דלג לתוכן

תזונה מותאמת אישית על סמך בדיקות מעבדה

תזונה מותאמת אישית עשויה לעזור איפה שדיאטות כלליות נכשלו. איך עובדת בניית תפריט תזונה אישי לפי בדיקת דם, מהי בדיקת רוק גנטית, איך מתחילים דיאטה לפי בדיקת צואה והאם דיאטה גנטית מתאימה לכל אחד. כל מה שצריך לדעת על דיאטות שמבוססות על בדיקות מעבדה

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בדיאטה מבוססות בדיקות מעבדה?

כל אחד ואחת מאיתנו שונה, גם אם אנחנו מאוד דומים. אפילו אם תיקחו שני בני אדם עם אותם נתונים של גובה, משקל, היקף, וגיל, ותתנו להם את אותו התפריט בדיוק - אחד מהם ירזה באופן משמעותי והשני כנראה פחות. הדיאטות הכלליות או סתם להגיד "מהיום אני אוכלת 1,600 קלוריות ביום" לא תמיד עוזרות לכולן, ויש לכך גורמים רבים. את הבעיה הזאת מנסות לפתור תוכניות תזונה מותאמת אישית. 

בדיקת תזונה גנטית / בדיקת רוק גנטית

בדיאטה המבוססת על בדיקת רוק גנטית משתמשים בדגימת רוק שאותה שולחים למעבדה כדי לאבחן את המידע הגנטי שלכם. על פי התוצאות ניתן לראות מה רצוי לאכול ובאילו פעילויות ספורט כדאי לעסוק. דיאטה גנטית עוזרת להכיר את הגוף ולדעת אילו מזונות מזיקים לכל אחד ואחת באופן אישי, ובה מגלים כי מה שעושה טוב מישהי אחת, יגרום להשמנה מהירה לאדם אחר. אנשים שנמנעו בדיאטות אחרות מפחמימות ולא היו מרוצים מהתוצאות עשויים לגלות שלא הייתה סיבה למניעה, והפחמימות דווקא טובות עבורם. בשוק תזונה מותאמת אישית על פי בדיקה גנטית פועלות מספר חברות, העיקריות שבהן הן:

מיי ביו - My Bio
מיי ביו מציעה בדיקת רוק גנטית ויכולה לספר לכם למה אתם נרדמים מיד אחרי הקפה כשבן או בת הזוג לא, או למה מי שאתם רצים איתה מורידה מיד במשקל ואצלכם התהליך קצת יותר איטי. הבדיקה תגלה לכם את השפעת הגנים על הבריאות, רגישויות, אי סבילות ללקטוז ולגלוטן, גן נפח שריר, קיבולת לב, סיכון לפציעות, התאוששות לאחר מאמץ, סוכר בדם, נזק חמצוני, חילוף חומרים, תחושת שובע, ועוד. 

מיי ג'ינס - My Genes
בדיקת הרוק הגנטית של מיי ג'ינס בודקת 130 או 220 משתנים בגנים (בהתאם לסוג הבדיקה שבחרתם), והתוצאות מגלות רגישויות למזון, אי סבילות ללקטוז, קפאין, מטבוליזם של אלכוהול, עישון ונטייה להתמכרות. תקבלו המלצות תזונה אישיות לירידה במשקל, למניעת סיבוכי השמנה כמו כולסטרול ושבץ, איזון שומנים בדם, איזון רמת הסוכר, המלצות לספורט, חיטוב ומניעת פציעות, תזונה לפי השעון הביולוגי לחילוף חומרים מיטבי, ומידע על צפיפות העצם ורגישות לטעמים. 

דנובה Danova DNA
ערכה לבדיקת רוק גנטית נשלחת לביתכם בצירוף הוראות מדויקות וטופס הסכמה. את הדוח מקבלים לאחר כשבועיים לכתובת המייל שמסרתם. הדוח כולל מידע על פוטנציאל הסיבולת והכוח, הסיכויים להיפצע, מהירות התאוששות הגוף לאחר מאמץ ודרישותיו התזונתיות, הפוטנציאל האירובי וכן מידע מעמיק לגבי התזונה האידאלית. בכלל זה גם רגישויות לפחמימות ולשומנים, הסיכון לאי סבילות ללקטוז ולגלוטן, יכולת סילוק רעלים והצורך בנוגדי חמצון, רגישויות למלח, אלכוהול וקפאין, ועוד.

