דלג לתוכן
סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  טלפון קווי

האמת על מספרי החינם

מספרי חירום, מספרי כוכבית ושירותי מידע- כמה באמת גובות עליהם חברות התקשורת ומה הם השירותים שאנו באמת מקבלים בחינם.

2 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה

האמת על מספרי החינם

סתיו יפה, 13/11/2008

חשבתם שאתם מחייגים למספר חינם? חשבו שוב. מספרי חירום, מספרי כוכבית ושירותי מידע- כמה באמת גובות עליהם חברות התקשורת ומה הם השירותים שאנו באמת מקבלים בחינם?

התרגלנו לחשוב ששיחת חינם כשמה כן היא- אינה כרוכה בתשלום. אך מתברר ששיחת חינם יכולה לעלות לכם לא מעט כסף, במידה ואתם מתקשרים מהטלפון הסלולרי.

נענע 10 בשיתוף אתר כמהזה?, בדקו כמה עולים שירותים שנתפסים כ"חינמיים".

החיוג לשירותי חירום 100 למשטרה, 101 למד"א ו-102 למכבי אש אינו מצריך תשלום לא מטלפון רגיל וגם לא מהסלולארי (גם לא עבור השיחה עצמה).

מלבד מספרי החירום, יש עוד כמה שירותים חינמיים שניתנים על-ידי חברות הסלולר והטלפון הקווי, עליהם נפרט בהמשך.

זה לא באמת חינם

חשוב להבהיר, שכשאומרים "חייגו חינם 1-800" מתכוונים "חייגו חינם מטלפון קווי". שיחה ממכשיר סלולרי ל-1-800 עולה 25.41 אג'. חיוג למספרי 1-700 אינו שירות חינם לא מהסלולרי וגם לא מהטלפון הרגיל. עלות השיחה היא בהתאם לתעריף בתוכנית הלקוח, ועד תשלום של 38.27 אג' לדקה (למשל אם תעריף לדקת שיחה בתוכנית הלקוח הוא  60 אג', הלקוח ישלם 38.27 אג', והחברה אליה התקשר תשלם את היתרה).

משרד התקשורת מתכוון לפעול לכך ש 1-800 יהיה מספר חינם עבור הצרכן.

הצרה היא שהוא מתכנן זאת כבר משנת 2000, ובינתיים הצרכן משלם עבור החיוג הזה. לפני שמונה שנים הייתה אמורה להיכנס לתוקף התקנה שתמנע מחברות הסלולר לחייב על חיוג ל 1-800. הכניסה לתוקף נדחית ונדחית, ונכון לנובמבר 2008, עדיין לא קיימת.

המחיר של כוכבית

אם סברתם שמספרים אשר מתחילים בכוכבית הם מספרי חינם, טעות בידכם. מספרי כוכבית אינם מספרי חינם, לא בחיוג מהסלולרי ולא בחיוג מהטלפון הקווי.

כוכבית היא למעשה קיצור של מספר בזק רגיל, ועלות השיחה למספרי כוכבית היא כעלות שיחה לבזק (11.27 אגורות בשעות היום, 4.61 אגורות בלילה).

יש שירותים שברור לנו שאנו משלמים עליהם, למשל, גלישה באינטרנט ממכשיר הסלולר והורדה של רינגטונים ואנימציות. אולם, יש מספרים ושירותי שיחה שנתפסים "חינמיים" או זולים, בעוד שהם אינם כאלה. למשל, חברות הסלולר מחייבות אתכם עבור פירוט שיחות בחשבונית, עבור חסימת זיהוי זמנית (*43) ותעריף יקר במיוחד עבור חיוג ל-144. חלק מחברות הטלפון הקווי מחייבות אותנו עבור שיחה מזוהה, שיחת ועידה, חיוג ל-144, השכמה, שעון דובר ותא קולי.   

בבזק המצטרפים לשירות תא קולי או שיחה מזוהה, זכאיים לשירות שיחת ועידה חינם  

יש גם חינם, בכל זאת

שירותים הניתנים חינם בכל חברות הסלולר:

שירות שיחה מזוהה, שירות חיוג חוזר, שירות שיחה ממתינה, שירות החזקת שיחה – מאפשר ללקוח להשתיק את הרמקול, כך שהצד השני לא שומע את השיחה. שימו לב, כי עלות השיחות עצמן הינן בתשלום. הגישה לשירות ניתנת בחינם.

שירותים הניתנים חינם בחברות הטלפוניה הקווית:

שירות עקוב אחרי: *72, *73 (השירות עצמו בחינם, אך הלקוח משלם עבור קטע ההתקשרות בין הטלפון שלו לבין הטלפון אליו הופנתה השיחה.(שירות החזקת שיחה, שירות חיוג לשיחה נכנסת אחרונה (*42), שירות חסימת זיהוי קבועה לקו הטלפון (חסימה ראשונה חינם), שירות שיחה חונה (*41), שירות חסימה זמנית לזיהוי קו הטלפון (*43). 

סקירה זו הינה מארכיון ואינה עדכנית. לסקירות עדכניות עבור לעמוד  טלפון קווי