דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

נכנסים בזול יוצאים ביוקר

ערוץ 2 בשיתוף אתר "כמה זה?", יצאו לבדוק כמה יעלה לכם להתנתק מספק התקשורת.

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

נכנסים בזול יוצאים ביוקר

12/10/09, אופיר רייכמן, ערוץ 2

עם השנים, גדלים ומתרבים שירותי התקשורת אליהם אנו נזקקים. אם לפני 50 שנה, שירות התקשורת העיקרי היה קו הטלפון הביתי, ולברי המזל גם טלוויזיה, אז היום העולם השתנה. מלבד הטלפון הביתי, היום אנו זקוקים גם לשירותי הטלוויזיה, כאשר הערוצים הרגילים ממש לא מספקים את רובינו ואנו נאלצים לרכוש את שירותי הכבלים והלוויין. כמו כן נכנסו לחיינו הטלפונים הסלולאריים האינטרנט, השיחות לחו"ל המגאזינים השונים ועוד ועוד.

לאחר שבחרתם את שירותי התקשורת הדרושים עבורכם, מגיע שלב בחירת ספק התקשורת, שלב חשוב ומאוד לא פשוט. ההיצע בשוק גדול, המחירים והתוכניות מבלבלים ורוב הזמן אנו עסוקים בלבדוק איפה נקבל הצעה טובה יותר. כאשר אנו בוחרים ספק יש לנו מטרה למצוא ספק שייתן לנו "ראש שקט" ושלא נצטרך להחליף אותו כל חצי שנה. אז לאחר בדיקות, התלבטויות והשוואות, בחרתם ספק שירותים: טלוויזיה, אינטרנט, סלולאר, או כל דבר אחר, וכמובן, כפי נדרש היום בשוק, התחייבתם לתקופה מסוימת. נפל דבר, ולפני תום תקופת ההתחייבות, לא הייתם מרוצים מהשירות או שאולי הבנתם שאינכם זקוקים לו, ייתכן גם שקיבלתם מחיר טוב יותר אצל המתחרה, בכל אופן, החלטתם להתנתק מהספק, אתם יודעים כמה זה יעלה לכם?

ערוץ 2 בשיתוף אתר "כמה זה?", www.kamaze.co.il האתר להשוואת מחירי תקשורת, יצאו לבדוק כמה יעלה לכם להתנתק מספק התקשורת, האם חייבים להתחייב והאם יש מישהו שמוכן לשלם את קנס היציאה במקומנו.

 ספקיות האינטרנט

כאשר אתם בוחרים ספק אינטרנט ניתנת לכם האופציה לבחור בין מסלול עם התחייבות לבין מסלול שאינו בהתחייבות. כמובן שהתעריפים במסלול ההתחייבות זולים יותר, אך חשוב לדעת כי כל ספקיות האינטרנט דורשות תשלום מלא על כל חודשי ההתחייבות אליהם התחייבתם. ז"א שאם התחייבתם לשנה ואחרי 7 חודשים החלטתם להתנתק, אין לכם הרבה ברירה אלא לשלם להם על כל חמשת החודשים שנותרו.

בדקנו במוקדי השירות של 5 ספקיות אינטרנט, כמה יעלה חיבור לאינטרנט 1.5 מגה, על פ י התחייבות ל-12 חודשים וכמה נשלם ללא התחייבות.

  תשלום חודשי משך ההתחייבות מתנה תשלום חודשי
ללא התחייבות
סה" תשלום שנתי
במסלול עם התחייבות
סה"כ תשלום שנתי
במסלול ללא התחייבות
012 סמייל 39.90 ₪ 12 חודשים 3 חודשים מתנה 49.90 ₪ 359.1 ₪ 598.8 ₪
013 נטוויז'ן 39.95 ₪ 12 חודשים 3 חודשים מתנה 39.95 ₪ 359.5 ₪ 599.4 ₪
בזק בינלאומי 40.25 ₪ 12 חודשים 3 חודשים מתנה 65.46 ₪
(2 ₪ ליום)
402.5 ₪ 785.52 ₪
אורנג' 35 ₪ 12 חודשים 3 חודשים מתנה 40 ₪ 315 ₪ 480 ₪
018 אקספון 29 ₪ 12 חודשים 3 חודשים מתנה 29 ₪ 261 ₪ 348  ₪

מקור: אתר "כמהזה?"  www.kamaze.co.il

לא קשה להבחין שאם אתם נשארים מחויבים כל השנה, המחיר בהתחייבות משתלם בהרבה. אבל מה קורה אם אתם מחליטים להתנתק מהשירות לפני תום שנת ההתחייבות?

בדקנו עבורכם כמה תשלמו אם תחליטו להתנתק לאחר 6 חודשים:

  תשלום ל-6 חודשים במסלול עם התחייבות תשלום ל-6 חודשים במסלול ללא התחייבות
012 סמייל 359.1 ₪ 299.4 ₪
013 נטוויז'ן 359.5 ₪ 299.7 ₪
014 בזק בינלאומי  402.5 ₪ 392.76 ₪
אורנג' 315 ₪ 240 ₪
018 אקספון 261 ₪ 174 ₪

מקור: אתר "כמהזה?"  www.kamaze.co.il

ניתן לראות כי ברוב החברות ההפרשים בין מסלולי ההתחייבות לאלו שהם ללא התחייבות נעים בין 60 שקלים ל- 230 שקלים, תלוי בחברה. יש לציין כי בבזק בינלאומי כמעט ואין הבדל בין המחיר בהתחייבות לזה שלא בהתחייבות. לעומת זאת, אם תחליטו להתנתק לאחר 8 חודשים ומעלה, בכל החברות, כבר יהיה עדיף לכם להישאר במסלול ההתחייבות.

