דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר

הרוסים עליהם

מה ההבדל בין ישראלי עם שם ומבטא רוסי לבין ישראלי בלי מבטא? הטבות משמעותיות בסלקום ופלאפון. בדיקת ידיעות אחרונות ו"כמהזה?"

5 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

הרוסים עליהם

3/6/10, יהודית יהב, ידיעות אחרונות, בשיתוף "כמהזה?"

מה ההבדל בין ישראלי עם שם ומבטא רוסי לבין ישראלי בלי מבטא? הטבות משמעותיות בחברות הסלולר סלקום ופלאפון. תופתעו לשמוע כמה ישלמו העולה הוותיקה לנה ומיכל הצברית עבור אותן חבילות. בדיקת ידיעות אחרונות ו"כמהזה?".

אורנה מתל אביב ישבה מול נציג השירות בחברת הסלולר שלה, ומבלי להתכוון שמעה כי בדלפק הסמוך מוצעים ללקוח תנאים משופרים מחבילת השיחות שהציעו לה.

לדבריה, כששאלה אם גם היא יכולה לקבל תנאים כאלה, ענה לה הנציג "רק אם את רוסייה". אורנה מספרת שאותו לקוח התבקש לשלם 40 שקל לחודש על תוכנית זהה לשלה שעליה נדרשה לשלם 176 שקל.

אין זה סוד, שחברות הסלולר מציעות הנחות ללקוחות ושנים יש חבילות לסטודנטים, לחיילים, לצעירים וכן הלאה. אבל הנחות למגזר הרוסי? איזו הצדקה יש לכך? מדובר באוכלוסייה המונה יותר מ-2 מיליון משתמשים, ברב המקרים אלה עולים ותיקים שכבר נטמעו בתוכנו לחלוטין, אך משום מה נהנים מהטבות של עולים חדשים ונזקקים .

כדאי להיות רוסי? תלוי באיזו חברה

חבילת 200 דקות שיחה + 200 SMS בחודש:

חברה למגזר הרוסי למגזר הכללי
פלאפון 99 שקל 109 שקל
סלקום 50 שקל 99 שקל *
אורנג' 119 שקל 119 שקל

חבילת 350 דקות שיחה+ 50 הודעות SMS בחודש:

חברה למגזר הרוסי למגזר הכללי
פלאפון 179 שקל 224 שקל
סלקום 188 שקל 211 שקל
אורנג'** 179 שקל 179 שקל

ע"פ חבילות שהוצעו לנו טלפונית, בתנאי שנעבור מחברה אחרת* עבור 160 דקות+ 50 הודעות SMS **עבור 400 דקות+ 200 SMS

להנחות של המגזר הרוסי זוכים בדרך כלל בפגישות עם נציגי החברות בבית בשיטת "דור טו דור". כך, לדוגמה, הגיע לידינו חוזה שחתמה סלקום בספטמבר 2009 עם לקוח בביתו, תחת שם התוכנית "סלקום באהבה ללקוחות המגזר הרוסי". על פי החוזה אמור הלקוח לשלם עבור 226 דקות שיחה בחודש 100 שקל, אך החברה מזכה אותו מדי חודש ב-75 שקל, כך שהוא משלם 25 שקל בלבד. אותו לקוח אגב, עלה לארץ בשנת 1995, ולפחות בשנים האחרונות הוא משתכר היטב כאיש מערכות טכנולוגיות.

ותודה למבטא

כמובן שמבטא רוסי יכול לעזור: במקרה כזה, גם בטלפון אפשר להוציא מהחברות חבילות אטרקטיביות למדי, כפי שבדקנו בעצמנו (התוצאות מופיעות גם בטבלה). גייסנו את לנה, עולה ותיקה (12 שנים בארץ),  בעלת משפחה דוברת רוסית שפנתה לשלוש חברות הסלולר בעברית שוטפת במבטא רוסי, בבקשה לקבל חבילת שימוש מיוחדת אם וכאשר תנייד את מספרה ותעבור לחברה אחרת. כתוצאה מהבדיקה, אגב, עברה לנה לתוכנית זולה בהרבה שעל קיומה כלל לא ידעה קודם לכן. במקביל גייסנו את מיכל הצברית, שפנתה אף היא לשלוש החברות עם אותן בקשות.

בפלאפון הוצעה ללנה חבילה שכוללת 200 דקות שיחה בחודש פלוס 200 הודעות SMS ב-99 שקל, לאחר זיכוי של 40 שקל בחודש. מיכל, לעומת זאת, קיבלה את אותה חבילה תמורת 109 שקל. לחלופין, קיבלנו הצעה למגזר הרוסי של חבילה בת 350 דקות ו-50 הודעות SMS ב-179 שקל לחודש, לעומת 224 שקל לחודש במגזר הכללי.

בחברת סלקום הציעו ללנה תוכנית של 200 דקות שיחה בחודש פלוס 200 הודעות SMS, אך במקום לשלם בתוכנית זו 120 שקל לחודש, היא תשלם רק 50 שקל, שכן החברה מזכה אותה ב70 שקל מדי חודש. ומיכל? היא קיבלה הצעה לתוכנית עם פחות דקות: רק 160, ועם פחות SMS, רק 50 במקום 200 ב-99 שקל. ההצעה של 350 דקות פלוס 50 הודעות הייתה 188 שקל למגזר הרוסי לעומת 211 שקל למגזר הכללי.

לעומת זאת, התוכנית באורנג' לא הייתה אטרקטיבית למגזר הרוסי שיותר מלקוחות רגילים: 200 דקות שיחה+ 200 SMS עולה 139 שקל, 400 דקות +200 SMS עולה 199 שקל. ניוד או קו חדש רק מזכים את הלקוח ב-20 שקל לחודש ל-18 חודשים, כך שהמחיר יהיה 119 שקל לתוכנית הראשונה, ו-179 שקל לתוכנית השנייה- לרוסים ולוותיקים כאחד.