תזונה מותאמת אישית לפי חיידקי המעי (דיאטה לפי בדיקת צואה)

תוכנית התזונה DayTwo היא דיאטה לפי בדיקת צואה שמבוססת על מחקר שנערך במכון ויצמן. על פי ניתוח של דגימת הצואה שתשלחו,Day Two יספקו לכם בניית תפריט תזונה אישי, על בסיסו אפשר לדעת אילו מזונות עוזרים לכל אחד ואחת לשמור על רמת סוכר מאוזנת בדם. כך למשל, אכילת תפוח שנחשב בריא ועשיר בוויטמינים יכולה להקפיץ לאדם אחד את הסוכר אך לא להשפיע כלל על אדם אחר, אפילו אם נתוניהם דומים. אותו הדבר עם תפוזים, מנגו, או כל מאכל אחר. ברוב המקרים לא תאלצו לוותר על מזונות ספציפיים, אלא תגלו אילו שילובים ניתן לעשות כדי להמשיך לאכול את מה שאוהבים. 
לקוחות DayTwo שהתנסו בשירות מדווחים על ירידה במשקל עם רמות סוכר מאוזנות. כאשר אין נפילות סוכר - יש הרגשת שובע לאורך זמן, ואין התנפלות על חטיפים. באמצעות אפליקציה עם המלצות ייחודיות ואישיות לכל משתמש, תקבלו בניית תפריט תזונה אישי שיעזור גם בירידה במשקל וגם אימוץ אורח חיים בריא. 

תזונה לפי בדיקת דם

דיאטה לפי בדיקת דם יכולה לבדוק האם יש לכם אי-סבילות למזונות מסוימים שגורמים לקשיים בעיכול. הקשיים הללו עלולים להתפתח לדלקת לא זיהומית במעיים, והיא זו שגורמת לכאבי בטן ולעלייה במשקל. את הבעיה הזו ניתן לפתור בעזרת בדיקת דם פשוטה של כמה טיפות מהאצבע, ועל פיה ניתן לנתח מה לא כדאי לכם לאכול. 
החברה שפועלת בתחום היא WLAB שמציעה ארבעה סוגי בדיקות, שההבדל ביניהן הוא כמות סוגי המזון שנבדקים. התוכנית הזולה ביותר כוללת 44 סוגי מזונות, והיקרה ביותר מגיעה ל-280 סוגים, כולל תבלינים שלא דמיינתם שעלולים להרגיז לכם את המערכת. את התשובה מקבלים לאחר שבועיים משליחת הבדיקה, וקיימות שלוש תשובות: אין רגישות, כלומר ניתן להמשיך לאכול, רגישות גבוהה, ורגישות גבוהה מאוד, כלומר מאכלים שכדאי להימנע מהם. התשובות של בדיקת דם לדיאטה עשויות להפתיע ולהדגיש את החשיבות של דיאטה מותאמת אישית. 

דיאטה מטבולית

כשאנחנו אוכלים אנו מכניסים קלוריות לגוף, שאותן אנו מוציאים לאורך כל שעות היממה - בפעילות השגרתית, בפעילות ספורטיבית, וגם במנוחה ובשינה. מטבוליזם הוא חילוף החומרים בגוף, תהליך של קליטת חומרים מהסביבה, עיבודם, הפקת אנרגיה מהם, ופליטת פסולת. דיאטה מטבולית אפשרית לאחר בדיקת מעבדה שבוחנת את ההוצאה המטבולית הספציפית של כל אחד ואחת, כלומר קבלת מידע מדוד וברור על רמת המטבוליזם האישי.

בישראל פועלת בתחום החדש של דיאטה מטבולית המעבדה של צחי כנען, דוקטורנט בפקולטה לרפואה בתל אביב. הבדיקה נמשכת ארבע שעות והיא מתבצעת בחדר קלורימטריה, שבו כניסת אוויר אחת ויציאה אחת. בכל רגע נתון מנטרים את הגזים באוויר, כולל Co2, ריכוז חמצן, וחנקן. בדרך הזו ניתן ללמוד על המטבוליזם האישי, כמה קלוריות אתם שורפים ביום, מה התגובה שלכם לאוכל, מה התגובה לפעילות גופנית, ואיזו פעילות גופנית יותר אפקטיבית. בשום שלב בבדיקה לא תחוברו לאף מכשיר - המדד היחיד הוא האוויר שאתם נושמים ופולטים. 
האוויר ייבדק במצבים של מנוחה, ארוחה, הליכה, אימון כוח, וריצה. לאחר מכן תענדו על היד סנסור שילווה אתכם שבעה ימים נוספים וינטר את הנתונים בחיים האמיתיים. כך ניתן לדעת כמה קלוריות אתם באמת שורפים ולא על פי חישוב ממוצע של כמה אתם אמורים לשרוף. תזונה מותאמת אישית על פי הדיאטה המטבולית יוכל להתאים גם את סוגי הפעילות הגופנית, חלק חשוב בכל מסע הרזיה. 

