דלג לתוכן

בית אבות סיעודי מחירים: כמה זה עולה?

מצב סיעודי של אחד ההורים מחייב היערכות מחודשת של כל המשפחה. אחת האפשרויות היא מעבר אל בית אבות סיעודי שמעניק טיפול והשגחה 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. בדקנו כמה עולים בתי אבות סיעודיים ובתי אבות לתשושי נפש

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בבית אבות סיעודי?

בתי אבות סיעודיים

האבחנה הסיעודית לרוב לא מגיעה כרעם ביום בהיר, אך היא לחלוטין מרגישה כך. עוד לפני שניכנס למחיר בתי אבות סיעודיים, ההגדרה של אדם כחולה סיעודית קשה גם עבורו וגם עבור בני המשפחה. המטופל עצמו מאבד את העצמאות שלו ואת הפרטיות שלו, ובני המשפחה צריכים להתגייס לעזרה על מנת לאפשר לו לחיות בכבוד. במקרים רבים העזרה הזו מתחילה באחד מבני המשפחה ובהמשך אחרים שמצטרפים, אך עד מהרה מגלים שזה ״גדול״ עליהם. מצב סיעודי אומר השגחה 24/7, ומשום שרובנו אנשים עובדים וחלקנו עם משפחות משלנו, לא נוכל להתגייס לעזרה מסביב לשעון.

בתי אבות סיעודיים הם מוסדות עבור קשישות וקשישים שנדרשים להשגחה צמודה בשל מצבם הפיזי. את המצב הפיזי מגדירים באמצעות מבחן ה-ADL, שבודק את היכולת לבצע את הפעולות הבסיסיות השגרתיות, כמו אכילה ושתייה, התניידות, רחצה ושמירה על היגיינה, התלבשות והתפשטות, שכיבה וקימה, ושליטה על הסוגרים. אם הקושי הוא לפחות 50% באופן שמצריך עזרה ברוב שעות היממה, המטופל יוגדר כסיעודי.

מעוניינים בסיוע מקצועי בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

בית אבות סיעודי פרטי

רוב בתי האבות בישראל הם בתי אבות פרטיים, ומקצתם מוסדות ממשלתיים או ציבוריים. בתי אבות ציבוריים וממשלתיים מיועדים לקשישים בעלי הכנסה נמוכה ללא נכסים, ואם הם מגיעים למצב סיעודי שמצריך טיפול בבית אבות הם יוכלו למצוא מיטה באחד מבתי האבות האלה. אולם גם יש גם בתי אבות סיעודיים פרטיים שמציעים אחוז מסוים של מיטות בקוד משרד הבריאות. מחיר בית אבות סיעודי, שעוד מעט נגיע אליו, אינו זול, ולכן קוד משרד הבריאות ועזרה ממשרד הרווחה הכרחיים עבור אותם אנשים. 

בתי אבות סיעודיים פרטיים ובתי אבות ממשלתיים חייבים לעמוד באותן דרישות חוק שנוגעות לרמת הטיפול ואופי ההשגחה, אך בית אבות סיעודי פרטי יכול לשפר את דרישות החוק באופן משמעותי ולהציע פעילויות נוספות על מה שהחוק קובע. הסיבה לכך היא כמובן המימון, והשירותים הנוספים יכולים לכלול בקשה לחדר פרטי (אם כי לא תמיד ולא בכל מקום), חוגים נוספים, חדרי משחקים ומחשבים, ועוד. 

בית חולים סיעודי פרטי

בית חולים סיעודי פרטי הוא בית חולים לכל דבר, שמשלב בין השירותים שניתן לקבל בבית אבות סיעודי לבין בית חולים. ההבדל בין אבות לבין בית חולים סיעודי פרטי הוא משך האשפוז - בית אבות אינו מסגרת אשפוזית אלא מסגרת מגורים, והיא קבועה כל עוד הדייר ובני משפחתו מעוניינים בכך. בית חולים סיעודי פרטי יכול להיות גם לתקופות קצרות וגם לתקופה ממושכת. 

תקופה קצרה, כלומר אשפוז זמני, נועד למצבים סיעודיים זמניים, או למצבים סיעודיים קבועים שמצריכים טיפול מורכב יותר שאפשר לקבל רק בבית חולים ולא במסגרת של בית אבות. בדומה לבתי אבות, גם בית חולים סיעודי פרטי מציע חוגים ופעילויות להנעמת זמנם של המאושפזים. אם בית חולים רגיל מכוסה במסגרת ביטוח הבריאות שכל אחד ואחת מאיתנו מחויבים להחזיק, אשפוז בבית חולים סיעודי יכול להיות גבוה במיוחד ואף יותר מ-20 אלף שקלים, תלוי במקרה שבגללו חל האשפוז. במקרים מסוימים ניתן לבקש מקופת החולים להשתתף בחלק מהעלויות, או להפעיל ביטוח בריאות פרטי במקרה שנרכש כזה והפוליסה מאפשרת זאת. 

