דלג לתוכן

גמילה מעישון: מה קורה לגוף כשמפסיקים לעשן?

שיפור זרימת הדם וקצב הלב, שיפור בחושי הטעם והריח, ירידה בסיכון לאוטם שריר הלב וסוגי סרטן שונים, ומעל הכל - עלייה בתוחלת החיים. חושבים על גמילה מסיגריות אבל חוששים? הנה כל מה שיקרה לגוף שלכם בזמן התהליך

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מעוניינים לעבור גמילה מעישון?

אין מעשן שלא מודע לנזק שסיגריות עושות. כולם מכירים את התמונות הגרפיות של ריאות מפויחות שאליהן מוצמדות התיאור ״ריאות של מעשן״, הרי איך אפשר לשכוח תמונות איומות כאלה? יש הרבה סיבות שבגללן צריך לשקול גמילה מעישון והן לא מסתכמות רק בנזק לריאות. עישון נמצא כגורם סיכון לאין-ספור מחלות, והנזק שניקוטין וסיגריות עושים לגוף הוא נרחב הרבה מעבר לריאות שחורות ושיניים צהובות. עישון ממושך נמצא כאחד הגורמים הכי מסכנים לסרטן הריאות. למעשה, הוא גורם הסיכון העיקרי לסרטן הריאות ועומד על 90% מהמקרים של סרטן ריאות בישראל. גם מעשנים פאסיביים עלולים ללקות בסרטן ריאות, כך שהעישון פוגע לא רק במעשן, אלא גם בסביבתו הקרובה. 

בנוסף, עישון מזרז הופעת קמטים, כתמים בפנים ובכפות הידיים ובאופן כללי תורם להזדקנות העור, הוא מגביר שיעול וסיכון ללקות בברונכיטיס כרוני, עישון גורם סיכון למחלות נשימתיות, ואם עדיין לא השתכנעתם להירשם עוד היום לסדנת גמילה מעישון אז נוסיף שהוא עלול לגרום לבעיות בפוריות או אין אונות, מביא להגברת הסיכון למחלות לב, לשינויים תכופים במצבי הרוח, לנזק לשיניים ולחלל הפה ועוד. עד כאן הנזקים, אתם בטח מכירים את רובם אם לא את כולם, ולא הגעתם אלינו כדי לקבל הרצאה על למה העישון מסוכן. מה שכן ניתן לכם מכאן והלאה, זה מידע על תהליך גמילה מסיגריות עצמו, כדי שתדעו מה יקרה לגוף ואפילו לנפש שלכם אחרי גמילה מניקוטין.  

מהו תהליך גמילה מעישון

המודעות לנזקי העישון הנרחבים עולה עם השנים, מעשנות ומעשנים רבים חושבים על גמילה מעישון בשלב כזה או אחר. אבל מהרגע שהמחשבה על גמילה מסיגריות עולה בראשכם עד הגמילה עצמה עוברים הרבה מים בנהר, או אולי כדאי להגיד הרבה עשן בריאות. תהליך הגמילה אינו פשוט והוא מצריך כוח רצון חזק מאוד. יש מעשנים שבוחרים להיגמל מסיגריות באופן עצמאי, ואחרים צריכים מסגרת, ליווי אישי או תמיכה קבוצתית מאנשים שעוברים תהליך דומה לשלהם. 

עישון הוא התמכרות וככזאת, תהליכי גמילה מניקוטין עלולים להיות קשים, פיזית ונפשית כאחד. מעבר להתמכרות הגופנית לניקוטין, פעולת העישון מקושרת לרוב עם הרגלים, או פעולות אחרות כמו למשל הקפה של הבוקר, מפגש עם חברים, ישיבה בבר על בירה, יציאה למועדון. לעתים קרובות העישון הוא דרך להתמודדות עם קשיים פסיכולוגיים, כמו מתח, חרדות ודיכאון. הרבה פעמים מדובר בשילוב של כל השלושה, מה שהופך את תהליך הגמילה מעישון לקשה עוד יותר, אך חשוב לשים לב לכל ההיבטים של גמילה מעישון. הלמידה המחודשת הזאת של חיים ללא סיגריות מתבצעת לעתים קרובות בסדנאות גמילה מעישון או בליווי אישי. 