למה דווקא תזונה מותאמת אישית?

רוב הדיאטות שאפשר למצוא ברשת ללא תזונאית וללא ליווי בנויות על נוסחאות כלליות שמתבססות על ממוצע באוכלוסייה, כלומר – הנה מה שאמורה לאכול אישה בגיל מסוים ובגובה מסוים, וזה מה שאמור לאכול גבר בגיל ובגובה מסוימים. אולם חשוב שכל אחד יכיר וכל אחת תדע מה מתאים לאורח החיים שלהם באופן אישי. בניית תפריט תזונה אישי תאפשר להגיע לתוצאות מיטביות ומבלי לסכן את הגוף, וכמובן כדי לא להחזיר את כל מה שהשגנו באמצעות עבודה קשה. 

מלאו פרטיכם ונציגי MyBio יחזרו אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

דיאטה - סקירות בתחום

דיאטה | תזונה נכונה ושיטות הרזיה

ההחלטה להתחיל דיאטה אינה פשוטה אך היא רק הצעד הראשון בתהליך ההרזיה. יש מגוון רחב של דיאטות ושיטות הרזיה בשוק. חשוב לבחור את התוכנית המתאימה ביותר...

דיאטה מומלצת - איך לבחור דיאטה?

לעיתים תכופות אנו שומעים על "דיאטה מומלצת חדשה שאתם חייבים לנסות!". ריכזנו עבורכן ועבורכם דיאטות מומלצות, בדקנו האם יש הבדל בין דיאטה מומלצת לנשים...

תזונה מותאמת אישית על סמך בדיקות מעבדה

תזונה מותאמת אישית עשויה לעזור איפה שדיאטות כלליות נכשלו. איך עובדת בניית תפריט תזונה אישי לפי בדיקת דם, מהי בדיקת רוק גנטית, איך מתחילים דיאטה לפי...

דיאטה און ליין - לרזות בלי לצאת מהבית

כל מה שאתם צריכים וצריכות לדעת על הרזיה בטוחה אונליין. אילו סדנאות מתקיימות ברשת, מי מציע קבוצות תמיכה דיגיטליות, איך אפשר לקבל תפריט מותאם אישית,...

תזונה מותאמת אישית - שאלות ותשובות

מהי תזונה מותאמת אישית על בסיס בדיקות מעבדה?

זוהי שיטת דיאטה ובה בניית תפריט תזונה אישי המבוסס על מאפיינים יחודיים לכל אדם אשר נמצאו בבדיקת רוק גנטית או באמצעות בדיקת צואה או באמצעות בדיקת דם לדיאטה.

איזה דיאטות מבוססות בדיקות מעבדה קיימות היום בארץ?

דיאטות מבוססות בדיקה גנטית באמצעות רוק: מיי גיניס, מיי ביו, דנובה.
דיאטה לפי בדיקת צואה - דיי טו. 
דיאטות נוספות - קראו את הסקירה המלאה על תזונה מותאמת אישית באתר כמהזה בריאות.

האם קיימת בדיקת דם לדיאטה?

כן, חברה בשם WALB מציעה כמה בדיקות דם לדיאטה אשר נבדלות בינהן בכמות המזונות הנבדקים ובמחיר, ויכולות להעיד על רגישויות למזונות.

איך לבחור שיטת תזונה מותאמת אישית?

מומלץ לקרוא את כל המידע באתר כמהזה בריאות אודות השיטות השונות, המאפיינים היחודיים של כל אחת מהשיטות, מחיר וכדומה, ואף לפנות לנציגי הדיאטות השונות, ולאחר מכן לקבל החלטה לגבי הבדיקה העדיפה לכם. 

אולי יעניין אותך גם:

איך להגמל מסוכר?

לאיזה מחלות גורם הסוכר? באיזה מאכלים הוא מתחבא? כיצד נוכל להפחית את התלות שלנו בו? הנטורופתית רעות קפויה מציעה טיפים מעשיים להפחתה מיידית של הצורך...

גמילה מסוכר ופחמימות- איך עושים את זה?

גמילה מסוכר ופחמימות- כל מה שצריך לדעת על איך להיגמל מסוכר, מה כולל התהליך, מחיר הסדנה, והמקומות בהם ניתן לעבור גמילה מסוכר וגלוטן.

תגובות