דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  ספקיות אינטרנט

גלישה זה לא משחק ילדים

כיצד תגנו על ילדיכם מפני הסכנות האורבות להם באינטרנט? במאמר הבא מידע על כל האפשרויות לסינון תכנים ולבקרה על גלישת הילדים.

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

 גלישה זה לא משחק ילדים

16.9.09, טל דומב, NEWS1

כיצד תגנו על ילדיכם מפני הסכנות האורבות להם באינטרנט? במאמר הבא מידע על כל האפשרויות לסינון תכנים ולבקרה על גלישת הילדים וגם טיפים שימושיים

האינטרנט הוא עולם ומלואו, ילדים נחשפים מדי יום למגוון רחב של תכנים, יכולים ללמוד באופן עצמאי או מול המורה, לשחק במשחקים אינטראקטיביים עם ילדים אחרים ולהכיר חברים ותרבויות מכל העולם. אך עם זאת, באינטרנט גם אורבות לילדכם סכנות רבות ומגוונות. סכנות המתבטאות בחשיפה לתכנים לא הולמים (מין, אלימות, הסתה וכד'), בפגיעה בפרטיות, היחשפות לסמים, אלכוהול והימורים, יצירת קשרי אהבה ופגיעות על-רקע מיני/פלילי/ לאומני.

חשוב להזכיר שגם אם תלמדו את הילדים איך לגלוש נכון, אפילו הקלדה לא נכונה של מילה יכולה לחשוף את הילד למגוון של אתרים עם תכנים לא רצויים. על כן, כדי שתוכלו למנוע סכנות אלו מילדיכם, News1 בשיתוף "כמהזה?" - www.kamaze.co.il - האתר להשוואת מחירי תקשורת, סקרו את תוכנות סינון התכנים שמציעות החברות השונות וצרפו מספר טיפים להורים ולילדים

מה מציעות החברות

כמעט כל ספקיות האינטרנט מציעות תוכנות ושירותים לסינון אתרים ותכנים. הספקיות מציעות מערכות סינון די דומות אשר חוסמות את הגישה לאתרים פורנוגרפיים, סמים, הימורים, נשק, שטנה, אתרי צ'אט, הכרויות, דואר אינטרנט, רשתות חברתיות ועוד. בנוסף, אחוזי החסימה שמציעות החברות גבוהים ומגיעים ל-99.2% חסימה. אתר כמהזה? בדק ומצא, כי עלות התוכנות והשירותים דומה מאוד בין החברות ונעה בין 9 שקלים ל-12 שקלים לחודש, כאשר לרוב, השירותים ללא התחייבות.

בזק בינלאומי מציעה את תוכנת i-Keeper - תוכנה לסינון תכנים באינטרנט המספקת להורים שליטה ובקרה בתכנים אליהם נחשפים ילדיהם. ביכולתה של התוכנה לבדוק כל אתר, לסווג אותו על-פי תוכנו לקטגוריה הרלוונטית ולחסום אותו במידת הצורך. ניתן אף להכין רשימה פרטית ולהכניס אליה אתרים ספציפיים לחסימה. בנוסף, מאפשרת התוכנה להגביל את זמני הגלישה של הילדים כך שלא יוכלו לגלוש באינטרנט בשעות מסוימות (לדוגמה בלילה).

שירות נוסף - IM-Keeper אשר מהווה הרחבה של ה-i-Keeper ומאפשר סינון וחסימה של תוכנות נוספות כגון תוכנות מסרים מידיים: ICQ ,MSN ותוכנות שיתוף קבצים כמו  Emule.

012 סמייל מציעה תוכנה דומה הנקראת שמרטף - תוכנה החוסמת תכנים וגישה לאתרים לא רצויים, כמו-כן, חוסמת כניסה לחדרי צ'אטים. התוכנה אף היא מאפשרת להגביל את זמן הגלישה של הילד, וההורה יכול לקבל דוחות מפורטים על הרגלי הגלישה של הילד.