מה קורה לגוף כשאנחנו מנסים לגמול אותו מעישון

תהליך הגמילה מעישון הוא כאמור לא פשוט לגוף ולפעמים הצורך העז בסיגריה ממש קשה מנשוא. קיימים עזרים חיצוניים שיכולים לסייע ולהפוך את התהליך לקצת פחות קשה. ביניהם מסטיק ניקוטין, מדבקות ניקוטין, סוכריות ניקוטין למציצה שבכולם יש אחוז ניקוטין נמוך מאוד שעוזר לדכא את הצורך בסיגריה ובעישון עצמו, לפעמים ברמה שהגוף ממש דוחה ריח של סיגריות. ישנן גם תרופות מרשם כמו למשל זייבן שעוזרת עם תסמיני הגמילה כמו עצבנות, כעס, דיכאון, חרדה, קושי להתרכז, חוסר נוחות וגם עם החשק העז לעשן והיא לא מכילה ניקוטין. תרופות מרשם ניתנות בדרך כלל במסגרת סדנת גמילה מעישון והן ניתנות בצורה מפוקחת על ידי מנחה הסדנה. 

הניקוטין שבטבק הוא החומר הממכר בסיגריה וגמילה מעישון היא בעצם גמילה מניקוטין ומהשפעותיו. ההשפעה של ניקוטין על המוח היא מהירה מאוד וזה חלק מהאפקט הממכר שלו. ניקוטין מביא לתחושת רוגע באופן מיידי, והתחושה הזו בעצם מזינה את ההתמכרות. אתם מכירים את זה כבר - היום לחוץ מכל מיני סיבות, אתם רצים לקופסה ושולפים סיגריה או מגלגלים, ואיך שאתם שואפים את השאיפה הראשונה - הכל נרגע. ומה קורה כשיש מחסור בניקוטין? לא צריך לצפות בפרקי התקציב של ״האח הגדול״ כדי לראות את רמת העצבנות וחוסר השקט. המשמעות היא שעישון יוצר בעיה ומביא לפתרון שלה בעת ובעונה אחת, וזה אחד הדברים שהופך את הניקוטין לכל כך מסוכן וממכר. 

גמילה מעישון

הדברים הטובים שקורים לגוף בזמן גמילה מניקוטין

עישון סיגריות, ואנחנו מכניסים כאן גם דברים אחרים כמו נרגילה למשל, אמנם מגדיל את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות, אך הפסקת העישון מקטינה את הסיכויים משמעותית. כלומר ניתן לצמצם חלק מהנזק שכבר נעשה והסיכון לגרימת נזק עתידי בהחלט יקטן משמעותית על ידי הפסקת עישון בכל שלב. האפקט מהיר ומשמעותי יותר עד גיל 30 אבל גם אחרי השיפור באיכות החיים הוא גדול וניכר מהר מאוד. 

כמה מהר? כבר אחרי 20 דקות לחץ הדם, קצב הלב וזרימת הדם משתפרים. בדרך כלל מעשנים מבטלים את ההתקדמות הזאת עם הסיגריה הבאה, אבל כשאתם מפסיקים לעשן יש לזה אפקט מתמשך. אחרי 8 שעות מהסיגריה האחרונה רמת הפחמן החד-חמצני והניקוטין בגוף יורדת בכ-50%. לאחר 24 שעות מתחיל שיפור בחוש הטעם והריח כי הניקוטין כבר הורחק מהגוף. כעבור 48 שעות חלה ירידה בסיכון לאוטם שריר הלב ורמת הפחמן החד-חמצני שוב בטווח הנורמה. 

אלה התוצאות רק בימים הראשונים. לאחר מספר שבועות, זרימת הדם בגוף משתפרת ובתוך חודשים ספורים התדירות של שיעול, קוצר נשימה ועייפות ירדו משמעותית עקב השיפור בתפקוד הריאות. למעשה הפסקת העישון תביא לעלייה משמעותית באיכות החיים שלכם. טיפוס מדרגות כבר לא יהיה קשה כבעבר, להרים את הילדים, מטלות ופעילויות יומיומיות יהיו פשוטות יותר, שיעור העצבנות ירד משמעותית, ואפילו יחסי מין יהיו מהנים יותר עקב זרימת דם טובה יותר. בריאות הפה והשיניים שלכם תשתפר משמעותית, הכתמים, במידה ויש כאלה, יתבהרו לאט לאט והחיוך ירגיש הרבה יותר לבן. אם תתמידו לפחות 10 שנים, הסיכון לסרטן הריאות יורד ב-50% והסיכון לאוטם שריר הלב כבר משתווה לסיכון באוכלוסייה הכללית. 

