דיאטה ותזונה נכונה: השיטות המובילות בישראל

שומרי משקל, חצי שירה, חלי ממן, דיאטת לורן, דיאטות מותאמות אישית מבוססות בדיקת מעבדה - בדקנו מה הן הדיאטות המובילות כיום בישראל

אחת התופעות הנפוצות בחברה של היום היא המרדף אחרי הרזון. נשים וגברים בכל העולם כבר עשו דיאטות רבות בחייהם מכיוון שהתואר "רזה" מזוהה עם יופי, בריאות, נעורים, אושר, ואריכות ימים. הזיהוי הזה הוביל לתופעות מטרידות שדווקא גורמות לבעיות בריאותיות כמו הפרעות אכילה. לכן חשוב להתייחס לדיאטה כמכלול שמוביל לשינוי באורח החיים, ולא משהו חד פעמי שמוביל להפחתה מהירה במשקל וחזרה להרגלים ישנים. עברנו על עשרות שיטות הרזיה שמוצעות בישראל וריכזנו את הפופולריות שבהן במיוחד בשבילכם.

דיאטה "קלאסית"

כשאנו מדברים על דיאטות קלאסיות, אנחנו מתכוונים לאלו שפועלות לפי המנגנון המוכר של תפריט מאוזן ודל קלוריות, אך כזה שכולל את כל אבות המזון. לא מדובר בדיאטות שמבקשות מכם להימנע משומנים או למחוק את המילה "פחמימות" מהלקסיקון. מותר (כמעט) הכול, רק במידה. הנה כמה דוגמאות לדיאטות מובילות שמשלבות תזונה נכונה:

תזונה ים תיכונית: דיאטה שמבוססת על צריכה גבוהה של ירקות ופירות טריים, אגוזים בכמות מתונה, שמן זית, דגים, עוף רזה, קצת ביצים, מעט מוצרי חלב כמו גבינות עזים ויוגורט, ואפילו יין אדום (במידה, זוכרים?). מחקרים מראים שדיאטת הים התיכון מפחיתה בכ-10% סיכון למחלות כמו פרקינסון, אלצהיימר ומחלות לב וסרטן. כל אחת ואחד יכולים לעשות את הדיאטה הזו לבד, אנחנו גרים במדינה מושלמת עבור הדיאטה הזו, הסופרים והשווקים מלאים במוצרים משובחים, ורק צריך להתעלם ממדפי המזון המעובד. 

שומרי משקל - אחת הדיאטות הוותיקות והמוכרות בעולם (הפסיקה את פעילות בישראל בשנת 2022). רוב הדיאטות סופרות קלוריות, אך דיאטת שומרי משקל סופרת נקודות. מותר לאכול מה שרוצים, כולל דברים שבאמת אוהבים, אבל לכל דבר יש מחיר - הנקודות. כל מזון מקבל ניקוד מוגדר מראש וכך אין צורך בהתעסקות יומית בקלוריות. יש מגוון רחב של תפריטים ובהם תפריט צמחוני, טבעוני, ללא גלוטן, דל לקטוז, נשים מניקות, תפריט שכולל פעילות גופנית, תפריט עם תקציב נקודות גבוה למי שכבר לא צריכים להפחית במשקל ותפריט מואץ של דיאטה מהירה יותר מהרגיל אך עדיין מאוזנת ובריאה. 

חלי ממן - זו דיאטה שמציעה מגוון תפריטים לנשים, לגברים, וגם לבני ולבנות נוער. התפריטים מחולקים לשלוש רמות של דיאטה: דיאטה מהירה של 1,200 קלוריות אך עדיין עם כל אבות המזון ובתפריט מאוזן, מסלול ביניים של עד 1,500 קלוריות, והתפריט הגבוה ביותר עד 1,800 קלוריות. מדריכות הקבוצות יתאימו את התפריט ולאחר ההגעה אל היעד ייבנה תפריט לשמירה על המשקל. 

