דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר

בדקנו: הרשת החדשה של פלאפון

הרשת החדשה של פלאפון חיה ובועטת: לקוחות קיימים וחדשים יכולים לעבור לרשת החדשה. TheMarker ו"כמהזה?" יצאו לבדוק מה מציעים לכם.

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

הרשת החדשה של פלאפון: חכו למסלולים הנוספים

בר חיון, The Marker, 17/02/09

 לקוחות חדשים: מעוניינים להצטרף לחברת פלאפון?

מבדיקת TheMarker ואתר Kamaze עולה כי החברה אינה מספקת גמישות בתעריפים ובתנאים ללקוחות שעוברים לרשת החדשה ■ גם מחירי המכשירים והמסלולים שהיא מציעה אינם אטרקטיוויים מאלה של שאר החברות ■ בפלאפון מבטיחים רענון נהלים ומסלולים נוספים.

הרשת החדשה של פלאפון חיה ובועטת: ההשקה הרשמית התרחשה לפני שבועיים אך מצטרפים מחברות מתחרות ולקוחות פלאפון קיימים יכולים כבר כחודש לרכוש את מכשירי הרשת.

הרשת פועלת בטכנולוגיית HSPA ונבנתה לפלאפון על ידי חברת אריקסון בהשקעה של כמיליארד שקל. היא מאפשרת שימוש בכרטיסי SIM עם אפשרות קליטה ברוב המקומות בעולם הרשת החדשה מאפשרת לפלאפון לשווק את מכשירי נוקיה וסוני אריקסון הפונים לקהל רחב יותר מהמכשירים שהוצעו ברשת המקורית של פלאפון - CDMA.

כדי לבדוק אם מחירי המכשירים רשת החדשה, תנאי ההצטרפות והמסלולים המוצעים כדאיים לצרכן, נעזרנו באתר Kamaze להשוואת מחירי הסלולר, האינטרנט, הטלפון, השיחות לחו"ל, שיחות מחו"ל, הכבלים והלוויין.

מבחינה כלכלית לא נמצאה בשורה צרכנית. הבדיקה מראה כי למצטרפים לרשת החדשה אין בינתיים גמישות רבה מבחינת תעריפים ותנאי מעבר. כיום, לדוגמה, לקוח פלאפון המעוניין לשדרג את מכשירו לאחד ממכשירי ה-PDA (כגון דגמי האומניה וה-SOUL של סמסונג) ייאלץ לשלם מחירים גבוהים במיוחד עבור המכשירים יחד עם חבילת גלישה בעלות 50 שקל לחודש, ולא יוכל להישאר עם מסלול התעריפים הקודם שלו.

לרוב הלקוחות המתכננים לעבור לרשת החדשה כדאי להמתין מעט, לפחות כמה שבועות, עד שירועננו הנהלים במוקדי השירות ויוצעו מסלולי תעריפים נוספים ולא רק חבילות דקות. בשבועיים האחרונים נרשמו גם זמני המתנה ארוכים במיוחד במוקדי המכירות - באמצע היום ניתן להגיע בקלות לעשר דקות המתנה, ואולי גם זו סיבה מספיק טובה לחכות.

אין אפשרות לטרייד אין

פלאפון מציעה כיום כ-15 מכשירים שבהם ניתן להשתמש ברשת החדשה ובעתיד יושקו נוספים. לקוחות פלאפון בהווה צריכים לזכור כי במעבר לרשת החדשה הם צריכים לרכוש מכשיר חדש, אך אין אפשרות לעשות טרייד אין עם המכשיר הישן. כלומר, הם ייאלצו להמשיך לשלם במקביל על הטלפון הישן וגם הזיכויים עליו בחשבונית החודשית (אם היו) ייפסקו. על כן, אם אינכם רוצים להתחיל לשלם על שני מכשירים במקביל, כדאי שתוודאו שעברו שלוש שנים מאז שרכשתם את המכשיר האחרון מפלאפון.

מחויבות לשנה לחבילת גלישה

שימו לב: אם אתם קונים מפלאפון את המכשיר החדש אתם מתחייבים למשך שנה לחבילת גלישה. כזכור, עד כה ניסיונות משרד התקשורת להכניס סעיף לרישיונן של חברות הסלולר שימנע מהן להתנות רכישת מכשיר דור שלישי ברכישת חבילת גלישה נכשלו. חברות הסלולר ממשיכות לחייב לקוחות הרוכשים מכשירים בחבילת גלישה של כ-24 שקל בחודש, גם אם הם אינם משתמשים בחבילה זו.

פלאפון מציעה שתי חבילות גלישה: אחת בעלות 23.90 שקל לחודש לגלישה בפורטל פלאפון והשנייה, חבילת גלישה מורחבת בעלות 49 שקל בחודש לגלישה באתרים מחוץ לפורטל. במכשירים מסוימים פלאפון מתנה את רכישתם בחבילה היקרה יותר. ההסבר של החברה הוא שמדובר במכשירי PDA בעלי מערכת ההפעלה Windows Mobile (כגון: Palm Treo, דגם הטושיבה שיימכר בפלאפון ודגמי האומניה וה-Soul של סמסונג) שלטענתה אינם מאפשרים גלישת WAP בפורטל. ואולם בפועל אין לכך כל מניעה טכנית (מכשיר האומניה בסלקום כן מאפשר זאת).

