דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

האם יבוטלו קנסות היציאה?

משרד התקשורת דורש להפחית משמעותית את קנסות היציאה אשר גובות חברות הסלולר, הטלפוניה הפנים ארצית והאינטרנט. האם סוף סוף יוקטנו סכומי הקנסות המופרכים?

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

האם יבוטלו קנסות היציאה?  

29/4/10, סתיו יפה, "כמהזה?"

אחת התופעות המרגיזות ביותר בתחום התקשורת, היא תקופת ההתחייבות הארוכה, אשר הפרתה על ידי הצרכן מחייבת אותו בתשלום קנס בגובה מאות ואלפי שקלים. קנסות אלה מהווים עבור הצרכנים חסם מעבר משמעותי בין חברות התקשורת. לסוגיה זו נדרש משרד התקשורת לאחרונה, וכנראה שיהיו בשורות טובות: קנסות היציאה יצומצמו משמעותית ויבוטל הפירעון המיידי עבור ציוד, דוגמת מכשיר סלולר.  

משרד התקשורת פרסם ב-28/4/10 שימוע בנושא "ביטול קנסות היציאה" בחברות התקשורת. שימוע זה הינו צעד חשוב בדרך לחוק צרכני שציפינו לו זמן רב. חברות הסלולר, הטלפוניה הפנים ארצית וחברות המספקות אינטרנט יידרשו להגיב לשימוע הזה בחודש הקרוב, כך שעדיין לא מדובר בחוק, אבל הכיוון אליו מובילים הדברים הוא הקטנה משמעותית של קנסות היציאה, ושיפור ניכר בנוחות ובקלות המעבר בין חברות התקשורת.

המהלך המתואר נובע מתלונות רבות בנוגע לקנסות יציאה גבוהים ובלתי שקופים לצרכן, וכחלק מהניסיון של משרד התקשורת לאפשר מעבר חופשי יותר בין החברות ולבטל את חסמי המעבר ביניהן (זוכרים את חוק ניידות המספרים? את חוק קיצור תקופת ההתחייבות?  החוק החדש יהיה ההמשך הישיר שלהם).

לא פלא שמשרד התקשורת קיבל תלונות רבות בנושא קנסות היציאה- הצרכן כיום מתבקש לשלם סכומים גבוהים מאוד בבואו לעזוב חברת תקשורת. למשל, מי שיבקש לעזוב את חברת הסלולר לפני תום תקופת התחייבותו למסלול יידרש לשלם קנס יציאה בגובה של כ- 1000 ₪ (אפילו אם נשארו רק חודשיים להתחייבות), וגם לשלם בבת אחת את כל יתרת התשלומים על המכשיר, אשר יכולה להגיע לאלפי שקלים, תלוי בסוג המכשיר ובסכום אשר כבר שילמתם עליו לפני מועד ההתנתקות.

החוק החדש מציע נוסחא ברורה והוגנת לחישוב קנס היציאה המקסימאלי שיידרש הלקוח לשלם במקרה של הפרת תקופת התחייבות: 10% מגובה התשלום החודשי X מספר החודשים שנשארו עד תום תקופת ההתחייבות. אם התשלום החודשי משתנה מדי חודש, עשרת האחוזים (מקסימום 10%) יחושבו לפי החשבון החודשי הממוצע במהלך תקופת ההתחייבות עד למועד העזיבה. בנוסף, משרד התקשורת שוקל לחייב את החברות להמשיך ולאפשר את פריסת התשלומים עבור ציוד, כך שלא תצטרכו לשלם אלפי שקלים בבת אחת עבור מכשיר סלולר. משרד התקשורת, בניסיון להסרה מוחלטת של חסמי המעבר בין החברות, מתייחס גם לגבי סוגיית ההטבות ו"המתנות" שלכאורה קיבלתם מחברות התקשורת, ומעוניין להכניס לחוק החדש סעיף לפיו אם קיבלתם מתנה כמו מסך מחשב, דיסק און קי, כרטיסים למופע וכדומה, התשלום עבורה במקרה של התנתקות לפני תום תקופת ההתחייבות יבוצע באופן חד פעמי, ויהיה אך ורק סכום עלות המתנה, ללא תוספות וניפוחים (כמו שקורה לצערנו היום בהרבה מקרים).

אנו ב"כמהזה?" מחכים ומקווים לדווח לכם שהחוק יצא לפועל, ושההצעה הפכה לבשורה צרכנית של ממש... 

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

תגובות