דלג לתוכן

כדאיות של הלוואה

אנשים רבים זקוקים מעת לעת להלוואה עבור צרכים שונים, מאמר זה יעסוק בכדאיות של הלוואה ובכמה דברים שצריך לדעת לפני שניגשים לקחת אחת

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

הלוואות משמשות למטרות שונות לכל אחד ואחת שבוחר/ת לקחת אותן. יש כאלו שמעוניינים לסייע לילדיהם לקנות דירה וכך יהיה להם הון ראשוני והם יגיעו לדירה משלהם, אחרים זקוקים לכסף כדי לסגור חובות שמעיקים עליהם, לשלם כספים בעת חולי ועוד. אחת האופציות של הלוואה היא לקבל משכנתא הפוכה שמתאימה לאנשים שמלאו להם לפחות 55 ויש ברשותם נכס שרשום על שמם בטאבו. הרעיון הוא ל"מכור" חלק מהנכס לבנק או לחברת הביטוח וכך הם יכולים לקבל סכום כסף משמעותי שיפתור להם בעיה פיננסית בחייהם. 

היתרון של משכנתא הפוכה הוא שפע האפשרויות של ההחזרים ולכן כל לווה יכול לקבל החלטה כיצד להחזיר את כספי הלוואה זו. אפשר להחזיר ריבית בלבד, לא להחזיר את ההלוואה כלל וההתחשבנות תתבצע לאחר מותם של בעלי הנכס, או לחלופין לשלם מדי חודש קרן וריבית. חברת הביטוח מאפשרת קבלת הלוואה פתוחה עד המוות ולכן זהו יתרון משמעותי עבור אנשים מבוגרים שמבצעים את התחשיב שהוא הנכון ביותר עבורם. 

החלטה על סוג של הלוואה 

השלב הראשון הוא ביצוע הערכה של שמאי אשר קובע מהו השווי של הנכס הספציפי. לאחר מכן חברת הביטוח קובעת בהתאם לכך מהו הגובה המקסימלי של הלוואה שהלקוחות יכולים לקבל. 

הלוואה של משכנתא הפוכה שהיא בדרך כלל בסך כמה מאות אלפי שקלים שבעלי הנכס תועבר ללווים באחת משתי האופציות שמועדפות עליהם. האפשרות הראשונה היא לקבל סכום כספי חד פעמי שישמש אותם לסגירת חובות, ביצוע תשלומים שונים כמו לדיור מוגן או סיוע לילדים. האפשרות השנייה היא לקבל מדי חודש סכום קבוע של כמה אלפי ₪ שיסייע להם מאד בהתנהלות הכספית החודשית של הלווים. 

זהו צעד חשוב עבור אנשים מבוגרים שאן להם הכנסות מפנסיה, או שההכנסות הן נמוכות ולכן אין זה מספיק להם להתנהלות בחיי היום יום.

החזרים חודשיים של ההלוואה 

בהלוואה שהיא משכנתא רגילה, הלווים מחזירים בכל חודש קרן וגם ריבית, אך באפשרות של משכנתא הפוכה הלווים בוחרים את אופן ההחזר על פי היכולות הפיננסיות שלהם. רבים מהם מחליטים שלא להחזיר כספים כלל וההתחשבנות תתבצע לאחר מותם. בשלב זה חברת הביטוח מאפשרת ליורשים במשך שנה לסגור נושא זה על ידי מכירת הנכס והעברת התשלום לבנק, או לחלופין העברת ההלוואה לגורם אחר.

מעבר לכך יש אפשרות להחזיר בכל חודש את הריבית בלבד, שזה בדרך כלל מתבטא בכמה מאות שקלים בכל חודש וזאת בהתאם לסכום הכספי של ההלוואה. אפשרות נוספת היא לשלם בכל חודש הן קרן והן ריבית וכך לאורך השנים להפחית בדרך זו את סכום ההלוואה. 

הלוואה לכל מטרה

הכספים האלו יכולים לשמש לכל מטרה ואין מחויבות לעדכן את חברת הביטוח מהי המטרה של הכספים. בדרך זו הלווים מרגישים בנוח והם יכולים לממש את החלום הקשור אליהם, לילדים שלהם או לכל גורם אחר.