דלג לתוכן

שרותים כשרים לדתיים

הטכנולוגיה של המאה ה-21 מספקת אתגרים רבים לאורח החיים הדתי והחרדי, בעיקר בתחום התקשורת. אולם אותה הטכנולוגיה יודעת לספק גם פתרונות הלכתיים שמאושרים על ידי רבנים ומאפשרים לשומרי דת להשתמש במכשירים ללא חשש. בדקנו אילו שירותים כשרים קיימים בתחום האינטרנט, הסלולר, ואפילו בתחום ברי המים - קבלו את המדריך הכשר

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

ינואר 2022

אינטרנט כשר למגזר הדתי והתורני

ללקוחות מהמגזר הדתי והחרדי יש שלוש אפשרויות עיקריות לצריכת אינטרנט מסונן: אינטרנט רימון שמספקת מספר רמות הגנה שונות, אינטרנט אתרוג שהיא החטיבה החרדית מבית רימון, ובנוסף נטפרי המשווק על ידי 019 שמאפשר סינון אינטרנט לשומרי דת. 

אינטרנט רימון:
החברה מספקת חבילות שכוללות תשתית וספק, כשכל ההתנהלות והתשלומים של לקוחותיה נעשים ישירות אליה, וכך גם פניות בנושאי שירותים או תקלות. אינטרנט רימון מציעה חבילות במהירויות שונות עם ארבע רמות סינון אינטרנט, החל מרמת הגנה בסיסית ועד חסימת אינטרנט כמעט מוחלטת, למעט אתרים שאושרו מראש לאורח חיים תורני. 

משום ששירות אינטרנט רימון הוא אינטרנט כשר בכל המסלולים, גם ברמת ההגנה הבסיסית חוסמת תכנים פורנוגרפיים ותכנים אלימים, כך שתמיד אפשר לגלוש בראש שקט ולהיות רגועים שהילדים לא נחשפים לתכנים לא הולמים. גם הרשתות החברתיות כמו פייסבוק, יוטיוב, ואחרות עוברות סינון תכנים ואף קיימת מערכת התראות מפני הצקות וחרמות עבור ילדים. 

ארבע רמות ההגנה שמספק אינטרנט כשר של רימון:

  • רמת הגנה בסיסית: כוללת מניעת חשיפה לתוכן אלים ופורנוגרפי. כל האתרים האחרים שאינם מסוג זה פתוחים לשימוש, והגישה אליהם חופשית ורגילה. אתרים כמו וואלה, ynet, מאקו, ועוד פתוחים, בסינון עירום וכתבות מיניות בוטות. תוכנות מסרים מידיים פתוחות, כך גם תוכנות שיתוף קבצים שזמינות בסינון חלקי.
  • רמת הגנה בינונית: בנוסף להגבלות שברמה הבסיסית, סינון אינטרנט בשלב הזה כולל גם חשיפה להלבשה תחתונה. אתרים שעוסקים בתוכן מיני, יחסים אינטימיים, ולבוש חשוף חסומים, גם אם לא מדובר באתרים פורנוגרפיים, שכמובן חסומים אף הם. האתרים הארציים כמו וואלה, ynet, ומאקו פתוחים בסינון מדורים בעלי אופי מיני ולבוש חשוף, תוכנות מסרים מידיים ושיתוף קבצים זמינות בדומה לרמה הבסיסית.
  • רמת הגנה גבוהה: בנוסף על כל ההגבלות הקודמות, הרמה הגבוהה תמנע חשיפה ללבוש חלקי ותצמצם אפשרויות צפייה בסרטוני וידאו ושידורי טלוויזיה באינטרנט. הגלישה לאתרים מתאפשרת רק לאתרים שעברו סינון אינטרנט של מערכת רימון, וגם בהם יוצגו רק תכנים ״נקיים״, כמו מחשבים, רפואה, ומדורים מקצועיים אחרים. אין גישה לתוכנות מסרים מידיים או שיתוף קבצים.
  • רמת הגנה הרמטית: כאן יש חסימת אינטרנט כמעט מוחלטת שמונעת תכנים לא הולמים עבור אורח חיים תורני. זהו אינטרנט מסונן רק לתכנים מאושרים על ידי מערכת רימון, לאתרי תורה, ולאתרים מקצועיים ללא תמונות אישה. אין גישה לאתרי חדשות כמו וואלה או ynet, אין תוכנות מסרים מידיים ולא שיתוף קבצים.

