דלג לתוכן

כיצד להימנע מהתקפות פישיניג בעסק

בעידן הדיגיטלי עסקים עלולים להיות פגיעים מאוד לאיומי סייבר. התקפות פישינג הן אחת מהתקפות הסייבר הנפוצות והמזיקות ביותר שעסקים מכל הסוגים עלולים להיתקל בהם, כיד ניתן להגן על העסק? בסקירה הבאה

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מהו בעצם פישינג?

מדובר בשיטה המבוססת על הטעיה ועל שימוש בפסיכולוגיה אנושית. התוקפים מתחזים לגורמים בעלי אמינות רבה במטרה לגנוב מידע רגיש. מאמר זה שלפניכם נציג כמה וכמה אסטרטגיות חשובות, שיכולות לעזור לעסקים להגן על עצמם מפני התקפות מזיקות מסוג זה, רק חשוב להדגיש כי זהו מידע כללי ולא בא להחליף שירות של ייעוץ סייבר מקצועי, לגורמים עסקיים ולחברות. 

העלאת מודעות 

מתן הדרכות לעובדים לצורך העלאת מודעות, זהו ללא ספק קו ההגנה הראשון מפני התקפות פישינג. הדרכות עוזרות לעובדים להיות מודעים לאיומים ולגלות ערנות. יש לערוך הדרכות קבועות כדי ללמד את הצוות לגבי טבען של הונאות פישינג, ללמד על שיטות לזהות הודעות דוא"ל או הודעות אחרות עם סממנים חשודים.

חשוב להסביר לעובדים על החשיבות של דיווח לגורמים בארגון לגבי איומים פוטנציאליים שמצאו. תוכניות הדרכה מסוג זה צריכות להתעדכן לעתים קרובות, כדי לטפל בטכניקות פישינג חדשות.

פתרונות דואר אלקטרוני 

הטמעת פתרונות מקצועיים של סינון דוא"ל הם דרך התגוננות חשובה נוספת. הטמעת תוכנה מתוחכמת לסינון דוא"ל יכולה להפחית משמעותית את הסבירות שהודעות דוא"ל למטרות פישינג יגיעו לתיבות הדואר הנכנס של העובדים. מערכות אלה משתמשות באלגוריתמים חכמים כדי לזהות ואחר כך לחסום דואר אלקטרוני המציג מאפיינים מוכרים של פישינג. למשל חסימת מיילים בעלי כתובות שולח מגורמים חשודים או כאלה שמכילים קישורים זדוניים. עדכונים שוטפים והתאמות של טכניקות סינון עוזרים לעמוד בקצב של שינויי טקטיקות פישינג.

תהליכי אימות ועדכוני אבטחה 

ניתן להימנע מהתקפות פישינג גם על ידי תהליכי אימות חזקים. מדובר ביישום נהלי אימות קפדניים בעסק, עבור כל בקשה נכנסת הכוללת מסירת מידע רגיש או מידע של עסקאות פיננסיות. הדבר עשוי לכלול בדיקה כפולה של אותנטיות הבקשות דרך ערוץ תקשורת נפרד או דרישת אישורים מרובים לפני ביצוע. 

בנוסף, רצוי להקפיד על ביקורת ועל עדכוני אבטחה שוטפים. ביקורות אבטחה תקופתיות יכולות לסייע בזיהוי נקודות תורפה בתשתית ה-IT של העסק, שעלולות להיות מנוצלות בידי גורמים עוינים. שמירה על כל המערכות מעודכנות, למשל בתוכנות אנטי וירוס ותוכנות נגד תוכנות זדוניות, כך מקבלים כלי חיוני להגנה מפני התקפות פישינג.

זה המקום לציין כי חשוב שלעסק תהיה גם תוכנית תגובה נבונה לאירועים של מתקפת פישינג. תוכנית זו צריכה להתוות את הצעדים שיש לנקוט במקרה של התקפת פישינג שלא נחסמה בזמן. תוכנית כזאת תכלול צעדים כגון כיצד לזהות את הפריצה, מה בדיוק עושים ואיך להעריך את הנזק ולמנוע תקריות עתידיות בעלות מאפיינים דומים. אם כן, התקפות פישינג מהוות סיכון משמעותי לעסקים, אך על ידי יישום אסטרטגיות אלה, חברות יכולות להפחית באופן משמעותי את מידת הפגיעות והחשיפה לנזקים.