה אפליקציות סטרימינג אחרות ותאגד תכנים לפי קטגוריות, תאפשר צפייה בטריילר מקדים, בפרטים נוספים ותציג המלצות צפייה מותאמות אישית לפי היסטורית צפייה וחיפוש. מבחינת המחיר, לפי הערכות צפוי חיסכון של כ- 80- 180 ש"ח לחודש למי שיבחר לעבור לשירות של FreeTV.

ניכר כי זוהי התקדמות נוספת המצביעה על כך שכל הדרכים מובילות להשקה, שיתכן ותקרה בעוד מספר שבועות.

לאחרונה נחשפו עוד סדרות שיעלו באפליקציית הסטרימינג: "The crash" ו- "1985", מותחנים בלגיים המבוססים על סיפור אמתי. 

עדכון: דצמבר 2022

נראה כי רשת ו- RGE כבר מתכוננים להשקה העתידית בתחילת שנת 2023 של שירות הטלוויזיה FREE TV, זאת לאחר שקיבלה את כל אישורים הרגולטוריים, אישור מועצת הכבלים והלוויין ואפילו הכריזה על שיתוף פעולה עם פרטנר טיוי. בעקבות האישורים וכמו על חברות טלוויזיה אחרות, גם על מיזם FREE TV חלה חובת ההשקעה בהפקות מקומיות וביצירה ישראלית מה שמעניק לו עוד יותר תוקף ומסמן אותו כחלק משירותי הצפייה בישראל. מהתרחשויות שונות ניתן כבר לקבל הצצה למה שהולך לבוא ולתכנים הנוספים שיהיו בפלטפורמה, כך למשל, לאחרונה החברה רכשה את זכויות השידור של סדרת הראליטי "אי האהבה" (Love Island) ומתכננת להתחיל לצלם את הגרסה הישראלית לראליטי כבר במאי הקרוב. בנוסף, ב- FREE TV עובדים על דוקו מלחמה בשם "רצועת הביטחון" שתעסוק בשנות המלחמה בלבנון עם חומרים נדירים שלא שודרו עד היום.  

עדכון: פברואר 2022

נראה שכבר אף אחד לא זוכר את הימים שהיינו משלמים מאות רבות של שקלים עבור טלוויזיה רב-ערוצית. עברנו כברת דרך ארוכה מאז ימי המונופול של חברות הכבלים שהתאחדו ל-HOT, ולאחר מכן yes שהצטרפה לדואופול. סלקום ופרטנר היו הראשונות ששברו את המחירים ואחר כך הצטרפו ענקיות סטרימינג כמו נטפליקס שאילצו את החברות הוותיקות ליצור חבילות שירותים רזות במחיר נמוך. עכשיו נכנסת ענקית הטלוויזיה קשת שחוברת ל-RGE, וביחד הן צפויות לשנות את פני הטלוויזיה עם מיזם FREETV.

מהו המיזם החדש של קשת ו-RGE

את קשת כולם מכירים מערוץ קשת 12, אתר מאקו, ויישומון N12 של חברת החדשות. קשת 12 הוא הערוץ הנצפה ביותר בישראל עם תכנים שוברי רייטינג, כמו חתונה ממבט ראשון, הכוכב הבא, נינג׳ה ישראל, עובדה, וכמובן תכני חברת החדשות בהובלת יונית לוי ודני קושמרו. 

את RGE אולי לא כולם מכירים בשם, אבל החברה מפיקה ומפיצה את כל ערוצי ספורט 5, אתר ספורט 5, ותכני ילדים שכוללים את ערוץ הילדים, לוגי, וביגי. בנוסף מפיקה החברה את ערוץ הכנסת. שיתוף הפעולה בין הצדדים נועד להקים פלטפורמת שידור רב-ערוצית חדשה שתתחרה בחברות הוותיקות הוט ו-yes ובחברות החדשות יותר סלקום ופרטנר. השירות החדש ישדר על גבי האינטרנט - OTT, כמו סלקום ופרטנר ואפילו יס שכבר התחילה להעביר לקוחות מהלוויין לאינטרנט. 

הפלטפורמה החדשה תהיה נפרדת ובתשלום נמוך והיא לא צפויה לפגוע באספקת התכנים של קשת ו-RGE לחברות האחרות. כדי להצטרף לשירות החדש יש צורך בחיבור לאינטרנט. 

מה השירות צפוי להציע

כפי הנראה קשת ו-RGE מתכוונות להציע את כל תכני הערוצים שזמינים בשירות עידן פלוס, שלצד קשת 12 כוללים גם את כאן 11, רשת 13, החינוכית, וערוץ 20. בנוסף יוצעו תכנים לילדים בחלוקה לפי גיל, תכני VOD מקומיים שכל אחת מהחברות מפיקה, וגם סדרות וסרטים זרים שיירכשו לשירות ה-VOD. 

כמה צפוי לעלות השירות החדש

מחירים רשמיים עדיין לא פורסמו והשירות עדיין לא הושק, אבל בתקשורת פורסמו הערכות ומדובר במספרים שעדיין לא הכרנו כאן. החבילה הבסיסית שלא צפויה ליפול בהיקפה מחבילות בסיסיות של חברות מתחרות, תעלה בין 39.90 שקלים לצפייה בשני מסכים במקביל ל-49.90 לצפייה בארבעה מסכים. חבילה שתכלול את נטפליקס תעלה בין 79.90 לצפייה בשני מסכים עד 93.90 לצפייה בארבעה מסכים. בהמשך ייתכן שקשת ו-RGE ייצרו חבילות שמאפשרות הצטרפות לשירותים חדשים שיושקו בישראל, כמו דיסני פלוס. 

