דלג לתוכן

חידושים בתחום התחבורה החכמה ב-2022

תחבורה חכמה היא תפיסה חדשה מבוססת טכנולוגיה אשר מטרתה לספק שירותים יעילים למשתמשי הדרך. הרעיון הוא שהמעבר מנקודה א' לנקודה ב' צריך להיות יעיל ולהתבסס על מגוון של פתרונות ואמצעים, לאו דווקא שימוש בתחבורה ציבורית. הכוונה היא שלנוסע יוצע סל של שירותי ניידות לצרכיו השונים, אם זה נוחות ובטיחות בנסיעה, צמצום זמן העמידה בפקקים וקלות ופשטות החניה. עוד על החידושים בתחום התחבורה החכמה במאמר הבא.

1 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

יולי 2022

חידושים בתחום התחבורה החכמה

יותר ויותר פקקים וצפיפות בכבישים, עוד ועוד רכבים חדשים על הכביש המתווספים מדי שנה, תאונות דרכים ותשתיות כבישים הדורשות שיפור. כל אלו מחייבים פתרונות ואמצעים לשכלול איכות הנסיעה ובטיחותה. 
עולם התחבורה משתנה ללא היכר ועומד בפני שינויים משמעותיים. כלי הרכב הופכים למכונות חכמות וממוחשבות אשר מסייעות לנהג לנהוג ביתר יעילות, בנוחות ובבטחה. במקביל לכך נעשות כל העת רפורמות בתחום התחבורה הציבורית כדי לסייע ולהיטיב עם מי משתמש בה קבוע. 

גם בתחום החניה והחניונים נכנסים כל העת חידושים ופתרונות טכנולוגיים התורמים להתייעלות וחיסכון. למשל, חניון חכם Technoso המאפשר לנהל את החניון באופן אלחוטי, ידידותי לסביבה וחוסך כסף, מאמץ וזמן. בכניסה לחניון מערכת לזיהוי לוחית הרישוי רושמת באופן אוטומטי את מספר הרכב ומערכת תאורה חכמה מכווינה את התנועה ביעילות. לא צריך להסתובב שעות ולחפש חניה בחניון ולא צריך לדאוג אם שכחתם את כרטיס החניה באוטו, פשוט כי לא צריך. 

פיתוחים וחידושים בתחום התחבורה

אילו חידושים בתחום התחבורה הוצגו השנה? ראשית, נציין כמובן את מהפכת הרכב החשמלי שנכנס בתאוצה ירוקה וחסכונית לשוק בארץ. כיום עדיין רובנו מתדלקים את הרכבים בבנזין או בסולר, סוגי דלק מזהמים שמקורם בנפט. אך יותר ויותר נכנס השימוש באנרגיה בר-קיימא, כזו הניזונה ממקורות מתחדשים וחלופת השימוש בחשמל כמקור אנרגיה תחבורתי הופכת לזמינה, משתלמת ונקייה יותר.

גם בתחום התחבורה הציבורית מתרחשים חידושים כל העת. מהזמנת נסיעות דרך אפליקציה, מעקב אחרי הגעת האוטובוס, גמישות בקווים ונסיעות שיתופיות.

אז מה הם החידושים בתחבורה ההופכים אותה לחכמה יותר? אוטומציה - לא רק כלי רכב אוטומטיים, אלא גם פונקציות אוטומטיות בכלי רכב רגילים. קישוריות - יישום תקשורתי בין כלי הרכב לבין התשתית הפיזית ומשתמשי הדרך. אנרגיה מתחדשת ונקייה – טכנולוגיות הנעה חדשות, בעיקר חשמל, תוך חיסכון באנרגיה והקטנת הזיהום. שיתופיות - עידוד נסיעות שיתופיות באמצעים שונים לצמצום כלי הרכב על הכביש.