הימים הראשונים לאחר גמילה מעישון הם הקשים ביותר ובהם אתם מועדים במיוחד לזנוח את התהליך כולו, אך כדאי לזכור שהעצימות של התסמינים האלה פוחתת משמעותית כבר לאחר מספר ימים ללא ניקוטין. ככל שתתמידו בתהליך הגמילה, כך הוא יהיה קל בהמשך. קשה לכם? תחזרו לעמוד הזה אל הפסקה הזו ותקראו שוב על הדברים החיוביים שקורים לגוף בזמן גמילה מניקוטין. 

איך להתמודד עם תסמיני גמילה מסיגריות

אחת הדרכים החיוביות להתמודד עם הקשיים ותסמיני גמילה מעישון כמו עלייה במשקל כתוצאה מהיעדר דיכוי התיאבון שסיגריות עושות, בעיות שינה, חוסר שקט, עצבנות, חרדות ודיכאון, היא פעילות גופנית באופן קבוע. אפשר להתחיל מהליכה קצרה כל ערב. ככל שתתקדמו יותר אל תוך תהליך הגמילה תרגישו איך העמידות ספורטיבית שלכם הולכת וגוברת. בהתחלה אפילו רבע שעה של הליכה עלולה להיות קשה, תרגישו את הנשימה כבדה, אולי שיעול מוגבר, אך תוך שבוע בלבד מתחילת תהליך הגמילה מעישון, תרגישו שיפור ניכר ביכול הסבילות שלכם, והתחושה הזאת כשלעצמה יכולה לתת מוטיבציה להמשיך בתהליך. 

הדבר המשמעותי ביותר בהפסקת עישון הוא הגדלת תוחלת החיים. בטווח הארוך, גמילה מעישון מורידה את הסיכונים למחלות מסכנות חיים אליהן נקשר עישון באופן ישיר כמו סרטן ריאות (בעיקר, אבל גם סוגי סרטן נוספים), ברונכיטיס כרוני ומחלות לב. מחלות אלו קשורות גם לנטייה לבעיות גופניות בגיל מאוחר יותר ומשפיעות באופן ישיר על תוחלת החיים. ככל שתפסיקו לעשן בשלב מוקדם יותר, כך תבטיחו לעצמכם חיים בריאים, טובים וארוכים יותר.

סדנאות גמילה מעישון

סדנאות לגמילה מעישון מייצרות מסגרת ומאפשרות לקבל תמיכה בתהליך, והסדנה יכולה לספק כלים התנהגותיים להתמודד עם הקשיים במיוחד בשבועיים הראשונים. הנה הסדנאות העיקריות שקיימות עבור מעשנות ומעשנים:

אברהמסון גמילה מעישון: שיטת אברהמסון גמילה מעישון מטפלת גם ברצון וגם בדחף לעשן. שיטת אברהמסון מבינה שרובכם לא רוצים לעשן והבעיה העיקרית היא הדחף. לכן במכון אברהמסון מטפלים על פי תפיסה הוליסטית שלפיה הגוף, הנפש, והתודעה הם יחידה אחת.

אלן קאר גמילה מעישון: סדנת גמילה מעישון בשיטת אלן קאר עוזרת להבין את ההתמכרות לסיגריות, היא מראה איך אפשר להבין את ההתמכרות, מסירה את הפחד שקשור גם להתמכרות וגם לגמילה, וכל זאת מבלי להפחיד אתכם על מה יקרה אם לא תעשו את זה. 

מיינדטק גמילה מעישון: סדנת גמילה מסיגריות מיינדטק פועלת באופן אחר לגמרי שמבוסס גם על דמיון מודרך, NLP עמוק, הסברים על ההשפעות הרגשיות והפסיכולוגיות, והכל בחדר רב-חושי ייחודי בטכנולוגיה שפותחה במשך 7 שנים. לאחר הסדנה יינתן לכם בקבוקון ריח מיוחד להמשך שימוש בבית. 

מתעניינים בגמילה מעישון? מלאו פרטיכם כאן, ונציגי החברה/ות שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מה קורה לגוף כשמפסיקים לעשן - שאלות ותשובות

מה זה תהליך גמילה מעישון?

