דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר

מה קורה כשהאייפון מתקלקל

ערוץ 10 ואתר "כמה זה?" בפרויקט מקיף אשר בודק היכן תתקנו את האייפון היקר שלכם? מה מציעות חברות הסלולר ומה מציעות המעבדות הפרטיות?

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

מה קורה כשהאייפון מתקלקל?

6/7/11, נגה ניר-נאמן, חדשות ערוץ 10 בשיתוף "כמהזה?"

לצפייה בכתבה המלאה לחץ כאן (הכתבה משודרת ב-20:30).

ערוץ 10 ואתר "כמה זה?" בפרויקט מקיף אשר בודק היכן תתקנו את האייפון היקר שלכם? מה מציעות חברות הסלולר ומה מציעות המעבדות הפרטיות?

מאז הושק האייפון בישראל, 750000 לקוחות כבר רכשו אותו. אך מה קורה אם הוא נשבר או מתקלקל? אין בישראל מעבדת תיקונים רשמית של אייפון למרות שמועות שאולי תהיה כאן מעבדת תיקון אייפונים ייעודית, טרם ידוע  אם תהיה כזו בכלל. דווקא מעבדה של אפל לתיקון אייפוד ואייפד או מק יש בישראל דרך חברת iDigital, אבל אם האייפון מתקלקל- אין ללקוח מעבדה רשמית לשלוח אליה את מכשירו. כך נוצרה תשתית נוחה לכל מעבדות התיקונים שצצו להן כפטריות אחרי הגשם המציעות תיקון לאייפון. מדובר בשוק פרוץ, חיפוש קצר בגוגל מניב עשרות מעבדות המציעות את שירותי התיקונים שלהן לצרכן, שלו אין שום דרך לדעת דבר וחצי דבר לגבי האמינות של כל אחת מהן. על רקע זה, ערוץ 10 ואתר "כמה זה?" בפרויקט מקיף אשר בודק היכן תתקנו את האייפון היקר שלכם? מה מציעות חברות הסלולר ומה מציעות המעבדות הפרטיות?

תיקון אייפון אינו תיקון זול בכלל, מבדיקת מומחי "כמהזה?" עולה כי תיקון אייפון 4 יקר בהרבה מתיקון אייפון 3 (הדגמים הוותיקים). עוד עולה מהבדיקה כי בשתי האפשרויות, הן דרך חברות הסלולר והן דרך המעבדות הפרטיות, התיקונים עולים מאות שקלים.

כאשר דנים בתקלות באייפון קודם כל יש לציין את אחריות היצרן בשנה הראשונה. אחריות היצרן כוללת תיקונים של תקלות הנובעות מייצורו של המכשיר. לדוג': מכשיר כבה כל הזמן, מסך לא עובד וכדומה. אם המכשיר נפל למים או שהמסך נשבר – אין אחריות במסגרת אחריות יצרן.

אם התקלה שלכם היא במסגרת אחריות היצרן, אזי תקבלו מכשיר חדש ללא תשלום נוסף וללא המתנה. אם התקלה שלכם אינה קשורה לאחריות היצרן, כאן תגלו כי תצטרכו לשלם – והרבה.

אם יש לכם שירות ואחריות דרך אחת מחברות הסלולר, אתם בטח יודעים כי ההתחייבות לשירות היא מינימום לשנה, ניתן "לתבוע" פעם אחת בלבד, על תיקונים משלמים בנוסף (כן, בנוסף לדמי השירות החודשיים) ובמקרה של אובדן או גניבה תשלמו גם סכום השתתפות עצמית גבוה – בין בנוסף לתשלומים הרגילים על המכשיר. למשל, אם המשכיר שלכם נפל למים והוגדר "טוטאל לוס", תשלמו בחברות הסלולר (כולל הביטוח) סכומים  גבוהים מאוד עבור מכשיר מחודש: 1300 שקלים בפלאפון, 1370 שקלים באורנג' ו-2535 ₪ בסלקום (מאחר שבסלקום אין ביטוח).

טיפ חשוב שקיבלנו מנציג פלאפון הוא לעשות את הביטוח בחברות הסלולר בדיעבד, כלומר רק אם קרה כבר משהו למכשיר, זאת מאחר שאין הבדל בעלות לרוכשים את הביטוח מבעוד מועד ולרוכשים אותו בזמן שהאייפון התקלקל.

