דלג לתוכן

להפסיק לעשן: כל השיטות לגמילה מעישון

כמעט כל המעשנים רוצים להפסיק לעשן אבל לא תמיד מצליחים לעשות את הצעד הראשון בדרך לגמילה מהסיגריות. ריכזנו עבורכם את השיטות הטובות ביותר להיפטר מהסיגריות, כמו סדנאות בקופות החולים, הפסקת עישון ביום אחד, גמילה בעזרת תרופות וגם מה אומרת הרפואה האלטרנטיבית?

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בגמילה מעישון?

הנזקים הבריאותיים שנגרמים מעישון סיגריות ידועים לכל. המעשנים והמעשנות סובלים מסיכוי גבוה יותר ללקות בסרטן ריאות, סרטן הלוע, החך והוושט, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הלבלב, הכליה והקיבה, מחלות לב וכלי דם, מחלות בדרכי הנשימה, הזדקנות מוקדמת של העור והופעת קמטים, קיצור תוחלת החיים, ואצל גברים גם אין אונות ופגיעה באיכות הזרע. אין כמעט מעשן או מעשנת שלא רוצים להפסיק לעשן, ויש לא מעט שיטות. אספנו בשבילכם שיטות גמילה מעישון שצברו מעריצים רבים והצלחות גדולות כדי שהחיים יהיו בריאים יותר ונטולי עשן.

הפסקת עישון בגמילה עצמית

השיטה הזולה ביותר היא גמילה מעישון באופן עצמאי, ללא עזרים או תחליפים, בלי קבוצות ובלי הרשמות. גמילה מעישון בשיטה זו יכולה להיעשות בעזרת ספרי הדרכה כמו הספר של אלן קאר, שיטות ביו פידבק, עדויות ברשת ועוד. חלק קטן מהמעשנים מעידים שעבורם הספיק רק כוח רצון, ללא כל סיוע או מדריך. אך לעיתים קרובות כוח רצון בלבד לא מספיק להצלחת גמילה מסיגריות ורבים חוזרים לעשן לאחר מספר חודשים או שנים. 

גמילה מעישון בעזרת תרופות 

בשוק קיימות שתי תרופות עיקריות לגמילה מסיגריות:
זייבאן- כדורי זייבאן לא מכילים ניקוטין ומפחיתים תסמיני גמילה מעישון כמו עצבנות, כעס, חרדה, קשיי ריכוז, חוסר מנוחה ודיכאון.
צ'מפיקס- תרופה המכילה חומר שנקשר לקולטני הניקוטין במוח, מצמצמת תסמיני גמילה מסיגריות ומפחיתה תסמיני גמילה.

שתי התרופות ניתנות במרשם רופא בלבד ויש להן אחוזי הצלחה גבוהים בתהליך גמילה מעישון. התרופות כלולות בסל הבריאות. 

מדבקות ניקוטין או מסטיק ניקוטין

מדבקות, סוכריות, ומסטיק ניקוטין מסייעים בגמילה מניקוטין, החומר הממכר בטבק. מדבקות ניקוטין משחררות ניקוטין בהדרגה והוא נשאר בגוף ברמה נמוכה וקבועה. כמות החומר נמוכה מסיגריה אך מספיקה כדי למנוע את הדחף לשלוף סיגריה מהחפיסה ולהציתה. 

הניקוטין לא אשם ברוב נזקי העישון, אלא בהתמכרות עצמה. עזרים כמו מסטיק ניקוטין או מדבקות ניקוטין מכילים ניקוטין ללא החומרים הרעילים האחרים שבסיגריות. באופן הזה מדבקות ניקוטין מסייעות בתהליך הגמילה. לצד המדבקות קיים גם מסטיק ניקוטין, סוכריות, ומשאף ניקוטין. 

סדנאות גמילה מעישון ביום אחד

קיימות מספר חברות שמציעות גמילה בשיטות שונות, שהמשותף ביניהן הוא שהכל נעשה ביום אחד, ואף בשעות בודדות. 

