דלג לתוכן

איך לבחור בית אבות?

דיור מוגן, בית אבות פרטי, או בתי אבות סיעודיים - אפשרויות הדיור לקשישים רבות ומגוונות. איך בוחרים את המקום הטוב ביותר ליקרים לנו מכל, איך מחליטים בין בית אבות למטפל סיעודי בבית, מה חשוב לבדוק לפני אחת ההחלטות החשובות בחיינו, והאם כדאי לפנות לייעוץ מקצועי

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתלבטים באיזה בית אבות סיעודי לבחור?

ההורים שלנו טיפלו בנו כל חייהם, ובשלב מסוים מגיע הזמן שבו התפקידים מתחלפים. אורח החיים המודרני לא מאפשר לנו להיות שם 100% מהזמן, לחלקנו יש משפחה וילדים לצד עבודה תובענית. רבים מתלבטים בין העסקת מטפל סיעודי זר בבית כדי שההורים ימשיכו לשהות בסביבה הטבעית לבין מעבר לבית אבות. ההתלבטות נובעת מכך שלא כל דירה או בית יכולים לענות על צרכים של מבוגרים, בעיקר אם קיימת מוגבלות כלשהי, וכן משום שבבתי אבות מתקיימת פעילות רווחה ענפה בנוסף לאפשרות להכיר חברים חדשים ולהיות בחברת אנשים נוספים ולא רק עם המטפל הזר.

אילו אפשרויות דיור קיימים עבור קשישים?

בשנות ה-2000 חלה התפתחות בכל תחומי החיים וכמעט בכל נושא יש לנו מגוון אפשרויות בחירה. כך גם בתחום בתי האבות. אלו הן חלק מהמסגרות הייחודיות שמתוכן ניתן לבחור דיור עבור ההורים או הסבים:

דיור מוגן: מסגרת שמיועדת למבוגרים בעלי יכולות תפקודיות גבוהות ומעוניינים לשמור על שגרת חיים עצמאית. במסגרת דיור מוגן ניתן להשתלב בפעילויות חברתיות שונות וליהנות מהשגחה רפואית במקרי חירום.  

בית אבות: מסגרת שמיועדת לקשישים שזקוקים לעזרה חלקית בפעולות יומיות בסיסיות. בין הפעולות הללו ניתן למנות האכלה, הלבשה, שמירה על היגיינה אישית, ומקלחת.

בית אבות סיעודי: מסגרת סיעודית שמיועדת לקשישים שזקוקים לעזרה מלאה ברוב הפעולות הבסיסיות היומיות, וחלקם אף זקוקים לעזרה מלאה. ישנם בתי אבות סיעודיים ייחודיים, וישנן מחלקות סיעודיות שפועלות בבתי אבות כלליים.

בית אבות לתשושי נפש: מסגרת שמיועדת לאנשים שאינם מוגבלים בניידות ומסוגלים להתהלך בעצמם, אך סובלים מירידה משמעותית בזיכרון וביכולת ההתמצאות בזמן ובמרחב. מדובר במחלות דמנציה ואלצהיימר, ובמסגרות האלו המטופלים זוכים להשגחה רציפה על מנת שלא יזיקו לעצמם. ישנם בתי אבות ייחודיים לתשושי נפש, לצד מחלקות לתשושי נפש בבתי אבות כלליים או סיעודיים. 

בית אבות

מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים בית אבות?

רישיון פעילות: אחד הנושאים הראשונים שעליכם לבדוק, הוא רישיון הפעילות של המקום ורישוי ספציפי לסוג המוסד. ישנם סעיפים בחוק שמתייחסים לסוגי הדיור השונים - דיור מוגן, בית אבות סיעודי רגיל או מורכב, בית אבות לתשושי נפש, וכדומה. מקום שפועל ללא רישיון לא רק שהוא אינו חוקי, אלא המשמעות שהוא לא עומד בקריטריונים הנדרשים לבטיחות הדיירים ושירות איכותי. 

מתקני המקום: בדקו את גודל החדרים, רמת התחזוקה, אילו שירותים ופעילויות חברה מוצעות לדיירים, האם ישנה חצר או מדשאה להתרעננות, והאם נוח לכם להגיע לביקורים. 