דיור מוגן סיעודי

אין באמת דבר כזה דיור מוגן סיעודי, אלא מחלקות סיעודיות בבתי דיור מוגן. הסיבה לכך היא שמסגרת דיור מוגן מיועדת רק לבני הגיל השלישי שמסוגלים לנהל אורח חיים עצמאי ללא עזרה. זו לא מסגרת טיפולית אלא דיור שמספק דירות מאובזרות ומפנקות, פעילות העשרה מגוונת להנעמת שנות הפרישה, וביטחון אישי וחברתי. 

חוק הדיור המוגן קובע שבית דיור מוגן עם יותר מ-200 יחידות דיור חייב להפעיל גם מחלקה סיעודית, והמחלקות האלה קיבלו בפי העם את השם דיור מוגן סיעודי. המחלקה הסיעודית בדיור מוגן מבטיחה שאם תחול הידרדרות במצבם של הדיירים, הם יוכלו לקבל רצף טיפולי באותו המתחם. המחלקות הסיעודיות בדיור מוגן ממומנות באופן פרטי והן ממוקמות באזור נפרד או בקומה נפרדת, והמטופלים יכולים להצטרף לשלל פעילויות וחוגים לשיפור היכולות הפיזיות ולשיפור המצב הנפשי שנגרם כתוצאה מהמצב הסיעודי. 

בתי אבות לתשושי נפש

ההגדרה של תשושי נפש מעט מבלבלת משום שרבים חושבים שמדובר במחלות נפשיות, אך לא כך הדבר. תשושי נפש הם אנשים שסובלים מירידה משמעותית ביכולותיהם הקוגניטיביות ממחלות או אלצהיימר, דמנציה, ומחלות קוגניטיביות אחרות. ההגדרה של תשושי נפש מגיעה לאחר אבחון מפסיכיאטר, פסיכיאטר גריאטר, באמצעות מבחנים ומבדקים ובהם מבחן מיני מנטל, שהוא הכלי העיקרי לאבחון אלצהיימר ודמנציה. 

בתי אבות לתשושי נפש מספקים את ההגנה הייחודית שתשושי נפש זקוקים לה. אחד המאפיינים של אלצהיימר ודמנציה הוא אובדן היכולת להתמצא במקום ולכן הסובלים מהמחלה נוהגים ללכת לאיבוד גם בסביבה המוכרת להם. הם יוצאים לרחוב ואז שוכחים מדוע יצאו ומה התכוונו לעשות, ואיך חוזרים הביתה ולכן הם משוטטים. בית אבות לתשושי נפש לא מאפשר לדיירים לצאת ללא ליווי וכך נמנעת אותה הליכה לאיבוד. 

בית אבות סיעודי מחיר

כמה עולה בית אבות סיעודי

בתי אבות סיעודיים מחיר ותשלומים משתנים באופן משמעותי בין מקום למקום, על פי אזורים בארץ, איכות המתקנים והפעילויות שבית האבות מציע, האם מדובר בחדר פרטי או זוגי, ועוד. ברוב המקרים מחיר בית אבות סיעודי מתחיל ב-14 אלף שקלים ויכול להגיע ל-23 אלף שקלים. במקרים מסוימים אפשר למצוא מיטה בחדר בבית אבות סיעודי במחיר נמוך או גבוה יותר. 

מחיר בית אבות סיעודי נעשה רק באופן חודשי, אין פיקדון של מאות אלפי שקלים ויותר כפי שקיים בדיור מוגן, ולכן גובה התשלום החודשי נראה דומה או יקר יותר. המחיר כולל את עלויות ההשגחה הצמודה, את הטיפול הרפואי שלו נזקקים הדיירות והדיירים, מכשור ומתקנים מתאימים, אחזקה, תחזוקה, ניקיון, עלויות מים וחשמל, חימום וקירור, וכל עלויות התפעול הנוספות של המקום. 

מי שזקוק להפחתת העלויות יכולים לבקש סיוע ממשרד הבריאות באמצעות קוד משרד הבריאות. ועדת זכאות תקבע אם הזכאות קיימת ומה גובה הסיוע. חשוב לציין שבמקרים של בתי אבות סיעודיים ממשלתיים לא ניתן לבחור את המוסד והשיבוץ נעשה על פי יכולות המערכת. בבתי אבות סיעודיים פרטיים הבחירה היא שלכם, אך לא כל מוסד מקבל את קוד משרד הבריאות. 

מבוטחי קופות החולים שרכשו ביטוח סיעודי במסגרת הקופה, או בעלי ביטוח בריאות סיעודי פרטי זכאים להשתתפות חלקית במימון השהות בבית אבות סיעודי פרטי בהתאם לתנאי הפוליסה. מומלץ להתייעץ עם הגורם המבטח, כלומר קופת החולים שלכם או חברת הביטוח שבה רכשתם את הביטוח הסיעודי. 