אפליקציית רימון מובייל:
לאינטרנט רימון אפליקציה מתקדמת לסינון תכני אינטרנט בטכנולוגיית סינון מתקדמת. ההגנה וסינון התוכן פועלים גם בגלישה על גבי חבילת האינטרנט הביתי, ברשתות Wi-Fi ציבוריות וברשתות סלולריות. ניתן להתקין את האפליקציה על כל מכשיר כגון טלפונים סלולריים, מחשבים ניידים ונייחים, טאבלטים וכד'. התקנה ושימוש באפליקציה אינה מוגבלת ללקוחות ספק האינטרנט רימון באינטרנט הביתי.

אינטרנט אתרוג:
החטיבה החרדית מבית רימון נקראת אינטרנט אתרוג, והיא קמה מתוך הבנה שגם במגזר החרדי יש צורך בחיבור לאינטרנט לצורכי פרנסה ומידע. אינטרנט כשר של אתרוג פועל על פי כללי סינון אינטרנט חרדי בהוראת גדולי ישראל שליט"א ובהתאם להוראות ועדת התוכן של החברה שקובעת איך מתבצעת חסימת אינטרנט עבור הקהל החרדי. 

שירות סינון אינטרנט חרדי של אתרוג חוסם לגישה אתרי תרבות, בילוי, ופנאי, והחברה מספקת הגנה ללא צורך בהתקנת תוכנה, כלומר כל מחשב שמחובר ברשת הביתית או העסקית ייהנה מאינטרנט כשר של החברה. אינטרנט מסונן של אתרוג מתאפשר על ידי שילוב בין טכנולוגיית סינון אינטרנט של רימון, פיתוחים טכנולוגיים ייעודיים, בינה מלאכותית, ובדיקות אנושיות על ידי אנשים שאינם יהודים וגרים בחו״ל. 

נטפרי 019:
חברת טלזר 019 מציעה חבילות אינטרנט כשר באמצעות חברת הסינון נטפרי במהירויות של 15 מגה, 40 מגה, 100 מגה, ו-200 מגה. בנוסף לתשלום עבור 019, יש תשלום חודשי נוסף עבור נטפרי עבור סינון אינטרנט. אינטרנט מסונן של נטפרי משלב בין בוט שמזהה מלל שלילי בדף וחוסם אותו או מצנזר משפטים לא הולמים, לצד בודקי תמונות וסרטונים גויים שיושבים בחו״ל. רמות ההגנה על האתרים נעות בין פתיחה מלאה במקרים של אתרים תורניים, ועד חסימת אינטרנט מוחלטת לאתרים עם תכנים לא רצויים. 

שירותי סלולר כשר 

קו כשר הוא שירות סלולר שלא מאפשר שימוש חופשי בכל היישומונים שקיימים בחנויות האפליקציות. בחלק מהמקרים סלולר כשר אף לא מאפשר להשתמש בכל התכונות המתקדמות בחומרה של הטלפונים החכמים. נייד כשר מאפשר ברוב המקרים רק הוצאת וקבלת שיחות, חבילות סלולר כשר חוסמות את השירותים במהלך שבת וחג, ולכן החבילות הללו לרוב זולות בהשוואה לחבילות ללא סים כשר. 

טלפון כשר

סים כשר לא יעבוד בקו טלפון רגיל ולשם כך יש להצטייד בטלפון כשר. חלק מחברות הסלולר מוכרות טלפון כשר, וניתן לרכוש כמובן גם מחנויות שמתמחות בציוד סלולרי ולאו דווקא מהחברה שאליה אתם מצטרפים. אם אתם זקוקים למכשיר נייד רק לצורך שיחות טלפון, עליכם לרכוש טלפון עם חותמת הכשר של ועדת הרבנים לענייני תקשורת. בשוק קיימים גם מכשירים ללא חותמת הוועדה שניתן להפעיל בהם סים רגיל, אך הטלפון עצמו לא מאפשר שימוש בתכונות חכמות, כך שלא ניתן לפעול בדרכים שנוגדות את ערכי החברה החרדית, כך שהקו מתפקד כמו קו כשר לכל דבר.