מהם היתרונות לעומת שירותי הטלוויזיה הקיימים

קודם כל המחיר: היום קשה מאוד למצוא חבילה בישראל שמתחילה ב-40 שקלים לחודש. רוב הציבור עדיין מחובר לחבילות בעלות של 99 עד 200 שקלים ומדובר כאן באפשרות להוזלה משמעותית. 

כמות המסכים לצפייה: המחיר לא זול רק בהתחשב בכמות התכנים שצפויה בשירות החדש, אלא גם במספר המסכים שהחבילה כוללת. כאן בכ-40 שקלים לחודש ניתן לצפות בשני מסכים במקביל. 

כמות התכנים: קשת ו-RGE מפיקות תכנים בעצמן. התכנים שהן מייצרות שוברים שיאי רייטינג ומעצבות דעת קהל. כניסת קשת ל-RGE עשויה לשפר גם את איכות התכנים שלהם ולארוז את הכול בחבילה נוצצת כמו שרק קשת יודעת. אמנם גם הוט ו-yes מפיקות תכנים, אך פרטנר וסלקום שנחשבות לספקיות טלוויזיה זולות אינן מחויבות להפיק תכנים ישראלים מקוריים. 

חגיגה לחובבי ספורט: הפלטפורמה תמשוך חובבי ספורט שייהנו ממשחקים בליגת העל, משחקי NBA, ליגת האלופות, מכבי תל אביב ביורוליג, וכל התכנים של ספורט 5, וערוצי הפרמיום כולל 5 לייב HD ו-4K. המחיר זול משמעותית מהוספת חבילת ספורט דומה בחברות המתחרות. 

חבילה מודולרית: בהמשך, עם הצטרפות שירותי סטרימינג נוספים לישראל, קשת ו-RGE יוכלו להציע אותם על גבי הפלטפורמה שלהם וכל צופה יוכל להחליט אם הוא מעוניין להצטרף ולכמה שירותים. 

האם יש גם חסרונות לשירות החדש?

קשה לדבר על חסרונות של שירות שעדיין לא עלה לאוויר, אבל מי שאוהב לזפזפ בין עשרות אם לא מאות ערוצים, עדיין יעדיף את השירותים הוותיקים של הוט ו-yes. החבילות המסורתיות שכוללות עשרות ערוצים בכל הנושאים עדיין מובילות על כל השירותים האחרים, אבל הן לא מתאימות לכל כיס. 

למי השירות החדש מיועד?

כיום כ-400 אלף משקי בית לא מחוברים לאף שירותי טלוויזיה בגלל המחיר. השירות פונה אליהם ויכול להרחיב את מספר הבתים שמחוברים לכלל שירותי הטלוויזיה. בנוסף השירות יכול להעביר אליו אלפי חובבי ספורט שיגלו כי הם מקבלים יותר תכנים בפחות כסף לעומת המתחרות. מעבר לזה, קהל היעד של השירות הוא כל מי שמעוניין לצרוך שירותי טלוויזיה רב-ערוצית במחירים זולים משמעותית ממה שהיכרנו עד כה. 

מתי הפלטפורמה החדשה של קשת ו-RGE תהיה זמינה לצופים

השקת השירות היתה צפויה להיות במחצית השנייה של שנת 2022. קשת ו-RGE הגישו בקשה לעסקת מיזוג בין החברות כבר לפני חמישה חודשים, אך אישור העסקה עוכב מחשש לריכוז כוח שוק גדול מדי בידיים של קשת. קשת מחזיקה בכ-60% מנתח הצפייה בטלוויזיה, מהדורת החדשות שלה היא מדורת השבט, ומאקו בין שלושת האתרים הגדולים בישראל. שתי החברות כבר היו מוכנות לעלייה עם המיזם והוא התעכב עד שהן עשו שינוי בתוכניות ובהרכב רכישת המניות. עכשיו, כשהעסקה אושרה, הוסרו המכשולים ומיזם פרי טיוי יכול לצאת לדרך. 

עוד מידע על FREE TV

עוד מידע על אפליקציות צפייה

אפל טיוי | Apple TV פלוס | הטלוויזיה של אפל

אפל טיוי פלוס: חברת אפל השיקה בישראל את שירות Apple TV Plus הכולל הפקות מקור חדשות ומושקעות. שירות אפל TV זמין לצפייה בכל סוגי המכשירים

דיסני פלוס מחיר | Disney Plus | +Disney

Disney Plus: מחיר מוזל לנרשמים בהרשמה המוקדמת, שירות הטלוויזיה של דיסני יושק בישראל ב-16.6.22 ויביא איתו את התכנים של מיקי מאוס, הגיבורים של מארוול,...

נטפליקס בישראל

נטפליקס ישראל: מציעה צפייה במגוון רחב של תכני טלוויזיה, סדרות וסרטים. חלק מהתכנים מתורגמים לעברית או מדובבים לילדים, ניתן להנות גם מסדרות מקור...

אמזון פריים וידאו

אמזון פריים וידאו - שירות הסטרימינג של אמזון המאפשר צפייה ישירה זמין גם בישראל, בשיתוף פעולה עם פרטנר TV ובנוסף, אפשרות לגישה ישירה לשירות Amazon...

תגובות