דלג לתוכן

דיאטה | תזונה נכונה ושיטות הרזיה

ההחלטה להתחיל דיאטה אינה פשוטה אך היא רק הצעד הראשון בתהליך ההרזיה. יש מגוון רחב של דיאטות ושיטות הרזיה בשוק. חשוב לבחור את התוכנית המתאימה ביותר לצרכים האישיים ולדרך החיים על מנת לראות תוצאות

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

 

אוגוסט 2020 | מערכת "כמהזה? בריאות"

"הגיע הזמן לקחת את עצמי בידיים ולהתחיל דיאטה!" זוהי תחושה שרבים מאיתנו מכירים מצויין. קרוב ל-50% מהאוכלוסייה חיה עם עודף משקל או מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר. ירידה במשקל חשובה ומומלצת בראש ובראשונה בשביל התחושה הפיסית הטובה, מבחינה בריאותית וגם בשביל המראה כמובן. תהליך של דיאטה וירידה במשקל אינו פשוט הן במישור הפיסי והן במישור הרגשי, החל מקבלת ההחלטה "להיכנס בזה" דרך תקופת הדיאטה ועד שרואים תוצאות. 

יש כיום אינספור דיאטות ושיטות להרזייה כשכל אחד יכול לבחור מה הדיאטה שהכי נכונה לו בהתאם להרגלי החיים ולמצב הבריאותי. זאת יכולה להיות דיאטה מהירה, כדורי הרזיה, קבוצת תמיכה, דיאטה קטוגנית, דיאטת חלבונים, דיאטה 8 16, זריקות סקסנדה, דיאטת כאסח, דיאטה לפי סוג דם, מכונים לגמילה מסוכר תפריטי דיאטה שונים ועוד ועוד. ישנן גם דיאטות ידועות וותיקות כמו דיאטת דש, פליאו, דיאטת דוקאן, דיאטת אטקינס, סאות' ביץ', דיאטה ים תיכונית, דיאטת זון ועוד רבות.

דיאטה

דיאטות בשילוב קבוצת תמיכה

חלק נכבד מהאנשים מתקשים להחזיק מעמד במשטר של דיאטה ותזונה נכונה לאורך זמן באופן עצמאי ומעדיפים לעשות זאת עם הנחייה ומסגרת תומכת, ולכן יש כיום בשוק המון דיאטות מונחות ושיטות הרזיה עם קבוצות תמיכה פרונטליות, פורומים אונליין, תמיכה בוואטסאפ, מפגשי זום וכד'. בין הדיאטות הבולטות בנישה הזו ניתן למצוא את שומרי משקל, חלי ממן, מכון אברהמסון, דיאטת דש, דיאטת לורן, אתגר 22 (טבעוני), חצי שירה ועוד.

דיאטות מותאמות אישית 

 • דיאטה לפי מיפוי חיידקי המעי
  דיאטה שמבוססת על מחקר שנערך במכון ויצמן אשר מצא כי כל אחד מגיב באופן שונה למאכלים זהים ושהרכב הייחודי של החיידקים במעי אצל כל אדם הוא מהגורמים העיקריים לתגובות הסוכר השונות למיני המזון. התהליך מתחיל בשליחת דגימת צואה למעבדה באמצעות ערכת בדיקה ביתית. לאחר מיפוי גנטי של הרכב החיידקים במעי ובשילוב תוצאות המיפוי עם נתונים רפואיים ואישיים ניתן לחזות את קפיצות הסוכר בדם בעת אכילה. עם נתונים אלה מקבלים המלצות לגבי אילו מזונות מומלצים לאיזון רמת הסוכר בדם וניתן לבנות תפריט מותאם אישית. הדיאטה פותחה במקור לטיפול בחולי סוכרת. חברת Day Two נותנת השירות כולל תמיכה בתהליך.
 • תזונה על פי DNA
  תזונה גנטית מתבססת על ההנחה שההרכב הגנטי הייחודי של כל אדם משפיע על הרגישות שלו למזונות שונים. תפריט דיאטה מותאם אישית לפי הרכב DNA מתחיל באבחון גנטי באמצעות בדיקת רוק. על פי התוצאות נבנה התפריט. חברת My Genes מבצעת את השירות ונותנת תמיכה בתהליך הדיאטה.
 • דיאטה לפי סוג דם
  דיאטה על פי סוג דם פותחה ע"י נטורופת אמריקאי בשם פיטר ד'אדאמו. לבני אדם ארבעה סוגי דם: A, B, AB, O ובבסיס הדיאטה עומדת הסברה כי כיוון שלכל סוג דם יש מולקות סוכר שונות, לכל סוג דם מתאימה תזונה שונה. בגדול ההמלצה לפי סוג הדם היא:
  סוג דם A – מומלצת תזונה צמחונית כמו דגנים וירקות ולהימנע מבשר.
  סוג דם B – מומלץ להתבסס על מוצרי החלב, בשר, פירות וירקות ולהימנע מחיטה, תירס, עגבניות ועדשים. 
  סוג דם AB – מומלצת תזונה צמחונית, מוצרי חלב ומאכלי ים ולהימנע מבשר ועוף.
  סוג דם O – מומלץ לצרוך חלבון בכמות גבוהה, משמע בשר, עוף ודגים ולהימנע מחיטה ותירס. דיאטת הפליאו מתאימה לסוג דם O.
  עפ"י ההמלצות הללו ניתן לסווג לכל סוג דם את הדיאטה המתאימה לו.

