דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  שיחות וגלישה מחו"ל

מהי הדרך הזולה ביותר להתקשר מחו"ל לארץ?

TheMarker ו"כמהזה?" בדקו איך הכי משתלם להתקשר לישראל מ-3 יעדים פופולריים בחו"ל

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

 הדרך הזולה ביותר להתקשר מחו"ל: כרטיס SIM בינלאומי

 ,23.3.2009  בר חיון, TheMarker בעוד חברות הסלולר מציעות שלל מסלולים מוזלים לשיחות מחו"ל לישראל, כרטיסי SIM בינלאומיים מציעים אלטרנטיווה זולה בעשרות אחוזים ■ אתר kamaze בדק איך הכי משתלם להתקשר לישראל מ-3 יעדים פופולריים בחו"ל
   

יש אינספור דרכים להתקשר מחו"ל לישראל: אפשר לחפש גישה לאינטרנט, לתאם עם מי רוצים לדבר אתו בישראל ולשוחח בחינם, אפשר למצוא כרטיסי חיוג לטלפונים קוויים במחירים נמוכים מאוד ואפשר פשוט להתקשר מהסלולר. ואולם הנחת היסוד שלפיה על נוחות משלמים נכונה גם לגבי תקשורת מחו"ל לישראל, וגם כאן מאמץ קטן יכול לחסוך עד אלפי שקלים. לקראת חופשת הפסח בדקנו בעזרת kamaze.co.il, באיזה אמצעי הכי משתלם להתקשר משלושה יעדים פופולריים בחו"ל: ארה"ב, צרפת ותאילנד. 

* בפלאפון gsm כל שיחה יוצאת עולה 4 ש"ח בנוסף לעלות לדקה, מוגבלת ל-15 דקות שאחריהן התעריף עולה לתעריף של פלאפון. בנוסף יש דמי מנוי בסך 119 ש"ח או 239 ש"ח לשנה. **לגבי כרטיסי ה-SIM הבינלאומיים שוכללוכל ההטבות והעלויות רכישת/שכירות הכרטיסים. 018 אקספון מציעה גם אופציה של השכרת כרטיס סים בנסיעה למגוון יעדים, בעלות של 5 ש"ח ליום בהטענת הכרטיס מראש בסכום של 112.5 ש"ח, מה שיכול להוזיל את עלויות הכרטיס לדפוסי שימוש מסויימים. 

כרטיס SIM - זול בהרבה ממסלולי חו"ל המוזלים

מנויי רשתות GSM (סלקום, אורנג' ובאחרונה גם פלאפון) יכולים למעשה לעשות שימוש במכשירים הסלולריים שלהם ברוב מדינות העולם, שכן זו הרשת הנפוצה ביותר, ולכן אין בעיה גם לרכוש כרטיס SIM מקומי בחו"ל ולהחליפו בכרטיס הקיים. החיסרון היחיד הוא שיחד עם הכרטיס מקבלים מספר טלפון חדש, וצריך לעדכן את כל הקרובים בישראל במספר הזמני. עם זאת, כרטיסי SIM מוזילים את ההתקשרות לישראל ומישראל במאות אחוזים. יש לציין כי המידע נאסף בעזרת נציגי אתר kamaze.co.il, אתר השוואת מחירי אינטרנט, סלולר, טלוויזיה, כרטיסי SIM וטלפונייה בישראל, באמצעות אתרי החברות ונציגי המכירות. יש גם לא מעט חברות תקשורת בישראל המספקות כרטיסי SIM כמו 1SIM ,TelAway קשר עולמי וחברות הטלפונייה הבינלאומית למעט 012 קווי זהב (שאינה מוכרת כרטיסי SIM ללקוחות פרטיים אלא רק לעסקיים שטסים לפחות חמש פעמים בשנה). למעשה, מדובר בכרטיסי SIM מקומיים בתוספת דמי תיווך. ככלל, כרטיסי ה-SIM הבינלאומיים משתלמים הרבה יותר ממסלולי החו"ל המוזלים של חברות הסלולר, למי שבכוונתו לעשות שימוש מועט בסלולר בחו"ל. בנוסף, ברוב המדינות שיחות נכנסות עם SIM בינלאומי הן ללא עלות. החברות המספקות כרטיסים אלה גובות תשלום עבור השימוש בכרטיס (לעתים בתשלום חד-פעמי), אולם בחישוב כולל התעריפים נמוכים מספיק כדי שזה יהיה משתלם מאוד. לדוגמה, מנויי סלולר המדברים הרבה מארה"ב עשויים לשלם עד פי חמישה מאשר אם היו קונים כרטיס SIM בינלאומי. בשימוש ראשון בכרטיס SIM חיצוני יש לפתוח את הנעילה על מכשיר הטלפון האישי. חברות הסלולר יעשו זאת עבור כ-90 שקל, אך עם מעט חוש טכני, תושייה וחיפוש באינטרנט אפשר לעשות את זה לבד. יש מעט מכשירים בשוק שלא ניתן להתקין בהם SIM חיצוני, וכדאי לברר מראש בכל אחד מאתרי החברות.

