דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

המבצע נראה משתלם? שימו לב לכוכביות הקטנות

ממה צריך להיזהר כשרואים פרסומת או כששומעים על מבצע חדש? בשיתוף חדשות ערוץ 2 אספנו כמה דוגמאות למלכודות שמסתתרות בכוכביות של המבצעים בתחום התקשורת.

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

המבצע נראה משתלם? הכוכביות הקטנות מהן צריך להיזהר

16/11/11, "כמהזה?" בשיתוף חדשות ערוץ 2

בשבוע שעבר נכנס לתוקפו החוק המצמצם משמעותית את קנסות היציאה ללקוחות קיימים בחברות התקשורת השונות. החוק אמנם מקל על ההתנתקות והמעבר לחברה חדשה, אך עדיין צריך לזכור כי מאחורי כל מבצע חדש שאנו רוצים להצטרף אליו מסתתרת שורת כוכביות קטנות.

אז ממה צריך להיזהר כשרואים פרסומת או כששומעים על מבצע חדש? בשיתוף חדשות ערוץ 2 אספנו כמה דוגמאות למלכודות שמסתתרות בכוכביות של המבצעים בתחום התקשורת.

לכתבה כפי שפורסמה בחדשות ערוץ 2, לחץ/י כאן (החל מהדקה ה-29)

זהירות! מבצע לתקופה מוגבלת

לאחרונה מציעות חברות רבות מבצעי הצטרפות עם מחירים שנראים לכאורה "אטרקטיביים". המחירים מוצגים כמחירי החבילה הקבועים, אך מי שמתעמק בפרטי המבצע מגלה כי תוקף המחיר הוא לתקופה מוגבלת בלבד ובתום התקופה המחיר עולה בצורה משמעותית. אז אמנם אין התחייבות על החבילה, וניתן להתנתק ולעבור חברה בכל שלב, אך אף אחד לא רוצה לעבור חברה כל חצי שנה.

דוגמא לכך, היא מבצע הסטודנטים של בזק, שמוצג באופן הבא:
חבילת תקשורת "מושלמת" הכוללת ספק + תשתית אינטרנט במהירות 10 מגה, קו טלפון + תא קולי + שיחה מזוהה + 100 דקות שיחה לסלולרי ולנייח. ב-113.90 ₪ לחודש ללא התחייבות.

אלא שבאותיות הקטנות למטה הם מוסיפים את השורה הבאה: "מחיר החבילה לחצי שנה ראשונה. לאחר מכן, המחיר יהיה החל מ- 180.70 ש"ח לחודש (המחיר הסופי יקבע בהתאם לספק האינטרנט הנבחר)."

רוצים הטבה? קבלו אותה רק לאחר תקופת חיבור מסוימת

לאור העובדה כי כל החבילות המוצעות היום הן ללא התחייבות, וודאי נתקלתם בדרכים השונות של החברות לכבול אתכם אליהן בכל מקרה. דרך יצירתית במיוחד היא הצעת מסלולים בהן ניתנת הטבה רק לאחר כמה חודשי התחברות, בדרך זו החברות יוצרות מצב בו לא כדאי לכם לעזוב אותן כי אז לא תיהנו מההטבה.

דוגמא טובה לכך ניתן לראות במסלולי האינטרנט של 012 סמייל. מהירות 2.5 מגה למשל, מוצעת באתר החברה כך: "מצטרפים לאינטרנט המהיר של 012 סמייל ללא התחייבות ונהנים מ- 3 חודשים חינם!"

כשתתקשרו למוקד, תגלו שאת חודשי החינם תקבלו אחת לשלושה חודשים, זאת אומרת, לאחר כל שלושה חודשים בתשלום, תקבלו חודש מתנה. באופן זה יוצרת החברה מצב בו אף פעם "לא משתלם" לכם לעזוב אותה, כי אתם תמיד "רגע לפני" קבלת ההטבה.