בפלאפון ביקשו להדגיש כי בשבועות הקרובים גם אצלם יהיה ניתן להסתפק בחבילת הגלישה הזולה יותר בכל המכשירים. לכן, בידקו על מה מחייבים אתכם: לא כדאי למהר להתחייב לשנה על חבילת הגלישה היקרה, בייחוד אם אינכם משתמשים בה במלואה.

מחירי המכשירים אינם זולים

לקוחות קיימים: המכשירים הנמכרים ברשת פלאפון החדשה אינם זולים יחסית למכשירים בחברות האחרות (ראו טבלת השוואה). ואולם מחירים אלה נהפכים לפחות אטרקטיוויים ללקוחות פלאפון המעוניינים להישאר עם מסלול התעריפים הנוכחי שלהם. אם אינכם מעוניינים בחבילות הדקות החדשות המוצעות, משום שיש לכם מסלול תעריפים אטרקטיווי יותר, תאלצו לשלם על כך תוספת בשיעור של 20%-25%. על כן, ללקוחות פלאפון עם תוכנית תעריפים משתלמת יותר מחבילות הדקות החדשות של פלאפון, רוב הסיכויים שלא כדאי למהר להצטרף לרשת החדשה.

שימו לב: יש מכשירים שברכישתם אין כלל אפשרות להישאר עם תוכנית התעריפים הישנה. שוב, גם כאן מדובר בכל אותם מכשירי PDA עם מערכת הפעלה Windows Mobile.

לקוחות חדשים: לקוחות המגיעים עם מכשירים מרשת סלקום או אורנג', יכולים לרכוש מפלאפון כרטיס SIM. הם יוכלו לבחור אך ורק מבין תוכניות התעריפים של הרשת החדשה. מבדיקת TheMarker לפני שבועיים עלה כי נציגי מכירות של פלאפון סרבו למכור כרטיסי SIM בלי לרכוש מכשיר חדש. פלאפון טענה אז כי מדובר בטעות וכי ההנחיה שניתנה לנציגים היתה לאפשר מכירת כרטיסי SIM.

נראה כי מאז רועננו הנהלים, אך בניסיון חוזר לברר כמה עולה כרטיס ה-SIM לא הצלחנו להוציא את המידע מנציגי השירות שטענו שכדי לברר זאת, עלינו להגיע פיסית לאחד ממרכזי השירות של פלאפון - זאת למרות שמחיר כרטיס SIM הוא קבוע: 99 שקל, בתשלום אחד או עשרה. מפלאפון נמסר כי אין סיבה שהנציגים לא ימסרו את מחיר כרטיס ה-SIM וכי הנהלים ירועננו שוב.

תוכניות התעריפים לא טובות יותר מהמתחרות

חברה חבילת הדקות תשלום חודשי תעריף לדקה*
אורנג' פלאפון 100 112 59 שקל 69 שקל 59 אג' 62 אג'
אורנג' פלאפון 200 216 110 שקל 127 שקל 55 אג' 59 אג'
סלקום פלאפון 510 420 301 שקל 239 שקל 58.90 אג' 57 אג'
אורנג' פלאפון 1500 1500 585 שקל 699 שקל 39 אג' 47 אג'

*בניצול מלא של החבילה

כאמור, לקוחות חדשים ברשת החדשה ומשדרגים למכשיר במחיר מוזל מחויבים לבחור מתוך סדרה של תוכניות תעריפים. פלאפון הודיעה כי המבחר יילך ויגדל ככל שהרשת החדשה תצבור ותק, ומי שחיכה עד שלשום כבר נהנה מתעריפי חבילות דקות נמוכים יותר. כדאי לציין כי תעריפי חבילות הדקות המוצגות באתר האינטרנט של החברה אינם אטרקטיוויים בעליל, אך בהתקשרות למוקד שירות הלקוחות התעריפים נוחים יותר.

בהשוואה לסלקום ואורנג', תעריפי החבילות הנוחים יותר. אינם תחרותיים ולרוב אף גבוהים במעט. יש גם בעייתיות מסוימת בכך שבינתיים פלאפון מציעה אך ורק חבילות דקות ברשת החדשה, שכן החיסרון העיקרי בכל מכסת דקות קבועה מראש הוא שהצרכן כמעט לעולם אינו מנצלן באופן אופטימלי. חריגה ממכסת הדקות או אי ניצולה עד תום, מקפיץ את המחיר הסופי בחשבונית.

בפלאפון ציינו שהיצע מסלולי התעריפים יגדל במרוץ הזמן ועל כן גם כאן ההמלצה היא להמתין ולא למהר להצטרף לרשת החדשה של פלאפון.

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  חבילות סלולר