אם אתם לא הורסי אייפון סדרתיים תשקלו לא להשתמש כלל בשירותי התיקונים שמציעות חברות הסלולר, ושקלו פנייה למעבדה פרטית.

אם החלטתם לתקן את האייפון באופן פרטי, חשוב שתדעו שאמנם חברת אפל מסירה כל אחריות מאייפון שתוקן באופן פרטי, מנגד, המעבדות הפרטיות מציעות תיקון בזמן קצר (חצי שעה עד מספר שעות לתיקון), אחריות למשך 3 חודשים על התיקון, ואם אתם לא יכולים להגיע למעבדה, ישלחו לכם שליח שייקח אותו ויחזירו אליכם לאחר התיקון. עלות התיקונים במעבדות אינה זולה גם היא, למרות שבמקרים מסוימים היא עדיפה על השירות של חברות הסלולר. למרבה הצער, מצאנו שגם בתחום זה אין תחרות ממשית, ורוב המעבדות מציעות תנאים דומים ועלויות דומות בתיקונים.

לדוגמא, עלות החלפת מסך באייפון 4 במעבדות פרטיות נעה בין 450-850 (מבין אלו שנבדקו), עלות החלפת מסך באייפון 3 נעה במעבדות הפרטיות בין 200-450 שקלים. בכל המעבדות הפרטיות גם ניתן שירות שחרור/פריצה לאייפון בעלות של בין 100-200 שקלים. 

אז מה מציעות חברות הסלולר?

פלאפון: אם אתם רוצים את ההטבה – אל תשתמשו במקרים של השתתפות עצמית

בפלאפון מציעים את שירות התיקונים iSafe+- השירות מציע שירות תיקונים לאייפון עם צבירת העלות החודשית של השירות כזיכוי בשדרוג למכשיר הבא של הלקוח. אבל מה גילינו? פלאפון כותבת באתר שלה באותיות של קידוש לבנה: "ההטבה של החזר מלא על התשלום החודשי הקבוע בשירות +isafeתינתן במידה ולא בוצעה דרישת השתתפות למכשיר חלופי בשירות זה." הווה אומר שאם השתמשתם בשירות התיקונים במקרה של תיקון ובחברה הוחלט כי אין אפשרות תיקון אלא החלפה של המכשיר בחדש או מחודש, אזי תצטרכו לבצע השתתפות עצמית – במקרה כזה לא מגיע לכם הצבירה של עלות השירות החודשית.

פלאפון -השירות כולל שירות תיקונים למקרה של תקלות
- שימו לב, כל תיקון הוא בעלות של 99 ₪ (לתקלה הניתנת לתיקון)
- השתתפות עצמית: לתקלה שאינה ניתנת לתיקון: 699 שקלים, לאבדן או גניבה: 799 שקלים
- מחירי אייפונים מחודשים במקרה של תקלות נע בין 199-349 שקלים, בהתאם לדגם האייפון שברשות הלקוח. מחיר אייפון חדש בשנה הראשונה: 999 ₪ לכל הדגמים.
עלות: 49.90 ₪ לחודש לשנה ראשונה (598.80 שקלים לשנה) בהתחייבות לשנה לשירות

מקור הנתונים: www.kamaze.co.il

פרטנר

פרטנר orange care הכולל שירות רגיל עבור תקלות שאינן כלולות באחריות היצרן, עבור תיקונים ללא חלפים אין חיוב נוסף, עבור חלפים (למשך החלפת מסך, רמקול וכו') ישנו תעריפון מוזל לפיו הלקוח משלם עבור החלף. עלות השירות: 39 שקלים לחודש לשנה ראשונה בהתחייבות לשנה לשירות (468 שקלים)
Orange care plus הכולל שירות ואחריות כולל בנוסף גם אחריות למקרה אובדן, נזק מוחלט או גניבה. 
השתתפות עצמית במקרה במקרים אלו, וניתנת למימוש פעם אחת בשנה): טוטל לוס 499 , אובדן 599
עלות השירות: 79 שקלים לחודש לשנה ראשונה בהתחייבות לשנה (948 שקלים)

מקור הנתונים: www.kamaze.co.il

סלקום

בסלקום אין שירות תיקונים בתשלום חודשי קבוע. אם התקלה אינה במסגרת האחריות, והלקוח בכל זאת פונה לחברה לתיקון, החברה "מזדכה" על המכשיר בחו"ל, כאשר במקביל ישנה אפשרות ללקוח לקבל אייפון חדש במקום התקול בעלות שנעה בין 1,300-1,500 שקלים, בהתאם לדגם האייפון.  הליך דומה כזה הוא גם בחברות הסלולר האחרות ללקוחות שאין להם שירות ואחריות, אך העלות שונה מחברה לחברה.