בית אבות לתשושי נפש מחיר

גם אשפוז בבית אבות לתשושי נפש נעשה במימון פרטי לחלוטין או בקוד משרד הבריאות. התנאים לקוד משרד הבריאות דומים למה שהסברנו בסעיף הקודם. בית אבות לתשושי נפש מחיר ותשלומים נקבעים בהתאם למוסד שבחרתם, הפעילויות שמוצעות בו והמתקנים, וכן אם בחרתם בחדר זוגי או חדר לשלושה מטופלים, או אפילו חדר פרטי. 

מחיר בית אבות לתשושי נפש מתחיל ב-15 אלף שקלים למיטה בחדר של שלושה דיירים ומגיע גם ליותר מ-20 אלף שקלים בחדר לשלושה. העלות למיטה בחדר זוגי מתחילה ב-16 אלף שקלים ובחדר פרטי החל מ-19 אלף שקלים. שימו לב ל-״החל מ…״, העלויות בחדר פרטי יכולות להיות גם 25 אלף שקלים ויותר. 

מעוניינים בסיוע מקצועי בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה בתחום יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

בית אבות סיעודי מחירים - שאלות ותשובות

מה ההבדל בין בית אבות סיעודי פרטי לבית אבות סיעודי ממשלתי?

בתי אבות ציבוריים וממשלתיים נועדו לבעלי הכנסה נמוכה שאין ברשותם נכסים ולכן הם זקוקים לקוד משרד הבריאות למימון המגורים בבית אבות. כל בתי האבות הסיעודיים חייבים לעמוד בדרישות החוק בנוגע לרמת הטיפול וההשגחה, אולם בתי אבות סיעודיים פרטיים יכולים להציע פעילויות ושירותים נוספים על מה שהחוק קובע משום שהמימון הוא פרטי. 

מה זה דיור מוגן סיעודי?

המושג דיור מוגן סיעודי נוצר בלשון העם, אך הוא לא באמת קיים. מה שכן יש אלו הן מחלקות סיעודיות בבתי דיור מוגן. על פי חוק הדיור המוגן, כל מתחם או בניין שיש בהם יותר מ-200 יחידות דיור, חייב להפעיל מחלקות סיעודיות. דיור מוגן סיעודי, כלומר מחלקות סיעודיות, מאפשר רצף טיפולי עבור דיירים שמצבים הרפואי הידרדר. מחיר דיור מוגן פרטי נקבע על ידי החברה שמפעילה את המחלקה הסיעודית ובהתאם למצבם של המטופלים. 

מה הם מחירי בתי אבות סיעודיים?

מחירי בתי אבות סיעודיים תלויים במוסד שאליו ההורים שלכם מתוכננים לעבור, רמת השירותים ומגוון הפעילויות, וכן האם מדובר במיטה בחדר יחיד, בחדר זוגי, או בחדר שמיועד לשלושה אנשים. המחירים נעים בין 14 אלף שקלים ויכולים להגיע ל-23 אלף שקלים ויותר. המחיר כולל השגחה צמודה, טיפול רפואי על המצב הרפואי של כל אחד ואחת, ,מכשור ומתקנים מתאימים, אחזקה, תחזוקה, ניקיון, מים וחשמל, חימום וקירור, ועלויות התפעול הנוספות של כל בית אבות סיעודי. 

כמה עולה בית אבות לתשושי נפש?

בית אבות לתשושי נפש מחיר מתחיל ב-15 אלף שקלים למיטה בחדר של שלושה דיירים ויכול גם לעבור את רף 20 אלף השקלים בחדר לשלושה. בחדר זוגי המחיר מתחיל ב-16 אלף שקלים ובחדר פרטי החל מ-19 אלף שקלים. העלויות יכולות להגיע גם ל-25 אלף שקלים ויותר. המחיר מכסה את כל עלויות הטיפול והאחזקה בדומה למה שהזכרנו בבתי אבות סיעודיים. 

בית אבות סיעודי ודיור מוגן סיעודי - סקירות בתחום

בתי אבות סיעודיים מומלצים לשנת 2022

ההחלטה לעבור לבית אבות סיעודי אינה פשוטה. כדי שיהיה קל יותר, הרכבנו עבורכם רשימה של בתי אבות סיעודיים מומלצים ברחבי הארץ, שמציעים פעילות ענפה לדיירים...

איך בוחרים בית אבות לתשושי נפש?

מה הייחוד של בית אבות לתשושי נפש או מוסד סיעודי לתשושי נפש לעומת דיור מוגן רגיל, אילו שירותים ניתנים במסגרת דיור מוגן סיעודי, אילו מוסדות קיימים בארץ...

איך לבחור בית אבות?

דיור מוגן, בית אבות פרטי, או בתי אבות סיעודיים - אפשרויות הדיור לקשישים רבות ומגוונות. איך בוחרים את המקום הטוב ביותר ליקרים לנו מכל, איך מחליטים בין...