דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר

סדר בבלגן: מה יש בחבילות הגלישה בסלולר?

מה ההבדל בין גלישה בפורטל וגלישה ברשת? איך זה קשור לניווט ב-GPS ולצלילי המתנה? וכמה זה עולה? מדריך ynet ו"כמה זה?" יעשה לכם קצת סדר בגלישה הסלולרית.

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

סדר בבלגן: מה יש בחבילות הגלישה בסלולר?

ליאת נחום, 09/08/10, ynet בשיתוף כמה זה?

מה ההבדל בין גלישה בפורטל וגלישה ברשת? איך זה קשור לניווט ב-GPS ולצלילי המתנה? וכמה זה עולה לנו? המדריך שיעשה לכם קצת סדר בשירותי הגלישה בסלולרי.

חברות הסלולר מצאו דרך לשווק לנו שירותים נוספים, גם אם אנחנו לא חפצים בכך. איך? בונים חבילה שבה השירותים כלולים ומגולמים בתוך המחיר החודשי הקבוע, והם אינם ניתנים לביטול, שינוי או הסרה. למה בעצם? ynet בשיתוף אתר "כמה זה?" - אתר השוואות מחירי התקשורת בישראל בדקו את החבילות, את העלויות ואת השירותים הנוספים.

מעמיסים שירותים

פלאפון החלה במהלך זה לראשונה, כאשר הציעה חבילות גלישה מובנות כאשר בתוכן כלולים שירותים נוספים ללא יכולת ביטול או הסרה. בימים אלו, אורנג' יצאה עם מהלך מסלולים בשיחות חופשיות בתוך הרשת.

אבל בתוך כך, אם לא שמתם לב, "על הדרך" שונו גם חבילות הגלישה ומעתה ללקוחות חדשים חבילת גלישה בסיסית ביותר תעלה 38 שקל וגם היא כוללת שירותים נוספים כגון: שירות GPS ושירות פאנטון – שירות מוזיקה בהמתנה למענה - לא שירות שכל לקוח זקוק לו, אם בכלל.

לא ניתן לבטל או להסיר את השירותים הנוספים בשתי החברות והן מובנות בתוך חבילת הגלישה. סלקום טרם הצטרפה למהלך כזה ומירס היא היחידה שמציעה חבילת גלישה ללא התחייבות או תשלום לגלישה בפועל.

כפועל יוצא של הוספת השירותים, גם עלות החבילה הכוללת עלה. אם באורנג' (פרטנר) לפני הוספת השירותים החבילה הבסיסית היותר עלתה כ-26 שקל, מעתה חבילת הבסיס עולה 38 שקל. כך קרה בזמנו גם בפלאפון כשהחבילה שודרגה עם שירותים נוספים, העלות עלתה ל- 39.90 שקל לחבילת הבסיס.

גלישה במכשיר הסלולרי

סוגי הגלישה הקיימים הם בתוך הפורטל של כל חברה וחברה ומחוץ לפורטל, הווה אומר באינטרנט ה"חופשית".

גלישה ב-wap: גלישה באתרים בתוך הפורטל של כל אחת מהחברות. האתרים בתוך הפורטל מותאמים לדפדפן הגלישה של המכשיר. לכל חברה ההיצע שלה בתחום התוכן שבפורטל שלה. בתוך הפורטלים תמצאו את רוב האתרים הפופולריים בנושאי אקטואליה, כלכלה, חדשות, ספורט, משחקים ועוד.

גלישה ב-data: גלישה בכל אתרי האינטרנט שנמצאים מחוץ לפורטלים של החברות. אין התאמה מושלמת של האתר לדפדפן הגלישה של המכשיר, ולעיתים יכלו לקרות מצב שיישומים לא ייפעלו כראוי, אך הגלישה דומה מאוד לגלישה הביתית.

לרוב הנפחים בחבילות הבסיס מספיקים לגלישה בתוך הפורטלים של החברות. ללקוחות שגולשים הרבה בסלולר, בודקים מיילים באופן תדיר, צופים ומחוברים לאינטרנט במכשיר, כדאי לשקול חבילה שונה מחבילת הבסיס. 

עלויות חבילות הגלישה הבסיסיות

חברה עלות חודשית מגבלת נפח גלישה שירותים נוספים
פרטנר 38 שקלים באינטרנט: 5 מגה בפורטל: 5 גיגה GPS ופאנטו (מוזיקת המתנה)
פלאפון 39.90 שקלים באינטרנט: 5 מגה בפורטל: חופשי גיבוי ספר טלפונים, שיר בהמתנה, החלפת שיר ראשון חינם, 5 הודעות MMS
סלקום 27 שקלים בפורטל בלבד: 100 מגה  
סלקום 39.90 שקלים באינטרנט ובפורטל: 120 מגה  
מירס 19.90 שקלים פורל מירס וממנו אתרים חיצוניים: ללא הגבלה  

 (בפלאפון כל החלפת שיר בשירות שיר בהמתנה בעלות של 4.94 שקל ובאורנג' עלות של 5.9 שקל. בכל החברות חבילות הגלישה בהתחייבות למשך 18 חודשים אלא אם רשום אחרת בטבלה. כל החבילות הן לגלישה בארץ בלבד. העלויות ללקוחות חדשים).

חבילות ביניים

החברות מציעות גם חבילות ביניים, בנפחי גלישה גדולים יותר ללקוחות שגולשים הרבה מעבר לחבילה הבסיסית. מי שגולש לרוב אל מחוץ לפורטל הסלולרי (שהגלישה בו בנפחים נמוכים) ויבקש להימנע מתשלום תעריפים חריגים עבור הגלישה, יצטרך להצטייד בחבילות גלישה מורחבות.

