דלג לתוכן

ניטרליות-רשתות-התקשורת

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה השבוע את הצעת החוק האוסרת על כלל בעלי רישיונות התקשורת ועל כל מי שסוחר בציוד קצה, לבצע הגבלה או חסימה של השימוש בציוד.

1 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

ניטרליות רשתות התקשורת

21/1/14, מערכת "כמהזה?"

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה השבוע את הצעת החוק האוסרת על כלל בעלי רשיונות התקשורת: ספקיות האינטרנט המהיר, הטלפון הקווי, חברות הטלוויזיה הרב-ערוצית ועל כל מי שסוחר בציוד קצה, לבצע הגבלה או חסימה של השימוש בציוד. לרבות בדרך של קביעת תעריפים גבוהים אשר יכבידו על השימוש ביישומים או תכנים מסויימים.

שר התקשורת, גלעד ארדן: "החוק ימנע חסימה או הפליה בתכנים או בשירותים המועברים באינטרנט, ובכך יאפשר לקדם את התחרות בתחום השידורים מול הוט ויס. זהו צעד נוסף, שיגביר את התחרות בשוק, לצד הרפורמה ב"פס הרחב" שיצאה לדרך השבוע".

משרד התקשורת: לאסור על חברות התקשורת להתערב בשימושי הלקוח

10.7.13 מערכת "כמה זה?"

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של משרד התקשורת בנושא ניטרליות רשתות תקשורת. מה שאומר שחברות התקשורת לא יוכלו להתערב או לחסום תנועה המועברת ברשת שלהם או להגביל ולחסום אפליקציות או יישומים (כמו סקייפ וכו'). בנוסף, יאסר עליהן הגבלה או חסימה של ציוד תקשורת המתחבר לרשת התקשורת שלהן כגון: מודמים, נתבים או סמארטפונים וכו').

מטרת החוק היא למנוע מבעלי תשתיות התקשורת, לעשות שימוש לרעה בכוחם, ולסכל את יכולתו של הלקוח לקבל שירותים אחרים באמצעות ספקים אחרים או אפליקציות.

איסור זה הוחל בזמנו על גורמים הפועלים בשוק הסלולר, למשל, כאשר חלק מהחברות חסמו את  האפשרות של המנוי להפוך את מכשירו למודם סלולרי, אשר יכולים להתחבר אליו מכשירים אחרים ולגלוש באמצעותו. משרד התקשורת אסר על חסימות או הגבלות על חברות הסלולר.

כעת משרד התקשורת רוצה להרחיב את האיסור לספקיות האינטרנט ולחברות התקשורת הקווית.

חשוב לציין כי הצעת החוק אמורה לעבור עוד תהליך הצבעה בכנסת, הכנתה לקריאה ראשונה, שנייה ושלישית ובכל מקרה, משרד התקשורת מציין כי לחברות תהיה אפשרות של הגבלה או חסימה לפעילות שחורגת מניהול תקין והוגן, אך רק לשר התקשורת הסמכות להחליט מהן סוגי פעילויות תקינים והוגנים. 

תגובות