ל-013 נטווז'ן שירות הנקרא מסננט - השירות סורק כל דף באינטרנט ומסווג אותו לקטגוריה המתאימה על-פי תוכנו. בנוסף הוא מפקח על שימוש בתוכנות מסרים מידיים באמצעות סינון חכם של תכנים ומילים, יכול למנוע הפצה של פרטים אישיים ונותן אופציה לשליטה אקטיבית על רשימות הקשר של ילדכם. כמו קודמותיה מאפשרת לנהל את זמן הגלישה של הילדים באינטרנט, ולהפיק דוחות על הגלישה של הילד.

אורנג' מציעה שירות סינון אתרים, שליטה בגישה לאתרי משחקים ובתוכנות שיתוף קבצים ומסרים מידיים. כמו-כן, מערכת הסינון מתעדכנת מדי יום וניתן להוסיף/להסיר אתרים מרשימת חסימות פרטית.

רמות חסימה

שירות נוסף שמציעות חלק מהחברות הוא שירות חסימה על-פי רמות שונות של חסימה, כך שכל אחד יכול לבחור את רמת החסימה המתאימה לו ובמידת הצורך הוא אף יכול לעבור בין הרמות השונות. חשוב לציין כי בשל רמות החסימה הגבוהות, שירותים אלו מתאימים יותר למגזר הדתי, אך עם זאת, רמות החסימה הנמוכות יותר יכולות להתאים גם לכלל האוכלוסיה.

חברת אינטרנט רימון מציעה כחמישה מסלולי חסימה שונים, מהמסלול המוגן עד המסלול הסגור הרמטי. רמות החסימה ינועו בין חסימת אתרים בעלי תכנים פורנוגרפיים ואלימים מובהקים, דרך סינון תכנים חושפניים כגון חיי לילה ומסיבות, תצוגות אופנה, הלבשה תחתונה ודיונים בנושאים מיניים בוטים. ועד לחסימה הרמטית בה תתאפשר גלישה אך ורק לאתרים שאינם בעלי אופי בידורי או חושפני, ועל כן תחסם הגישה לרוב המוחלט של אתרי החדשות והבידור, יחד עם אתרים מקצועיים או מסחריים בהם יש חשש לחשיפה לתכנים פוגעים.

בין המסלולים שמציעה חברת אינטרנט רימון, קיים המסלול ה"שמור" אשר אינו מתיר גישה לאתרים שאינם מוכרים למערכת לפני ביקורת אנושית (שאורכה 90 שניות בממוצע) של מוקד "אינטרנט רימון". כמו-כן, החברה מספקת שירות "נטו שלי" המאפשר חסימת אתרים על-פי בחירה אישית. חשוב לציין כי מערכת הסינון של חברת אינטרנט רימון המתבצעת בשרתי החברה (כך שאין כלל גישה לתכנים לא רצויים) בניגוד לשאר החברות שמציעות תוכנה להתקנה.

גם 012 סמייל מציעה שירות דומה הנקרא בקרת הורים. שירות הניתן בשיתוף חברת "מורשת" המתמחה בפתרונות אינטרנט למגזר הדתי. השירות מציע חסימת תכנים, אתרים וצ'אטים. ניתן לבחור בין שבע רמות חסימה, החל מחסימה מלאה, ללא יכולת לגלוש באתרי אינטרנט אלא רק תיבת דואר אלקטרוני, ממשיך ביכולת לגלוש רק באתרים שנבחרו מראש על-ידי הלקוח וכן הלאה עד לגלישה חופשית באינטרנט.

תוכנות חסימה אינטרנטיות

חשוב לדעת, כי לא חייבים לקחת את שירותי הספקיות כדי לחסום גישה לאתרים ותכנים לא רצויים. ישנם לא מעט אתרים המציעים שירותים אלו, למרות שלרוב עלותם גבוהה יותר מעלות שרותי הספקיות. להלן כמה אתרים עליהם ממליצים באתר הממשלה:-
Net Nanny -  תוכנת שמאפשרת סינון אתרים על-פי מילים עם אפשרות להוספת מילים חדשות.
 ContentProtect - תוכנה לסינון תכנים פורנוגרפיים, גזעניים, אתרי הימורים ומונעת התקנת משחקים לא חוקיים.
LamBigBrother -  תוכנה אשר עוקבת אחרי גלישה לאתרים, צ'טים ותוכנות מסרים מיידיים.