הבעיה העיקרית כמובן, היא שלא ניתן לדעת מבעוד מועד אם נרצה להתנתק לפני תום תקופת ההתחייבות, ובכך "כובלות" אותנו ספקיות האינטרנט להישאר מחויבים אליהן.

הכבלים והלוויין

ההתחייבות לכבלים ולוויין נעה בד"כ בין שנתיים לשלוש. בדקנו עבורכם כמה יעלה לכם להתנתק מחבילת הבסיס ומחבילה הכוללת בסיס+ 3 חבילות (עם 2 ממירים). בשתי החברות תשלומו קנס יציאה חד פעמי ללא צורך לשלם על החודשים הנותרים התחייבתם אליהם.

אם החלטתם לעזוב אחת מן החברות YES/HOT ולעבור לשנייה, לפני תום ההתחייבות, תוכלו לקבל החזר עבור החוב שלכם מהחברה אליה בחרתם לעבור. אם בחרתם לעבור מ-HOT ל-YES, תוכלו לקבל מ-YES החזר של עד 640 שקלים כנגד הצגת חשבונית החיוב. אם תחליטו לעשות מעבר הפוך תוכלו לקבל מ-HOT החזר של עד 600 שקלים, גם כן, כנגד הצגת חשבונית החיוב.

חברת HOT מציעה כיום חבילות משולבות של שירותי הטלוויזיה, הטלפון והאינטרנט וכמו כן חבילות המשלבות רק בין הטלוויזיה לטלפון או רק בין הטלוויזיה לאינטרנט. שימו לב כי אם תחליטו להפר את ההתחייבות בחבילות אלו תשלמו קנס יציאה קבוע לכל אחד מן השירותים ובנוסף תשלום עבור כל חודש בו נהניתם מן ההטבה. זאת אומרת, שככל שתתנתקו מאוחר יותר מן השירות תשלמו קנס גבוה יותר, שיטה שמטרתה להשאיר אתכם מחויבים לחברה לאורך כל חודשי ההתחייבות.

חברות הסלולר

לא כולם יודעים את זה, אבל כאשר אנו מתחייבים לחברות הסלולר, ההתחייבות שלנו מחולקת לכמה סעיפים. ראשית כל, אנו מתחייבים לחברה. לאחר מכן אנו רוכשים מכשיר, עליו אנו משלמים בד"כ בתשלומים, ולרוב החברה מחלקת זאת ל-36 חודשים, כך שזו התחייבות נוספת. ולבסוף אנו מתחייבים לתוכנית תעריפי השיחות והשירותים הסלולריים השונים. מכיוון שמדובר בנושא סבוך, לכל חברה יש שיטת הקנסות שלה, אשר מעדיפות לכנות זאת "דמי יציאה" ונמנעות מלומר את האמת: מדובר בקנס.

אם אתם לקוחות חברת סלקום והחלטתם להתנתק, תאלצו לשלם את יתרת התשלומים עבור מכשיר הטלפון שברשותכם, קנס על התנתקות מהחברה וקנס על התנתקות מהתוכנית, ולרוב, הכל בתשלום אחד. אם תחליטו להישאר בחברה ורק לעבור מתוכנית תעריפים אחת לאחרת, תאלצו לשלם קנס הנקרא "דמי מעבר", כאשר הקנס הולך ופוחת ככל שנותרו לכם פחות חודשי התחייבות.

לקוחות חברת פלאפון שיחליטו להתנתק לפני הזמן ישלמו קנס יציאה שהחברה קובעת בתחילת ההתקשרות. בנוסף, יהיה עליכם להמשיך ולשלם את יתרת החיוב עבור המכשיר. אם תחליטו לנייד את המספר לחברה אחרת, תאלצו לשלם את כל הקנסות ויתרות החיובים בתשלום אחד. כמו כן, אם תחליטו לעבור בין תוכניות תעריפים שאינן מאותה "משפחה", לדוגמא – מתוכנית בנק דקות לתוכנית שאיננה על פי בנק דקות, תאלצו לשלם קנס.

בחברת אורנג', קנס ההתנתקות לפני תום תקופת ההתחייבות נגזר לפי שווי ההנחה שניתנה ללקוח על המכשיר כאשר הוא הצטרף לחברה. החברה מאפשרת מעבר בין המסלולים ללא תשלום נוסף, אך במעבר כזה, הלקוח יפסיק לקבל את ההחזר עבור המכשיר.

לעומת זאת, בחברת מירס, קנס ההתנתקות נגזר לפי יתרת החודשים הנותרים בהתחייבות. בחצי שנה הראשונה, ניתן לעבור בין תוכניות התעריפים ללא דמי מעבר, לאחר מכן, מעבר בין התוכניות יגרור התחייבות מחדש של 18 חודשים.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  תקשורת

תגובות