דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר

שימו לב לכוכביות: חברות הסלולר שינו תוכניות

ynet ואתר "כמה זה?" עם הכוכביות הקטנות של מסלולי חברות הסלולר.

6 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

שימו לב לכוכביות: חברות הסלולר שינו תוכניות

סלקום סוף סוף יצאה במסלול למדברים מעט ב-19 אג' לדקה, הום סלולר הורידה את המחיר ל-17 אג' לדקה, פלאפון הוזילה את המסלול ללא הגבלה שלה ל-99 שקל למצטרפים חדשים, ו-youphoneביטלה חלק מבנק הדקות שלה. HOT מובייל עדיין לא מציעה שיחות לחו"ל ופרטנר הוסיפה שיחות לחו"ל במסלולי אורנג'

מירב קריסטל וליאת נחום, 27.06.12 ynet בשיתוף אתר "כמה זה?"

אם אתם רוצים להוזיל עוד יותר את צריכת הסלולר שלכם, אל תירדמו בשמירה: חברות הסלולר ממשיכות להסתחרר מהתחרות בענף ומחליפות תמחורים כמו גרביים. את רוב השינויים האלה הן לא מפרסמות - וצריך להיות בלש, חוקר ונודניק כדי לגלותם מדי שבוע.

בגדול, ניתן לומר שכל השינויים קשורים בשתי פילוסופיות השיווק ששינו את שוק הסלולר בישראל: מסלול "ללא הגבלה" ומסלול למדברים מעט. 

בשיתוף אתר "כמה זה?" להשוואת מחירי תקשורת בישראל, בדקנו מהם השינויים שחברות הסלולר ערכו לאחרונה במסלולים שלהן, מהן האותיות הקטנות, ואיך כל זה משפיע על חשבון הטלפון הסלולרי שלנו.

פלאפון – 99 ש' ללא הגבלה, 118.90 ש' ללא הגבלת גלישה

אחרי שפלאפון ביטלה מסלול ב-99 שקל שכלל 1,500 דקות והודעות SMS, החליטו בפלאפון להחזיר לחברה את מספר הקסם "99" ששינה את שוק הסלולר הודות לגולן טלקום ו-HOT מובייל.

חבילת ה-unlimited שפלאפון החלה להציע בעקבות כניסת החברות החדשות, הפכה לאחרונה לחבילת "unlimited פלוס" ופלאפון מציעה אותה כעת ב-119 שקל לחודש. המסלול כולל דקות והודעות SMS ללא הגבלה (עד אלפיים שיחות) ו-200 מגה גלישה. אם אתם לקוחות חדשים בחברה, תשלמו עליו רק 99 שקל. קודם לכן, מסלול ה-unlimited המוזלביותר של פלאפון היה: דברו מעל 250 דקות ושלמו 119 שקל בחודש לא דיברתם? שלמו 149 שקל בחודש.

כרגיל, התמחור של פלאפון מורכב ומתיש. המסלול החדש בעצם עולה 139 שקל בחודש, אז איך הגענו ל-119 שקל? המסלול כולל מראש "החזר קבוע", לשנה בלבד, של 20 שקל בחודש. על מה ההחזר? על כלום, סתם כך, החזר לשנה. לקוחות חדשים בחברה יקבלו עוד הטבת ניוד של 20 שקל בחודש, כך שמחיר המסלול הסופי עומד על 99 שקל בלבד.

נפח הגלישה 200 מ"ב לא מספק בעליל? לקוח במסלול זה שירצה לשדרג את חבילת הגלישה לחבילת גלישה בנפח 2.2 ג'יגה יוכל לעשות זאת בתוספת של 19.90 שקל בחודש, כך שלקוח חדש ישלם בסופו של דבר 118.90 (אם יתנייד לחברה) ולקוח ותיק ישלם 138.9 שקל בחודש.

