דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר

בדיקת מבצעי הסמארטפונים

בדיקת The Marker ואתר "כמה זה?": נוקיה E72 יקר בפלאפון ב-62% ממחירו בשוק; בפרטנר תשלמו 99 שקל בחודש על חבילת גלישה מיותרת

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

מבצעי הסמארטפונים של חברות הסלולר: מחירים מופקעים וחבילות גלישה מנופחות

22.12.10 רותי לוי

דה מארקר ו"כמהזה?" מצאו: מחירי הסמארטפונים גבוהים במאות שקלים בחברות הסלולר; סלקום גמישה מהמתחרות

חברות הסלולר מנסות לגייס כמה שיותר לקוחות לקראת סגירת הדוחות השנתיים, ובעיקר לפני הרפורמות הקרבות של משרד התקשורת. לא לחינם שלושתן פתחו במבצעים משתלמים לכאורה, למגוון סמארטפונים פופולריים. במסגרת המבצעים הן מציעות החזר מלא על המכשיר בכפוף לשימוש מסוים, אך האם ההבטחה הזאת באמת כל כך משתלמת?

מבדיקה שערכנו בעזרת אתר "כמה זה?" עולות שתי בעיות מרכזיות: האחת - מחירי המכשירים מתומחרים עד 62% מאשר בשוק החופשי. השנייה - ברכישת מכשיר חכם דרך חברות הסלולר תאלצו לקבל עליכם חבילת גלישה שאינה ניתנת למיקוח, ואינה בהכרח חבילת הבסיס המוצעת בחברה. מחיר חבילת הגלישה הייעודית הזו מתחיל ב-39.90 שקל ואף עשוי להגיע ל-99 שקל בהתאם לחברה ולמכשיר הנבחר.

אשליית ההחזר החודשי

חברות הסלולר יודעות כי הישראלים אוהבים טכנולוגיה - למעשה, שליש מהציבור הישראלי משדרג את מכשירו מידי שנה, ולרוב הוא בוחר לעשות זאת דרכן. הן מציגות חישוב משתלם במיוחד לפיו עלות המכשיר היא 0 שקלים. נראה כי ההחזר החודשי המלא בעבור המכשיר, שמבטיחות החברות, מצליח לשכנע את צרכני הסלולר הישראליים שאין כל בעיה בכך שהמכשירים מתומחרים על ידי החברות במאות שקלים יותר מאשר אצל חנויות יבואנים מקבילים.

שימו לב, גם כאשר אתם חותמים על 18 חודשי התחייבות בלבד, על מנת ליהנות מהחזר כספי מלא עליכם להתכונן להישאר עם חברת הסלולר 3 שנים מלאות. שכן, התשלום עבור הפלסטיק מחולק ל-36 תשלומים ולו תבחרו להיפרד לאחר 18 חודשי החוזה, תאלצו לשלם את יתרת העסקה. כלומר - תיפרדו ממחצית עלות המכשיר בסך הכל.

בהתחשב בכך שעלות זו תומחרה מלכתחילה בכ-45% ויותר מעלות אותו מכשיר בשוק החופשי, תופתעו כי לא היה לכם כל צורך מלכתחילה בעסקה "המהפכנית" הזו. בחברת פלאפון נמצא כי מכשיר הנוקיה E72 גבוה ב-62% מהמחיר שניתן למצוא בשוק החופשי.

יותר מכך, בעוד מדורי הצרכנות דואגים לסמן עבורכם את פערי המחירים במכשירים בחברות הסלולר לבין המחירים בשוק החופשי, צומחת לה מפלצת מזומנים חדשה בשם: "חבילת הגלישה". חברות הסלולר סבורות, כנראה, שבשום אופן לא נוכל להסתפק בגלישת WiFi שמאפשר כל מכשיר חכם וזמינה כיום כמעט בכל בית קפה, משרד או בית ובוודאי באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ, ומצמידות לנו תשלום "סמלי" בעבור גלישה סלולרית 3G- התשלום המינימלי הזה מתחיל ב 39.90 שקל ומרחיק עד 99 שקל בחודש.

