דלג לתוכן

מהי החשיבות של מסמך כתב כמויות בשיפוץ שלכם?

בשעה טובה אתם מתכננים בניית בית, שיפוץ הבית או רק חלק ממנו. נהוג לומר שיודעים איך נכנסים לשיפוץ, אבל לא יודעים איך מסיימים אותו... והכוונה כמובן מבחינת עלויות. כתב כמויות יכול להיות לכם לעזר רב כמסמך מרכזי בתהליך השיפוץ, שיעזור לכם לפני תחילת העבודות וגם במהלכן, לעקוב אחר הפעולות והעלויות, ולהיות בבקרה מלאה על התהליך.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מה כלול בכתב כמויות

כתב כמויות הוא מסמך שבנוי כטבלה וכלולים בו כל מרכיבי תהליך השיפוץ. בכל נושא מפורטות הפעולות המרכזיות שצריכות להתבצע, מהם כלי העבודה הנדרשים, מהם החומרים הנדרשים לצורך ביצוע הפעולה, מהן הכמויות הנדרשות מכל חומר ומהן העלויות של הכמות הנדרשת.

צריך לציין מידות מדויקות ואז ניתן לחשב עלויות על פי המחירון של משרד הבינוי והשיכון. את המסמך מכינים אחרי שרטוט התוכנית האדריכלית והוא כולל את כל העבודות הנדרשות בתחומי הבנייה כמו פירוק, עפר, חשמל, ריצוף, אינסטלציה, איטום, טיח וגבס, קישוט דקורטיבי. ככל שכתב הכמויות יורד לפרטים קטנים יותר, עולה הסיכוי לביצוע מדויק יותר ותהליך עבודה תקין. למשל מפרט נגרות צריך לכלול ארונות מטבח, ארונות אמבטיה, משטחי עבודה, ארונות קיר, סוגי עץ וגימור, צבע, משקופים, ידיות, מנעולים וכו'. 

משמעות כתב כמויות

כתב כמויות הוא מסמך משפטי, וכך הוא מחייב את הקבלן המבצע מול הלקוח, כחלק מההסכם הכללי ביניהם שמפרט את היקף העבודה, לוח הזמנים והעלויות. כתב כמויות נכתב בדרך כלל על ידי הקבלן המבצע או על ידי האדריכל שמתכנן, וגם הלקוח יכול להיות שותף במידה ומעוניין להיות מעורב ברמה כזו. יכולה להיות בו התייחסות לעבודת קבלני משנה כמו גם וידוא של שימוש בחומרים איכותיים שמתאימים לעבודה הנדרשת. 

שימושים

ניתן להשתמש בכתב כמויות לכמה מטרות. קודם כל לפני תחילת העבודות ניתן לקבל אומדן למסגרת עלויות השיפוץ, המסמך מאפשר תמחור מדויק ומונע הפתעות בהמשך הדרך. לפני תחילת העבודות כדאי אפשר לבצע השוואה בין מספר קבלנים על בסיס אותו כתב כמויות ואז ההשוואה מדויקת יותר. עם תחילת העבודות, מסייע למעקב של הלקוח אחר ביצוע התוכנית, ואחר התקציב.

בכל אי הסכמה יש לבדוק מה כלול בו ומה תוכנן לעומת מה בוצע בשטח. לפעמים קבלנים נותנים הערכת מחיר נמוכה בכניסה לשיפוץ כדי לקבל את העבודה, ורק תוך כדי השיפוץ מעלים דרישות נוספות בעלויות נוספות, כתב כמויות יכול למנוע מצבים כאלו. 

נכתב בשיתוף את https://www.renovations-israel.co.il/