מהירות גלישה מחיר חודשים
1-3
מחיר חודש 4 מחיר חודשים 5-7  מחיר חודש 8 מחיר חודשים 9-11  מחיר חודש 12
2.5Mb 23.86 0 ₪ 23.86 0 ₪ 23.86 0 ₪

013 נטוויז'ן מציעה מבצע בו תקבלו את החודש הראשון והשניים-עשר חינם, כך שאם תצטרפו למבצע לא יהיה לכם כדאי לעזוב אותה לפני תום שניים-עשר החודשים, שכן "תפספסו" את חודש החינם בניתן בסוף.

מהירות גלישה מחיר חודש 1 מחיר חודשים 2-11 מחיר חודש 12
2.5Mb 0 ₪ 34.9 ₪ 0 ₪

בבזק בינלאומי מציעים לסטודנטים לקבל שלושה חודשים מתנה, לאחר שלושה חודשים בתשלום, כך שגם כאן, לאף סטודנט לא יהיה כדאי לעזוב את החברה לפני תום חצי שנה.

מהירות גלישה מחיר בחודשים 1-3 מחיר בחודשים 4-6
2.5Mb 31.90 ₪ 0.00 ₪

ציוד קצה מתנה בשיטת "חיוב-זיכוי". האמנם מתנה?

דרך נוספת של החברות לכבול אתכם אליהן, היא באמצעות מתן "מתנות" בשיטת ה"חיוב זיכוי". בדרך זו, כל עוד אתם משתמשים בשירותי החברה, תהנו מהזיכוי, אך ברגע שתחליטו להתנתק ממנה, תצטרכו לשלם את יתרת תשלומי ה"מתנה" ללא קבלת הזיכוי.

לדוגמא: הצטרפתם לאינטרנט של בזק וקיבלתם נתב אלחוטי ב"חיוב זיכוי" של 19.9 ₪ לחודש למשך שנתיים, אך בחרתם לעזוב את החברה אחרי שנה? תמשיכו לשלם עוד שנה שלמה 19.90 ₪ עבור הנתב, אך הפעם לא תהיו זכאים לזיכוי...

דוגמא נוספת, היא מבצע הטריפל של HOT אשר במסגרתו מקבלים טלוויזיה במתנה. את הטלוויזיה מקבלים גם פה בשיטת "חיוב זיכוי", הפעם של 39 ₪ למשך 36 חודשים. משמעות הדבר, שגם במקרה זה, אם תחליטו להתנתק לפני תום 36 חודשים, תפסיקו לקבל את הזיכוי ותשארו רק עם החיוב...

לא לשכוח את עלות התקנה

החלטתם להתחבר לשירות תקשורת כגון תשתית אינטרנט, טלפון קווי או טלוויזיה. עשיתם סקר שוק, התמקחתם והשגתם את המחיר המשתלם ביותר עבורכם, אך האם לקחתם בחשבון את עלות ההתקנה?

עלות ההתקנה יכולה להגיע לסכום חד פעמי לא קטן (בחברות הטלוויזיה מגיע לכ-300 שקלים) וחשוב לקחת אותו בחשבון בעת ההתחברות לחברת התקשורת. כמו כן, חשבו שתדעו שבחלק מהחברות תוכלו להתמקח על עלות ההתקנה ולהוזיל אותה משמעותית.

ממיר VOD כלול בחבילה, אך האם תוכלו לצפות בו?

התחברתם לשירותי הטלוויזיה של חברת HOT או yes בחבילה הכוללת ממיר VOD? זה לא מספיק. על מנת לצפות בתכני VOD עליכם להוסיף תשלום חודשי בנוסף לתשלום הקבוע על החבילה. ב-HOT תוסיפו 16.9 ₪ בחודש וב-yes 9.90 ₪ בחודש. כך שהתשלום החודשי בחשבונית יהיה גבוה מזה שסגרתם עם נציג המכירות.

חבילת דקות שיחה לכל היעדים, לא כוללת את כל היעדים...

במידה והצטרפתם לחבילת דקות כלולות לכל היעדים באחת מחברות הטלפון הקווי, חשוב שתדעו ש"כל היעדים" כוללים שיחות רגילות לנייח ונייד בלבד. כל מספר "משונה" אחר או בעל כוכבית לשירותי מידע, אינו כלול ב"הכל כלול" ועליו תחויבו בנפרד (כגון שיחה ל-144, או שירותי תוכן ).

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

תגובות