יחס למטופלים: אולי אפילו יותר חשוב ממתקני המקום עצמם - היחס שהמטופלים מקבלים מצוות בית האבות. הצוות הרפואי, האחים והאחיות, עובדי ועובדות משק הבית צריכים לראות כל מטופל ומטופלת כעולם ומלואו ולתת להם יחס בהתאם. אם אתם מרגישים שמתייחסים אליכם רק כאל ארנק שמשלם מדי חודש עבור המגורים, המשיכו למקום הבא. 

המלצות: עם כל ההתפתחויות הטכנולוגיות ואפשרויות איסוף המידע, כבר לא צריך יותר לקנות חתול בשק ולהיות מופתעים. אספו המלצות באמצעות חיפוש מידע ברשת, אך אל תסתפקו בזה. לפעמים מישהו שלא היה מרוצה מדבר פעוט יכול להשאיר ביקורת איומה ולא מוצדקת, ומנגד בעלי המקום עצמו יכולים להשאיר המלצה חמה בשם בדוי. בקשו המלצות גם מהצוות הרפואי שמטפל בקרוביכם כמו רופא משפחה או סגל בית החולים. ניתן ומומלץ גם לפנות לסיוע של חברות ייעוץ לבתי אבות, על כך נרחיב ממש עוד מעט. 

עלויות: בתי אבות שונים גובים תעריף שונה. הגדירו את מסגרת התקציב שלכם ובדקו אילו בתי אבות מציעים שירות שאתם יכולים לעמוד בעלויות. בדקו האם מגיע לכם סיוע במסגרת קוד משרד הבריאות, ממשרד הרווחה, או מגופים נוספים שמסייעים לקשישים. 

צרכי המטופל: אם קרוב המשפחה שלכם עדיין צלול ויכול לקבל החלטות לבד - התייעצו עימו ובררו מהם רצונותיו. ישנם בתי אבות קטנים עם מעט דיירים ואחרים גדולים יותר עם פעילויות רבות. לכל קשיש יש העדפות משלו והכניסה לבית האבות תהיה קלה יותר אם הם יהיו שותפים מלאים בתהליך. 

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

מדוע יש מי שחושש מדיור בבית אבות?

פעמים רבות אנחנו חושבים על בית אבות כמוסד ברמה נמוכה שמיועד לאנשים עריריים ומשפחות במצב כלכלי נמוך. המצב כיום שונה מאוד וישנן מסגרות רבות מאוד ברמה גבוהה. חלק מהמסגרות, כמו למשל דיור מוגן, מאפשר לבני הזוג לעבור ביחד לדירה במסגרת הזו ולהמשיך לנהל חיים רגילים כפי שניהלו עד כה, עם פעילויות פנאי מרובות ושיפור באיכות החיים. 

לצד אלה פועלים בתי אבות שמותאמים לקשישים וקשישות שזקוקים להשגחה ולסביבה מוגנת, מבלי להעמיס על בני המשפחה האחרים. כל משפחה יכולה לבחור את המסגרת המתאימה לה, במרכזי ערים או באזורים ירוקים, קרובים לנכדים ונוחים לביקורים. 

חברות ייעוץ לבחירת בית אבות

מכיוון שקיימות כל כך הרבה אפשרויות בחירה וזה עלול להיות מבלבל, ניתן לפנות לסיוע באמצעות חברת ייעוץ והשמה לבחירת בית אבות. בישראל פועלות מספר חברות כאלה, שמסייעות לקשישים ולבני משפחתם לבחור במסגרת המתאימה עבורם. חברת ייעוץ לבחירת בית אבות מעניקה ייעוץ אישי לכל משפחה ונותנת ליווי לסיור והיכרות עם המסגרות השונות. 

למה לבחור בית אבות בסיוע חברת ייעוץ? מכיוון שחברות הייעוץ מעסיקות מומחים שמגיעים עם רקע והשכלה בתחום. הצוות המקצועי בחברות הללו מכיר את התחום באופן מעניק ומקצועי ויכול לכוון למקום המתאים ביותר. המומחים של חברות ייעוץ לבחירת בית אבות יוכלו לסייע במילוי טפסים, בבקשת מימון או סבסוד מהרשויות הרלוונטיות, ולשלוח אתכם רק למקומות שעומדים במסגרת התקציב שלכם והדרישות הגאוגרפיות. רובן המכריע של חברות הייעוץ וההשמה לבתי אבות פועלות ללא עלות מצדכם, וכמובן ללא התחייבות, כך שאין לכם שום דבר להפסיד. 

מטפל סיעודי בבית או בית אבות סיעודי?

כל משפחה וכל מטופלת ומטופל יודעים מה טוב עבורם ולא אנחנו אלה שיכולים להחליט עבורכם. ישנן משפחות שמעדיפות את הסביבה המוכרת של הבית ויעדיפו מטפל זר. מטופלים אחרים ישמחו דווקא מהאפשרויות החברתיות החדשות שמציעים בתי אבות. כשמעסיקים עובד זר יש לקחת בחשבון חופשה שנתית, ימי מחלה, וחגים לאומיים של העובד, דאגות שלא קיימות בבית אבות שדואג תמיד למספיק אנשי צוות במשמרות. ישנן מסגרות דיור מוגן שמאפשרות גם מטפל סיעודי קבוע בבית. 

בית אבות מחירים - כמה עולה בית אבות סיעודי?

המחיר תלוי בבית האבות הספציפי ובמסלול התשלום שתבחרו. יש מבוגרים אשר זכאים להשתתפות מסוימת מהמדינה. מידע מקיף על מחירים של בתי אבות תוכלו למצוא כאן .

מעוניינים בסיוע בבחירת בית אבות סיעודי? מלאו פרטים כאן ונציגי חברה מובילה ביעוץ והשמה לבית אבות יחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

איך לבחור בית אבות - שאלות ותשובות

אילו פתרונות דיור קיימים עבור קשישים?

ניתן למצוא דיור מותאם אישית למצבם הייחודי של כל קשיש וקשישה. דיור מוגן מיועד לבעלי יכולות תפקודיות גבוהות באופן עצמאי, בית אבות מיועד לקשישים שזקוקים לעזרה חלקית, בית אבות סיעודי מיועד לקשישים שזקוקים לעזרה מלאה ברוב הפעולות, ובית אבות לתשושי נפש מיועד למטופלים שלקו במחלות דמנטיות.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים בית אבות?

בין הקריטריונים העיקריים שעליכם לבדוק כשבוחרים בית אבות הום רישיון פעילות ספציפי לסוג הטיפול, מתקני המקום ורמת התחזוקה, יחס למטופלים, המלצות על המקום, עלויות, וצרכי המטופל. תוכלו לקרוא הסבר מפורט בסקירה המלאה. 

מה עדיף - מטפל סיעודי בבית או בית אבות?

כל משפחה יודעת מה טוב עבור בני המשפחה. משפחות מסוימות יעדיפו להישאר בבית המטופל, אחרות ישמחו מפעילויות הרווחה והפנאי בבתי האבות, וכן מהאפשרויות להכיר אנשים חדשים ולהפיג את הבדידות. 

למה כדאי להיעזר בייעוץ מקצועי לבחירת בית אבות?

הצוות המקצועי בחברות ייעוץ והשמה לבתי אבות מכיר את תחום הזקנה לעומק ומעניק הכוונה למקום המתאים ביותר. המומחים של חברות ייעוץ לבחירת בית אבות יוכלו לסייע במילוי טפסים, בבקשת מימון או סבסוד מהרשויות הרלוונטיות, ולשלוח אתכם רק למקומות שעומדים במסגרת התקציב שלכם והדרישות הגאוגרפיות, וכל זה ללא תשלום או התחייבות מצדכם. 

אולי יעניין אותך גם:

תביעת ביטוח סיעודי: קבלו את הקצבה שמגיעה לכם

יש לכם ביטוח סיעודי פרטי? הכתבה הזאת בשבילכם. איך תוכלו לממש את הביטוח הסיעודי בחברות הביטוח, מה עושים במקרה של החמרת מצב סיעודי, מה לעשות אם חברת...

איך בוחרים בית אבות לתשושי נפש?

מה הייחוד של בית אבות לתשושי נפש או מוסד סיעודי לתשושי נפש לעומת דיור מוגן רגיל, אילו שירותים ניתנים במסגרת דיור מוגן סיעודי, אילו מוסדות קיימים בארץ...

לחצן מצוקה: מצילים חיים בלחיצת כפתור

בלי להקליד מספר טלפון, בלי לעבור במערכת ניתוב שיחות שמבזבזת זמן יקר, לחצן מצוקה בבית או צמיד מצוקה על היד מאפשר לקרוא לעזרה במקרה של נפילה או מצב...

מטפלים סיעודיים ישראלים: שירותי סיעוד פרטיים

בישראל פועלות מספר חברות שמציעות שירותי מטפל סיעודי פרטי. למה כדאי דווקא מטפלת סיעודית ישראלית, למי השירות מתאים, אילו חברות פועלות בתחום, והאם ניתן...