דלג לתוכן

פיקדון או חיסכון - על עיקרי ההבדלים

במציאות של היום רוב האנשים מעוניינים לשמור על כספם וגם לנסות להגדיל אותו. יש מגוון אפיקי השקעה למינוף הכסף, אך לא לכל אדם מתאים לנהל תיק השקעות המבוסס בעיקר על מניות בגלל התנודתיות והסיכון הרב, לכן רבים שואלים את השאלה היכן כדאי לשים את הכסף והאם לחסוך אותו בפיקדון או בתוכנית חיסכון.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

כדאי לדעת כי פיקדונות ותוכניות חיסכון מוצעים ומשווקים על ידי הבנקים, יש מספר הבדלים בין שני מסלולי ההשקעה, ולכל מסלול יש יתרונות וחסרונות. מסלולי הפיקדון והחיסכון בבנקים נחשבים לבטוחים מאוד ורמת הסיכון שלהם נמוכה.

כדי לענות על השאלה הנפוצה עלינו להבין מה זה בדיוק פיקדון וכיצד הוא עובד ולהגדיר מה הוא חיסכון, ורק אז ניתן להשוות בין שתי הדרכים ולקבל החלטה כיצד לשמור על הכסף הפנוי שלנו ואיך להפיק ממנו רווחים. חשוב לזכור כי הריבית במשק כמעט אפסית, לכן בסביבת ריבית נמוכה עלינו להבין איך לבחור נכון את מסלולי ההשקעה וכיצד להשיג תשואה טובה.

מה הוא פיקדון?

פיקדון הוא מוצר חיסכון גמיש לטווח קצר, זהו אפיק השקעה סולידי המבטיח לכם תשואה מסוימת לפרק זמן מוגדר מראש. הבנקים מציעים מגוון סוגים של פיקדונות כגון: פיקדון שקלי, צמוד מדד, מט"ח ועוד, ולכל מסלול יש תנאים שונים וניתן לבחור באפיק זה לתקופות שונות. היתרונות המרכזיים של הפיקדון הבנקאי הם הגמישות הגבוהה ובנוסף יש אפשרות למשוך את הכסף במהלך התקופה מבלי לשלם קנסות. הפיקדון הפופולרי ביותר הוא פיקדון לתקופה ארוכה עם תחנות יציאה מוגדרות מראש, לדוגמה פיקדון לשנה שבו ניתן למשוך את הכסף בכל חודש, ללא קנס.

את הפיקדון ניתן לפתוח רק בבנק בו מתנהל חשבון העובר ושב שלכם ויש מסלולים קצרי טווח כמו פיקדון יומי או שבועי. ברוב הפיקדונות המשווקים על ידי הבנקים אין מינימום להפקדה, לכן זהו מסלול השקעה זמין ונגיש המתאים לכולם. חשוב לציין כי פיקדון חד פעמי מתאים בעיקר לאנשים שיש בידם סכום מוגדר והם מעוניינים לשמור על כספם לתקופה מסוימת וליהנות מצבירת ריבית, לכן ברוב הפיקדונות הפופולריים יש תחנות יציאה והקרן והריביות במסלול יכולות להיות שקליות צמודות למדד או צמודות לשער מטבע מסוים.

מה הוא חיסכון?

חיסכון בבנק הוא מסלול השקעה שהיה נפוץ מאוד בעבר, אך כיום אין הרבה הבדלים בין הפיקדונות לתוכניות החיסכון. עם זאת, החיסכון מתאים בעיקר לאנשים המעוניינים לשמור על כספם לטווח בינוני עד ארוך, ולקבל ריבית. יש תוכניות חיסכון המאפשרות לאנשים להפקיד סכומים משתנים או קבועים מידי חודש, כאשר הכסף יוצא מהחשבון באמצעות הוראת קבע, וכך כל אחד יכול לחסוך לטווח הארוך ולהפקיד לתוכנית סכומי כסף קטנים ההולכים ומצטברים יחד עם הריבית לסכום משמעותי. החסרונות המרכזיים של תוכנית החיסכון הוא גמישות ואי אפשרות להוציא את הכסף לפני סוף התקופה, אחרת משלמים קנס גבוה.

איך בוחרים את מסלול ההשקעה הנכון?

בחירת מסלול ההשקעה המתאים לכם ביותר מתחיל באפיון צרכים ובבדיקות מול הבנק. שני המסלולים מאפשרים לכם לשמור על הכסף ולצבור ריבית, עם זאת סביבת הריבית נמוכה לכן התשואה אינה גבוהה יחסית למסלולים אחרים בהם קיים סיכון גבוה אך יש פוטנציאל לתשואה גדולה. 

כדי להחליט האם להשקיע את הכסף הפנוי בפיקדון או בתוכנית חיסכון חשוב לבדוק את תנאי המסלול מבחינת תקופה, תשואה לאורך זמן, ריביות, עמלות, קנסות אם משחררים את הכסף לפני הזמן, גמישות המסלול ועוד. מומלץ לפנות ליועץ בבנק כדי להחליט על מסלול ההשקעה האופטימלי עבורכם.

לעוד מידע בנושאים פיננסיים, מוזמנים ללחוץ כאן

תגובות