גמילה מעישון הוא תהליך שבו הגוף והנפש לומדים לחיות בלי סיגריות. עישון הוא התמכרות לכל דבר ולכן הפסקת העישון מלווה בתסמינים של גמילה, קשיים פסיכולוגיים, כאבי ראש, ודחף לוותר על התהליך. מיעוט מבין המפסיקים לעשן עושים זאת על ידי כוח רצון בלבד, אך ברוב המקרים הוא לא מספיק ורבים נעזרים בסדנאות גמילה מעישון כדי להיגמל מסיגריות.

מה קורה לגוף בזמן גמילה מעישון?

ניקוטין מביא לתחושת רוגע באופן מיידי וברגע שיש חוסר בניקוטין רמת העצבנות עולה ואיתה גם חוסר השקט. צריכת ניקוטין היא חלק ממכלול שלם של הרגלים כמו קפה בבוקר, יציאה לבר או מועדון, מפגש עם חברים, וברגע שהגוף רגיל לקבל ניקוטין בזמן הזה ופתאום מונעים את זה ממנו, הוא חווה תסמיני גמילה. הימים הראשונים הם הקשים ביותר, אך ככל שתתקדמו אל תוך תהליך הגמילה, היא תהיה קלה יותר.

איך גמילה מעישון משפיעה על הגוף?

לחץ הדם, קצב הלב וזרימת הדם משתפרים כבר לאחר 20 דקות. כעבור 8 שעות רמת הפחמן החד-חמצני והניקוטין בגוף יורדת בכ-50%. בחלוף 24 שעות תחושו שיפור בחוש הטעם והריח. לאחר 48 שעות הסיכון לאוטם שריר הלב יורד ב-50% ורמת הפחמן החד-חמצני חוזרת לטווח הנורמה. בשבועות ובחודשים הבאים זרימת הדם בגוף משתפרת, תדירות השיעולים פוחתת, כך גם קוצר נשימה ועייפות. בריאות הפה והשיניים משתפרת משמעותית ואפילו ההנאה מיחסי מין. לאחר 10 שנים מגמילה מסיגריות יורד הסיכון לסרטן הריאות ב-50% והסיכון לאוטם שריר הלב משתווה לסיכון באוכלוסייה הלא מעשנת. 

איך עוברים תהליך של גמילה מעישון?

מיעוט מבין המעשנים מצליחים להיגמל מכוח הרצון בלבד, אך ברוב המקרים זה לא מספיק. יש סדנאות גמילה מעישון בקופות החולים שכרוכות במפגשים רבים ואף בכדורי מרשם. דרכים טבעיות מוצעות בסדנאות גמילה מעישון במכונים כמו אברהמסון, אלן קאר, ומיינדטק. 

עוד מידע על גמילה מעישון

כמה כסף תחסכו אם תפסיקו לעשן?

מעשנות ומעשנים רבים רוצים להפסיק לעשן אבל חלקם נרתעים כשהם רואים את מחירי סדנאות הגמילה מעישון המובילות. בדקנו כמה תרוויחו מהפסקת עישון, וזה עוד לפני...

להפסיק לעשן: כל השיטות לגמילה מעישון

כמעט כל המעשנים רוצים להפסיק לעשן אבל לא תמיד מצליחים לעשות את הצעד הראשון בדרך לגמילה מהסיגריות. ריכזנו עבורכם את השיטות הטובות ביותר להיפטר...

גמילה - איך נפרדים מהרגלים רעים?

מוחו של האדם בנוי באופן כזה שנותן הוראות לפעולות ומעניק גמול ועונג על ביצוען. כתוצאה מכך אנו נולדים עם נטייה להתמכרויות, ולא משנה אם אלו התנהגויות או...

11 סיבות להפסיק לעשן עכשיו

הגיע הזמן להפסיק לעשן: אספנו עבורכם 11 סיבות שיגרמו לכם לכבות את הסיגריה בפעם האחרונה.

גמילה מעישון - איך מפסיקים לעשן?

עדיין מעשנים? הסקירה הבאה נכתבה עבורכם, על מנת לסייע לכם בדרך לגמילה המיוחלת. אספנו את כל המידע על הפסקת עישון דוגמת למה כדאי להפסיק, איך להפסיק...

גמילה מעישון - מה מציעות קופות החולים?

בסקירה הבאה מוצג כל המידע על סדנאות גמילה מסיגריות בקופות החולים: מה מציעה כל קופה, כיצד הסדנאות משתלבות עם תרופות, מה הם סיכויי הצלחה ועוד.