והנה עוד סיבוך: במקביל, פלאפון מציעה מסלול unlimited נוסף ב-139 שקלים הכולל דקות, שיחות וגלישה ללא הגבלה בנפח 2.2 ג'יגה, כשלמשך חצי שנה, מהירות הגלישה כפולה - 8 מגה לעומת 4 מגה.

מה רע? כל העיזים שבדרך. למה המסלולים כה מורכבים? למה צריך החזר לשנה? למה לא לקבוע מחיר מראש של 119 או 99 שקל? למה יש הטבה למתניידים בלבד, למה לקוחות ותיקים לא יכולים לשלם 99 שקל בחודש? למה חבילת הגלישה המוגדלת לא כלולה במסלול? ולמה המהירות מואטת אחרי חצי שנה?

סלקום: לא דיברת לא שילמת. בתנאי ש.. 

סוף סוף, גם סלקום יצאה במסלול למדברים מעט, "לא דיברת – לא שילמת". בכך היא מצטרפת לפלאפון ואורנג' שהחלו להציע מחירים נמוכים לממעטים לדבר, בדומה למפעילים הווירטואליים ולתוכניות של גולן טלקום ו-HOT מובייל.

העלויות: 19 אג' לדקה, להודעת SMS ול-1 מגה גלישה.

האותיות הקטנות: יש מינימום שימוש של 59 שקל בחודש. כלומר גם אם אתם מדברים פחות - התשלום החודשי שלכם יושלם ל-59 שקל בחודש. זה אומר שמדובר במסלול פחות טוב מהמסלולים המקבילים בחברות המתחרות משום ששם החשבונית מתחילה ב-9.99 שקלים בחודש (גולן טלקום) עד ל-35 שקל בחודש (אורנג' clear).

שווה? לפני שנבדוק אם המסלול משתלם, הנה פרט מידע ששווה את העצבים שלכם: לפני כן סלקום הציעה את מסלול "הכי פשוט": 29 שקל לחודש דמי מנוי, כשכל דקה תומחרה בו בלא פחות מ-69 אג'. זאת כשהיום המחיר לדקה מגיע ל-10 אג' ב-HOT מובייל.

מחישוב עולה כי 59 שקל יספיקו במסלול הזה של סלקום לכ-310 יחידות של דקות, הודעות או גלישה של 1 מגה. ב-HOT מובייל לשם השוואה, אין דמי מנוי או מגבלת שימוש במסלול למדברים מעט. כיוון שהתעריפים שם הם 10 אגורות לדקה, 10 אגורות להודעת SMS ו-10אג' למ"ב - תשלמו 31 שקל על 310 יחידות, כלומר יותר משתלם ב-HOT מובייל מאשר בסלקום.

בגולן טלקום, תשלמו 9.99 שקלים ל-60 דקות שיחה, 60 SMS ו-10 מ"ב. על חריגה תשלמו 18 אג' לדקה, 1 אגורה ל-SMS ו-9 אג' למ"ב. אם רק תדברו: תשלמו יותר על 310 דקות בגולן טלקום לעומת סלקום. אם תשלבו גם הודעות SMS וגלישה ב-310 היחידות - תשלמו פחות בגולן טלקום לעומת סלקום.

חבילת הגלישה הוגדלה, אך בחברות החדשות היא גדולה יותר

בזכות התחרות האינטנסיבית בענף סלקום לא מזניחה גם את המסלולים "ללא הגבלה" שלה. המסלולים ללא הגבלה של סלקום נקראים "חבילות סגולות" שכוללות דקות והודעות ללא הגבלה וחבילות גלישה שונות. הן מתומחרות ב-119, 129 או 159 שקל, בהתאם לחבילת הגלישה.

השינוי: חבילת הגלישה הכלולה בתוכנית שעלותה 119 שקל, הגיעה עד כה ל-100 מגה בלבד. לאחרונה סלקום החלה לשווק את אותה חבילה ב-119 שקל, אך הגדילה את הגלישה לנפח של עד 1 ג'יגה. נפח הגלישה הוגדל גם במסלול שמחירו 129 שקל - מ-1 ג'יגה ל-2 ג'יגה.