פלאפון GSM - מסלולי חו"ל חדשים

אם בכל זאת, מטעמי נוחות, בחרתם להישאר עם המספר המקורי של הסלולר שלכם, אל תעזו להדליק את המכשיר אלא אם כן עברתם מבעוד מועד למסלול חו"ל מוזל אצל מפעילת הסלולר, שכן הפרשי המחירים הם עצומים - הן בשיחות היוצאות והן בנכנסות. כחלק משירותי הרשת החדשה של פלאפון בשיטת GSM שהושקה באחרונה, החברה מציעה החל מהיום גם מסלולי חו"ל חדשים במקביל לתעריפי חו"ל מוזלים רגילים. במסלולי חו"ל החדשים מציעה פלאפון תעריף אחיד של 59 אגורות לדקה מכל יעד בעולם, בעוד שעלות שיחות נכנסות ו-SMS נשארת כמו תעריפי חו"ל מוזל של פלאפון. לכאורה, מדובר במחיר תחרותי אף בהשוואה לכרטיסי ה-SIM הבינלאומיים. ואולם, יש כמה הגבלות ותשלומים נוספים על הדרך שהופכים את התמונה למורכבת מעט יותר: מעבר להתחייבות לשנה, הנוסעים לצפון אמריקה, לאירופה ולטורקיה צריכים לשלם דמי מנוי חודשיים של 9.9 שקלים, או 19.9 שקל לנוסעים לשאר מדינות העולם.  תעריף השיחות היוצאות (59 אגורות לדקה) הוא רק לשיחות בנות 15 דקות רצופות. לאחר מכן, החל בדקה ה-16 מוחל התעריף הגבוה הרגיל במסלול חו"ח מוזל. כמו כן, החברה גובה דמי שימוש קבועים של 4 שקלים לכל שיחה, כך שלא בהכרח משתלם לנתק בדקה ה-15 ולהתקשר שוב. בהשוואה למחירי מסלולים אלה, תעריפי ה-SIM הבינלאומיים נמוכים בהרבה. ואולם בהשוואה לרשתות הסלולר, התמונה משתנה לנוסע המתמיד. שכן תעריפי הרשת החדשה של פלאפון משתלמים ביותר למי שנוסע לחו"ל יותר מפעמיים בשנה ומדבר הרבה מהסלולרי. רק החבילות של סלקום מצליחות לעתים להשתוות.

מסלול מוזל - תעריפים דומים בין החברות

תעריפי השיחות וה-SMS במסלולי חו"ל המוזלים של שלוש הרשתות הגדולות (סלקום, אורנג' ופלאפון ברשת (CDMA) דומים מאוד והתחרות כמעט אפסית. בסלקום טוענים כי בשבועיים האחרונים החלה להציע גם חבילות זולות יותר. ואולם, לאחר בדיקה עולה כי רק אתמול, לאחר השקת מסלולי פלאפון, מוקדי השירות של סלקום החלו להציעם ללקוחות. החבילות החדשות הן 60 דקות שיחה ב-95 שקל, 90 דקות ב-139 שקל ו-120 דקות ב-180 שקל. שלוש החבילות מתחלקות חצי לשיחות נכנסות וחצי ליוצאות ובניצול מלא ומושלם של החבילות התעריפים הם 1.58-1.50 אגורות לדקה. ואולם אף לקוח אינו קולע במדויק לחבילת הדקות. אם אינכם מנצלים את כל החבילה תשלמו על כולה, ומצד שני חריגה במספר הדקות תקפיץ את התעריף לזה של מסלול חו"ל מוזל שמגיע עד 9-7 שקלים בארה"ב, אירופה ותאילנד. לצד אלה סלקום מציעה גם חבילות SMS - הזולה יותר ב-71 שקל ל-50 הודעות והיקרה יותר ב-654 שקל עבור 500 הודעות. המחירים משקפים עלות של 1.45-1.31 שקלים לכל הודעה. מירס היא החברה היחידה שאינה משווקת כיום מכשירים ברשת GSM. לכן, את המכשירים של מירס ניתן לקחת רק לארה"ב ולדרום אמריקה. מנויי מירס הנוסעים ליעדים אחרים יזדקקו למכשיר חלופי שאותו אפשר לקבל ממירס בחינם למשך 14 יום. מעבר לכך, יש לשלם דמי שכירות יומיים בסך שישה שקלים. 