מה עם חברת איי דיגיטל – הנציגה הרשמית של אפל בישראל?

דרך אתר איי דיגיטל, נציגת אפל בישראל, ניתן לרכוש אייפון, ולהתחבר לאחת מחברות הסלולר, כששאלנו מה עם שירות ואחריות, נאמר לנו שאין ואם אנחנו רוצים, נתחבר דרך אחת ההצעות של חברות הסלולר. כאן חשוב לציין כי לחברת איי דיגיטל יש שירות לאייפד ואייפוד למשל, אבל לאייפון אין. בשאלה ששאלנו את החברה דרך אתר האינטרנט שלהם קיבלנו את המענה הבא: "מכשיר הiPhoneמיובא כעת לארץ באופן רשמי ע"י חברות הסלולר, שירותי התמיכה והשירותים מסופקים לכם באמצעות המפעיל הסלולארי שלכם (סלקום,אורנג',פלאפון). אין אנו מספקים שירות ותמיכה בעבור מכשירי ה iPhone."

מעבדות פרטיות

נראה כי הצרכנים מודעים לכך שאין שירות אחריות במחיר שפוי בארץ ולכן הם שומרים עליו. למרות זאת, עדיין בעיות בעקבות השימוש תמיד יהיו (קורוזיה, שבירות וכו'). מאחר שאין מעבדה רשמית- קמו עשרות מעבדות קטנות ברחבי הארץ. כל המעבדות מצהירות על חלפים מקוריים ועל 3 חודשי אחריות לתיקון.

שם המעבדה והאתר: www.iphoner.co.il מקבוצת IPSF  איפה? מקלף 5, צ'ק פוסט, חיפה
עלויות: החלפת מסך אייפון 3: בין 350-390 שקלים, פריצת אייפון: 199 שקלים, תיקון תקלות בין שעתיים ל-4 שעות, קבלת מכשיר חליפי ואחריות לכ- 3 חודשים על התיקון (90 יום).

שם המעבדה והאתר: www.nextlab.co.il איפה?אזוה"ת פולג, נתניה
עלויות: החלפת מסך אייפון 4: בין 599-799 שקלים, החלפת מסך באייפון 3: בין 299-399 שקלים, זמן תיקון של בין חצי שעה עד שעתיים. אחריות על התיקון: 3 חודשים. בדיקה והצעת מחיר ללא תשלום.

שם המעבדה האתר:www.go-moblie.co.il איפה?ת"א וראשון לציון
עלויות: החלפת מסך לאייפון 4: 850 שקלים, החלפת מסך לאייפון 3: 450 שקלים, פתיחת נעילה: 299 שקלים, עד יום עבודה לתיקון.

שם המעבדה והאתר:http://www.fixphone.co.il איפה?קפלן, ת"א
עלויות: החלפת מסך אייפון 4 תעלה לדוג' 450 שקלים, מסך לאייפון 3 בין 200-300 שקלים, האייפון תקוע? 100 שקלים, זמן תיקון שעתיים. תקופת אחריות על התיקון: 3 חודשים.

שם המעבדה והאתר– המעבדה המקצועית www.m-online.co.il איפה?קריית אריה, פתח תקווה
עלויות: החלפת מסך אייפון 4: 590 שקלים או 549 שקלים במבצע בזמן המתנה של כחצי שעה בלבד, החלפת מסך באייפון 3 בין 300-350 שקלים, מכשיר נפל למים? 250 שקלים בדיקה + 250 שקלים לניקוי הקורוזיה.

מן הסתם יש עוד מעבדות רבות...

לסיכום, זה לא רק האייפון יקר, אלא גם אחזקתו אינה זולה כלל ובארץ  - אין באמת פתרון לתיקון במחיר סביר. אם עדיין אין לכם אייפון- קחו בחשבון גם את השיקול הזה לפני שאתם רוכשים מכשיר כזה (אם אתם משתוקקים לסמארטפון- יש מגוון רחב של סמארטפונים שחברות הסלולר כן מציעות שירות תיקונים עבורם). אם כבר יש לכם אייפון כל שתוכלו לעשות הוא לשמור עליו יותר מהרגיל, למשל על-ידי רכישת כיסויים למינהם.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר