דלג לתוכן

איך בוחרים בית אבות לתשושי נפש?

מה הייחוד של בית אבות לתשושי נפש או מוסד סיעודי לתשושי נפש לעומת דיור מוגן רגיל, אילו שירותים ניתנים במסגרת דיור מוגן סיעודי, אילו מוסדות קיימים בארץ והיכן, וכמובן המחיר - כמה עולה בית אבות לתשושי נפש- מדריך

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתלבטים באיזה בית אבות סיעודי לבחור?

בעשורים האחרונים שוק בתי האבות בישראל הלך והתפתח, וכמו כל דבר אחר בחיים המודרניים, גם כאן קיימים מגוון פתרונות דיור לקשישות ולקשישים. לצד דיור מוגן למבוגרים שמנהלים אורח חיים עצמאי ובתי אבות לאנשים שזקוקים לסיוע, ניתן למצוא בכל אזור בארץ גם בתי אבות לתשושי נפש. בנוסף, חלק מבתי האבות הכלליים מציעים מחלקה מיוחדת לתשושי נפש. 

מי מגיעים לבתי אבות לתשושי נפש?

מטופלות ומטופלים שמגיעים אל בית אבות לתשושי נפש יכולים להיות ניידים (כלומר מסוגלים לצעוד על רגליהם לבד) או מוגבלים בניידות (עם הליכון או כיסא גלגלים), והם סובלים מירידה ניכרת בתפקוד הקוגניטיבי שלהם. הפגיעה הקוגניטיבית מתבטאת בירידה משמעותית בזיכרון, ביכולת ההתמצאות בזמן ובמרחב, עד כדי כך שהם עלולים ללכת לאיבוד ולכן זקוקים להשגחה מתמדת. 

מה ההבדל בין בית אבות סיעודי לדיור מוגן?

נתחיל בכך שדיור מוגן הוא לא בית אבות. דיור מוגן הוא פתרון דיור לקשישים שמנהלים אורח חיים עצמאי כמעט לחלוטין ומעוניינים לגור במקום שיש בו חיי חברה והשגחה מסוימת למקרי חירום. הדיירים יכולים לצאת ולחזור כאוות נפשם, והם מנהלים שגרה יומית עצמאית תחת פיקוח מינימלי. 

קשישים המטופלים בבית אבות סיעודי לא יכולים לצאת לבדם מכיוון שרבים מהם סובלים מבעיות התמצאות. מטופלים דמנטיים עשויים ללכת לאיבוד, ולכן רמת ההשגחה עליהם היא מקסימלית ומשרד הבריאות מפקח על רמת השירותים, גם הרפואיים וגם על פעילויות הפנאי. עובדת סוציאלית מלווה את הדיירים ועל הצוות לעבור הכשרה לטיפול בקשישים סיעודיים. 

אילו שירותים וטיפולים מעניק בית אבות סיעודי לתשושי נפש?

בית אבות לתשושי נפש מציע שורה ארוכה של שירותי סיעוד:

  • השגחה מסביב לשעון בכל ימות השנה כולל רופא בזמינות מלאה.
  • סיוע בנטילת תרופות. 
  • עזרה בביצוע פעולות יומיות פשוטות כמו הלבשה, אכילה, רחצה, ושמירה על היגיינה אישית. 
  • שירותי משק בית כמו ניקיון, כביסה, ובישול לפי הצרכים התזונתיים של כל מטופל.
  • פעילויות חברה ופנאי וטיפולים מותאמים למצב האישי של כל אחד ואחת, כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ופעילויות נוספות.

מטרת בית אבות לתשושי נפש או מוסד לתשושי נפש, היא לאפשר עצמאות מרבית ככל הניתן למטופלים בהתחשב במצבם. תפקודים עצמאיים שהמטופלים מסוגלים לעשות יישמרו ויטופחו, ומה שלא - יינתן סיוע של הצוות הסיעודי. הדגש בבתי האבות הללו הוא על מענה רפואי 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע, וטיפול בתסמינים כדי לתת איכות חיים ברמה הגבוהה ביותר שניתן תוך שמירה על כבודם של המטופלים. 

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

אילו מוסדות סיעודיים אשר מתאימים לתשושי נפש פועלים בישראל?

אפשרויות הבחירה של בית אבות לתשושי נפש הן רבות ומגוונות. ישנם יותר מ-100 מוסדות סיעודיים ללוקים במחלות דמנטיות ברחבי הארץ, כך שתמיד תוכלו לבחור מקום קרוב למגוריכם שיהיה נוח לביקורים משפחתיים. כ-30 בתי אבות לתשושי נפש פועלים באזור הצפון, יותר מ-20 במרכז, ונוספים פזורים בדרום, בשפלה, בשרון, ובירושלים. עשרות בתי אבות כלליים מפעילים חטיבות לתשושי נפש, כלומר לא תתקשו למצוא מקום שמספק פתרון דיור הולם עבור יקיריכם. כמובן שמיקום בית האבות אינו השיקול היחיד, ויש קריטריונים נוספים שחשוב לבדוק לפני שאתם בוחרים מוסד סיעודי ראוי. 

