דלג לתוכן

שירותי תקשורת מתקדמים באמצעות כבל תת ימי

כבל תקשורת תת ימי מחבר בין נקודות שהחיבור ביניהן ביבשה הוא בלתי אפשרי או לא נוח. מה היתרונות של חיבור כזה, איך הוא משפיע על הגלישה באינטרנט שלנו, ומה היתרון בכבל התת ימי של בזק בינלאומי?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מרץ 2021, מערכת כמהזה

תקשורת האינטרנט בישראל מבוססת על כבל תת ימי שמחבר את הגולשים מהארץ לשדרת האינטרנט העולמית. כבל תת-ימי הוא כבל תקשורת שמונח על קרקעית הים ומחבר בין שתי נקודות שאין ביניהן חיבור נוח או אפשרי ביבשה. הכבל התת ימי הראשון הונח כבר ב-1850 להעברת טלגרף, והוא נקרע כבר כעבור שלושה ימים. מאז עברו הרבה כבלים בים והטכנולוגיה זינקה כמה דורות קדימה, עד לסיבים האופטיים שמשמשים לתקשורת היום. היתרון הגדול בסיבים האופטיים לעומת טכנולוגיות אחרות הוא כמות המידע שניתן להעביר באמצעותם לעומת כבלי נחושת. 

למה צריך כבל תת ימי

גם אם אתם צעירים שנולדו לתוך עידן האינטרנט וגם אם אתם דינוזאורים שעוד זוכרים איך נראה טלפון חוגה, קשה לדמיין חיים ללא אינטרנט. כולנו חייבים אינטרנט מהיר, חזק, ויציב, שמשמש אותנו כמעט בכל תחום בחיים. לא רק דואר אלקטרוני וגלישה ברשתות החברתיות, אלא גם צפייה בתכנים של חברות החדשות וערוצי הטלוויזיה, שרותי סטרימינג מתקדמים, צפייה בתכנים באיכות HD ואולטרה HD, וגם חברות תקשורת כמו yes, HOT, פרטנר, סלקום, נטפליקס, ואחרות מעבירות את שידוריהן על גבי האינטרנט. 

כולנו מכירים את התקף החרדה כשבאמצע הצפייה עולה העיגול המסתובב שמבשר לנו שהאינטרנט זוחל, וגם גיימרים לא יכולים להרשות לעצמם להיתקע באמצע המשחק. כבל תת ימי מעניק ביצועי אינטרנט טובים במיוחד גם בגלישה בכמה מכשירים במקביל. הנה עוד טיפ קטן שכנראה לא ידעתם, בנוסף לתקשורת נתונים ושירותי טלפוניה, ניתן לעשות שימוש בכבלים תת-ימיים גם להעברת חשמל. 

כבל תת ימי או תקשורת לוויינית

מכיוון שהזכרנו את הקושי שקיים בחיבור שתי נקודות ביבשה, נשאלת השאלה מדוע לא נעשה שימוש בתקשורת לוויינית כתחליף לשימוש בכבל תת ימי. התשובה לכך פשוטה - תקשורת לוויינית לא מסוגלת להעביר את כמות המידע הנדרשת. בנוסף, המרחק ששידור לווייני צריך לעבור מכדור הארץ לחלל ובחזרה ארוך באופן משמעותי מאורך הכבלים. המשמעות היא כי שימוש בכבלים תת-ימיים מאפשרים תקשורת מהירה יותר וללא זמן השהיה מורגש. שימוש בכבל תת ימי בטוחים יותר משידור לווייני של מידע, ולכן אין צורך בהצפנה או בקידוד של המידע שמועבר. 

איך כבל תת ימי משפיע על הגלישה באינטרנט

אי שם בשנת 1990 הונח הכבל התת ימי הראשון שחיבר בין ישראל למדינות שעל אגן הים התיכון ובהן קפריסין, טורקיה, יוון, ואיטליה כחלק מתוכנית "LEV" לחיבור מדינות בים התיכון. עד שנת 2000 החיבור שימש למחקר ושיתוף ידע אוניברסיטאי בלבד, אך עם השנים נוספו כבלים תת ימיים נוספים המאפשרים גלישה לאתרים בחו"ל. השימוש בכמה כבלים מאפשר את חלוקת העומס של המשתמשים הישראליים ולהימנע מתקיעות ומאינטרנט זוחל.

