דלג לתוכן

5G - רשת דור 5 בסלולר

דור 5G - רשת הסלולר החדשה. בעולם וגם בישראל נערכים לפריסת רשת דור 5 שתאפשר גלישה מהירה באופן משמעותי מהקיים כיום ותאפשר לבצע פרויקטים גדולים של ערים חכמות, טכנולוגיה, תעשייה ועוד. כל מה שחשוב לדעת על דור 5G.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

עדכון: 10/2020 מערכת כמהזה

בתאריך ה-29 לספטמבר 2020 הופעלה לראשונה רשת דור 5 בישראל. משרד התקשרות העניק רשיונות להפעלת תדרים בטכנולוגיית 5G לחברות פלאפון, פרטנר והוט מובייל. ב-20/10/20 הוענק רישיון גם לחברת סלקום.

משרד התקשרות עוסק בשנתיים האחרונות בקידום כניסת טכנולוגיית דור 5G לישראל. המכרז שערך בין החברות הגיע בשנת 2020 לשיאו, כאשר החברות המשתתפות במכרז הן קבוצת סלקום - גולן טלקום - אקספון, קבוצת פרטנר - הוט מובייל, ופלאפון לבדה.

מה זה דור 5G

הדור החמישי הוא למעשה הדור הבא של רשתות הסלולר בארץ ובעולם. רשת דור 5 תהיה מהירה יותר באופן משמעותי ממה שאנחנו מכירים כיום בדור 3 ו-4. מדובר במהירות של עד פי 100 מהדור הרביעי אשר תאפשר חיבור רב של מכשירים לאינטרנט, חוויות גיימניג חדשות (לדוגמא במשחקי מציאות מדומה בין שני שחקנים עם מהירות תגובה בזמן אמת), חיבור ערים חכמות, וטכנולוגיות מתקדמות רבות. 

רשת דור 5G תאפשר ליהנות מצפייה בתכני לייב, סטרימינג, מוזיקה, הופעות חיות ואירועי ספורט במהירויות חדשות שישפרו משמעותית את החוויה. כמו כן היא תוכל לתמוך ביישומים מתקדמים מתחום הרכב, הרפואה, הביטחון, התעשייה והחינוך, ותוכל לרכז מגוון אפשרויות הקשורות לבית, לעסק ולמרחב הציבורי.

מתי היא תתחיל לפעול?

אמנם יידרשו לפחות עוד כארבע שנים לכיסוי כל המדינה ברשת דור 5, אך חברות הסלולר כבר נערכות למהלך. חברת פרטנר הצהירה בחודש הקודם כי היא מתקדמת עם פרויקט Partner 5G שכולל הקמת ליבת סלולר חדשה ומשודרגת ליכולות דור 5, וגם הוט מובייל יצאה בהצהרה דומה.

חברת פלאפון לקחה את זה צעד אחד קדימה והכריזה כי תפעיל את רשת דור 5G מיד עם קבלת התדר ממשרד התקשרות. בשלב הראשון יוכלו ליהנות מהרשת החדשה רק לקוחות עם ציוד קצה מתאים אשר נמצאים בקרבת אתר בו נפרשה רשת דור 5 של פלאפון. החברה סיימה לשדרג את ליבת הרשת באמצעות חברת אריקסון וכבר פרסה מספר אתרים בארץ התומכים בתדר החדש, אך כאמור מדובר בינתיים בפריסה חלקית בלבד.

גם סלקום כבר השיקה חבילות בדור 5 ובנוסף מוכרת מכשירים תומכים.

לאיזה חבילות 5G כבר אפשר להצטרף?

פלאפון הראשונה שהשיקה חבילות 5G תחת המותג פלאפון+ | פלאפון פלוס. החבילות נעות בין 200 ל-500 ג'יגה וחלקן כוללות מוצרים נוספים כגון חבילת הסדרות של שירות הטלוויזיה  STINGTV by yes למובייל או ערכת גיימניג הכוללת: מקלדת, עכבר, רמקולים, אוזניות, פד לעכבר, מתאם אוזניות מסך מחשב ACER בגודל 24 אינץ.

הגלישה בדור 5G בפלאפון תהיה לסירוגין. כיוון ולא ידוע היכן פרוסות האנטנות התומכות בדור החמישי, לקוחות עם מכשירים מתאימים יגלשו רוב הזמן על דור 4 ולעיתים יעבור המכשיר באופן אוטומטי לדור 5.

גם חברת פרטנר החלה בשיווק חבילות פרטנר 5G ומכשירי סלולר תומכים. חבילות פרטנר בדור 5 יכללו 500 ג'יגה או 1000 ג'יגה (1 טרה!) ותוספות נוספות כמו הגנת סייבר וגיבוי בענן (בהתאם לחבילה הנבחרת). כמו בפלאפון, גם כאן תדרשו ברכישת מכשיר מתאים ובהימצאות באיזור בו פרוסה תשתית 5G של החברה.

חבילות דור חמישי תוכלו למצוא היום גם בהוט מובייל ובסלקום. הוט מובייל 5G, בדומה לפרטנר, מציעה שתי חבילות של 500 ושל 1000 ג'יגה, כאשר בנפח הגלישה הגדול היא מציעה גם את שירות הצפייה של נקסט טיוי. ב סלקום 5G תוכל להצטרף לחבילה של 500 ג'יגה עם אפשרות לחבילה הכוללת גם את שירות סלקום TV במובייל שלכם.

במקביל להשקת החבילות, משווקת החברות גם מכשירים תומכי דור 5G של שיאומי ו/או וואווי, סמסונג ואפל (אייפון) התומכים ברשת החדשה.

תגובות