מה חשוב לבדוק כשבוחרים דיור עבור תשושי נפש?

משרד הבריאות הגדיר תשושי נפש כאנשים שאינם מוגבלים פיזית, כלומר יכולים להתהלך באופן עצמאי, אך סובלים מירידה משמעותית בזיכרון, בהתמצאות, וביכולת השיפוט, במידה שעלולה להוות סכנה עבור עצמם. בשל המצב הקוגניטיבי הם זקוקים להשגחה ולעזרה בכל שעות היממה. מי שהוגדר תשוש נפש נזקק לדיור בבית אבות לתשושי נפש או במחלקה ייעודית לתשושי נפש בבתי אבות כלליים. כשאתם בוחרים דיור עבור יקיריכם, יש לוודא שהמקום מחזיק ברישוי לתשושי נפש ממשרד הבריאות.

דבר נוסף שעליכם לבדוק לפני שאתם מקבלים החלטה חשובה כל כך, זה את איכות המקום. האם החדרים מרווחים מספיק? האם המתקנים במקום באיכות טובה? האם ישנם שטחים ציבוריים ירוקים שבהם אפשר להתאוורר, אך הם מוגנים מספיק ולא ניתן ללכת לאיבוד מחוץ למקום? 

כשבוחרים בית אבות לתשושי נפש כדאי לבדוק גם את פעילויות הפנאי והטיפולים הפרא-רפואיים שבית האבות מציע. האם ישנם טיפולי ריפוי בעיסוק? האם הטיפולים מותאמים אישית למצבו הייחודי של כל דייר? האם ישנן פעילויות חברתיות ואפילו אומנותיות, או חגיגות ימי הולדת? 

ישנם בתי אבות שמגבילים את שעות הביקור ואחרים מאפשרים ביקורים כמעט ללא הגבלה. בחרו בית אבות סיעודי עם מדיניות שמתאימה לאורח החיים שלכם ושל קרוב המשפחה שעבורו אתם מחפשים את המידע. אם ישנן הגבלות תזונתיות שעל בן או בת המשפחה לעמוד בהן, בדקו האם המסגרת מסוגלת לספק פתרונות לכך. אנחנו יודעים שההחלטה להכניס בן אדם אהוב כל כך למסגרת כזו עלולה להיות קשה, כך שאל תתביישו לשאול כמה שיותר שאלות ותסמכו גם על תחושת הבטן שלכם. בית אבות עם צוות סבלני לכל השאלות שלכם יהיה סבלני גם עבור מטופליו. 

בית אבות לתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש מחיר - כמה עולה בית אבות לתשושי נפש?

אחרי שמתקבלת ההחלטה כי בית אבות לתשושי נפש הוא הפתרון הטוב ביותר לאיכות חיים גבוהה עבור בן או בת המשפחה, אחד השיקולים העיקריים בבחירת המסגרת הראויה ביותר הוא השיקול הכלכלי. ישנו מספר מצומצם של בתי אבות ממשלתיים בבעלות המדינה, קיימים בתי אבות ששייכים לעמותות ללא כוונות רווח, ורוב בתי האבות הם מוסדות פרטיים. חלק מבתי האבות הפרטיים פועלים בשיתוף משרד הבריאות ומקבלים מטופלים עם קוד משרד הבריאות, שמשמעותו סבסוד מסוים ולפעמים סבסוד כמעט מלא. 

מחיר אשפוז בבית אבות לתשושי נפש באופן פרטי נע בין 13 אלף שקלים ל-21 אלף שקלים בחודש. מי שעומד בקריטריונים של משרד הבריאות לקבלת קוד, יקבל סבסוד משמעותי מהסכום בהתאם למצב הכלכלי של המשפחה. כדי להגיש את הבקשה יש למלא טפסים על המצב הכלכלי של הקשיש והצהרה של הילדים שאינם יכולים לשלם עבור הדיור. ועדה של משרד הבריאות תדון בבקשה שתוגש לצד מסמכים רפואיים שמראים כי מדובר בתשושי נפש, והיא תקבע האם ניתן לקבל מימון ומהו גובהו. 

כאן תוכלו למצוא סקירה מלאה על מחירים של בתי אבות סיעודיים , כולל פירוט מסלולי התשלום האפשריים ודוגמאות למחיר בבתי אבות סיעודיים מובילים בארץ. 

ביטוח סיעודי ועוד גורמים שעשויים לסבסד בית אבות לתשושי נפש

ביטוח סיעודי בחברות הביטוח: מי שמבוטח בביטוח סיעודי בקופת החולים או בחברות הביטוח הפרטיות, זכאי להשתתפות הביטוח בהוצאה זו. גובה ההשתפפות ייקבע בהתאם לתנאי הפוליסה.  