בשל הגידול המתמשך בצריכת שירותי תקשורת באינטרנט, הוחלט לפרוש כבל תת ימי נוסף. כיום ישנם ביקושים גבוהים לשירותים שדורשים רוחב פס גבוה, כמו הורדת תכני וידאו באיכות צפייה גבוהה או צפייה ישירה בסרטים באיכות שמגיעה עד ל-K4. חיבור ביותר מכבל אחד מבטיח שישראל לא תנותק מהעולם במקרה של תקלה באחד הכבלים, שכן יש גיבוי בשימוש בכבלים הנוספים. ישראל נעזרת במספר כבלים תת-ימיים לתקשורת גלובלית עם מדינות אירופה ואמריקה. תעבורת האינטרנט בין ישראל לבין אירופה ואמריקה עוברת דרך הכבלים של חברת בזק בינלאומי ושל מספר חברות אחרות. 

כבל תת ימי של בזק בינלאומי

זוכרים שדיברנו על העיגול שתוקע את הצפייה בסרטוני וידאו ורומז על זחילת האינטרנט? תהיתם פעם איך יכול להיות שלאדם אחד בעל חבילה של 20 ג'יגה הסרטון ייתקע כל מספר דקות, בעוד שלאדם אחר עם אותה תוכנית גלישה זה לא יקרה לעולם? הסיבה לכך היא שתוכנית הגלישה שלכם היא לא הפרמטר היחיד לאיכות הגלישה וישנם גורמים נוספים שמשפיעים על האיכות. 

הכבל התת ימי שמשמש את רוב גולשי האינטרנט בישראל בעל קצב העברת נתונים של 3.84 טרה ביט לשנייה, ורוב הגולשים בארץ מתחלקים בתעבורה שבו. כבל תת ימי של בזק בינלאומי שנקרא Power NGN מגיע עם קיבולת גדולה של 7.2 טרה בייט והוא משרת את לקוחות בזק בינלאומי באופן בלעדי. באופן הזה בזק בינלאומי יכולה להציע גישה בלתי מוגבלת לצמתי האינטרנט הבין-לאומיים המרכזיים מבלי להיות תלויים בגורם אחר. 

בין היתרונות המרכזיים של כבל תת-ימי של בזק בינלאומי ניתן לציין:

  • אינטרנט במהירויות גבוהות של עד 200MB.
  • הורדת קבצים במהירות גבוהה יותר.
  • צפייה ישירה (סטרימינג) איכותית יותר וצפייה בסרטים באיכות HD ללא תקלות ותקיעות.
  • חווית משחקי רשת טובה יותר עבור גיימרים.
  • ביצוע מספר שימושים באינטרנט בכמה מכשירים בו זמנית באיכות מיטבית.

ההשפעה של כבל תת ימי של בזק בינלאומי ניכרת גם בחבילות שנחשבות היום נמוכות, וכבר בחבילת 15 ג'יגה תוכלו להבחין בביצועים טובים יותר לעומת כבל תת-ימי אחר. כיום בזק בינלאומי היא ספקית האינטרנט היחידה בישראל שמחזיקה בבעלות מלאה על כבל תקשורת תת ימי. לקוחות החברה מחוברים באופן אוטומטי לכבל הפרטי. לקוחות של חברות התשתית מחוברים לכבל אם ספקית האינטרנט היא בזק בינלאומי. 

כחלק מהשקת הסיבים האופטיים בישראל, שדרגה בזק בינלאומי את הכבל התת ימי כך שיותאם לעידן הסיבים האופטיים. החברה הכפילה את תעבורת האינטרנט שבכבל התת ימי שבבעלותה ל-25 טרה, זאת במקביל להשקת אתר תקשורת שלישי בצרפת (בנוסף לאתרים הקיימים בלונדון ופרנקפורט).

לדור הבא של הכבל התת ימי קוראת החברה +FIBER והוא מאפשר גלישה חלקה ללא הפרעות. הקיבולת הגבוהה בזכות שדרוג הכבל מאפשרת טעינת מליון תמונות באיכות גבוהה בשניה או 500 סדרות מלאות באותו פרק זמן.

שאלות ותשובות על כבל תת ימי

כבל תת ימי - מה זה בעצם?

כבל תת ימי הוא כבל שעשוי סיבים אופטיים ומחבר את ישראל אל שדרת האינטרנט של כל העולם בחיבור ישיר. רשת האינטרנט של ישראל מבוססת על כבלים תת ימיים. תוכלו לקרוא עוד מידע על כבל תת ימי אצלנו בכמהזה.

מהו כבל תת ימי של בזק בינלאומי?

לחברת בזק בינלאומי כבל תת ימי משלה. לאחרונה עם היכנסו של האינטרנט מבוסס סיבים אופטיים לשוק, שודרג הכבל של החברה מקיבולת של 7.2 ל-25 טרה והוא קיבל את השם +FIBER.

מהם השימושים בכבל תת ימי?

כבל תת ימי מאפשר תקשורת אינטרנטית טובה וגלישה חלקה גם בכמה מכשירים במקביל. בנוסף לתקשורת נתונים וטלפוניה, ניתן גם להעביר חשמל בכבל תת ימי. 

תגובות