דלג לתוכן
בדיקת NIPT הרמוני / ורסיטי

בדיקת NIPT הרמוני / ורסיטי

פיוג'ן ג'נטיקס מציעה שתי בדיקות ניפט: בדיקת הרמוני ובדיקת ורסיטי. איך לבחור בין שתי הבדיקות, איך מבצעים את הבדיקה, מתי ניתן לבצע אותה, היכן ניתן להיבדק, עד כמה הבדיקה אמינה, היכן מפענחים אותה, וכמה זה עולה? הכל בסקירה הבאה.

פיוג׳ן ג׳נטיקס מציעה מגוון בדיקות גנטיות מתקדמות. בתחום בדיקות הניפט מציעה החברה שתי בדיקות שמפוענחות במעבדות מהטובות בעולם, בדיקת הרמוני ובדיקת ורסיטי.

מהי בדיקת NIPT?

בדיקת ניפט היא בדיקת דם לא פולשנית, והשם מגיע מראשי התיבות באנגלית - Non Invasive Prenatal Test. נשים מבצעות את הבדיקה הזו במהלך ההריון כדי לקבל הערכה סטטיסטית בנוגע לסיכוי של העובר להיוולד עם תסמונת דאון. בבדיקת NIPT מתקבלת הערכה גם בנוגע לתסמונות גנטיות אחרות, שהנפוצות שבהן הן תסמונת אדוארדס - עודף בכרומוזום 18, תסמונת פטאו - עודף בכרומוזום 13, והפרעות שנגרמות כתוצאה משיבוש במספר כרומוזומי המין. 

בדיקת ניפט Veracity

בדיקת ורסיטי נחשבת לבדיקה חדשנית בתחום בדיקות NIPT והיא מאפשרת לבדוק ברמת דיוק גבוהה במיוחד 12 תסמונות של עודפים וחסרים בכרומוזומים בעובר. בדיקת ורסיטי מתאימה לנשים בהריון בכל גיל, כולל נשים מעל גיל 35, וכן נשים שעלה אצלן חשד למומים בעובר בבדיקות סקר שליש ראשון או בבדיקות אולטרסאונד. הבדיקה מתאימה למגוון סוגי הריון ובהם הריונות יחיד, תאומים, ושלישייה, הריון מהפריה חוץ גופית, פונדקאות, והריון שהחל כתאומים ואחד העוברים הפסיק להתפתח. 

בבדיקת NIPT ורסיטי נבדקות שלוש תסמונות טריזומיות (עודף בכרומוזום) - דאון, אדוארדס, ופטאו; תסמונות הקשורות בכרומוזומי המין - טרנר, טריפל X, קליינפלטר, יעקובס, ו-XXYY; ותסמונות חסר מזערי - די ג׳ורג׳, סמית-מאג׳ינס, וולף-הירשהורן, ותסמונת חסר מזערי בזרוע הקצרה של כרומוזום 1. את הבדיקות מפענחים במעבדות NIPD ותוך 7-14 ימים מקבלים את התוצאות. אם תרצי, תוכלי לדעת גם את מין העובר. 

בדיקת NIPT הרמוני

בדיקת הרמוני היא בדיקת NIPT שבודקת עודפים וחסרים בשמונה תסמונות, ובנוסף ניתן לדעת את מין העובר. הבדיקה מתאימה לכל אישה בהריון ובכל גיל, שמעוניינת לבדוק אם העובר לוקה באחת מהתסמונות הבאות: דאון, אדוארדס, פטאו, טרנר, קליינפלטר, טריפל, יעקובס, ודי ג׳ורג׳. גם נשים בנות 35 ומעלה יכולות לעשות את הבדיקה, וכן נשים שמתקיים חשד למומים בעובר בעקבות בדיקות כמו סקירה מוקדמת. בדיקת הרמוני נשלחות למעבדות Cenata בגרמניה והתוצאות מתקבלות תוך 7-14 ימים. 

איך עובדת בדיקת NIPT של פיוג׳ן ג׳נטיקס?

בשתי בדיקות NIPT שמציעה פיוג׳ן ג׳נטיקס התהליך דומה:
1. משאירים כאן פרטי התקשרות ונציגה של החברה תחזור אלייך במהירות האפשרית.
2. במהלך השיחה תוכלי לקבל מענה על כל שאלה שיש לך וכל הרחבה שאת צריכה על מידע שכבר יש בידך, ובסופה תוכלי להשלים את הזמנת הבדיקה.
3. תוכלי להגיע ללקיחת דגימת הדם באחת מ-16 נקודות הבדיקה ברחבי הארץ, מצפון עד דרום, או להזמין שירות אחות מוסמכת עד הבית לאיסוף הדגימה. 
4. הבדיקה נשלחת למעבדה הרלוונטית בהתאם לסוג הבדיקה שבחרת.
5. תשובה מתקבלת לאחר עד שבועיים, לרוב פחות מזה. 