האותיות הקטנות: חבילות הגלישה בתוך התוכניות הסגולות ניתנות בשיטת חיוב-זיכוי מלא ומשום מה אינן כלולות בתוך התוכנית. למה? לא ברור. בנוסף, המסלולים בעלויות של 119 ו-129 שקלים אינם כוללים הודעות מולטימדיה – MMS וכל הודעה כזאת כרוכה בתשלום נוסף בעלות של 69 אג'.

מה דעתנו? הגדלת נפח הגלישה זה שינוי לטובה, אך סלקום עדיין לא השוותה תנאים עם גולן טלקום ו-HOT מובייל שמספקות נפח גלישה של 3 ג'יגה, כשבתום הניצול - המהירות מואטת קלות. המחיר הנפרד של הודעות MMS גבוה מדי, בטח לעומת המחירים של גולן טלקום למשל. אם אתם לקוחות סלקום שרוצים לשלוח הודעת תמונה או מדיה אחרת ב-SMS- עדיף שתעשו זאת בתוכנות מסרים מיידיים. 

פרטנר – הוסיפה שיחות לחו"ל ומסלול ב-125 ש' דרך אתר החברה

בעקבות ההצעות של גולן טלקום ו-HOT מובייל בשיחות לחו"ל לעשרות יעדים, פרטנר הוסיפה לאחרונה שיחות חינם לחו"ל לחלק מהמסלולים הקיימים. לתוכנית clearunlimited ברשת אורנג', שמוצעת בעלות של 135 שקל - נוספו גם דקות חינם ללא הגבלה מהסלולרי ל-43 מדינות. מי שמעוניין להוסיף חבילת שיחות מהקו הנייח נדרש להוסיף 35 שקל לחשבון החודשי.

גם בתוכנית clear Max, שבמסגרתה הלקוח מגביל מראש את התקציב שלו, החברה הוסיפה אפשרות לחייג מהנייד לחו"ל ב-25 אג' לדקה.

מה רע? למה פרטנר מציעה את אותו מסלול בדיוק ב-012 מובייל, שכולל שיחות והודעות SMS ללא הגבלה וגלישה של 1 ג'יגה + שיחות ללא הגבלה 41 יעדים בחו"ל - אך בתמחור נמוך בהרבה: 98 שקל?

רק דרך אתר האינטרנט: פרטנר מציעה מסלול נוסף ללא הגבלה, בעלות של 125 שקל בחודש, שכולל 500 מגה גלישה. במאי פרסמנו שמדובר במסלול פיילוט שנציגי אורנג' הציעו ללקוחות בטלפון. כעת, משום מה, למסלול זה ניתן להצטרף רק דרך אתר האינטרנט של החברה. למה? כובע. גם המוקדנית אינה יודעת מדוע. והנה עוד עז: הנציגה הדגישה שאם אנחנו בכל זאת מתעקשים להצטרף למסלול דרך שירות המכירות הטלפוני, עלינו להצטרף קודם כל למסלול היקר יותר המתומחר ב-135 שקל בחודש ורק אחרי כן היא תוכל לרשום אותנו למסלול ב-125 שקל. 

Youphone– ביטול מסלולי בנק דקות

המפעילה הווירטואלית Youphone (יופון) שמציעה הנחות במגה ודור אלון, יצאה גם היא במסלול למדברים מעט ב-18 שקל לחודש והציעה גם בנק דקות של 200, 400 ו-700 בעלויות שונות. נכון להיום, החברה ביטלה את מסלולי בנקי הדקות והשאירה רק את מסלול של 200 דקות, 200 הודעות SMS ו-200 מגה גלישה בתשלום של 65 שקלים ובתוספת דמי מנוי של 18 שקל, כך שהלקוח משלם 83 שקלים לחודש לכל החבילה.