הכי זול להשתמש בכרטיסי חיוג

למי שמוכן לוותר על הנוחות, כרטיסי החיוג הבינלאומיים, שבאמצעותם ניתן לחייג מטלפונים קוויים, מספקים תעריפים נמוכים בהרבה אף מכרטיסי ה-SIM הבינלאומיים. לרוב, התעריף הוא 10-20 אגורות לדקת שיחה בניצול מלא של הכרטיס. כיום בזק בינלאומי, 013 נטוויז'ן, 018 אקספון ו-012 סמייל מספקים כרטיסי חיוג בתעריפים שונים בהתקשרות לקווי ולסלולר, וכן חבילות של דקות שיחה בתעריפים מוזלים במיוחד. למשל, כרטיס חיוג של 013 נטוויז'ן לשיחות מארה"ב ומקנדה בתשלום מראש של 29.90 שקל, נותן 300 דקות שיחה לטלפונים נייחים בישראל (10 אגורות לדקת שיחה). 012 סמייל מציעה חבילות לארה"ב העולות 24 שקל וכוללות 200 דקות מארה"ב ומקנדה (12 אגורות לדקה). באתר kamaze מציינים כי בממוצע, אפילו תעריפי Skype Out אינם נמוכים בהרבה מתעריפי כרטיסי החיוג. בל נשכח כי רמת הנוחות בסקייפ היא נמוכה יותר, מכיוון שקשה יותר למצוא אינטרנט מאשר טלפון קווי וצריך להתקין תוכנה ולהטעין כסף בחשבונכם. 

כך בדקנו

ב-17 במארס ביררנו את התעריפים של ארבע מפעילות במסלולי חו"ל המוזלים: סלקום, פלאפון (כולל רשת ה-GSM החדשה), אורנג' ומירס, וגם את תעריפי כרטיסי ה-SIM הבינלאומיים בשש חברות: 1SIM, קשר עולמי, TelAway, בזק בינלאומי, נטוויז'ן 013 ואקספון 018. המידע נאסף בעזרת נציגי אתר kamaze.co.il, אתר השוואת מחירי אינטרנט, סלולר, טלוויזיה, כרטיסי SIM וטלפונייה בישראל, באמצעות אתרי החברות ונציגי המכירות. בנוסף לארבע מפעילות הסלולר הגדולות, ציינו רק את החברות המספקות את התעריפים המשתלמים ביותר. בחרנו שלושה יעדים פופולריים לחופשת הפסח - תאילנד, ארה"ב וצרפת - והגדרנו שלושה דפוסי שימוש על פיהם חישבנו את העלויות: משתמש כבד: נוסע לחו"ל שלוש-ארבע פעמים בשנה לזמן כולל של חודש, ומדבר ומקבל שיחות בכמות דומה לכמות הממוצעת של מנויי רשתות הסלולר בישראל: 350 דקות בשיחות יוצאות ובשיחות נכנסות (7 דקות לשיחה בממוצע). בנוסף, חושבה שליחת חמש הודעות SMS ביום. משתמש בינוני: נוסע לחו"ל פעם-פעמיים בשנה למשך שבועיים, שולח שלושה SMS ביום בממוצע ומדבר מחו"ל מעט פחות מהשימוש הממוצע בישראל: שלוש שיחות נכנסות ויוצאות ביום של כשלוש דקות כל אחת. משתמש קל: מבלה בחו"ל שבוע בשנה, מקבל ומוציא שיחה אחת ביום (שלוש דקות) ושולח שלוש הודעות SMS ביום. .

 

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  שיחות וגלישה מחו"ל