אורנג' מציעה חבילות גלישה מעושרות, כולן בעלות השירותים הנוספים (גלישה בפורטל עד 5 גיגה, שירות GPS ושירות פאנטון) שמובנים בתוך החבילה. הגדלת נפח הגלישה באינטרנט ל-150 מגה תעלה 58 שקל, חבילת גלישה בעלת 1 גיגה תעלה 68 שקל, וחבילת 5 גיגה תעלה 98 שקל לחודש.

פלאפון מציעה חבילת ביניים הכוללת בנוסף לגלישה של עד 5 מגה בייט באינטרנט גם גלישה חופשית בפורטל, שירות שיר המתנה, גיבוי ספר טלפונים חבילה זו בעלות חודשית של 49.90 שקל לחודש ובנוסף כוללת בחירת שירות נוסף (שירותי ניווט, שירותי מוזיקה או חבילת צפייה TV) או תוספת של 100 מגה בייט גלישה באינטרנט.

סלקום מציעה גם היא חבילת ביניים, חבילות אלו כוללת גלישה גם בפורטל וגם באינטרנט יחד ללא הקצאה מראש לכל סוג גלישה. חבילה בעלת נפח גלישה של 200 מגה בייט ב- 59 שקל לחודש.

חבילות ללא הגבלה

בצד חבילות בעלות הגבלת נפח גלישה, חלק מהחברות גם מציעות חבילות ללא הגבלת נפח גלישה. חשוב לזכור כי החברות שומרות לעצמן את הזכות להאט את קצב הגלישה, או כפי שהן מכנות "שימוש לרעה" לגולשים ש"מגזימים" לדעתן,  כגון: הורדות כבדות בתדירות גבוהה או משתמשים בתוכנות שיתוף באופן גבוה מהרגיל.

חשוב לסייג ולומר כי האטת הקצב תהיה רק כאשר יש עומס על הפס שבו משתמשים הלקוחות ולא נעשה כדבר שבשגרה.

באורנג', למשל, גלישה מעל 30 גיגה בחבילה ללא הגבלה וגלישה מעל 10 גיגה בשאר החבילות, תגרום להאטת קצב הגלישה מצד החברה. בשיחות למוקד המכירות של סלקום הנציג הסביר לנו כי האטת קצב תהיה רק במידה ולקוח מסוים מייצר עומס מוגזם על רוחב הפס כגון הורדות כבדות בתדירות מוגזמת, או שיתוף קבצים.

 חבילות ללא הגבלה

חברה עלות חודשית הערות שירותים נוספים
פרטנר 148 שקלים GPS ופאנטון (מוזיקת המתנה)
פלאפון 59.90 מוגבלת בנפח גלישה באינטרנט עד 1 ג'יגה. כוללת גלישה בפורטל ללא הגבלה, חבילת צפייה TV, שירות GPS, שירותי מוזיקה, שירות שיר בהמתנה, וגיבוי ספר הטלפונים.
סלקום 146 שקלים ללא שירותים נוספים
מירס 19.90 שקלים הגלישה היא דרך הפורטל בלבד (מהפורטל לאתרים חיצוניים) ללא התחייבות וללא שירותים נוספים

*פלאפון - מוצגת החבילה הגדולה ביותר שמציעה החברה. כל החבילות לגלישה בארץ בלבד.

**סלקום - מציעה גם חבילת גלישה לגלישה בתוך הפורטל בעלות של 99 שקל לחודש ללא התחייבות.

חיובי חריגה : יקר להחריד

שמענו לא מעט על תלונות של לקוחות שחויבו בעלויות של אלפי שקלים על חריגה מחבילת הגלישה, או על לקוחות שלא קיבלו הודעה על סיום החבילה והמשיכו לגלוש וחויבו בחריגה גבוהה.

 חיובי חריגה

חברה תעריפי חריגה
פרטנר באינטרנט: 1.5 שקל לכל מגה בייט אחד עד להגעה לתקרה של 499 שקל בחבילת הבסיס. בשאר החבילות עד להגעת תקרת חיוב של 299 שקל. חריגה בפורטל: 1.5 לכל מגה בייט עד לתקרת חיוב של 49.90 שקל.
סלקום בחבילת הבסיס של גלישה בפורטל בלבד: 1 אג' לכל 1KB. בהמשך: 13 שקל לכל 1 מגה חריגה עד 23.17 מגה. 10 אג' לכל 1 מגה מעל תקרת 23.17 מגה. באינטרנט: 4.06 שקל לכל 1 מגה.
פלאפון 11.88 אג' לכל מגה בייט

כיום אנו עדים לשינוי מגמה מצד חברות הסלולר של תקרת חיוב לחורגים מנפחי הגלישה, וזאת במקום חיובים לפי החריגות בפועל שלעיתים מאמירים למאות ואלפי שקלים.

חשוב לציין, כי מעבר לעלויות חבילות הגלישה, פלאפון ואורנג' העמיסו על חבילות אלו שירותים נוספים ללקוח ללא אפשרות בחירה לבטלם.

בעלות השירותים בתוך החבילה אמנם מגולמת הנחה, וזה לרוב יותר זול מאשר רכישת כל שירות כזה בנפרד ללקוחות שמעוניינים בכך - אך לקוחות שלא מעוניינים בשירותים אלו ולא משתמשים בהם, לא יכולים לבטלם וצריכים לשלם את העלות הכוללת של כל חבילת הגלישה, גם אם לא השתמשו בהם. ולכן ,ללקוחות כאלו צריכים לתת את האפשרות לבחור: האם השירותים הנוספים מתאימים להם או לא?

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  מכשירי סלולר