דלג לתוכן

מה חשוב לדעת כשההורה הופך לסיעודי

מהו מצב סיעודי? מהו קוד משרד הבריאות? איך לבחור בין בית אבות סיעודי למטפל סיעודי בבית, מה ההבדל בין מוסד סיעודי לבית אבות לתשושי נפש ועוד. תשובות לשאלות נפוצות אשר עולות כשאדם הופך לסיעודי.

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בבית אבות סיעודי?

לפעמים זה קורה בבת אחת - אירוע מוחי, תאונה או נפילה שאחריה מגיעה ירידה חדה בתפקוד ואיתה ההבנה שההורה שלנו לא יכול עוד להיות לבדו בבית. במקרים אחרים, הירידה בתפקוד איטית, לאט לאט ההזדקנות או מחלות הזיקנה דוגמת אלציימהר, דימנציה, מוגבלות פיזית שהולכת ומחמירה וכדומה פוגעות ביכולת לבצע פעולות שגרה בסיסיות כמו בישול, ניקיון הבית, היגיינה אישית, ובהמשך גם אכילה, קושי במקלחת ובהתארגנות, שליטה על צרכים ועוד. 

ההבנה שההורים שלנו צריכים עזרה סיעודית היא הבנה קשה ובאותו הרגע צצות שאלות רבות לגבי האפשרויות העומדות בפנינו ומה משמעותן הלוגיסטית, הכלכלית והרגשית על הורינו ועל המשפחה כולה. 
אספנו בסקירה הבאה שאלות נפוצות בתחום הזה במטרה לעשות קצת סדר באי הודאות הקשורה לטיפול בהורה סיעודי.

מהו מצב סיעודי?

מצב סיעודי הוא מצב בו אדם נזקק לעזרה בביצוע פעולות היומיום. למשרד הבריאות ולביטוח הלאומי יש מבחן אשר קובע אם אדם זכאי לגמלת סיעוד מהמדינה. במבחן נבדקת היכולת לבצע 6 פעולות בסיסיות: 
1. מעבר בין מצבים כמו למשל שכיבה וישיבה באופן עצמאי במיטה או בכיסא.
2. היכולת ללבוש ולפשוט בגדים באופן עצמאי - כולל מכנסיים, נעליים וכדומה.
3. היכולת להתקלח- יכולת להיכנס ולצאת מהמקלחת ולהתנקות שם ללא עזרה.
4. אכילה ושתיה עצמאית. 
5. שליטה על צרכים.
6. הליכה ללא תמיכה של אדם אחר. בסעיף זה הכוונה אינה לאדם כולל שימוש במקל או הליכון, אלא חוסר יכולת ללכת בלי מלווה. 

אדם אשר לא מסוגל לבצע 3-4 מתוך 6 הפעולות הללו נחשב סיעודי. יש מקרים בהם גם 2 מהמצבים מעלה יספיקו (למשל אם אחד מהם הוא אי שליטה על צרכים). 
ישנו מצב המוגדר סיעודי ואינו קשור לקריטריונים מעלה והוא נובע מקריטריון שנקרא תשישות נפש. תשישות נפש היא מצב של פגיעה קוגניטיבית בדרך כלל נגרמת ממחלות הקשורות לזקנה (כגון אלציימהר ודימנציה), יכולה להיגרם גם מפגיעה מוחית אשר נגרמת בעקבות תאונה או נפילה. תשושי נפש זקוקים להשגחה צמודה בשל בעיות בהבנה, בזיכרון, בהתמצאות וכדומה.

איך לבחור בין בית אבות סיעודי למטפל סיעודי בבית?

כאשר קשיש/ה זקוק לעזרה סיעודית עומדות בפניו שתי אפשרויות - הראשונה הינה מעבר לבית אבות סיעודי, והשנייה הינה הבאת מטפל סיעודי הביתה. לרוב האפשרות של בית אבות יקרה יותר, אבל גם נוחה יותר מאחר שהקשיש מקבל מענה מקיף לצרכים שלו כולל הזנה, השגחה ועזרה סביב השעון גם בזמנים של חופשים וחגים, נגישות לשירותים רפואיים ושיקומיים ועוד. כמו כן, לא כל דירה ניתנת להנגשה לקשיש במצב סיעודי, מבחינת גדלי פתחי הדלתות, המקלחת וכדומה. מעבר למבנה, יש גם את עניין זמינות בני המשפחה לטיפול בקשיש, כאשר בוחרים באופציה של טיפול בבית, צריך להיות ערוכים להחליף את המטפל הסיעודי בעת הצורך, ואף לטפל בבעיות של המטפל הסיעודי במקרה והוא עצמו נזקק לטיפול רפואי וכדומה. יש חברות המתמחות בהשמת עובדים זרים שנותנות מענה לחלק מהבעיות הקשורות בהעסקת עובד זר, כמו למשל לספק מחליף בעת הצורף, אבל זה לרוב לא מענה הרמטי, וכן נדרשת זמינות מסוימת של בני המשפחה. 