שיטת אלן קאר: אלן קאר היא רשת לגמילה מהתמכרויות בתחומים שונים שפועלת בכל העולם. השיטה התפרסמה כדרך מובילה לגמילה מעישון. בשיטת אלן קאר מבטיחים טיפול לא תרופתי וללא תחליפים כמו מסטיק ניקוטין או מדבקות ניקוטין. בשיטת אלן קאר מבינים שהפחדות עם תמונות זוועה כמו שנהוג להדפיס על חפיסות סיגריות במקומות רבים בעולם פחות עובדות, ושכוח רצון טהור לא תמיד מספיק כדי לשמור על ההישגים לאורך זמן. לכן השיטה עצמה מחולקת לשלושה שלבים עיקריים:
1. עזרה בהבנת ההתמכרות לסיגריות.
2. מראים איך אפשר להפוך את ההתמכרות.
3. הסרת הפחד שקשור להתמכרות והשתחררות ממנה.
הסדנה כולה נמשכת שש שעות, כלומר עוד באותו היום תפסיקו לעשן. לא נדרשת שום הכנה מיוחדת לפני הסדנה ואתם אפילו נדרשים להמשיך לעשן כרגיל עד מועדה. במהלך הסדנה יש אפילו הפסקות עישון כל 45 דקות. הרעיון מאחורי זה הוא למנוע התעסקות ברצון להפסיק לעשן כדי לאפשר ריכוז מלא במסרים של שיטת אלן קאר.

בישראל פועלים סניפים בתל אביב, בחיפה, בירושלים, ובבאר שבע, ולצדם ניתן להירשם לסדנאות דיגיטליות, סדנה אונליין-LIVE, וסדנה פרטית אחד על אחד. 

מיינדטק גמילה מעישון: בחברת מיינדטק מאמינים ששני חלקים במוח שלכם "רבים" זה עם זה כל הזמן - החלק שרוצה להדליק סיגריה ולעשן בכל הזדמנות, והחלק שמשתוקק להפסיק לעשן. רוב הזמן החלק שרוצה לעשן מנצח, וכדי לגרום לחלק האחר לנצח יצרו במיינדטק חדר טכנולוגי מיוחד שפונה אל התת-מודע ומכונה "הקפסולה". הפעילות בקפסולה ניגשת ישירות אל תת המודע וגורמת להפסיק לעשן תוך 90 דקות. בזמן הזה הרצון לשלוף סיגריה מתבטל וכל מה שאתם צריכים לעשות זה להתרווח בקפסולה ולצפות בטכנולוגיה שמשלבת תהליכי NLP ומיינדפולנס. 

גמילה מעישון בשיטת מיינדטק פועלת על כל החושים, ובהם גם חושי הריח, השמיעה, והמישוש. אל הקפסולה נכנסים יחפים ודורכים על רצפה ייחודית, יושבים על ספה שפותחה במיוחד עבור הקפסולה, ומתוך הקירות יוצאים גלי קול שמעודדים גלי אלפא שמסייעים לעוצמת החוויה. 

גמילה מעישון בשיטת אברהמסון: השיטה של מכון אברהמסון לגמילה מסיגריות פותחה בישראל על ידי אהוד אברהמסון. בדומה לשיטת אלן קאר, מכון אברהמסון מבטיח גמילה ללא כדורים או תחליפי ניקוטין, אלא רק שחרור מהדחף לעשן. 

סדנאות גמילה מעישון בקופות החולים

כל קופות החולים בישראל מציעות סדנת גמילה מעישון ללא תשלום למבוטחיהן. כל סדנת גמילה מעישון כוללות שמונה מפגשים בני כשעה וחצי כל אחד. בכל סדנה משתתפים עד 15 איש. אם ניתן טיפול תרופתי בסדנה, התרופות שמיועדות לגמילה מעישון ניתנות דרך סל הבריאות בעלות של השתתפות עצמית בלבד. 

שיטת גמילה מעישון בסדנאות של קופות החולים מבוססת על גישה התנהגותית-קוגניטיבית וכוללות תמיכה קבוצתית. לצד הפעילות הקבוצתית, קיימת גם התאמה אישית לצרכים של כל משתתף ומשתתפת, שמקבלים כלים להתמודדות עם התלות הגופנית והפסיכולוגית בסיגריות. 

בסדנאות גמילה מעישון לומדים להכיר את הגורמים הפיזיולוגיים, הפסיכולוגיים וההתנהגותיים שבהתמכרות לניקוטין, אילו דרכים קיימות כדי להתמודד עם קשיי הגמילה מסיגריות, וניתן מידע בנוגע להשפעת העישון על הבריאות. הסדנאות משלבות אמצעים תרופתיים ותחליפי ניקוטין כמו מסטיק ומדבקות ניקוטין כדי להקל על הגמילה מעישון. 