חצי שירה - דיאטה שנותנת מענה וליווי אישי להרזיה ולשמירה על המשקל לאורך זמן. השיטה משלבת תזונה נכונה, ליווי של קואוצ'רית, ותפריטים מותאמים למגוון צרכים. את הדיאטה פיתחה שירה וסרמן שבעצמה הפחיתה ממשקלה 71 ק"ג בשנתיים וחצי. בתפריטים של שירה אין "אוכל של דיאטות", אין גמילה ממאכלים אהובים, אבל כן יש הרבה ליווי והכוונה לשינוי בהרגלים. 


רוצים לרדת במשקל? לחצו כאן ונציג יחזור אליכם בהקדם

דיאטה

דיאטות מותאמות אישית

בדיאטה הקלאסית אתם יכולים לבחור בין לעבור את התהליך עם קבוצה תומכת או דיאטנית מוסמכת לבין לאסוף מתכונים ולעשות דיאטה לבד. תזונה נכונה מותאמת אישית מאפשרת להגיע לתוצאות מיטביות מבלי לסכן את הגוף, ולסגל אורח חיים בריא יותר לאורך זמן. את התפריטים המותאמים מקבלים לאחר בדיקות מעבדה או שאלון מפורט ואישי עבור כל לקוח ולקוחה, כלומר אי אפשר להסתפק בליקוט מתכונים מהרשת. הנה הבולטות שבהן:

בדיקת תזונה גנטית: בדיקת רוק גנטית תנותח במעבדה שתאבחן את המידע הגנטי שלכם. התוצאות ילמדו אתכם מה כדאי לכם לאכול ובאילו פעילויות ספורט מומלץ לעסוק. מזון שנחשב בריא עבור אדם אחד עלול להזיק לאדם אחר והמיפוי הגנטי יוכל להראות לכם ממה להימנע ולהפתיע אתכם במה דווקא כדאי לכם להמשיך לאכול גם אם חשבתם שזה "לא בריא". בדיקות רוק גנטיות מוצעות על ידי חברות כמו My Genes, Danova DNA, ו-My Bio.

דיאטה לפי בדיקת צואה: הדיאטות המוכרות הרגילו אותנו לספור קלוריות, או לתכנן תפריטים ללא גלוטן, פחמימות, שומנים, מאפים, ואין ספור הגבלות אחרות. דיאטה לפי בדיקת צואה מנתחת עבור כל אחד ואחת באופן פרטי אילו מזונות ספציפיים גורמים נזק, ואילו מזונות הגוף דווקא אוהב בהתאמה אישית. על בסיס הבדיקה ניתן גם לדעת אילו מזונות עוזרים לשמור על רמת סוכר מאוזנת בדם. כך למשל, אכילת מנגו יכולה להקפיץ לאדם אחד את הסוכר אך לא להשפיע כלל על אדם אחר, אפילו אם נתוניהם דומים. אותו הדבר עם תפוחים, פירות הדר שונים, או כל מאכל אחר. דיאטה זו פותחה במכון ויצמן בישראל, והשירות נקרא DayTwo.

תזונה נכונה לפי בדיקת דם: בשיטה זו בודקים האם קיימת אי-סבילות למזונות מסוימים שגורמים לקשיים בעיכול. קשיים בעיכול עלולים להתפתח לדלקת לא זיהומית במעיים, והיא זו שגורמת לכאבי בטן ולעלייה במשקל. בבדיקת דם פשוטה שנעשית בדקירה קלה של האצבע מתאפשר לנתח מה לא כדאי לכם לאכול, אילו תבלינים עלולים להרגיז לכם את המערכת, ומה אתם יכולים להמשיך לאכול ללא חשש. 

דיאטה מטבולית: את הקלוריות שהכנסנו לגוף בזמן הארוחות אנחנו מוציאים לאורך כל שעות היממה, מה שנקרא "שורפים קלוריות". אנחנו שורפים קלוריות בפעילות ספורטיבית ובפעילות היומית כמו הליכה, ניקיון הבית, וסידורים, אבל גם במנוחה ובשינה. בדיקת מעבדה בוחנת את ההוצאה המטבולית הספציפית של כל אחד ואחת, כלומר קבלת מידע מדוד וברור על רמת המטבוליזם האישי ומתכננת את התזונה בהתאם לתוצאות.

