דלג לתוכן

מה צריך לבדוק לפני שקונים רכב חשמלי

בעידן הנוכחי, כשמשבר האקלים חמור מתמיד, רכב חשמלי הוא אחת הדרכים בהן אדם יכול לתרום למאבק על עתידו של העולם, ותוך כדי כך ליהנות מנסיעה נעימה וחלקה ברכב חשמלי ולחסוך בהוצאות הרכב שלו. למרות זאת, עדיין קשה לרבים מאיתנו להסתגל למציאות החדשה ולעבור מרכב מונע בנזין או סולר לרכב חשמלי.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

יוני 2021

כדי לעזור לכל אחד להבין ולהחליט האם כדאי לו לרכוש רכב חשמלי, וכדי לסייע לכם לבחור את הרכב החשמלי המתאים ביותר עבורכם, קיבצנו עבורכם מספר נקודות שחשוב לברר לפני רכישת רכב חשמלי.

חשמלי מלא מלא או היברידי

אחת הבעיות עבור בעלי רכבים חשמליים היא העובדה שאין פריסה מספקת של עמדות טעינה לרכבים חשמליים ברחבי הארץ. החשש הגדול של  מי שנוסעים ברכבים חשמליים הוא להיתקע עם בטרייה ריקה כשאין בסביבה עמדת טעינה. לפני שאתם רוכשים רכב חשמלי, בדקו את פריסת עמדות הטעינה שקיימות באזורכם ובארץ כולה. אם אתם מתכננים לנסוע ברכב נסיעות ארוכות, יכול להיות שעדיף יהיה לרכוש רכב היברידי, שיודע לפעול על חשמל או על דלק. כך תוכלו להיות בטוחים שיהיה בידכם להגיע לאן שתחפצו, ללא תלות בפריסת עמדות טעינה במסלול שלכם. אם אתם מתכוונים להשתמש ברכב לנסיעות קצרות , כמו נסיעות לעבודה ובחזרה, או נסיעות לקניות וסידורים, תוכלו להסתפק ברכב חשמלי מלא ללא חשש. כמו כן, טווח הנסיעה של מצברי המכוניות החשמליות משתפר כל הזמן, כדאי לבדוק מה טווח הנסיעה של מצבר הרכב שאתם מתכננים לרכוש, והאם הוא מתאים לצורכיכם.

עמדת טעינה

רוב בעלי הרכבים החשמליים מטעינים את הרכב בעמדת טעינה ביתית, או שיש להם רכב היברידי, המאפשר להם להגיע לעמדת טעינה סמוכה.  כדי שתוכלו להתקין עמדת טעינה בביתכם אתם צריכים מרחב בו תוכלו למקם את עמדת הטעינה והרכב, וכן חיבור חשמל מתאים. אם אתם גרים בבית פרטי, לא צריכה להיות לכם בעיה להתקין עמדת טעינה ביתית, אם אתם גרים בבית משותף, חשוב לבדוק את היתכנות התקנת עמדת הטעינה הביתית לפני שאתם רוכשים רכב חשמלי.

אורך חיי הסוללה

סוללה של רכב חשמלי היא רכיב יקר, כל סוללה מגיעה לשלב בו יש להחליף אותה או את הרכב. חשוב לבדוק מראש מה אורך החיים המשוער של הסוללה. כדי להבין זאת, יש לדעת מה סוג הסוללה (סוללות ליתיום נחשבות לטובות יותר) ומה הכוח של הסוללה בקוט''ש.  בנוסף, חשוב לוודא שהיצרן מספק אחריות לסוללה בהתאם לטווח הפעולה הצפוי שלה, כיום מקובל לתת אחריות של שמונה שנים, או 160,000 ק''מ.

מפתחות רזרביים

שכפול מפתחות לרכב הוא עסק יקר, ככל שהמפתח מתוחכם יותר, כך שכפולו יקר יותר. כדי לא למצוא עצמכם מוציאים מאות ואף אלפי שקלים על שכפול מפתחות, ודאו מראש שיצרן הרכב מספק לכם מספר מפתחות מקוריים.