הום סלולר הוזילה את דקת השיחה

הום סלולר הוזילה את עלות הדקה ל- 17 אגו' במקום 19 אג' עד כה. שאר העלויות נותרו זהות: 15 אג' להודעה ו- 12 אג' לכל 1 מגה גלישה. החברה הוסיפה מבצע למצטרפים חדשים: 50 דקות מתנה חד פעמית. 

HOT מובייל – טרם ניתן להצטרף למסלול חו"ל

בתחילת חודש יוני הודיעה HOT מובייל ברעש גדול על השקת מסלול "הכול כולל פלוס חו"ל" ב-99 שקלים לחודש. רק מה? עדיין לא ניתן להצטרף למסלול והוא גם לא מופיע באתר החברה.

החברה קיבלה רישיון מפעיל שיחות בינ"ל, אך עדיין לא קיבלה אישור הפעלה. היא מחכה לפתיחת הקידומת שלה 017 ורק אז תוכל להציע את המסלול הכולל שיחות לחו"ל.

המסלול הזה של HOT מובייל בא בתגובה למסלול אותו השיקה גולן טלקום עם כניסתה לשוק שכלל מראש שיחות לחו"ל. גם גולן טלקום, שמחזיקה ברישיון מפעיל שיחות בינ"ל, עדיין לא קיבלה אישור הפעלה, אולם היא כן מספקת שיחות לחו"ל באמצעות ניתובן דרך חברות אחרות.

רמי לוי תקשורת – שינוי עלויות במסלול

כבר פרסמנו בעבר שרמי לוי יצא עם מסלול נוסף למדברים מעט, אך בעלויות שונות. לפי לוי, "המסלול הנוסף מתאים למדברים מעל 300 דקות, בניגוד למסלול הקיים שמתאים למדברים מתחת ל-300 דקות".

במסלול הנוסף תשלמו: 17.90 שקל לחודש (במקום 14.90 שקלים), 17 אג' לדקה (במקום 20 אג') 14 אג' להודעת SMS או MMS (במקום 15 אגו') ו-12 אג' לכל 1 מגה בייט גלישה (במקום 15 אג').

המצטרפים לחבילה זו אף יכולים לקנות 5 ג'יגה ב-55 שקל ומחיר חבילת 10 ג'יגה ירד מ-89 ל-85 שקל.

במקביל, לוי עדיין מגשש אחר התקשרות שתאפשר לו להציע חבילות ללא הגבלה.

רכישת מכשיר בחברת סלולר

חברות הסלולר הפנימו כי מגמת השוק הולכת להפרדה מוחלטת בין מסלול ומכשיר ועקב כך מחירי המכשירים הסלולריים יורדים בהתמדה. החברות הוותיקות (סלקום, פרטנר ופלאפון) כבר מציעות מכשירים סלולריים בתשלום אחד או בשלושה תשלומים בהנחה גדולה, במקום במחירים הגבוהים שמכרו עד כה מכשירי סלולר (לפעמים: למעלה מאלף שקל הפרש לעומת חנויות פרטיות).

לצד הצעות אלו, החברות עדיין ממשיכות להציע את הפריסה של 36 חודשים, אך במחירים שערורייתיים בגובהם. כאשר תיכנס רפורמת ייבוא מכשירי הסלולר לתוקפה בעוד מספר שבועות, יתכן שנראה עוד ירידה בעלויות המכשירים ואמור להיכנס היצע גדול יותר של מכשירים גם לחנויות הפרטיות.

ההמלצה שלנו היא שלפני כל הצטרפות לאחת מהחברות, חשוב לבדוק את התנאים והפרטים שאותם הנציגים מציעים לכם ולוודא שהם תואמים את חוזה ההתקשרות. שימו לב שהחבילות משתנות חדשות לבקרים ומה שנכון להיום, לא בהכרח יהיה נכון גם למחר.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר

תגובות