דלג לתוכן

כמה עולה לבצע רישום פטנט אצל עורך דין?

בעולם שבו נראה כי כבר ראינו הכל, רעיון או המצאה טובים ומקוריים שעוד לא נעשו הם בגדר אוצר של ממש. לכן, אנשים רבים שחושבים שיש בידם המצאה חדשנית מעוניינים לבצע רישום פטנט.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

פברואר 22

באמצעות רישום פטנטים, בעל ההמצאה מקבל מהמדינה זכות משפטית על ההמצאה לזמן קצוב (עד כעשרים שנה). כך, בעל הפטנט יכול למנוע מאחרים לעשות שימוש בהמצאה שלו, והוא מקבל בלעדיות עליה ועל הרווחים הנובעים ממנה. 

רישום פטנט הוא תהליך ארוך ומורכב שיכול להרתיע לא מעט ממציאים. בשלב הראשון, יש להתייעץ עם עורך דין פטנטים, מה שמוביל אותנו לשאלה - כמה עולה לבצע רישום פטנט אצל עורך דין?

ראשית, למה בכלל צריך להיעזר בעורך דין פטנטים?

עולם רישום הפטנטים הוא עולם מורכב מאוד, שדורש תשומת לב לפרטים הדקים והקטנים ביותר וכן גם היכרות עמוקה עם תהליך ההגשה של הפטנט. כאן נכנס לתמונה עורך דין שמומחה ברישום פטנטים, מכיר את ההגבלות השונות, יודע איך יש להגיש את הבקשה בצורה אופטימלית עם הסיכויים הגבוהים ביותר לקבלה, מנסח בצורה משפטית את המסמכים וכדומה. מעבר לתהליך ההגשה עצמו, עורך הדין גם צריך לבצע מחקר אודות הפטנט. לבסוף, עורך הדין יכול להגן מפני תביעות של הפרת הפטנטים וללוות את הממציא גם לאחר הרישום הפורמלי. 

המורכבות בקביעת מחיר לרישום פטנט אצל עורך דין 

לצערנו, אין תשובה חד משמעית לשאלה כמה עולה לבצע רישום פטנט. כל פטנט שונה זה מזה, ומביא איתו מורכבויות שונות. קביעת המחיר לרישום תלויה באופי ההמצאה, במורכבות ההמצאה, בתחקיר שיש לבצע כדי לרשום את הפטנט, במדינות בהן צריך לרשום את הפטנט (הרבה פעמים מעוניינים לרשום את הפטנט גם במדינות נוספות, כמו ארצות הברית), ולכן המחיר יכול לנוע בין כמה אלפי שקלים ועד כמה עשרות אלפי שקלים.

לרוב, רישום פטנט מורכב מכמה שלבים מרכזיים:

  • הגשת מסמכים - בשלב הראשון, מגישים את הבקשה המפורטת לרשם הפטנטים במדינה, וכן משלמים את האגרה לפי החוק. יש לנסח את הבקשה בצורה מקצועית, ובזה מסייע גם עורך הדין. הבקשה צריכה לכלול שרטוטים, תיאור, ביצוע ההמצאה וכל מה שיכול לתמוך בהיותה המצאה חדשה ויעילה.
  • בחינת המסמכים - בוחן פטנטים בוחן את המסמכים שהגשתם ואת התאמתם לתנאים בחוק.
  • רישום ביומן הפטנטים - אם אכן הבקשה שלכם התקבלה, הפטנט שלכם יירשם ביומן הפטנטים. הציבור יוכל להתנגד לרישום הפטנט, ויש לו שלושה חודשים לעשות כן.
  • אישור הפטנט - אם לא הוגשה שום התנגדות, הפטנט שלכם נרשם!

רישום פטנט אצל עורך דין מוסמך

כמו שאפשר לראות, תהליך רישום פטנט הוא תהליך מורכב ומסועף שכולל לא מעט סעיפים ואותיות קטנות. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין מוסמך ובעל ידע מעמיק בעולם הפטנטים, שיעזור לכם לקבל את האשרה וכן גם ילווה אתכם באופן משפטי גם בהמשך הדרך ובהפיכת הפטנט למוצר של ממש!