גמילה מעישון - איך מפסיקים לעשן?

עדיין מעשנים? הסקירה הבאה נכתבה עבורכם, על מנת לסייע לכם בדרך לגמילה המיוחלת. אספנו את כל המידע על הפסקת עישון דוגמת למה כדאי להפסיק, איך לעשות זאת, מה הם סיכויי ההצלחה ועוד.
מתעניינים בגמילה מעישון?

גמילה מעישון

עישון בישראל הוא עסק יקר. הממשלה מטילה מס גבוה על מכירת סיגריות, מגבילה את אפשרויות הפרסום, ואוסרת מכירה לקטינים. למרות זאת, אחוז המעשנים בישראל גבוה - כמעט 1 מכל 4 גברים מעל גיל 21 מעשן, ומקרב הנשים המצב מעט יותר טוב, עם כ-15% מעשנות. אם אתם נמנים על אוכלוסיית המעשנים מומלץ לקרוא את הסקירה הבאה, היא עשויה לעזור לכם בדרך לגמילה מעישון המיוחלת.

מה יש בסיגריה חוץ מטבק וניקוטין?

החומר הממכר בטבק הוא הניקוטין (הקושי בהפסקת עישון כרוך בגמילה מניקוטין), אבל הניקוטין ממש לא לבד שם בסיגריה. בכל שאיפה נכנסים לגופם של המעשנים אצטון, ציאניד, נפטלין, קוטל חרקים DDT, פורמלין, בנזן, זפת, טרפנטין ועוד. עשן הסיגריה מכיל כ-70 קרצינוגנים שונים, אלו הם חומרים מסרטנים הנספגים בגוף. בסך הכל מכילה הסיגריה כ-350 חומרים רעילים וכ-7,000 כימיקלים, כך שלגמרי מובן מדוע רבים כל כך מהמעשנים מייחלים ליום שבו יסיימו בהצלחה גמילה מסיגריות. 


גמילה מעישון

גמילה מעישון: הסיכונים והנזקים הבריאותיים שבסיגריות

מי שמעשן באופן קבוע מכיר את תחושת הרוגע שהצתת הסיגריה משרה עליו. אבל הנה מה שהסיגריות באמת מעוללות לגוף:
סרטן ריאות: הסיכוי של גבר המעשן יותר מ-20 סיגריות ביום לחלות בסרטן ריאות, גבוה פי 23 מלא מעשנים. בקרב המעשנות הסיכוי גבוה פי 13. גם אצל מעשנים קלים עם עד 4 סיגריות ביום קיים סיכוי גבוה יותר ללקות בסרטן הריאות, עד פי 5 מלא מעשנים. 
סרטנים נוספים: לא רק סרטן ריאות מסכן את המעשנים אלא גם סרטן הלוע, החיך והוושט, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הלבלב, הכליה והקיבה. על פי הערכות, העישון גורם לכ-20% ממקרי המוות מסרטן. 
פגיעה בעור הפנים: האצת הופעת קמטים, הזדקנות מוקדמת של העור.
פגיעה בילדי מעשנים: אסתמה בקרב ילדי מעשנים ומקרי מוות בעריסה. 
מחלות אחרות: על קצה המזלג נזכיר מחלות לב וכלי דם כמו אירוע מוחי ומפרצת באבי העורקים, מחלות בדרכי הנשימה, פגיעה באיכות הזרע ובפוריות הגבר, אין-אונות, ותופעות אלרגיות. 
השפעה על תוחלת החיים: עישון קבוע עלול לקצר את תוחלת החיים ב-8 שנים בממוצע. גמילה מעישון עשויה למנוע או להפחית מחלות בגיל הזקנה לעומת אלה הממשיכים לעשן.


גמילה מסיגריות

איך עושים את זה: שיטות גמילה מעישון

ישנן כמה דרכים שיובילו להצלחת התהליך:
סדנת גמילה מעישון: ניתן להצטרף לסדנאות גמילה מעישון של חברות פרטיות כמו אלן קאר או סדנאות של קופות החולים. לכל סדנה שיטה שונה; בחלקן המשתתפים והמשתתפות לומדים איך לעמוד בפני הדחף לעשן ואיך להתמודד עם הקשיים שבהפסקה, אחרות מבטיחות להעלים את הדחף כליל. 
מסטיק וסוכריות ניקוטין או מדבקת ניקוטין: מסייעים בגמילה מניקוטין, החומר הממכר בטבק. המדבקה משחררת ניקוטין בהדרגה והוא נשאר בגוף ברמה נמוכה וקבועה. כמות החומר קטנה לעומת סיגריה אך מספיקה כדי למנוע את הדחף לשלוף סיגריה מהחפיסה ולהציתה. 
כדורים במרשם רופא: כדורי זייבן אינם מכילים ניקוטין אך מפחיתים תסמיני גמילה מעישון כמו עצבנות, כעס, חרדה, קשיי ריכוז, חוסר מנוחה ודיכאון. צ'מפיקס היא תרופה המכילה חומר שנקשר לקולטני הניקוטין במוח, מצמצמת תסמיני גמילה מסיגריות ומפחיתה תסמיני גמילה. שתי התרופות כלולות בסל הבריאות.