דיאטה בתמיכת מדכאי תאבון ותוספי תזונה

תהליך של דיאטה וירידה במשקל הוא תהליך ארוך שדורש זמן וסבלנות. לא מעט אנשים שמתחילים דיאטה מתקשים לרדת במשקל ולהוריד את אחוזי השומן בגוף מכל מיני סיבות שהן לאוו דווקא הרגלי התזונה שלהם והתפריט ולכן בדיאטות רבות נעזרים בתוספי תזונה ובמדכאי תאבון לתמוך בתהליך.
תוספי תזונה וכדורים לדיכוי התאבון נחלקים לסוגים רבים, טבעיים ולא טבעיים, במרשם רופא, תוספים שמגיעים בצורת כדורים, שייקים, סירופים ועוד.
ישנן דיאטות רבות שמשלבות תוספים בתפריט, אך יש תמיד לזכור כי זהו תחום פרוץ ומלא באפשרויות ומומלץ מאוד לבדוק היטב את הרכב התוספים שמוצעים לכם, האם הם מגיעים ממקור מהימן והאם הם מאושרים לצריכה ע"י גוף כמו משרד הבריאות.

השף הבריא: דיאטה עם תפריט מותאם וארוחות עד הבית

לעיתים כל מה שעומד בינינו לבין ההצלחה בשמירה על אורח חיים בריא, הוא הזמן. כמה פעמים אמרתם לעצמכם אין לי זמן להכין משהו בריא ומזין היום, אשתדל מחר ושוב, לא מצאתם רגע פנוי. אז במיוחד בשבילכם, קיימת האפשרות להפסיק לדחות את המועד ואפילו לא לפנות זמן מיוחד בלו"ז. השף הבריא הוא שירות של ארוחות בריאות מוכנות עד הבית שפותח על ידי שגיא שוורץ, במקור שף ותזונאי, שהחליט להציע לקהל הרחב ארוחות בריאות וטעימות שיעזרו להתחיל ולשמור על תזונה נכונה ואורח חיים בריא. הארוחות הן מתוך תפריט שמתפרסם בכל שבוע, אך יחד עם זאת מותאמות אישית ללקוח בשל שאלון אישי שנדרש ממנו למלא בתחילת ההתקשרות. השאלון כולל הגדרת מטרה (הרזיה, טיפול בסוכרת, לאכול בריא או אפילו כמתנה), מילוי פרטים אישיים והעדפות תזונה (פחות פחמימות, טבעוני, צמחוני, דל נתרן, מותאם לסוכרתיים ועוד). אחרי שהשאלון נשלח והתשלום הוסדר, הלקוח יקבל שיחה מהתזונאית של השף הבריא שתעבור אתו שוב על התפריט ובמידת הצורך תתאים לו דברים מחדש. ארוחות טריות יגיעו עד לבית בימי ראשון יחד עם טיפים והנחיות על שמירה על תזונה נכונה. כמו כן, קיים ליווי של השף הבריא והצוות לאורך כל השבוע, לכל שאלה וסיוע. 

רוצה לקבל ייעוץ על תוכנית דיאטה?

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

דיאטה - סקירות בתחום

מרזים ביחד: קבוצות תמיכה להרזיה

בכל דיאטה שננסה יהיו רגעי משבר ואין מישהו או מישהי שלא חוו "נפילה". במקום להיכנס להלקאה עצמית שברוב המקרים לא עוזרת ואפילו מזיקה, אפשר להצטרף אל...

אכילה רגשית: אימון אישי כשיטה להרזיה

איך מתמודדים עם אכילה רגשית ובעיקר איך שמים למעגל הזה סוף? מה עושים כאשר כוח הרצון להפחית במשקל לא עוזר, אילו תהליכים יכולים לסייע, ואיך משנים הרגלים...

תזונה מותאמת אישית על סמך בדיקות מעבדה

תזונה מותאמת אישית עשויה לעזור איפה שדיאטות כלליות נכשלו. איך עובדת בניית תפריט תזונה אישי לפי בדיקת דם, מהי בדיקת רוק גנטית, איך מתחילים דיאטה לפי...

דיאטה מומלצת - איך לבחור דיאטה?

לעיתים תכופות אנו שומעים על "דיאטה מומלצת חדשה שאתם חייבים לנסות!". ריכזנו עבורכן ועבורכם דיאטות מומלצות, בדקנו האם יש הבדל בין דיאטה מומלצת לנשים...

דיאטה ותזונה נכונה: השיטות המובילות בישראל

שומרי משקל, חצי שירה, חלי ממן, דיאטת לורן, דיאטות מותאמות אישית מבוססות בדיקת מעבדה - בדקנו מה הן הדיאטות המובילות כיום בישראל

גמילה מסוכר ופחמימות- איך עושים את זה?

גמילה מסוכר ופחמימות- כל מה שצריך לדעת על איך להיגמל מסוכר, מה כולל התהליך, מחיר הסדנה, והמקומות בהם ניתן לעבור גמילה מסוכר וגלוטן.

דיאטה און ליין - לרזות בלי לצאת מהבית

כל מה שאתם צריכים וצריכות לדעת על הרזיה בטוחה אונליין. אילו סדנאות מתקיימות ברשת, מי מציע קבוצות תמיכה דיגיטליות, איך אפשר לקבל תפריט מותאם אישית,...

תגובות