דלג לתוכן

כמה עולה להחזיק רכב חשמלי?

הישראלים אשר נחשפים לכמויות הגדולות של הרכבים החשמליים שנעים בכבישים בוחנים בכובד ראש את האפשרות למכור את הרכב הנוכחי שלהם ולרכוש רכב חשמלי. יש להביא בחשבון כמה פרמטרים כאשר מבצעים את התחשיב הפיננסי.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

ינואר 2023

רכב חשמלי 

בשלב הראשון הלקוח בוחן כמה וכמה אופציות של רכבים חשמליים שמיובאים לישראל באמצעות יבואנים שונים. באופן טבעי יש הבדל משמעותי בעלויות על פי הדגם של הרכב אם מדובר ברכב קטן, משפחתי או ג'יפ בעל נפח גבוה. העלות של קניית רכב חשמלי היא בדרך כלל יקרה יותר מאשר של רכב הפועל באמצעות בנזין או דיזל.

לאחר ההזמנה של הרכב החשמלי, על בעל הרכב החדש להזמין עמדת טעינה לרכב חשמלי. העלות של עמדה מסוג זה משתנה על פי פרמטרים שונים, כמו אם יש צורך בכמות נורמטיבית של כבלי חשמל שיימתחו מלוח החשמל ועד עמדת הטעינה או בכמות גדולה יותר. העלות של הכבלים נעה בין 200-50 ₪ למטר וזאת על פי הסוג של הכבל והעובי שלו. כמו כן יש לשלם את העלות של איש המקצוע אשר מבצע גם את החיבור לקרקע, ומתקין את המכשיר. עלות המכשור נעה בין 5,500-2,000 ₪ . קיים מכשור הכולל מונה חכם, אחר הכולל מערכת ניהול עומסים, עמדה המיועדת לאספקת חשמל חד פאזי ועמדה אחרת המיועדת לאספקת חשמל תלת פאזי. 

אחזקת רכב חשמלי

מעבר לכך יש מקרים במיוחד כשמדובר בבניין מגורים משותף, שבהם יש צורך בשינוי ההספק של אספקת החשמל מחד פאזי לתלת פאזי. הדבר מצריך עבודת הכנה של חשמלאי ומעבר לכך גם פעולות שמתבצעות על ידי הטכנאים של חברת החשמל והעלות נעה בין 6,000-3,000 ₪. 

כל בעל רכב בוחר את המערכת הנוחה והמתאימה לו ביותר אם מדובר בבית פרטי. אך כשמדובר בבניין מגורים ההתקנה היא מורכבת יותר כיוון שמדובר בהקצאה של חניה לרכב אחד או לכמה רכבים ולכן לעיתים מדובר בכמה עמדות כך שהן יאפשרו טעינה קלילה ונוחה לכל בעלי הרכבים החשמליים בבניין. 

חיסכון פיננסי באמצעות שימוש ברכב חשמלי

ההערכה הכללית היא שמי שיש ברשותו רכב חשמלי חוסך בכל שנה כ – 8,000 ₪ מול חברו שנוסע ברכב הפועל באמצעות בנזין. המרכיב הראשון שמוזיל את העלויות הוא רכישת הבנזין, החיסכון הכספי ברכב נורמטיבי יהיה כ – 6,300 ₪ בכל שנה ואם מדובר ברכב גדול החיסכון יהיה של כ – 7,500 ₪ בשנה. 

  • עלות של נסיעה ברכב משפחתי חשמלי היא כ – 10 אגורות לקילומטר, מול 50-40 אגורות לקילומטר ברכב על בנזין.
  • עלות של נסיעה ברכב גדול היא כ – 13 אגורות לקילומטר, מול 70-60 אגורות לקילומטר ברכב על בנזין.

טעינה חשמלית 

עלות כל טעינה לרכב חשמלי היא כ- % 80 ממילוי בנזין ברכב. טעינה זו מספיקה לנסיעה של כ– 400 קילומטרים. העלויות של מילוי בנזין הן 200-160 ₪ לטנק מלא עבור רכב ממוצע ואילו של טעינה חשמלית עבור רכב חשמלי היא כ– 40 ₪ בלבד.