מרגישים שהגיע הזמן להפסיק לעשן? מלאו פרטים כאן עכשיו:


סיכויי ההצלחה של גמילה מעישון

מעשנים רבים ישתתפו בגמילה מסיגריות יותר מפעם אחת בחייהם עד שיגיעו לגמילה מלאה. התרופות שהזכרנו נחשבות ליעילות בשבועות הראשונים, אך בחלוף הזמן יעילותן פוחתת והדחף לעשן חוזר. החברות הפרטיות מבטיחות אחוזי הצלחה גבוהים יותר ומנתונים שנאספו על ידי רופאים נמצא כי עד 60% ממי שהשתתף בסדנאות הצליחו להיגמל. ומה בנוגע לכוח רצון? זה כנראה לא מספיק - רק כ-5% ממי שנגמלו בכוחות עצמם הצליחו להישאר נקיים מסיגריות כעבור שנה. 

מה מרוויחים כתוצאה מגמילה מסיגריות

קודם כל - את החיים! כבר לאחר 20 דקות מהסיגריה האחרונה הדופק ולחץ הדם שבים לערכים תקינים. חד תחמוצת הפחמן ייעלם מהגוף עוד ב-24 השעות הראשונות מרגע הגמילה מעישון וכעבור יממה נוספת הגוף יתנקה מניקוטין. באותו פרק זמן גם חוש הטעם והריח שנפגעו בזמן העישון מתאוששים, ובתוך שבועות בודדים תשתפר זרימת הדם בגוף. בחודשים הבאים יפחתו באופן משמעותי תסמינים כמו שיעול, עייפות, וקוצר נשימה, ותפקוד הריאות ישתפר גם הוא. 

הצלחתם לעבור גמילה מעישון ואתם מתמידים לאורך זמן? נהדר! לאחר שנה פוחת הסיכוי ללקות בהתקף לב, כעבור חמש שנים הסיכוי לאירוע מוחי שווה לאנשים שלא עישנו מעולם, ובחלוף עשור פוחת בחצי הסיכוי ללקות בסרטן הריאות. הכסף שבוזבז על חפיסות סיגריות ועכשיו מתפנה הוא בונוס נעים, אבל שום סכום שבעולם לא קונה את השיפור הבריאותי המשמעותי שמחכה למפסיקים לעשן ממש מעבר לפינה. 


איפה עוברים גמילה מעישון?

אלן קאר
אלן קאר היא רשת בין-לאומית לגמילה מהתמכרויות בתחומים שונים, המוכרות ביניהן הן גמילה מעישון. בשיטת אלן קאר מבטיחים טיפול ללא תרופות וללא תחליפי ניקוטין. הרשת פעילה בישראל בתל אביב, חיפה, ירושלים, ובאר שבע, אך גם מציעה סדנאות דיגיטליות, סדנה אונליין-LIVE, וכן סדנאות פרטיות אחד על אחד. 
מכון אברהמסון
מכון אברהמסון מפעיל תשעה מרכזי גמילה ברחבי הארץ בשיטה שפותחה בישראל על ידי אהוד אברהמסון. כמו בשיטת אלן קאר, גם כאן מבטיחים גמילה ללא כדורים ותחליפים, ומבטיחים שחרור מהדחף לעשן. 
קופות החולים
קופות החולים מקיימות סדנאות גמילה מעישון למבוטחיהן ואף הכשירו חלק מרופאי המשפחה כדי ללוות את המבוטחים בתהליך הגמילה מסיגריות. הקופות מפעילות גם מוקדי תמיכה טלפוניים למפסיקים לעשן.

כמה עולה גמילה מסיגריות

הסדנאות במסגרת קופות החולים ניתנות למבוטחים לרוב ללא תשלום במסגרת הסל הקופתי. במקרה של תרופות במרשם, קיימת השתתפות עצמית בהתאם לכללי שירותי הבריאות שבהם אתם חברים. סדנאות גמילה מעישון פרטיות כמו אלן קאר, מכון אברהמסון וחברות אחרות עולות בין 1,200 ל-3,000 שקלים. חלק ממכוני הגמילה כמו למשל אלן קאר, מציעים החזר או החזר חלקי במקרה של אי עמידה ביעדים. 


מתעניינים בגמילה מעישון? מלאו פרטיכם כאן, ונציגי החברה/ות שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם
loading

עוד מידע על גמילה

גמילה מעישון שאלות ותשובות

מה הם נזקי העישון?
נזקי העישון רבים וכוללים עלייה משמעותית בסיכון לסרטנים מסוגים שונים, עליית סיכון למחלות נוספות הקשורות במערכת הנשימה ובכלי הדם, קיצור תוחלת החיים, פגיעה בעור הפנים, פגיעה בשיניים, פגיעה בילדי המעשנים ועוד.
מה הן השיטות לגמילה מעישון?
קיימות מספר שיטות גמילה אפשריות: גמילה עצמית בעזרת כוח רצון, גמילה בסדנאות, גמילה בעזרת רופא וטיפול תרופתי, היפנוזה ועוד. 
כמה עולה גמילה מסיגריות?
חלק מהטיפולים והסדנאות מוצעים בחינם (למשל דרך חלק מקופות החולים). אחרים יכולים להגיע לעלות של בין 1000 ל-3000 ש"ח לסדנה או לטיפול פרטי. כמובן החיסכון כתוצאה מהפסקת עישון יכול לכסות במהרה את עלות הסדנה. 
איזה חברות מסייעות בגמילה מעישון?
השחקנים הגדולים בתחום הגמילה מעישון הן קופות החולים, אלן קאר ומכון אברהמסון, לצד הרבה חברות ומטפלים פרטיים מומלצים. חלקם נסקרים אצלנו בכמהזה בריאות בקטגוריית גמילה מעישון .

תגובות