סים כשר בחברות הסלולר

חלק מחברות הסלולר מציעות סים כשר, ובהן:

  • רמי לוי תקשורת עם חבילת Ultimate Kosher.
  • גולן טלקום עם ארבעה מסלולים לבחירה: קו כשר בסיס, קו כשר בסיס פלוס, סלולר כשר פלוס, וקו כשר גם בחו״ל.
  • סים כשר של פלאפון.
  • קו כשר של סלקום.

חבילות סלולר עם סינון תוכן

019 מובייל:
בדומה למסלולי האינטרנט הביתי של החברה, 019 מובייל מציעה חבילות נטפרי סלולר כשר. בכל המסלולים יש להתחבר לחברת נטפרי ולהוסיף תשלום עבורה. 019 מובייל מציעה שלוש חבילות סלולר כשר, כולן כוללות 5,000 דקות שיחה והמחיר משתנה בהתאם לחבילת הגלישה: 25 שקלים ל-10 גיגה, 42 שקלים ל-40 גיגה, ו-50 שקלים ל-100 גיגה גלישה. האינטרנט הסלולרי באמצעות נטפרי מסונן ומאושר על ידי רבנים.
*המחירים נכונים לינואר 2022

לחבילות כשרות של כל החברות

נטפרי - שירות לסינון תוכני אינטרנט

הזכרנו את שירות אינטרנט מסונן של נטפרי שאת שירותיה גם באינטרנט הביתי וגם בסלולר משווקת 019, אבל את השירות של נטפרי ניתן לקבל גם באמצעות ספקי תקשורת אחרים ואפילו לגולשים שחיים בחו״ל ורוצים ליהנות מאפשרויות סינון אינטרנט. נכון לכתיבת שורות אלו, שילוב של בינה מלאכותית ועובדים שאינם יהודים מחו״ל בדקו כ-1.4 מיליארד תמונות, דירגו כחצי מיליון אתרים, ועברו על מספר דומה של קטעי וידאו, הכול כדי שמנויי השירות ייהנו מגלישה בטוחה. 

בר מים לשבת

לפי ההלכה, חל איסור לחמם מים קרים בשבת. המשמעות היא שברי מים שנכנסים אליהם מים קרים במהלך השבת אסורים לשימוש. זו אחת הסיבות לכך שאוכלוסיות שומרות דת ומסורת משתמשות במיחמי מים גדולים מנירוסטה ששומרים על המים חמים לאורך השבת. אולם המיחמים הללו אינם בטיחותיים לילדים. ניתן להזיז אותם בקלות, אין מנגנון בטיחות לגישה של ילדים, ואם מיחם מלא כזה נופל - זה עלול להסתיים באסון ובכוויות על כל הגוף. 

נעם 1 - בר מים כשר הוא מתקן מים לשבת שנושא אישור כשרות בד״ץ מהדרין. על פי האישור, דגם נעם 1 הוא מכשיר מים לשבת שמותר לשימוש בשבתות ובחגים ללא חשש, הן במים חמים והן במים קרים, כל עוד המכשיר הועבר למצב שבת עם סמל הנרות דולק בצג המכשיר. נוסף לאישור בד״ץ מהדרין בר מים כשר לשבת נעם 1 נושא אישור הלכתי של המכון המדעי טכנולוגי להלכה ומאשר כי המכשיר נבדק ביסודיות על ידי המכון ובוצעו בו ההסבות הדרושות לשימוש במים חמים וקרים בשבת ללא חשש. 

המעבר למצב שבת נעשה באופן אוטומטי ללא לחיצה על שום כפתור, ויש גם חילופים אוטומטיים בין שעון קיץ לחורף ובחזרה. ניתן לבצע גם העברה ידנית על ידי לחיצה במשך 10 שניות על הלחצן ״שבת״ בהתאם להוראות שמצורפות למכשיר. 

אפיקים – חברת אפיקים מציעה מגוון ברי מים ומיני בר מים וביניהם גם מיני בר מים לשבת המתאים למשפחות דתיות שומרות שבת וכשרות.

חברות נוספות המציעות ברי מים לשבת המותאמים לאורח חיים דתי ולשומרי שבת: מי הטבע, Seven וספיריט בר.