עד כמה בדיקת ניפט מדויקת?

בדיקת NIPT אינה בדיקה אבחנתית אלא בדיקת סקר, כלומר היא מבצעת הערכה מהו הסיכוי של העובר להיוולד עם אחת התסמונות מבין אלו שנבדקות. הודות לטכנולוגיה המתקדמת ולכמות הבדיקות הגדולה שבוצעו במעבדות שעמן פיוג׳ן ג׳נטיקס משתפת פעולה, ניתן לקבל תשובה בוודאות של יותר מ-99.9% אם קיים סיכון נמוך לאחת התסמונות שנבדקו (תשובה תקינה) או סיכון גבוה (תשובה לא תקינה).

מתי אפשר לעשות בדיקת NIPT של פיוג׳ן ג׳נטיקס?

בדיקת NIPT הרמוני או ורסיטי של פיוג׳ן ג׳נטיקס ניתן לערוך כבר בשבוע העשירי להריון. המידע הגנטי של העובר נמצא בדמה של האם וזה מאפשר לבצע את הבדיקה בשלב מוקדם כל כך. התשובה מגיעה לאחר פחות משבועיים.
מומלץ לבצע בדיקת NIPT לא יאוחר מהשבוע ה-24, משום שלאחר מכן אין תועלת בקבלת התוצאות. אם את מעוניינת לעשות בדיקת ניפט, כדאי לעשות אותה בשלב מוקדם ככל הניתן כדי להשאיר מספיק זמן לבדיקות נוספות אם מתגלות תוצאות לא תקינות. 

בדיקת NIPT

האם בדיקת ניפט מחליפה דיקור מי שפיר?

בניגוד לבדיקת NIPT, דיקור מי שפיר הוא בדיקה פולשנית. בבדיקת מי שפיר, כמו בכל הליך פולשני אחר, קיים סיכון מסוים לאם ולעובר. בטופס ההסכמה לביצוע הבדיקה שעליו יש לחתום, מצוין ששיעור ההפלות עקב דיקור מי שפיר עומד על 0.5%. זהו סיכון נמוך, אך עדיין סיכון, בניגוד לבדיקת ניפט שבה אין סיכון. דיקור מי שפיר היא בדיקה אבחנתית שניתן לבצע בין השבועות ה-16 ל-20 להריון, ובדיקת הצ'יפ הגנטי מאפשרת לזהות שינויים זעירים בכרומוזומים. 

למרות היתרונות של בדיקת ניפט, היא לא מחליפה בדיקת מי שפיר במאת האחוזים מכיוון שהיא לא בודקת את כל הפגמים הנדירים. הבדיקה מומלצת לנשים שלא מעוניינות לעבור בדיקת מי שפיר אך עדיין רוצות לזהות את התסמונות הנפוצות ברמת אמינות ודיוק גבוהה. כאמור, את הבדיקה ניתן לבצע כבר מהשבוע העשירי להריון, כך שבהמשך תוכלי לעשות דיקור מי שפיר אם יתברר שיש בכך צורך בשל תוצאות לא תקינות בבדיקת ניפט. 

יתרונות בדיקת ניפט של פיוג׳ן ג׳נטיקס

1. רמת דיוק גבוהה: רמת הדיוק של בדיקת ורסיטי ובדיקת הרמוני עומדת על יותר מ-99.9% הודות לטכנולוגיות החדשות שנעשה בהן שימוש. 
2. חדשנות: הקדמה הטכנולוגית של בדיקת ורסיטי מאפשרת לגלות גם חסרים זעירים ברמת ודאות של 99.99%. 
3. אמינות: הטכנולוגיה בודקת את אחוז הדנ״א העוברי בדם האם בדיוק גבוה, כך שאת יכולה להיות בטוחה שהחומר הגנטי שנבדק הוא של העובר ולא שלך.
4. בדיקות בטוחות: בדיקת ניפט ורסיטי ובדיקת הרמוני הן בדיקות בטוחות לאם ולעובר. 
5. מעבדות מובילות: הבדיקות מפוענחות במעבדות מובילות בתחומן שעומדות בסטנדרטים מדעיים מחמירים. בדיקת הרמוני מובילה במספר הפרסומים המדעיים עם יותר מ-22 אלף נבדקות. 
6. שירות לקוחות: פיוג׳ן ג׳נטיקס מספקת ללקוחותיה שירות לקוחות רגיש וקשוב שמלווה נשים ומשפחות במקרה של תוצאה חיובית גם לאחר קבלת תוצאות הבדיקה. 