אנשי אתר "כמהזה?", העוסק בהשוואת מחירי התקשורת, לא הופתעו מהממצאים. בדיקה מקבילה שערכו מעלה פערי מחירים גדולים בין המגזר הרוסי לחבילות הרגילות, בעיקר בחברת סלקום.

חשוב לציין, כי בחברות סלקום פלאפון נותנים "הטבת ניוד: או "החזר שימוש" או "הטבת קו חדש" למשך 36 חודשים, ובכך עוקפים בקלילות  את התקנה שאוסרת על התקשרות לתקופה של יותר מ-18 חודשים.

מחברת פלאפון נמסר : "פלאפון מציעה לכל לקוחותיה אותם תעריפים וחבילות. מעת לעת אנו מציעים מבצעים נקודתיים המותאמים לצורכי אותו מגזר. כך למשל, אנו מציעים בימים אלה מסלול למגזר הערבי, של 3500 דקות ב-79 שקל לחודש". בנושא ההתחייבות ל-36 חודשים נמסר כי " פלאפון מאפשרת ללקוחותיה לקבל הטבות שונות, בהתאם למגוון התוכניות, בהן גם הטבות בגין ניוד מחברה אחרת. כמובן שמשך הזמן שבו ניתנת ההטבה לא מהווה התחייבות של הלקוח".

מסלקום נמסר: "כחברה המשרתת למעלה משלושה מיליון לקוחות אנו עורכים התאמה לתוכניות ולמסלולים בהתאם לדרישות, דפוסי השימוש והצרכים של כל מגזר ומגזר. כפי שחיילים, סטודנטים או משפחות נהנים ממסלולים מיוחדים, כך גם המגזר הערבי והמגזר הרוסי". אנו לא מעדיפים מגזר זה או אחר, אלא מודעים וקשובים לצרכי לקוחותינו ומנסים לענות עליהם". בנושא ההתחייבות ל-36 חודשים , נמסר כי "סלקום מעניקה ללקוחות המתניידים אל החברה הטבת הצטרפות, שלא קשורה לתקופת ההתחייבות ומהווה הוזלה משמעותית מרגע הניוד לאורך זמן, כשהלקוח אינו מחויב לממש את ההטבה במלואה.

מחברת אורנג' נמסר כי איננה נוהגת לבנות תוכניות ייעודיות למגזר הרוסי, שכן מדובר בקבוצה גדולה מאוד של משתמשים. "במקום לשים דגש על התעריף, אנחנו מתמקדים במכלול פעילויות המותאמות לקהל הרוסי, כמו האולימפיאדה למתמטיקה ועולם תכנים ומידע ברוסית באתר שלנו".

ומה עם המגזר הערבי?

על המגזרים האחרים ברי המזל, הזוכים להטבות, נמנים חרדים, דתיים, חיילים וסטודנטים. במקרים אלה, אולי יש הצדקה להנחה. הכנסתם של חיילים וסטודנטים נמוכה, אם בכלל יש להם הכנסה, וכך גם לגבי אנשי המגזר החרדי. יתרה מזאת, הטלפון מוגדר "כשר" של המגזר החרדי אינו מאפשר לשלוח SMS וגם לא לגלוש באינטרנט. סיבה נוספת: החרדים, וכמוהם דתיים לאומיים, אינם מדברים בשבת. מגזרים אלה אכן זוכים להטבות המותאמות לדפוסי התקשורת שלהם.

ומה לגבי המגזר הערבי? ליאת נחום, מנהלת תוכן באתר "כמהזה?" בדקה ומצאה, כי התוכניות למגזר הערבי בנויות בעיקר מאלפי דקות בתוך המשפחה בגלל הרגלי השיחות של המגזר. כך לדוגמה, מציעות החברות למגזר הערבי 2000-3500 דקות שיחה בחודש בתוך המשפחה, בעלות המסתכמת ב-2-3 אגורות לדקה, אם אכן מנצלים את הדקות עד תום.

בבדיקה שעשה עבורינו ראמי מיפו, הציעה לו חברת פלאפון 3500 דקות שיחה בחודש ב-79 שקל, כאשר השיחות הן למנויי פלאפון בתוך המשפחה, או לשלושה יעדים נבחרים, או בשעות הלילה וסופי שבוע. זאת בעוד מנוי רגיל משלם 69 שקל לחודש עבור 150 דקות בלבד, מתוכן 90 דקות בפלאפון. חברת סלקום מציעה למגזר הערבי תוכנית בשם "מרחבא" שבה משלמים סכום של 38.84 אגורות לדקת שיחה לכל היעדים, ותשלום חודשי קבוע של 19.81 שקל. תוכנית מעולה לעומת תוכניות למגזר הרגיל, שבהן המחיר לדקת שיחה עומד על 49-60 אגורות.באורנג' הציעו לאנשי המגזר הערבי לשוחח 2000 דקות שיחה בחודש ב-49 אגורות לדקה, פלוס 14.90 שקל מדי חודש.

המגזר הכללי ישלם 69 אגורות לדקה עבור אותו סכום חודשי. ואם אינכם שייכים למגזרים המצ'ופרים יש עוד דרך להשיג חבילות מוזלות. כדאי לבדוק, אם מישהו מבני משפחתכם מדרגה ראשונה (הורים, אחים, אחיות וילדים) עובד בארגון גדול. "בארגונים הפרטיים והציבוריים נמצאים המסלולים האטרקטיביים ביותר עבור בני משפחה, והם עשויים לצמצם את ההוצאה החודשית עד מחצית", אומרת נחום.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר

תגובות