משרד הרווחה: במצבים של מצוקה כלכלית של הקשיש ושל בני משפחתו אשר אינם יכולים לממן אותו, ניתן לפנות למשרד הרווחה. המשרד יקבע האם ישנה זכאות למימון ומה יהיה גובהו. 

הקרן לרווחת ניצולי שואה: ניצולי שואה במצוקה כלכלית זכאים לקבל קצבה חודשית ומענקים כספיים מהקרן לרווחת ניצולי שואה לצורך תשלום עבור דיור בבית אבות לתשושי נפש.  

מה עדיף - בית אבות לתשושי נפש או מטפל סיעודי בבית?

התשובה בנושא זה אינה חד משמעית. כל משפחה וכל מטופלת ומטופל יודעים מה הכי טוב עבורם. ישנם אנשים שמאמינים בגישת ״אין כמו בבית״ ומעדיפים מטפל סיעודי שיהיה עם יקירם 24/7, אך לא תמיד ולא עבור כולם זה אפשרי. לעיתים דווקא השהות בבית עלולה לגרום לנזק ולפגיעה באיכות החיים. בית אבות לתשושי נפש מציע גם פעילויות רווחה ופנאי, וכן טיפול רפואי ופרא-רפואי שלא קיים בבית. בנוסף, אין יותר דאגה לניהול משק הבית וכל האחריות נמצאת על צוות בית האבות. עובד זר זכאי לחופשות, חגים, וימי מחלה, ובבית אבות לא אתם אלה שצריכים לדאוג למחליף והטיפול לא נופל עליכם. 

אם מצבו הקוגניטיבי של בן המשפחה מאפשר זאת - נסו לשאול לרצונו. נדגיש שוב שאם נפלה ההחלטה על בית אבות סיעודי לתשושי נפש, ודאו שהמקום או המחלקה פועלים ברישיון משרד הבריאות ותחת פיקוחו, והמסגרת עומדת בסטנדרטים הראויים. 

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

בית אבות סיעודי לתשושי נפש - שאלות ותשובות

אילו שירותים מציע בית אבות לתשושי נפש?

השגחה מסביב לשעון בכל ימות השנה כולל רופא בזמינות מלאה, סיוע בנטילת תרופות, עזרה בביצוע פעולות יומיות פשוטות כמו הלבשה, אכילה, רחצה, ושמירה על היגיינה אישית, שירותי משק בית כמו ניקיון, כביסה, ובישול לפי הצרכים התזונתיים של כל מטופל, ופעילויות חברה ופנאי וטיפולים מותאמים אישית.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים מוסד לתשושי נפש?

בראש ובראשונה ודאו שהמקום מחזיק ברישוי לתשושי נפש ממשרד הבריאות. בנוסף בדקו את איכות המקום - החדרים, המתקנים, והשטחים הציבוריים. בחנו את מגוון פעילויות הפנאי והטיפולים הפרא-רפואיים, וכן את שעות הביקורים ועד כמה צוות המקום סבלני לשאלות שלכם, זה עשוי להעיד על הסבלנות כלפי המטופלים. 

בית אבות לתשושי נפש מחיר - כמה עולה בית אבות לתשושי נפש?

מחיר אשפוז בבית אבות לתשושי נפש באופן פרטי נע בין 13 אלף שקלים ל-21 אלף שקלים בחודש. מי שעומד בקריטריונים של משרד הבריאות לקבלת קוד, יקבל סבסוד משמעותי מהסכום בהתאם למצב הכלכלי של המשפחה. שימו לב כי לא כל בתי האבות עובדים עם קוד משרד הבריאות. 

מהן אפשרויות סבסוד העלויות לאשפוז בבית אבות סיעודי?

מי שמבוטח בביטוח סיעודי בקופת החולים או בחברות הביטוח הפרטיות, זכאי למימון העלות. גובה המימון ייקבע בהתאם לתנאי הפוליסה. במצבים של מצוקה כלכלית של הקשיש ושל בני משפחתו ניתן לפנות למשרד הרווחה. ניצולי שואה זכאים לקבל קצבה חודשית ומענקים כספיים מהקרן לרווחת ניצולי שואה.

בית אבות לתשושי נפש ובית אבות סיעודי - סקירות בתחום

בתי אבות סיעודיים מומלצים לשנת 2022

ההחלטה לעבור לבית אבות סיעודי אינה פשוטה. כדי שיהיה קל יותר, הרכבנו עבורכם רשימה של בתי אבות סיעודיים מומלצים ברחבי הארץ, שמציעים פעילות ענפה לדיירים...

איך לבחור בית אבות?

דיור מוגן, בית אבות פרטי, או בתי אבות סיעודיים - אפשרויות הדיור לקשישים רבות ומגוונות. איך בוחרים את המקום הטוב ביותר ליקרים לנו מכל, איך מחליטים בין...