דיאטת לורן - דיאטה שמבוססת על צמחי מרפא בהתאמה אישית. בשלב הראשון נערך ריאיון טלפוני אישי ולאחריו מילוי שאלון מפורט מאוד. על פי הריאיון והשאלון יותאמו צמחי מרפא שיישלחו עד הבית. יועצת תזונה אישית תלווה אותך לאורך כל התהליך ותעמוד לרשותך לשאלות ועדכונים בכל עת. לאחר 6-8 שבועות עוברים לשלב השמירה על המשקל. 

דיאטה מהירה

אם היינו נותנים למאמר הזה כותרת "כך תורידו 10 קילו תוך שבועיים בלי מאמץ" הוא כנראה היה הופך לנקרא ביותר בהיסטוריה של האינטרנט. אבל המציאות קשה יותר ואין דרך לעשות את זה, בוודאי לא באופן בריא ומאוזן. הדרך היחידה להוריד במשקל באופן בריא ובטוח היא יצירת גירעון בין כמות הקלוריות שאנו מכניסים לגוף לבין כמות הקלוריות שאנו שורפים. דיאטה מהירה תראה תוצאות מהירות, אך לרוב יהיה מדובר באיבוד נוזלים ורקמת שריר. בנוסף, דינם של הקילוגרמים שאבדו לחזור מהר מאוד, לפעמים אפילו בריבית נאה. 

שיטות דיאטה מהירה שצברו פופולריות רבה בעולם כוללות את דיאטת אטקינס, אחותה הצעירה דיאטת סאות' ביץ', דיאטות המבוססות על מאכל אחד כמו אורז או כרוב, ניקוי רעלים בנוזלים בלבד, ועוד. כשאתן ואתם מחפשים מידע על דיאטות, חשוב לשמור על תזונה נכונה, מאוזנת ומבוקרת, וכזו שלא תפגע בהמשך ביכולת חילוף החומרים של הגוף. 

דיאטות בקופות החולים

קופות החולים מציעות תוכניות הרזיה ותזונה נכונה עבור מבוטחיהן. הדיאטנים והדיאטניות מספקים ייעוץ בנושא תזונה ודיאטה, ליווי אישי, ובניית תפריט תזונה אישי בהתאם לאורח החיים והמצב הרפואי של המבוטח. מבוטחים שסובלים מבעיה כרונית כמו השמנת יתר, סוכרת, יתר לחץ דם, אלרגיה למזון, סרטן, או מחלות אחרות, יכולים לקבל את הטיפול בהפניית רופא בעלות של היטל רבעוני בלבד. אנשים שלא סובלים מבעיה רפואית אך רוצים להתייעץ עם דיאטנית זכאים לייעוץ בתעריף מוזל שמשתנה בין הקופות.


לייעוץ בנושא תוכנית דיאטה: מלאו פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם
loading
דיאטה

דיאטה - חברות בתחום

דיאטת לורן

ארוחות בריאות עד הבית

בדיקת רוק גנטית - דנובה DNA

בדיקת רוק גנטית MyBio

בדיקת גנטית MyGenes

Day Two - דיאטת מכון ויצמן

דיאטה - סקירות בתחום

שיטות הרזיה - שאלות ותשובות

אילו שיטות הרזיה קיימות היום?
בגדול השיטות מתחלקות לשני סוגים עיקריים: דיאטה "קלאסית" אשר מתבססת על גרעון קלורי, ודיאטה מותאמת אישית אשר מתבססת על בדיקות מעבדה, אשר קובעות לכל אדם מה המזונות והשילובים המומלצים עבורו. יש גם אפשרות לגמילה מוחלטת ממזונות מסוימים, תוכלו לקרוא על כך למשל בקטגוריית גמילה מסוכר
איזה חברות דיאטה מובילות בישראל?
הנה רשימה חלקית של חברות מובילות בתחום הדיאטה:
דיאטת לורן, שומרי משקל, חלי ממן, חצי שירה, מייג'ינס, מייביו, דנובה DNA ועוד.
היכן ניתן לקבל מידע על שיטות הדיאטה השונות?
ניתן לקרוא את הסקירה מעלה שמציעה מידע בתחום זה, וניתן לקרוא מאמרים נוספים וסקירות על חברות דיאטה אצלנו באתר כמהזה בריאות בקטגוריית דיאטה

אולי יעניין אותך גם:

תגובות