דלג לתוכן

כל מה שצריך לדעת על פינוי בית של בן משפחה שנפטר

פרידה מאדם קרוב מצריכה כוחות נפש רבים ומשימת פינוי הבית/הדירה עשויה להיות לא פשוטה. הנה כמה עצות שיעזרו לכם לצלוח את הפינוי

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

לא פשוט לאבד בן משפחה קרוב, בין אם מדובר בהורה, באחד הסבים, בבן או בת זוג או אפילו בדוד. כשאלה אנשים קרובים מאוד, הפרידה מהם מצריכה כוחות נפשיים רבים, אפילו במקרים שבהם היא צפויה יחסית. אחרי מות הקרוב נותרים בני המשפחה, לרוב, עם זיכרונות וגם עם לא מעט חפצים אישיים של הנפטר שאותם הם שומרים לעצמם. יחד עם זאת, ישנה גם הדירה שבה התגורר בן המשפחה שאותה יש לדאוג לפנות. 

איך עושים את זה נכון ומה חשוב לקחת בחשבון במהלך הפינוי? 

להלן מספר נקודות שכדאי לזכור לפני שמתחילים במשימה:

1. ניתוק קווי הטלפון והחיבור לאינטרנט – בן משפחה שלכם נפטר? במסגרת פינוי הדירה שלו, עליכם לדאוג, בין היתר, גם לנתק את קווי הטלפון וגם את האינטרנט, אם הקרוב השתמש בשירות זה. אם אינכם יודעים מהם פרטי הקו ופרטי החשבון, חפשו בביתו חשבונות המעידים על פרטים אלה או צרו קשר טלפוני עם חברת התקשורת הרלוונטית. חשוב מאוד שתודיעו על פטירתו לאותה חברה ותנתקו את קו הטלפון כמה שיותר מהר כדי לא להמשיך לשלם על כך גם לאחר מכן. 

2. ניתוק מים וחשמל – מעבר לניתוק הטלפון ורשת האינטרנט הביתית, כדאי גם לנתק את המים ואת החשמל. יש להודיע לחברת החשמל על פטירתו של בן המשפחה וגם לתאגיד המים או לעירייה. במקביל כדאי לסגור פיזית את המים בדירה וגם את החשמל כדי לא לשאת בהוצאות מיותרות. אם מעוניינים לבצע שיפוצים בדירה לקראת השכרתה, מכירתה או אכלוסה, עם זאת, ייתכן שהניתוקים הללו לא יהיו הכרחיים. הכל תלוי בפרק הזמן שיעבור עד תחילת השיפוץ. 

3. פינוי חפצים אישייםפינוי דירה ללא עלות הוא שירות מיוחד המוצע כיום על ידי חברות שונות. השירות הזה כולל פינוי חפצים אישיים ופריטים שונים מהדירה כדי לאפשר להשכיר או למכור אותה, אם רוצים. הפינוי המקצועי הזה מאפשר לבני המשפחה להתפנות לעניינים אחרים וגם לעבור את התהליך עצמו בקלות רבה יותר, עד כמה שהדבר אפשרי.

חשוב לדעת

במיוחד כאשר מדובר באנשים מבוגרים, סביר שישנם לא מעט חפצים ופריטים ישנים בדירה. עבור בני משפחתם, מעבר לפרידה עצמה, המיון של אותם פריטים וחפצים עשוי להיות לא פשוט. לא תמיד יודעים מה לזרוק ולא תמיד יודעים מה להשאיר. את משימת המיון כדאי לבצע ביחד, יחד עם בני משפחה קרובים נוספים. זוהי גם הזדמנות להעלות זיכרונות נעימים ולהיזכר בימים טובים. ניירת ישנה מאוד אין טעם להשאיר, אלא אם יש לה ערך סנטימנטלי (מכתבים אישיים, תעודת עולה, תעודת לידה ומסמכים שקשורים לסיפור חייו של הנפטר, אך לא מכתבים ישנים מהבנק, למשל). תכשיטים ישנים מומלץ לשמור ולחלק בין בני המשפחה. 
את הפינוי עצמו מומלץ לבצע בעזרתם של אנשי מקצועי המתמחים בכך, אלה המבצעים את האיסוף ואת הפינוי בפועל. לעיתים מדובר במספר גדול של חפצים שחלקם כבד מאוד. אנשי המקצוע המציעים את שירותיהם בתחום נעזרים בציוד מתאים וגם ברכבים גדולים מספיק כדי לפנות את הדירה מחפציה.

תגובות