בנוסף, יש גם את ההיבט החברתי, חלק מהקשישים יעדיפו להישאר בביתם, אם בסביבת מגוריהם יש להם מסגרת חברתית הולמת כגון מועדון או מתנ"ס, חברים, בני משפחה וכו'. אחרים יסבלו מבדידות בדירתם, ויעדיפו מסגרת שיש בה דיירים נוספים ופעילויות פנאי ותרבות מותאמות למצב.

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

מה ההבדל בין בית אבות סיעודי לדיור מוגן?

דיור מוגן מיועד לרוב לדיירים עצמאיים אשר בוחרים לעבור לסביבה מוגנת וליהנות מפעילויות פנאי, חוגים, חברה וכדומה ולשפר בכך את איכות החיים בגיל השלישי, בעוד בית אבות מיועד לדיירים אשר זקוקים לעזרה סיעודית. עם זאת, בחלק ממתחמי הדיור המוגן יש גם אזורים עבור דיירים סיעודיים, מה שנקרא דיור מוגן סיעודי. 

קוד משרד הבריאות: מה הסיוע הכספי אשר ניתן לקבל ממשרד הבריאות במקרה של שהות בבית אבות סיעודי?

בית אבות סיעודי הוא בהרבה מקרים הפתרון הטוב ביותר עבור קשיש המגיע למצב סיעודי, אך הוא עולה לא מעט כסף. משרד הבריאות מסייע במימון השהות בבית אבות סיעודי באמצעות מסמך אשר נקרא קוד משרד הבריאות. מסמך זה מאשר סיוע כספי חלקי או מלא מטעם משרד הבריאות לשהות בבית אבות סיעודי או בבית אבות לתשושי נפש.

מבחן הזכאות לקוד משרד הבריאות קשור גם בקריטריונים למצב סיעודי אשר פורטו מעלה, וגם בחינה של המצב הכלכלי של הקשיש ובני משפחתו. משרד הבריאות יבחן האם ילדי הקשיש בעלי הכנסה אשר מאפשרת השתתפות במימון בית האבות. גם אם לא יאושר סבסוד מלא של בית האבות, דעו כי קוד משרד הבריאות מעניק הגנה מפני עליית מחירים בעתיד, ולכן מומלץ לנסות להשיג אותו.

שימו לב שסבסוד של משרד הבריאות תוכלו לקבל רק עבור מוסד סיעודי הפועל ברישיון משרד הבריאות ושיש בו מקום פנוי.

מה ההבדל בית אבות סיעודי לבית חולים סיעודי?

בית אבות איננו בית חולים ולכן בדרך כלל היכולת של בית אבות לתת מענה למצבים רפואיים מורכבים הינה מוגבלת. קשישים המצויים במצב סיעודי מורכב, למשל, כאלה אשר נזקקים להנשמה או לטיפול בפצעי לחץ רציניים, ברוב המקרים לא יוכלו לקבל מענה במסגרת בית אבות סיעודי רגיל ויזדקקו לאשפוז בבית חולים סיעודי או במחלקה גריאטרית בבית חולים רגיל. 

מה הוא בית אבות לתשושי נפש?

תשושי נפש יכולים להראות עצמאיים לחלוטין מבחינה פיזית, מאחר שהפגיעה שלהם היא פגיעה קוגניטיבית. בדרך כלל הירידה בתפקוד נובעת ממחלות כגון אלציימהר ודימנציה, או מנזק מוחי אשר נגרם בעקבות נפילה או תאונה. הצרכים של דיירים תשושי נפש שונים מאלה של דיירים סיעודיים, הם זקוקים ליותר השגחה ולמענה למצבם הייחודי מבחינה חברתית, טיפולית, שיקומית וכדומה. עבור דיירים תשושי נפש ניתן לבחור בבית אבות לתשושי נפש או בבית אבות סיעודי אשר מאפשר את ההתאמות הנדרשות למצב זה במסגרת מחלקה ייעודית.

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

בית אבות סיעודי - סקירות בתחום

איך בוחרים בית אבות לתשושי נפש?

מה הייחוד של בית אבות לתשושי נפש או מוסד סיעודי לתשושי נפש לעומת דיור מוגן רגיל, אילו שירותים ניתנים במסגרת דיור מוגן סיעודי, אילו מוסדות קיימים בארץ...

בתי אבות סיעודיים מומלצים לשנת 2022

ההחלטה לעבור לבית אבות סיעודי אינה פשוטה. כדי שיהיה קל יותר, הרכבנו עבורכם רשימה של בתי אבות סיעודיים מומלצים ברחבי הארץ, שמציעים פעילות ענפה לדיירים...

איך לבחור בית אבות?

דיור מוגן, בית אבות פרטי, או בתי אבות סיעודיים - אפשרויות הדיור לקשישים רבות ומגוונות. איך בוחרים את המקום הטוב ביותר ליקרים לנו מכל, איך מחליטים בין...

בית אבות סיעודי מחירים: כמה זה עולה?

מצב סיעודי של אחד ההורים מחייב היערכות מחודשת של כל המשפחה. אחת האפשרויות היא מעבר אל בית אבות סיעודי שמעניק טיפול והשגחה 24 שעות ביממה, 365 ימים...