כמה עולה בדיקת NIPT של פיוג׳ן ג׳נטיקס?

בדיקת הרמוני עולה 3,360 שקלים. בדיקת ורסיטי המתקדמת והחדשה יותר, שכוללת יותר תסמונות מבדיקת הרמוני, עולה 4,780 שקלים. ניתן לקבל סבסוד מחיר בדיקת הרמוני או ורסיטי באמצעות הביטוחים המשלימים של קופות החולים. מבוטחות כללית פלטינום, מכבי שלי, לאומית זהב, ומאוחדת שיא זכאיות להחזר בגובה 75% עד תקרה של 2,000 שקלים, בהתאם לסכום שכבר נוצל מסל ההריון. אם יש לכן ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, מומלץ לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שתהיי זכאית למימון מלא של הבדיקה. 

בדיקת NIPT של פיוג'ן ג'נטיקס- שאלות ותשובות

אילו בדיקות ניפט מציעה פיוג׳ן ג׳נטיקס?

פיוג׳ן ג׳נטיקס מציעה שתי בדיקות: בדיקת הרמוני שכוללת עודפים וחוסרים בשמונה תסמונות, ובדיקת ורסיטי שכוללת 12 תסמונות. שתי הבדיקות כוללות את שלוש התסמונות הנפוצות - דאון, אדוארדס, ופטאו, ובשתיהן תוכלי לדעת את מין העובר, אם תהיי מעוניינת בכך. 

מתי אפשר לבצע את הבדיקה?

בדיקת הרמוני ובדיקת ורסיטי הן בדיקות ניפט שניתן לבצע החל מהשבוע ה-10 להריון. התשובות מתקבלות תוך פחות משבועיים, כלומר כבר בשבוע ה-12 ניתן לדעת מה מין היילוד.

היכן ניתן לעשות את הבדיקות?

תוכלי להגיע ללקיחת דגימת הדם באחת מ-16 נקודות הבדיקה ברחבי הארץ, מצפון עד דרום, או להזמין שירות אחות מוסמכת עד הבית לאיסוף הדגימה. הסניף הראשי של פיוג׳ן ג׳נטיקס נמצא ברמת אביב. 
15

כמה עולה בדיקת הרמוני וכמה עולה בדיקת ורסיטי?

את המחיר המדוייק תוכלי לראות בסקירה מעלה. ניתן לקבל החזר מהביטוחים המשלימים של קופות החולים בגובה 75% עד 2,000 שקלים, בהתאם לניצול סל ההריון. אם יש לכן ביטוח פרטי באחת מחברות הביטוח, מומלץ לבדוק את תנאי הפוליסה, ייתכן שתהיי זכאית למימון מלא של הבדיקה. 

בדיקות הריון - סקירות בתחום

בדיקות הריון לפי שבועות

אילו בדיקות עושים במהלך ההריון, מתי צריך לעשות כל בדיקה, מה בוחנים בכל אחת מהבדיקות, וכמה זה עולה לך? ההריון היא תקופה מרגשת אך גם מבלבלת, אז כדי...

בדיקת NIPT - השוואת מחירים

בישראל קיימות כמה חברות שמבצעות בדיקת דם פשוטה שנקראת NIPT. האם הבדיקה יכולה להחליף דיקור מי שפיר? באילו חברות ניתן לעשות את הבדיקה, כמה היא עולה,...

NIPT - בדיקת דם ניפט במקום מי שפיר?

בדיקת NIPT - האם ניתן לעשות בדיקת דם ניפט במקום דיקור מי שפיר? למי הבדיקה הזו מתאימה, מתי כדאי להיעזר בה, אילו חברות פועלות בתחום, איך זה עובד, וכמה...

בדיקת מי שפיר | דיקור מי שפיר

בדיקת מי שפיר מסוגלת לשלול חשד לתסמונת דאון ולאתר מחלות גנטיות ומומים אחרים בעובר. למי כדאי לעשות את הבדיקה, איך עושים דיקור מי שפיר, מתי עושים אותו,...