להפסיק לעשן בעזרת רפואה אלטרנטיבית

גם לרפואה האלטרנטיבית יש מה להציע כדי לעזור להפסיק לעשן. בין שיטות גמילה מעישון בתחום זה ניתן לציין צמחי מרפא, טיפולי מגע, וטיפולי אחרים שמטרתם לסייע להחזיר את האיזון הטבעי אל הגוף. שיטה בולטת בתחום הרפואה האלטרנטיבית היא דיקור סיני. 

גמילה מעישון באמצעות דיקור סיני כוללת מספר פגישות שבהן המטפל או המטפלת נועצים מחטים במקומות שונים בגוף, בעיקר באוזניים. הדיקור משפיע על תופעות הלוואי של הגמילה ומנסה לשפר את הסיכויים להיגמל מסיגריות. דיקור סיני משפר את המצב הכללי ואמור להפחית את הדחף לעשן. 

מתעניינים בגמילה מעישון? מלאו פרטים כאן ונציגי החברה/ות שתבחרו יחזרו אליכם בהקדם.

יש לבחור לפחות חברה אחת
יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

שיטות לגמילה מעישון - שאלות ותשובות

אילו שיטות קיימות לגמילה מעישון?

בין שיטות גמילה מעישון הבולטות ניתן לציין את אלן קאר, מכון אברהמסון, מיינדטק, סדנאות של קופות החולים, דיקור סיני, צמחי מרפא, תרופות ותחליפי ניקוטין לגמילה מסיגריות.

האם ניתן להפסיק לעשן ביום אחד?

כן. מכוני גמילה כמו מכון אברהמסון ושיטת אלן קאר מציעים גמילה לאחר סדנה חד פעמית שנמשכת מספר שעות. שיטת מיינדטק מבטיחה גמילה מעישון תוך שעה וחצי.

אילו תרופות ועזרים יכולים לסייע בגמילה מעישון?

קיימות שתי תרופות במרשם רופא שכלולות בסל הבריאות, זייבאן וצ'מפיקס. עזרים לגמילה מסיגריות כוללים סוכריות ניקוטין, מסטיק ניקוטין, וגם מדבקות ניקוטין.

למה לשלם על סדנה אם אפשר לעשות גמילה מעישון לבד?

לא תמיד כוח רצון מספיק לבד על מנת להפסיק לעשן בהצלחה ולאורך זמן. מעשנים ומעשנות רבים שהפסיקו לבד חזרו לעשן לאחר מספר חודשים או שנים. השיטות האחרות פועלות על אזורים שונים במוח כך שאין צורך לסמוך על כוח הרצון בלבד. 

גמילה מעישון - חברות בתחום

גמילה מעישון - סקירות בתחום

גמילה מעישון - מה מציעות קופות החולים?

בסקירה הבאה מוצג כל המידע על סדנאות גמילה מסיגריות בקופות החולים: מה מציעה כל קופה, כיצד הסדנאות משתלבות עם תרופות, מה הם סיכויי הצלחה ועוד.

גמילה מעישון - איך מפסיקים לעשן?

עדיין מעשנים? הסקירה הבאה נכתבה עבורכם, על מנת לסייע לכם בדרך לגמילה המיוחלת. אספנו את כל המידע על הפסקת עישון דוגמת למה כדאי להפסיק, איך להפסיק...

גמילה מעישון: מה קורה לגוף כשמפסיקים לעשן?

שיפור זרימת הדם וקצב הלב, שיפור בחושי הטעם והריח, ירידה בסיכון לאוטם שריר הלב וסוגי סרטן שונים, ומעל הכל - עלייה בתוחלת החיים. חושבים על גמילה...

כמה כסף תחסכו אם תפסיקו לעשן?

מעשנות ומעשנים רבים רוצים להפסיק לעשן אבל חלקם נרתעים כשהם רואים את מחירי סדנאות הגמילה מעישון המובילות. בדקנו כמה תרוויחו מהפסקת עישון, וזה עוד לפני...

גמילה - איך נפרדים מהרגלים רעים?

מוחו של האדם בנוי באופן כזה שנותן הוראות לפעולות ומעניק גמול ועונג על ביצוען. כתוצאה מכך אנו נולדים עם נטייה להתמכרויות, ולא משנה אם אלו התנהגויות או...

11 סיבות להפסיק לעשן עכשיו

הגיע הזמן להפסיק לעשן: אספנו עבורכם 11 סיבות שיגרמו לכם לכבות את הסיגריה בפעם האחרונה.