דלג לתוכן

אבטחת רשת האינטרנט הביתית באמצעות הגנת סייבר

כיצד ניתן להגן על רשת האינטרנט הביתית מפני השתלטות של גורמים זרים?

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

פברואר 2019

בעשורים האחרונים חדרה רשת האינטרנט לכל תחומי חיינו, ובכל בית ממוצע תמצאו מספר מכשירים המשמשים לגלישה יומיומית במרחבי האינטרנט עם חברות כגון בזק אינטרנט או פרטנר אינטרנט, כמו גם בעסקים רבים המשתמשים באינטרנט לעסקים. מאז שגם מכשירי הטלפון החכמים משמשים לגלישה ברשת, ולאור ריבוי השימוש בלפטופים, הפכו הנתבים האלחוטיים לחלק בלתי נפרד מחיינו, ובתי אב רבים מעדיפים לגלוש באמצעות נתב WI FI אלחוטי. מאז ומתמיד גלישה ברשת הייתה מקור לסיכונים, ועם כל יתרונותיו, הנתב האלחוטי מעלה את הסיכון שמחשבכם הביתי ייפרץ. במאמר הבא נדון בסוגיית אבטחת הרשת הביתית מפני השתלטות של גורמים עוינים בעלי כוונות זדון.

עשה זאת בעצמך

לפני שאתם פונים לשירותיה של חברת אבטחת מידע, ישנן כמה פעולות שתוכלו לבצע בעצמכם על מנת להוריד את רמת החשיפה של מערכת המחשבים הביתית שלכם לסיכונים. באופן כללי מדובר בהגדרת סיסמאות חזקות, בהגבלת הפומביות של הרשת שלכם, ובהקצאת הרשאות חיבור למשתמשים ספציפיים בלבד. 

  • שינוי סיסמאות - הנתב מגיע עם סיסמאות ראשוניות, סיסמאות אלו רשומות אצל היצרן, ומי שמגע אליהן דרך היצרן יוכל לפרוץ לרשת שלכם בכל עת שיחפוץ. בכדי למנוע פריצות  שנו את הסיסמאות הראשוניות מיד לאחר שהתקנתם את הנתב, בחרו בסיסמאות חזקות בעלות מספר התווים הרב ביותר שניתן/
  • הצפנת WPA2 – הגדירו את הצפנת הנתב כהצפנת WPA2 שהיא בטוחה ויעילה יותר מ WEP או WPA.
  • רשת פרטית - מכירים את זה שכשאתם מגיעים למקום מסוים ורוצים לגלוש מוצגת בפניכם רשימת חיבורי WI FI זמינים ואתם נדרשים לבחור אחד מהם?  אם הרשת שלכם גלויה, היא תופיע במכשיריו של כל מי שנמצא בסביבתכם, וזו הזדמנות פז עבור האקרים, וכן עבור שכנים שמעדיפים לגלוש על חשבונכם מאשר לרכוש ראוטר משלהם. בשביל למנוע זאת, עליכם לחסום את פרסום הרשת שלכם. 
  • הגדרת משתמשים מורשים – ניתן להקצות הרשאות חיבור למשתמשים ספציפיים, ובכך נחסמת גישתם של משתמשים בלתי מורשים לרשת שלכם. החיסרון כאן הוא שאורחים וחברים המבקרים אתכם לא יוכלו להתחבר אוטומטית לרשת שלכם.

תנו למומחים לעבוד בשבילך

אם אתה פריק של מחשבים, תוכל להגן על הרשת הביתית שלך ולבצע את הפעולות שתוארו לעיל ואף לנקוט בצעדים נוספים. אולם רובנו איננו מומחי רשתות מחשבים וגם פעולות פשוטות לכאורה כמו שינוי סיסמאות והגדרות של הנתב הן מסובכות עבור הגולש הממוצע. במקרה שאינכם מומחי מחשבים, הדרך הטובה ביותר לספק לרשת הביתית שלכם הגנת סייבר ראויה היא לפנות לחברות אבטחת מערכות מידע שיספקו לכם תוכנות לזיהוי ונטרול וירוסים, והגנה מירבית על הרשת הביתית שלכם.

צרור טיפים לסיום:

  • אם יש לכם אפשרות, רשת תקשורת מחשבים קווית היא עדיפה על נתב אלחוטי, הן מבחינת ביצועים, הן מבחינת קרינה, והן מבחינת הגנת סייבר.
  • בהתקנת ראוטר שנו את כל הססמאות, אם אתם מסתבכים פנו לאיש מקצוע או מכר מבין עניין לקבלת עזרה.
  • רכשו תוכנות אנטי וירוס עדכניות, והתייעצו עם מומחי הגנת סייבר לגבי הדרך הטובה ביותר להגן על רשת המחשבים הביתית שלכם.

תגובות