התראות להורים

בין שאר השירותים, מציעות חלק מהספקיות, עידכון בזמן אמת על גלישה או על פעולה חריגה של הילד בזמן גלישתו באינטרנט. 013 נטוויז'ן מציעה שירות של קבלת התראות בזמן אמת על שימוש חורג לתיבת המייל של ההורים. לעומתה, 012 סמייל מציעה את שירות בקרה והתראות, שירות השולח להורים התראה על כל שיחה חשודה של הילד בצ'אט באי-מייל או בתוכנת מסרים מידיים. על ההורים להגדיר רשימת מילים המפעילות את ההתרעה, וברגע שהילד רושם מסר חשוד, ההורה הרשום לשירות מקבל התראה במסרון ישירות לנייד (עלות המסרון 50 אגורות), ולאי-מייל הכולל את תצלום המסך של הילד.

בנוסף, ישנה תוכנה הנקראת ParAlert, אותה ניתן להוריד מן האינטרנט ולהתקין על המחשב האישי. התוכנה מגיעה עם רשימת "מסרים חשודים" שהוכנסו בה מראש ואשר ניתן להוסיף/להסיר ממנה מסרים. כאשר המערכת מוצאת "מסר חשוד" היא שולחת התראת מסרון לטלפון הנייד של ההורה ומייל המציג צילום מסך של הפעילות החשודה. בנוסף, המערכת מתעדת את כל הפעילות של הילד באינטרנט, על-ידי צילום מסך כל 20 שניות ומקלידה את הקשות המקלדת. מחיר השירות 19.90 שקלים לחודש, כאשר לקוחות 012 סמייל זכאים למחיר מוזל.

חשוב להזכיר כי יש גם דרך חינמית, קלה ונוחה לחסום תכנים ואתרים והיא דרך דפדפן אינטרנט אקספלורר המותקן בכל מחשב. הדפדפן מאפשר חסימת גישה לאתרי אינטרנט וכמו-כן הפעלת מנגנון סינון תכנים המונע גישה לאתרים המשלבים תכנים כגון אלימות, פורנוגרפיה וכו'. כל שעליכם לעשות הוא לבחור בתפריט "כלים" ובתוכו לבחור "אפשרויות אינטרנט". לאחר מכן יש ללחוץ על "תוכן" ואז "הפעלה" ולבחור את הנושאים אותם תרצו לחסום, כגון, תוכן מיני, אלימות, עירום ועוד. בנוסף ניתן לבחור את עוצמת החסימה - מעט/מוגבל/ללא.

טיפים חשובים לילדים

נציגי כמהזה? ריכזו טיפים חשובים לחווית גלישה מהנה ובטוחה, אותם כדאי ללמד את הילדים:

לא לספק מידע מזהה, כגון: שם פרטי ומשפחה, טלפון, כתובת מגורים וכד'.

לא להעביר תמונות למישהו שלא מכירים אישית.

לא לפתוח הודעת דואר אלקטרוני ממקור לא מוכר.

לא להיפגש לעולם פנים מול פנים עם אנשים שפוגשים ברשת.

להיכנס רק לאתרים שמתאימים לגילם.

לא לכתוב באינטרנט דברים מעליבים ופוגעים.

לא להתקין תוכנות או משחקים שמצאו באינטרנט בלי ליווי מבוגר.

להיזהר ממתנות חינם באינטרנט.

וגם כמה טיפים להורים

מיקום המחשב: חשוב למקם את המחשב באזור משותף בבית שם ניתן לצפות באופן השימוש של הילדים באינטרנט.

הדרכה: חשוב להסביר לילדכם על הסכנות האורבות באינטרנט ועל דרכי ההימנעות מכך.

צרו רשימות מועדפים: ניתן להוסיף את האתרים האהובים על הילדים לרשימת המועדפים וכך ימנעו משיטוט מיותר ברשת.

חסימת תכנים: כדאי ללמוד כיצד מגדירים במחשב חסימת אתרים לא רצויים.

שיתוף: כדאי לשתף את האימייל שלכם עם הילד וכך תוכלו לעקוב אחר ההודעות הנכנסות והיוצאות.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  ספקיות אינטרנט

תגובות