נכון שכל אחד מאיתנו שמחזיק במכשיר דור 3 מחויב בחבילת גלישה, אך פה לא מדובר בהכרח בחבילת הבסיס של החברות - כך לדוגמה, אם תבחרו במכשיר בלקברי בחברת פרטנר - תאלצו להצטייד בחבילת גלישה של 15GB, חבילה שהינה בגדר 'ללא הגבלה'. מדובר בחבילה מנופחת בכל קנה מידה ורחוקה עשרות מונים מהרגלי השימוש הממוצעים לצרכן הישראלי (500 מגה לסמארטפון, 600 מגה לאייפון). זאת למרות שבחברת פרטנר קיימת חבילת בסיס בעלות 38 שקל ואף חבילות גלישה נוספות שיכלו להתאים למכשיר, בנפחים שונים ובעלות נמוכה יותר.

מבחינה זו עולה כי חברת סלקום נמצאה גמישה יחסית מהמתחרות כאשר היא מאפשרת להצמיד חבילות בסיס מצומצמות יותר למכשירים (מי שירצה להגדיל את נפח החבילה יוכל לבחור לעשות זאת בעלות גבוהה יותר.

בעניין אותו החזר עלות המכשיר שמובטח לכם - הקפידו לוודא בדיוק מהם תנאיו -בחברת פלאפון תאלצו אמנם להצטרף לחבילה בעלות חודשית של 199 שקל שאולי מתאימה להרגלי השימוש שלכם, אך נדרש מכם שימוש בפועל ב 200 דקות שיחה על מנת לקבל את הזיכוי הכספי מידי חודש.

תגובות

מפרטנר נמסר בתגובה: "לקוחות אורנג' נהנים מהחזר מלא בכל מכשירי הסמארטפונים כבר החל מרמת שימוש של 98 שקל, ובפריסת תשלומים נוחה עד 36 חודשים. מדובר בהצעה שאין לה אח ורע בשוק הקמעונאי. כמו כן, לבחירתו של הלקוח האפשרות לרכוש סמארטפון ללא חבילת גלישה, מבלי לקבל את הטבת השימוש".

"בעניין מכשיר הבלקברי - לקוחות אורנג' נהנים מחבילת גלישה ללא הגבלה בארץ בעלות של 75 שקל - 98 שקל המקפלת בתוכה גם את התשלום לחברת רים העולמית המחייב כל ספק של השירות".

פלאפון: "רכישת נייד באמצעות חברת סלולר מספקת ללקוח כתובת אחת מרכזית ומקצועית במקרה של תקלה או צורך במידע לגבי המכשיר, וכן אחריות יצרן, שירות לקוחות, אפשרות לפריסה לתשלומים ועוד".

"סמארטפונים, לרבות אייפון ובלקברי, הינם מכשירים ייעודיים לגלישה סלולרית. מנתונים שאספנו עולה כי נפח הגלישה הממוצע ללקוח גבוה מזה המוצע כיום בשוק ולכן קיימת חשיבות להתאמת חבילות הגלישה ונפח השימוש ההולך וגדל. פלאפון מספקת ללקוחותיה חבילות גלישה מסוגים שונים, ולרבות חבילות רחבות, במחירים המשתלמים ביותר ביחס לנפח הגלישה ובכך מונעת מהם תשלום על חריגה מיותרת".

"בפלאפון הזיכויים הניתנים על סמארטפונים הם הגבוהים ביותר, כמו כן, פלאפון היא החברה היחידה שמעניקה החזר גבוה יותר מעלות המכשיר. לדוגמא: במכשיר הנוקיה E75 שהצגתם מדובר בהחזר חודשי הגבוה ב 30 שקל מהתשלום החודשי בעבור המכשיר".

סלקום: "דמי שימוש ברשת הדור ה-3 הם עבור שימוש ברשת מהירה ומתקדמת ובאפשרות הלקוח לבחור האם ברצונו להצטרף לרשת זו ,להצטרף לרשת דור 2.5 ללא עלות דמי שימוש או לחלופין לרכוש מכשיר במסלול ללא דמי שימוש בדור ה-3".

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר